Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Canon odhalil zrcadlovku EOS 5D Mark IV. V hlavní roli dual-pixel snímač a 4K video Události

Canon odhalil zrcadlovku EOS 5D Mark IV. V hlavní roli dual-pixel snímač a 4K video

Na novou digitální zrcadlovku pro profesionály bude lákat společnost Canon. Model EOS 5D Mark IV nabídne hned několik vylepšení, v první řadě snímač s duálními pixely a podporu 4K videa.

Canon si s uvedením novinky velmi pospíšil. Původně se totiž očekávalo, že si v pořadí již čtvrtá generace digitální zrcadlovky 5D odbude premiéru až na konci září, kdy se v sousedním Německu koná obří veletrh pro fotografické nadšence Photokina. Nakonec však všechny informace o novince byly oznámeny už ve čtvrtek.

Díky tomu je tak již nyní jasné, že EOS 5D Mark IV bude disponovat BSI CMOS senzorem s rozlišením 32 megapixelů. Jde samozřejmě o full-frame snímač o rozměrech 36 x 24 mm. Právě zbrusu nový snímač je patrně tím nejzajímavějším na novince, je totiž vyzbrojen technologií dual-pixel. Každý z 30 miliónů pixelů se tak se skládá ze dvou fotodiod, které může elektronika fotoaparátu využívat společně nebo každou samostatně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Canon EOS 5D Mark IV

 

Měnit se dají už i pořízené snímky

Co to znamená v praxi? Technologie umožňuje vytvářet soubory ve formátu RAW s dvojitými pixely, které obsahují dvojici snímků pořízených ze dvou mírně odlišných úhlů pohledu. Při následném zpracování snímků tak mohou fotografové měnit zaostření u již pořízených fotografií, pracovat s bokehem, tedy s rozostřenou částí momentky, a v neposlední řadě mohou také eliminovat výskyt různorodých artefaktů, jako jsou například nežádoucí odlesky a závoj. Jak bude tato technologie použitelná v praxi, ukážou samozřejmě až první testy.

Canon EOS 5D Mark IV využívá obrazový procesor DIGIC 6+, který zvládá v maximálním rozlišení a s plnou podporou automatického zaostřování i expozice se sledováním fotografovat rychlostí až 7 snímků za sekundu. Sluší se také zmínit, že k dispozici je systém automatického zaostřování se 61 body, z nichž je 41 křížových.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Canon EOS 5D Mark IV

 

Vysoká citlivost a 4K video

Fotografové mají k dispozici citlivost ISO o rozsahu 100 až 32 000, v pokročilém nastavení je však tyto hodnoty možné rozšířit na ISO 50 až 102 400. Výrobce se pochlubil také tím, že přístroj využívá dokonalejší algoritmus pro zpracování šumu a je tak ideální pro fotoreportéry a jedince, kteří pořizují momentky za velmi špatných světelných podmínek.

Novinka od společnosti Canon potěší i jedince, kteří digitální zrcadlovky využívají k natáčení videí. Zaznamenávat videa je totiž možné klidně i v rozlišení 4K. Součástí fotoaparátu je LCD displej s úhlopříčkou 8,1 cm (3,2 palce), který podporuje dotykové ovládání u všech položek nabídky.

Dostupnost modelu Canon EOS 5D Mark IV zatím nebyla oficiálně potvrzena. Otazník visí také nad pořizovací cenou pro tuzemský trh. Pro americký však byla stanovena na 3 499 dolarů. Lze tedy předpokládat, že samotné tělo se bude v Česku prodávat za více než 80 tisíc korun.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Canon EOS 5D Mark IV

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru