Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Bezdrátová elegance od Microsoftu

Bezdrátová elegance od Microsoftu

Recenze
Microsoft Wireless Optical Desktop Elite CZ_1895022207
Microsoft Wireless Optical Desktop Elite CZ
Produkt není určen k prodeji.
Microsoft Wireless Optical Desktop Elite US_1748566387
Microsoft Wireless Optical Desktop Elite US
Produkt není určen k prodeji.

Nová bezdrátová sada klávesnice a myši od Microsoftu se kromě tradiční kvality pyšní i unikátním skrolovacím horizontálním kolečkem.

Úvod

Obsah balení

Instalační CD obsahuje aplikace IntelliPoint a IntelliType Pro, obě ve verzích 5.0. Instalace je jednoduchá, aplikace užitečné, ještě se k nim v závěru recenze vrátíme. Zde hned zpočátku musím chtě nechtě upozornit asi na největší nedostatek modelu – ovladače a software nepracují pod Windows staršími než Windows 2000 a o Linuxu a dalších systémech si asi nikdo iluze ani nedělal.

Přijímač signálu je samozřejmě společný pro obě zařízení. Vypadá jako černá oválná placka, uprostřed mírně propadlá s jedním tlačítkem a třemi stavovými diodami – CapsLock, NumLock a FLock. Propojovací kabel k počítači je zakončen jedním PS/2 konektorem a jedním USB. Pro USB konektor je přibalena redukce na druhý PS/2. První konektor je určen pro klávesnici, redukce pro myš. Chceme-li požívat sadu pře USB, staší zapojit pouze onen USB konektor a o ostatní se starat nemusíme.

Musím se zmínit netradičně i o takové věci jako jsou baterie. Na rozdíl od mnoha jiných výrobců dodává Microsoft skutečně kvalitní kousky. Je jimi pět tužkových alkalických baterií známé značky Energizer, žádná laciná asijská náhražka. Tři pro klávesnici, dvě pro myš. Komplet neumožňuje žádným způsobem baterie nabíjet, není přítomna žádná kolébka, napájecí USB kabel ani jiné podobné řešení. Prostě je třeba mít záložní baterie připravené v šuplíku.

Myš

Na počet tlačítek už jsme zvyklí, dvě klasická tlačítka nahoře + stisknutelné kolečko a dvě programovatelná tlačítka na levé straně. Obě postranní tlačítka jsou jsou snadno přístupná a přesto dostatečně vysoko, aby je člověk nemačkal omylem. Zadní z nich je naprosto dokonale, stačí natočit palec nahoru a máte ho přímo pod kloubem na něm, přední se mačká o malinko hůř. Jejich funkci lze zvolit v dodávaném softwaru.

Největší a také nejkontroverznější inovací je středové kolečko. Všude vyzdvihovanou funkcí je rozšíření skrolování o ho rizontální pohyb. Ne že by místo kolečka byla kulička, tak dalece jsme ještě nepokročili. Kolečko se obyčejně točí ve vertikálním směru, tentokrát plynule, není krokované, a horizontální pohyb je zajištěn vyklápěním kolečka do stran, kde na vychýlení reagují dva mikrospínače. Z toho plyne, že rychlost horizontálního pohybu nelze regulovat třeba silnějším tlakem do strany. A právě tato schopnost bočního posunu je kámenem úrazu. Tlačítko jde stisknout docela ztuha, což by normálně nebylo na závadu, ale ona ta kolébka je docela vratká. A díky tomu často místo stisku kolečko jen nakloníte. Alespoň zpočátku je to docela otravné, přibližně po týdnu si člověk zvykne a asi po měsíci už chyby neděláte vůbec. Ale u takovéhoto precizního produktu to zabolí. Stejně tak plynulé svislé otáčení mě osobně příliš nevyhovuje, připadá mi až zbytečně přecitlivělé, ale asi je to otázka osobního vkusu.

Samozřejmě je myš vybavena režimy šetřící baterie. Při chvilkové nečinnosti se zapíná slabší z nich, kdy ani nepoznáte, že se myš právě probudila. Neděláte-li nic delší dobu, stačí myší pohnout a probere se, ne jako některé jiné značky, u nichž je aktivaci třeba provést tlačítkem. V tom případě je rozjezd už postřehnutelný, ale ne delší než cca půl vteřiny. Jinak je citlivost a přesnost myši vynikající, ani jednou mi neujela, kam bych nechtěl, i rychlé pohyby zvládá bravurně. Subjektivně mi v ruce skvěle sedí a ruku mám při práci s ní méně unavenou, než dříve.

Klávesnice

Rozložení kláves hlavního bloku je bez výjimky standardní, na numerickém bloku také nebylo co inovovat. Část mezi nimi byla už na dřívějších modelech od Microsoft lehce pozměněna, tento změnu zachovává. Kurzorové šipky jsou posunuty o půl centimetru dolů a celkem dost doleva. Nejsou už tedy v rovině s mezerníkem, Altem a spol., ale jsou o něco níž a jakoby vklíněny do hlavního bloku. Tato věc není nepříjemná, a při práci to skoro nepostřehnete. Nad nimi je změna větší. Klasické uspořádání klávesového bloku Home, End a dalších ve tvaru 3 do šířky, 2 na výšku je o 90 stupňů otočeno, v horní řadě je Home a End, zbytku levého sloupce dominuje dvojnásobný Delete, vpravo jsou klávesy Page up a Page down. Zpočátku budete mít pořád tendenci mačkat místo Home a End ten velký Delete. Časem se to zlepší, ale já se pletu ještě i po dvou měsících. A jestli postrádáte insert, postrádáte ho správně, je až v rovině funkčních kláves a změn je na něm více.

Když už jsem naznačil ty funkční klávesy, pusťme se do nich. Jediné co v této řadě nedoznalo úhony je klávesa Esc. Zbylé klávesy jsou popsány dvěma funkcemi, klasickou F(číslo) a nějakou běžnou funkcí, namátkou jmenuji třeba Undo, Open, Close, Reply nebo Save. Přepínání mezi těmito módy řeší úplně vpravo v této linii klávesa F Lock. Pracuje na stejném principu jako Num Lock, buď jsou zapnuté pomocné funkce, nebo klasická Fka. Příjemně mě překvapilo že funkce těchto kláves lze nastavit, tipoval jsem, že klávesnice pouze odesílá do počítače příslušné klávesové zkratky. Ve stejné řadě se nachází ještě dvě zdvojené klávesy - jednou je PrtScn/Insert, druhou Pause/ScrLock. Insert a ScrLock jsou na úrovni kláves F, PrtScn a Pause na úrovni funkcí. Osobně bych opravdu velice uvítal Pause na úrovní F kláves, protože mám stejně klávesnici pořád zapnutou v tomto režimu.

Další skupinou jsou multimediální rozšiřující klávesy. Táhnou se po horním okraji klávesnice v celé její délce. Zleva, přímo nad numerickým blokem jsou tří menší klávesy pro kalkulačku, odlogování od počítače a úsporný režim. Za klávesu úsporného režimu lze tvůrce pouze pochválit, je zapuštěná pod povrch, nehrozí náhodné zmáčknutí. V pravé části klávesnice jsou dvě skupiny opět po třech klávesách, jedna internetová (poštovní klient, browser, messenger) a druhá pro přístup ke složkám (Dokumenty, Obrázky, Hudba). Nahoře uprostřed je multimediální centrum, spouštění přehrávače, ovládání hlasitosti, klávesy pro přehrávání. Klávesy jako Play, Stop a další fungují bezchybně ve Windows Media Playeru, v alternativních přehrávačích bohužel dle očekávání nikoliv. Poslední skupina multimediálních mačkátek je úplně vlevo a nejsou přiřazené ničemu. Jsou označeny čísly 1-5 a čekají jen na vaše využití. Pod nimi je drobná klávesa Show Favorites, která umí jediné; zobrazit dialog nastavení oněch pěti kláves.

Posledním opomenutým prvkem je nalevo od hlavního bloku kolečko s tlačítky pro internet Back a Forward. Kolečko je stejné jako na myši, umí i vyklápění do stran. Vzhledem k tomu, že zde na klávesnici ho nelze stisknout, tak k němu na rozdíl od myši nemám výhrady, pro čtení delších článků na internetu ideální pomůcka. Všechny klávesy se mačkají příjemně, mají optimální zdvih, neruší žádným přílišným hlukem při stisku. Možná bych vytkl, že Ester na hlavním bloku je pouze dvojnásobný oproti normální klávese a jen v jednom řádku, klasický velký Ester do tvaru L má něco do sebe. A pro pořádkumilovné nedobrá zpráva. Tím že je klávesnice celá černá, tak je na ní děsivě vidět usedající prach, ale s tím nikdo z nás nic nenadělá.

Dosah a výdrž

Software

A poslední věcí, kterou musím ukázat je ovládací software. Možnosti obou zařízení se vám přidají jako záložky do příslušných ovládacích panelů. Začnu opět od myši.Jako první přidaná záložka se objeví Buttons. Zde si vpravo dole vyberete typ myši a v levé části si můžete vybrat funkci všech pěti tlačítek z poměrně bohaté palety možností. Jen upozorním, že prostřední tlačítko je standardně nastaveno na Next Windows, nikoli na normální chování. Další záložka se týká skrolování, je možné zde nastavit rychlost reakcí na vertikální i horizontální posun, případně obě tyto funkce zakázat. Poslední zajímavou položkou je záložka Wireless, kde se ukazuje stav baterií a kvalita signálu. Klávesnice má úplně stejnou záložku, už se o ní zmiňovat nebudu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení klávesnice se omezuje pouze na nastavení multimediálních kláves a druhých funkcí na klávesách funkčních. Dále je tam záložka Wireless a záložka Scrolling, která ale vede na stejnou vlastnost myši. Nastavení všech kláves není úplně stejné. Všechny disponují zaškrtávátkem, které je zcela vypne, a u některých z nich je to také vše (hlasitost, mute). Zbylé, kromě pěti kláves nalevo, mají navíc možnost vybrat funkci z připraveného seznamu nebo spustit libovolný program, dokument či internetovou stránku. Seznam připravených funkcí v zásadě kopíruje názvy doplňkových kláves a přidává ještě několik málo dalších možnos tí. Zmíněných pět kláves nalevo má pouze možnost spustit libovolný program či dokument.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nebudu tvrdit, že mě tato sada nějak překvapila, ale v plné míře splnila má očekávání. Za své peníze dostanete kvalitní produkt, který dělá přesně to, co dělat má. Kvalita zpracování je výborná, invence Microsoftu nemá zásadní negativní vliv, většinu lehce nezvyklých věcí lze přejít cvikem a po čase mohou být pro někoho i výhodou. Opět se potvrzuje fakt, že jako výrobce komponent je Microsoft bezesporu kvalitní firmou a rozhodně méně kontroverzní než na softwarovém kolbišti.

Klady

Kvalitní zpracováníKolečko na klávesniciMožnosti nastaveníDosah vysíláníVýdrž baterií

Zápory

Horší stisk prostředního tlačítka myšiŘešení funkčních kláves a klávesa F LockNezvykle řešený blok mezi hlavní a numerickou částí

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (4)

Bezdrát

bezdrátová myš mě totálně zklamala.už ji mám pověšenou na kabelu.Klávesnice zatím dobrý.

@maskr: taktéž jsem na tom stejně

D

je to sice dobry na hraní s postele ale zas kdyz dojdou baterky :D

Baterky

Nevýhoda spočívá v tom že baterky nevydrží pořád.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru