Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Asus ROG STRIX Scope a Gladius: Na hry i bez kabelu [GEEK testuje]

Asus ROG STRIX Scope a Gladius: Na hry i bez kabelu [GEEK testuje]

Recenze

Výkonná sestava, případě rychlý notebook s dedikovanou grafikou, je pro hraní stejně důležitý jako kvalitní periferie. O tom, jak se hraje s bezdrátovým kombem z herní série Asus ROG se na vlastní kůži přesvědčil Geek GreenT.

Na testy se mi dostalo zajímavé bezdrátové combo firmy Asus. Klávesnice ROG STRIX Scope NX Deluxe a myš Asus ROG Gladius III Wireless. Tyto komponenty budou ideálním párem pro nadšence do produktové řady ROG, ale i pro mnoho jiných, kteří se ohlížejí po volbě kvalitního setu klávesnice a myši. 

Nejenže vedle sebe tyto produkty dobře vypadají, ale výhodou je i možná synchronizace osvětlení přes jeden software od Asusu. Ne každá firma totiž vyrábí kvalitní myši i klávesnice. U ASUS je tomu jinak a podíváme se tedy blíže na kvalitu a vlastnosti těchto modelů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obě testované novinky vedle sebe

 

Klávesnice ROG STRIX Scope NX Deluxe     Myš Asus ROG Gladius III Wireless    

 

Klávesnice Asus ROG STRIX Scope NX Deluxe

Tato klávesnice je čerstvou novinkou. K zařazení do prodeje na CZC došlo v polovině května. Cenovka okolo 3 tisíc v době testování je na mechanickou bezdrátovou klávesnici velmi vstřícná. O to více se těším, jestli klávesnice obstojí.

Balení, vzhled a příslušenství

Bytelná krabice ukrývá 1 kg těžkou základnu, která je zhotovena z hliníkové slitiny a má pískovaný povrch. Tím působí luxusně a nenechá nikoho na pochybách už do prvního pohledu. Na levé spodní hraně se nachází nápis Republic Of Gamers a v pravé horní části je podsvícené logo Asus.

Zespodu můžeme vysunout nožičky a používat tak klávesnici v mírném sklonu, či ji můžeme nechat ležet. Díky váze a gumovým podložkám na více místech se na stole ani nehne. Z horní strany je v těle uložen přijímač pro bezdrátové připojení a také USB-C zdířka pro kabelové užívání nebo dobití. Dále už je zde jen přepínací tlačítko režimů. Tento model nabízí kabelové, bezdrátové i bluetooth připojení.

Dále v balení najdeme redukci USB-C na USB-A, samolepky, 1,8 m dlouhý kabel, základní návod, a hlavně magnetickou opěrku zápěstí. Ta se lehce přichytí k základně, vršek je pak z líné pěny, která je při položení rukou velmi příjemná. Určitou nevýhodu bych viděl při vysokých letních teplotách, kdy tento materiál zvyšuje pocení. Ale je to něco za něco a pohodlí je zde na prvním místě.

DSC09522.JPG
DSC09526.JPG
DSC09537.JPG

Balení testované klávesnice

Spínače, klávesy, zpracování

Co se mechanických spínačů týče, u testovaného modelu jsou osazeny lineární ROG NX Red. To jsou mimochodem mé oblíbené spínače, které vidím vhodné ke hraní i psaní. Nižší zdvih kláves zaručí rychlé reakce. Další varianty konfigurací jsou s Brown a Blue spínači, takže si každý může vybrat dle chuti. Brown spínače mají lehkou taktilní odezvu a Blue mají výrazný zvukový projev a jsou oblíbené zejména k častému psaní.

Hodně bych chtěl pochválit, že jsou spínače opatřeny odolnými klávesami s dvojitou stěnou z PBT materiálu. Proti ABS plastu je to krok vpřed, klávesy jsou bytelnější, více vydrží a působí luxusnějším dojmem. Zároveň velmi dobře propouští světlo z podsvícení.

Častý nedostatek klávesnic je špatná stabilizace větších kláves, kdy kolikrát hodně rezonují a působí odlišně a nepříjemně zvukově. Zde to neplatí, stabilizace mezerníku a ostatních větších kláves je výborná a jsem moc rád, že se toto nepodcenilo. Můžeme připsat další větší plus.

DSC09547.JPG
DSC09549.JPG
DSC09552-2.jpg

Testovaná klávesnice v celé své kráse

Speciality, funkce

Zajímavou věcí je u této klávesnice prodloužená levá klávesa CTRL pro lepší trefování se při hraní. Také bych pochválil, že nemusíte k ovládání hlasitosti či multimédií mačkat zároveň klávesu FN. Toto je na F klávesách upřednostněno, takže si rychle zeslabíte nebo zesílíte zvuk či přepnete přehrávanou skladbu. Klávesu FN tak použijete v opačném případě pro vyvolání dané F klávesy.

Další věc, co mě hodně baví, je klávesa “Stealth”. Je na ní logo zabijáka v kápi a po zmáčknutí se vám okamžitě skryjí všechny aplikaci a vypne se veškerý zvuk. Ideální, když vám vtrhne do pokoje někdo bez ohlášení a vy s ním nechcete sdílet momentální GEEK život. Opětovným zmáčknutím se zase vše vrátí do původního stavu a vy můžete pokračovat tam, kde jste přestali.

Samozřejmostí je u této klávesnice 100% Anti-ghosting a N-Key Rollover pro bezpečnou registraci každé zmáčknuté klávesy. Klávesnice má také vnitřní paměť, do které si můžete uložit nastavení na různé profily. Takže máte zajištěnu stejnou funkčnost na jakémkoliv zařízení.

Podsvícení, režimy, výdrž

Nyní se pojďme podívat na možné režimy používání. Jak už jsem zmínil výše, klávesnice se dá používat v bezdrátovém režimu, kdy můžete využít radiopřijímač 2,4 Ghz, který zapojíte do některého USB na vašem PC. Odezva je okamžitá a nezaznamenal jsem nějaké zpoždění. Při nečinnosti se vám po chvíli vypne podsvícení do doby dalšího zmáčknutí. To šetří baterii a prodlužuje výdrž. Případně si můžete chování upravit v softwaru.

Dále je možné použít kabelové připojení, kdy se vám klávesnice zároveň dobíjí. A poslední možností je možnost propojení přes Bluetooth. Každý si tedy vybere, co potřebuje a dostáváte tak všestranný produkt. Výrobce uvádí až 60h výdrž při provozu přes rádiové připojení. Přes bluetooth je zase výhoda, že se můžete připojit až ke třem zařízením najednou a jednoduše mezi nimi přepínat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na výběr je model s numerickým blokem i bez

Software a nastavení

Pro podrobné nastavení je ideální využít software, ale dost věcí lze provést i pomocí klávesových zkratek. Jedná se o program Armoury Crate, který je stejný pro všechny produkty Asus, takže si vše nastavíte na jednom místě, vytvoříte si bez problémů společný profil či synchronizujete podsvícení.

Pomocí software můžete nastavit různé funkce jednotlivým klávesám. Samozřejmostí je nastavení podsvícení v mnoha barvách a efektech. Logo Asus v horním pravém rohu si můžete přepnout buď do režimu baterie, kdy vám šikovně pomocí dané barvy signalizuje stav nabití, nebo jej můžete nechat synchronizované s efekty a nastavením klávesnice. Další dobrá a užitečná věc u bezdrátové klávesnice.

Na poslední záložce máte zobrazen stav baterie v procentech a dá se zde změnit funkčnost úsporného režimu.

Hodnocení klávesnice

Je to již několikátá klávesnice od Asus, co testuji, a opět se jedná o velmi povedený produkt. Nejenže si dají záležet u svých ROG periferií na bezvadné kvalitě, ale posouvají radost z užívání ještě dál šikovnými nápady a funkcemi. Ono už není jednoduché jen tak vymyslet něco unikátního, ale u Asus se to očekávat vždy dá. Zde například klávesa “Stealth”.

Pokud bych měl vyzdvihnout přednosti tohoto produktu, tak je to výborné zpracování, kvalitní spínače, velmi pohodlná područka, klávesy z PBT materiálu s dvojitou stěnou, skvělá stabilizace větších kláves a volnost ve způsobu připojení. K tomu dobrá cena a máme zkrátka jasného kandidáta na váš stůl. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Klávesnice Asus ROG STRIX Scope NX Deluxe

Myš Asus ROG GLADIUS III Wireless

Jak už u Asus bývá zvykem, balení je poctivé. Dostanete bytelnou krabičku, která se otevírá z boku a je vevnitř pěkně polstrována. Součástí balení je 2m paracord kabel, který může myš dobít, nebo samozřejmě umožňuje i kabelové zapojení.

Dále najdeme redukci USB-A na USB-C, náhradní TPFE kluzáky, set samolepek, stručný návod a také 2 náhradní optické mikrospínače značky Omron s pinzetou pro jejich výměnu. O tom si napíšeme více v jiné kapitole, jelikož je to velmi zajímavá věc tohoto modelu. Přijímač pro 2,4Ghz propojení je magneticky uchycen v otvoru na spodní straně, takže ideální pro převoz, kdy jej neztratíte.

DSC09532.JPG
DSC09584.JPG
zzzzzz.JPG

Balení testovaného hlodavce

Funkce a vzhled

Jedná se o lehčí myš, vážící 89 g bez kabelu. Je určená pro praváky a ergonomie se vyznačuje vyšším profilem, kdy vám padne pohodlně do celé dlaně. Tělo je z lesklého plastu, po stranách je vroubkování a zdrsnění pro jistější úchop. Eleganci dodává myši také podsvícení, které je rozděleno do 3 zón. Podsvícené je rolovací kolečko, znak na zadní části a velmi hezky působí boční laserem gravírované logo výrobce, které dodává tomuto model netradiční šmrnc.

Na myši najdete 6 programovatelných tlačítek, boční jsou velmi dobře přístupná a ideálně rozlišena menší prohlubní. Z vrchu si můžete tlačítkem přepínat citlivost snímače, který nabízí 4 různá nastavení. Rolovací kolečko je relativně tiché a klade střední odpor. Zespodu je přepínač režimů připojení. Vybrat můžete mezi Bleutooth, kabelovým nebo přes rádiovou frekvenci 2,4 Ghz. V dolní části je přepínač profilů, který souvisí s přednastavením v software Armoury Crate. Při bluetooth připojení můžeme napárovat až 3 různá zařízení a tlačítkem “pair” na spodní straně mezi nimi rychle a efektivně přepínat.

Dále je tu už jen otvor pro vložení přijímače a 2 záslepky, pod kterými se nachází šroubky, abychom se jednoduše dostali k případné výměně spínačů. Baterie je integrovaná a udávaná výdrž je až 55 hodin v bezdrátovém 2,4Ghz režimu a až 96 hodin při BT připojení. Myš má integrovanou paměť, takže software nemusí být neustále spuštěný, vše se uloží přímo do paměti a můžete tak myš použít se stejným nastavením ihned i na jiném zařízení.

DSC09563.JPG
DSC09568.JPG
DSC09569.JPG

Myš ze série ROG v celé své kráse

Ergonomie, snímač

Poslední dobou mám oblíbené spíše myši s nižším tělem. Tento model je vyšší a úchop byl pro mě určitou změnou. Ale ne nepříjemnou, časem si člověk zvykne a můžu říct, že myš padne krásně do celé dlaně, zdrsnění na bocích pomáhá jistému ovládání a je více místa pro palec, kterým můžete také pohodlně ovládat boční tlačítka.

Snímač zde nebyl podceněn, jedná se o přesný optický model s citlivostí 100 – 19.000 DPI, který je speciálně vyladěn až na 26.000 DPI. Frekvence dotazování je možno nastavit na 1000 Hz v kabelovém i 2,4Ghz režimu, což zajišťuje odezvu bez zpoždění. Pocit z ovládání je jistý od první chvíle, takže tato kapitola dopadla na jedničku.

Spínače - exkluzivní systém pro rychlou výměnu

Dostáváme se k velké přednosti tohoto modelu, což jsou spínače, které se dají jednoduše vyměnit díky speciálnímu systému nazývaném Push-Fit. Na myši jsou z výroby osazeny jejich vlastní mechanické 3pin spínače ROG s životností až 70 miliónů kliknutí. Součástí balení však jsou i náhradní optické 5pin spínače značky Omron. Ty si můžete opravdu jednoduše vyměnit a vybrat si tak model spínačů, který vám pocitově lépe vyhovuje.

Zespodu myši naleznete 2 záslepky, po odstranění se dostanete ke šroubkům. Po vyšroubování zvednete plastový kryt, a tak se dostanete ke dvěma lůžkům, kde jsou umístěny spínače. Ty se dají jednoduše vytáhnout přiloženou pinzetou a následně si osadíte jiné kompatibilní. Operace trvá pár minut a je to opravdu skvělá věc, která vám prodlouží i životnost myši, pokud vám některý spínač odejde. Mně vyhovovaly lépe náhradní 5pin optické spínače, které mají pocitově měkčí a tišší chod.

DSC09585.JPG
DSC09594.JPG
DSC09596.JPG

Pohled do útrob testované periferie

Software

Ze stránek výrobce si můžeme stáhnout software pro podrobné nastavení myši. Jedná se o Armoury Crate, který slouží pro ovládání veškerých Asus periferií a tím se může synchronizovat také nastavení podsvícení. Program je v češtině, graficky vydařený a přehledný.

Na první záložce můžeme přenastavit funkce jednotlivým tlačítkům, na další lze libovolně upravit režimy citlivosti, případně frekvenci dotazování. Třetí záložka se věnuje nastavení podsvícení a různých efektů. Další funkcí je možnost kalibrace s podložkou. Jsou zde přednastavené podložky Asus nebo lze kalibraci provést ručně. Záložka napájení nám ukáže stav baterie a můžeme si nastavit chování úsporného režimu nebo kdy má myš začít signalizovat nízké nabití. Takže software obsahuje vše podstatné, včetně možnosti vytváření maker a můžu jej označit za povedený.

Zkušenosti, hodnocení

Myš Asus ROG Gladius III Wireless se v době recenze prodávala v ceně okolo 2 tisíc. To rozhodně není moc na vysoce kvalitní bezdrátovou myš s mnoha vychytávkami navíc. S myší byla radost hrát i pracovat. Je lehká, krásně klouže po podložce, díky velmi dobré ergonomii necítíte žádnou únavu a ruka je krásně položená na těle, kdy se jednoduše dostanete ke všem tlačítkům bez změny držení.

Podsvícení dodává vyšší atraktivitu a skvělá věc je jednoduchá možnost výměny spínačů. Tato exkluzivní funkce od Asus je opravdu krokem vpřed. Baterie s dlouhou výdrží, integrovaná paměť a přehledný software jsou další benefity. Snímač je vysoce přesný, takže reakce ve hrách nejsou žádný problém. Paracord kabel je dostatečně dlouhý a krásně lehký, přijímač se dá efektivně uložit do těla myši při převozu.

Já prostě nemůžu na tomto modelu najít nějaké slabší místo, naopak je zde hodně povedených detailů a funkcí navíc, což ocení každý uživatel. Pokud je s myší radost hrát a pracovat, pak to dotváří pohodu u počítače, a to zde Asus dokázal dotáhnout prakticky k dokonalosti. Pokud tedy sháníte lehčí bezdrátovou myš, jste na správné adrese a tento model můžu určitě doporučit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Myš Asus ROG Gladius III Wireless

Vyplatí se toto kombo?

Pokud jste fanouškem řady ROG nebo jen zkrátka máte rádi kvalitní periferie, pak s touto dvojicí produktů nemůžete sáhnout vedle, plus dostanete něco navíc. U myši je to revoluční možnost jednoduché výměny spínačů, u klávesnice dostáváte skvělé zpracování, kvalitu i pohodlí s pár vychytávkami navíc.

Celé to doplňuje kvalitní software, přes který si můžete jednoduše synchronizovat podsvícení a vyladit nastavení. To vše pořídíte za cenu okolo 5 tisíc, což není moc na danou kvalitu. Navíc získáte skvělou variabilitu připojení, kdy vás již nemusí otravovat kabely. Zvládnete ovládat více zařízení naráz přes bluetooth či dostanete okamžité reakce s minimálním zpožděním při použití rádiového přijímače.

No a celé to bude na stole velmi dobře vypadat, jelikož máte kombo od jedné značky. Se synchronizovaným podsvícením pak musíte zaujmout každou návštěvu. Kdo to myslí vážně a hledá kvalitní set od jedné značky, je zde na správné adrese. ASUS odvedl opravdu dobrou práci.

Klávesnice ROG STRIX Scope NX Deluxe     Myš Asus ROG Gladius III Wireless    

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obě testované novinky vedle sebe

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru