Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Canon PowerShot A70: šikovný rychlík

Canon PowerShot A70: šikovný rychlík

Recenze
Canon PowerShot A70_837624686
Canon PowerShot A70
Produkt není určen k prodeji.

Přestože je model Canon PowerShot A70 již skoro rok na trhu, tak je mezi zákazníky stále oblíben a dnes ho navíc seženete bez "pořadníku", ve kterém se celá řada zájemců o tohoto malého krasavce svého času zasekla i na několik týdnů. Canon PowerShot A70 totiž nabízí celou řadu funkcí, které vám usnadní cestu za ostrou, jasnou a barevně realisticky vyvedenou fotografií. Navíc jeho cena, jak je u digitálních fotopřístrojů dobrým zvykem, šla oproti loňsku výrazně dolů, takže dnes tento třímegapixelový fotoaparát s objektivem poskytujícím trojnásobný optický zoom můžete získat za necelých deset tisíc korun.

Sedmdesátka patří do nejlevnější řady A, přesto se se svými vlastnostmi může měřit i s vyspělejšími modely řady S či s přimhouřenýma očima dokonce řady G. S A70 totiž máte plně pod kontrolou expozici nejenom díky zcela manuálnímu režimu, ale vládu nad procesem vzniku fotografie vám usnadní také režim s prioritou clony či času nebo pět přednastavených scén. Model působí robustním a bytelným (téměř až nerozbitným dojmem), což vyplývá kromě jiného z toho, že při relativně malém těle (rozměry jsou 101 x 64 x 31,5 mm) váží celých 315 gramů včetně baterií. Přesto jde z hlediska designu o přitažlivý fotoaparát se stříbřitým hliníkovým povrchem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Za objektivem s rozsahem ohniskových vzdáleností 35 až 105 mm se solidní světelností (F2,8 - F4,8) je ukrytý CCD snímač obsahující 3,3 milionů bodů, z toho je schopen efektivně využít přibližně 3,2 miliony. Díky tomu s modelem pořídíte fotografie s maximálním rozlišením 2048 x 1536 bodů. V některých případech vám určitě postačí i tři nižší rozlišení: 1600 x 1200, 1024 x 768 a 640 x 480 bodů. Citlivost snímače lze nastavovat také manuálně v rozsahu od 50 do 400 ISO. A70 umí sériově snímat rychlostí až 2,2 obrázky za sekundu (maximálně 12 snímků za sebou) a ozvučený videozáznam ve třech rozlišeních: 640 x 480, 320 x 240, 160 x 120 bodů. Omezeni budete pouze dobou natáčení (maximálně tři minuty pro obě nižší rozlišení, VGA velikost pak dokonce jen 30 sekund!).

A jak se tento model ovládá? Stručně řečeno snadno, ale pojďme se na tento problém podívat podrobněji. Na základním otočném kolečku najdete hned dvanáct programových režimů, proto nebudete muset neustále hledat nějakou důležitou funkci v menu, ale vše podstatné pro fotografování najdete na vnější konstrukci. Ovládání je díky tomu skutečně jednoduché a pracovat s fotoaparátem se naučíte velice rychle. Hardwarovou část ovládání začneme na horní stěně: najdete tam vypínač fotopřístroje, který je natolik zapuštěný do samotného těla, že se nám často podařilo uvést model do chodu až na potřetí. Centrem ovládání je otočné kolečko, na kterém je kromě od manuálního režimu po automatický program snímání, ještě pět přednastavených scén (například Portrét nebo Sport) či záznam videa.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Mřížku pro mikrofon najdete na klenutém oblouku, jenž tvoří zakončení fotoaparátu z pravé strany. V jeho špičce se nachází spoušť a ovládání zoomu, uvnitř byste potom objevili prostor pro baterie a paměťovou kartu. Díky tomuto oblouku se při fotografování A70 pohodlně drží. Na zadní straně je vedle kvalitního 1,5" LCD zobrazovače klasické "canoní" přepínání mezi režimem snímání a přehrávání snímků. Pod ním se nachází čtveřice tlačítek v pomyslném joystickovém provedení. Horním se ovládá blesk, dolním potom manuální nastavení vzdálenosti při ostření a makro (a také pohyb nahoru a dolů v menu). Levé a pravé tlačítko se využívá pouze k horizontálnímu pohybu v menu, což je podle mého názoru škoda, protože jejich funkce mohla být také zdvojena a například možnost přímého nastavení rozlišení snímku by v řadě situací urychlila samotné fotografování. Pod zobrazovačem jsou poslední čtyři tlačítka: Set (enter), Menu, Disp (zapnutí/vypnutí displeje) a Func.

Softwarové ovládání aparátu je rozděleno do dvou částí. První z nich je Menu, tvořené třemi kapitolami (Rec. Menu, Set up a My Camera). Připomíná klasický Set up u jiných fotoaparátů, takže v něm můžete nastavit například pozadí na LCD, datum a čas, vybrat si typ použitých zvuků a, formátovat kartu. Dále v něm lze nastavit použití digitálního zoomu, pomocného světla pro ostření v nepříznivých světelných podmínkách a režim autofokusu nebo redukce červených očí při blesku. Druhou část ovládání přes LCD displej najdete v nabídce Func. V něm nastavíte kompenzaci expozice (±2EV), teplotu bílé, režim snímání (jednotlivé obrázky, série, samospoušť), citlivost (50-400 ISO), fotoefekty (sépie či černobílé snímky), způsob měření a také velikost snímku a jeho kvalitu (tři stupně komprese Superfine, Fine a Normal). V balení najdete kromě zmíněných baterií a CompactFlash karty také propojovací USB kabel a videokabel (videovýstup najdete s USB konektorem na levé straně přístroje schované pod gumovou krytkou). Ve standardním vybavení ovšem chybí jak síťový adaptér, tak nabíječka baterií. Naopak musím pochválit, že na přiloženém cédéčku je umístěn bohatý softwarový doprovod. Tvoří ho ImageBrowser, PhotoRecord, PhotoStitch, RemoteCapture, File Viewer Utility, Twain ovladače, QuickTime a programy od ArcSoftu PhotoImpression a VideoImpression.

Už v titulku jsme se zmínili, že model A70 je rychlík. Pracovat s ním totiž můžete začít za necelé dvě vteřiny po zapnutí, což je u fotopřístrojů této kategorie stále lehký nadstandard. Uložit na kartu snímek v maximálním rozlišení při nejmenší kompresi zvládne fotoaparát přibližně za osm sekund, takže při fotografování rozhodně neusnete. Trochu nás A70 zklamala, co se týká energetické náročnosti. V případě, že jsme fotografovali jeden snímek za druhým s bleskem a navíc při zapnutém LCD displeji, nám začal indikátor baterií hlásit již po necelé půl hodině poloviční vybití baterií. V běžném provozu se však nemusíte obávat, že by vám nocé baterie nevydržely několik dní. Přesto bych vám určitě doporučil dokoupit si NiMH akumulátory, protože v balení najdete pouze čtyři AA tužkové baterie.

Fotografie byly velmi ostré s přesně zachycenými detaily a s velice živě podanými barvami (viz naše ilustrační fotografie květin). Při použití vyšší citlivosti jsme až při hodnotě 400 ISO pozorovali při maximálním zvětšení snímku jistý šum na větších světlých plochách. A70 sice patří mezi low-endové fotoaparáty, přesto se s ní můžete naprosto bez obav pokusit o náročnější práci, protože můžete manuálně ovlivňovat expozici i nastavení teploty bílé. K dalším kladům tohoto modelu určitě patří i možnost manuálního ostření. Je jenom škoda, že A70 nepodporuje ukládání snímků v bezztrátovém formátu TIFF.

Canon PowerShot A70

Cena: 9 700 Kč

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (34)

Fotky

jezisi co to je za fotky to je hruza dej jsem neco zajimavejsiho nez jen kytky. sice se na nich da velka kvalita poznat ale chce to neco zajimavejsiho. mel jsem ho puceny a vim ze za ty prachy je to ten nej fotak na trhu

Je fakt dobrej?

>Marek, je ten foťák fakt dost dobrej za ty peníze? Pořád vybírám nějakej a pořád se nemůžu rozhodnout. Dík

@Jirass: Ja tenhle fotak uz mam nekolik mesicu a sem s nim nad miru spokojenej,ne nadarmo vyhral testy v Computeru,PCWorldu,atd.Akorat by mohl mit 10x optickej zoom,ale to nevedi.Jedina chybicka asi je,ze nema histogram,kterej muze bejt dost uzitecnej.Ale fotky sou super,nestavat se da snad vsechno,je rychlej a i ty videa jsou docela dobry,zvlast na nejvyssi rozliseni.A uz jen za 9500?Proste parada,muzu jen doporucit.

@Jirass: Tento foťák je fakt to nejlepší v této cenové relaci a předbíhá i mnohem dražší konkurenci. Já sem ho kupoval před půl rokem za 11500,- a to už byla bomba cena. Jsem s ním naprosto spokojen. Dneska cena kolem 9500,- i se 128 MB pamětí je fakt super. Jsem taky člověk, který se hodně dlouho rozhoduje, než něco dražšího koupí - před půl rokem jsem proto zjišťoval všechny dostupné informace a C70 to jasně vyhrál (nevěřím, že dnes za tu cenu je něco lepšího - ať mě někdo přesvědčí :-). I když je to tedy "starší model" a samozřejmě pár drobných much má - je to opravdu to nejlepší!!!

Je fakt dobrej?

Je opravdu dobrej.Já sám ho mam taky pár měsíců.Je to takový compact tak,že nemá 10xopt. zoom mi nevadí.I ta cena je v pohodě,ale ne ni koncová
bude to chtít 4xAA 2100+ nab. + CF kartu,ale to se dokupuje u většiny digitálů. :-)Je fakt dobrej:-)

Kvalita fotek :(

Bohužel zde prezentované fotky jsou značně přeexponované a neostré.Při focení "makra" používejte stativ.Škoda že foták používá AA baterie, měli by je u DF zakázat, mnohem lepší jsou Li-Ion články které vydrží 3x déle, a dají se pořídit kolem 500,- kč s DPH. Jinak recenze pěkná.

@Prcek: Musim nesouhlasit,teda s tou kvalitou fotek ano,ale s baterkama vubec.Mam koupene dobijeci baterky Hama 2200 a vydrzi nekolik dnu foceni s bleskem,tocenim,proste dennim pouzitim.Vubec se to neda srovnat Li-Ion clanky treba,kdy se mi uz u nekolika DF stalo,ze sem baterky rano nabyl a odpoledne byl konec,treba u Minolty.A za dalsi,kdyz dosli,museli se jit proste nabit a byl sem bez fotaku.Zatimco kdyz dojdou AA baterie,tak muzu mit hned pripraveny dalsi nebo si koupit normalni a jedu dal.

@Prcek: ?????????? ještě jsem opravdu neviděl Li-Ion článek v DF,který vydrží třikrát déle... -zajímalo ba mě,jak jste na takovou hovadinu přišel - navíc A70 je na 4AA - není problém udělat až 500 fotek(samozřejmě ve dne=>minimální použití blesku -bez LCD až k 800 :o) -tak mi ukaž jeden DF,kterej tohle zvládne - můžeš do 20.000,- Kč a kolem 500,-... jasně - neoriginální bůhví odkud

@nagger: Presne tak!Proste jak sem psal nahore...

@Prcek: Bože ! :-( To nejhorší, co může běžnej DF mít je Li-Ion článek. Podle toho co jsem slyšel/četl nevydrží o moc(o nic) dýl než AA aku, jen má drobný rozdíl, stojí asi 3x tolik ! Koukal jsem na Interkameře na novej Olympus C-765, hezkej foťák, ale je na Li-Ion a náhradní aku stojí 1750 Kč :-( Já osobně bych si DF co není na AA aku nekoupil.

Baterie

1. porovnejte životnost NiMH aku a Li-Ion článku, akumulátor vydrží cca 500 cyklů a jejich životnost končí, nemluvě o strátách při neúplném vybití. Li-Ion články vydrží cca 1200 cyklů a stráty jsou nulové, dobíje je lze prakticky kdykoliv. Kdo měl nekdy v ruce sony a jejich InfoLithiom Stamina články ví o čem je řeč, jsou prakticky k neutahání.
2. Používát obyčejné tužkovky z trafiky za 10 kč je značně ryskantní, nemluvě o životnosti cca 30 minut :(
to Nagger: Zřejmě máte zázračný Canon A70 protože udělat 800 fotek na jedny baterie je zhola nemožné, nevymýšlejte si nesmysly a udávejte reálné hodnot, fotoaparát jsem měl na testy a nevydrží ani 300 fotek (klasické použití tzn. když je potřeba tak blesk, změna parametrů na LCD)
3. Neoriginální Li-Ion např. Delkin slouží velice dobře, a mají větší výdrž než originály, nemluvě o jejich ceně 576,- kč bez DPH.
Li-Ion akumulátorům patří budoucnost nejen v DF ale ve většině zařízení. Chtěl by jste snad Mobil na 4AA baterky? proč myslíte že se nedělají ;)

@Prcek: Jako reklamní trik dobré. Použití Li-Ion článku také závisí na čase, tzn. že za cca 2 až 5 let ten článek odejde ať nabíjím nebo ne. U NiMH se počet nabití zvyšuje pokud úplně články nevybíjíte (paměťový efekt je v řádech procent) ale většinou stejně odejdou také "věkem", protože když vezmu 500cyklů (což je opravdu minimum) a 3roky tak bych musel nabíjet každý druhý den (a to při výdrži A70 nemusím).
Na baterky 4x2000 vyfotím cca 400 až 500 fotek - displej zapnutý, blesk zřídka, občas prohlížení, stahování přes USB.
Za tu cenu 576,- bez DPH mám dvě sady 4x2000 NIMH.
U mobilu jde hlavně o velikost. A70 ma ideální rozměry, menší už by byl titěrný, větší by se nevešel do kapsy.

@Prcek: S výdrží cyklů je to přesně naopak, LiIon mají cca 500 zatímco NiMH dvojnásobek. Tužkové akumulátory nejsou v mobilech, protože ty by byly rozměrově neprodejné (naposledy byly takhle stavěné Alcately nebo Motorola Amio), zatímco u foťáků je jejich použití velmi levné a praktické, narozdíl od speciálních baterií. A pokud trváte na Li-Ion technologii, dají se sehnat i alkalické tužkové akumulátory.

Poraďte

Znalci poraďte, jestli raději Canon A70 nebo Olympus 720. Měl někdo možnost zkusit oba dva přístroje? Dík za ochotu.

@Jirass: 720ka má 8mi násobnej zoom.... a to je snad to jediný,v čem je prakticky lepší než A70-a to ten 8mi.. objektiv má dost velký zkreslení- a jinak je to jen příšerně starej velkej pomalej foťák :o)
ber A70 -a nebo lépe A75 -pokud najdeš nějakou akční cenu-ten LCD je fakt o dost lepší(a větší) a fotky zase budou o něco hezčí...(novější generace,novější algorytmy zpracování obrazu=lepší foto...=> 720 je dinosaurus)
snad to bylo dost jasný - pokud nutně nechceš velkej optickej zoom,ber Canon

@nagger: Dík Nagger, asi máš pravdu.

Nebo radši 4 mega? u Canonů platíte za značku, ne?

Nevyznám se ve foťácích, ale nemyslíte, že je lepší si už za ty peníze koupi 4-megový digitál?? Nevím, jestli jste tady všichni příznivci Canonu, ale více prodejců se shodlo na tom, že u Canonu platíte za značku, tzn. že foťák s lepšími vlastnostmi koupíte za tuto cenu u Olympusu? Není výhodnější koupit Olympuse nebo něco? Nechám si poradit, než něco rychle a špatně koupit. Díky.

@Petr: Za tuto cenu -př. OEHLING A70ku prodává od 1.5. za 7.999,- -určitě žádnej digi s lepšími vlastnostmi a od Olympusu neseženeš - a i když vezmu běžnou cenu(9.499,-),tak pořád neznám jedinej srovnatelnej(nebo lepší) -jestli ty jo- napiš :o) -olympus má základní řadu-310,360,460,mju410 -beru nový digi -460 je sice ve stejné (+-) ceně,ale je to jako všechny výše popsané totálně automatickej automat- A70 má veškěrý manuální nastavení(běžný),zvuk(i přehrávání),videov 640,možnost konvertorů a předsádek,větší výdrž,RYCHLOST,a v ruce držíš foťák :o)- jediný srovnatelný od OL je 4000 -výprodejka,kterou seženeš pod 8tis a má většinu parametrů lepších(4mega,světelnost,rozsah,nastavení)-ale je to už taky starej přerostlej moloch... -ber buď 70ku za těch 8tis, nebo se rozhlídni po dobré ceně za 75ku a nebo dle rad prodejců zkus třeba Kodak(tuším7430,či tak -4Mega,8tis -pomalej jak svi..,nastavení 00nic - víc mega je přece lepší,ne ? :o)) nebo použij svůj rozum a podívej se třeba na svůj monitor..- jaký máš rozlišení,pak kolik obrázků v tomto rozlišení máš(ne turbo komprese,nebo resample) a pak si sežeň nějakej -může ti poslat "tunu" z A60ky -a uvidíš,jak to na monitoru vypadá....

@nagger: Mám Minoltu S414 a nic lepšího za ty prachy snad není. Pár chybiček ale má je to kvalita ozvučení a délka videa, integrovanej vypínač do otočnýho ovladače, úchyt pro stativ a je to žrout. Měl jsem možnost porovnat a fotky mi připadali lepší než u A70. Každej to ale cítí jinak. Optika je vynikající. oly 4000 bych nepomlouval to je foťák krutě dobrej a rozměry oželím. A 70 je ale i tak jeden z opravdu dobrejch foťáků za rozumný prachy. Je to jenom můj názor a profík by se jenom usmál co to píšu za bláboly. Mimoto Minoltu mám už přes rok---> tisíce fotek.

@nagger: Ještě ke kvalitě fotek z A70,nedávno jsem koupil A60ku/původně jako zápisník na cesty na kole, nebot vlastním Olympus E-10 čtyřmegáč a z hrůzou jsem zjisil že kvalita fotografií u 60tky je daleko lepší než u Olympusu který navíc váží něco přes kilo.

@vladia: :o))))) přesně tak :o)) kdy už to uživatelé konečně pochopí...
1) DIGI nových generací DRTÍ obrazovou kvalitou starý řady - i 4megová,ještě před rokem Olympusem označovaná poloprofesionální zrcadlovka dělá horší fotky než 2Megova A60 :o))
2) CANON rulez -nejsem jejich dealer,ani zaměstnanec,atd.. ale prostě zatím vedou (jednoduchý důvod -do každé nové generace se snaží cpát všechny možný technologický novinky(v rámci cenové kategorie)-narozdíl od jiných....Ol...)
takže než tuhle A70 si sakra kupte A75 -zas je lepší a i kdybyste poznali rozdíl jen v LCD panelu,nebudete toho litovat
HOWGH

@nagger: dik za komentář, poradil mi. Ale asi si Canona koupim. Jsou to typy, které vypadaj jako foták. Nesnášim takové designy mejdel apod. hlavne delá video do 640x480 a to i se zvukem. S digitálem se člověk vyblbne a stojí tty prachy za to! Asi ted pojedou po prázdninách cenu dolu, ale já v nejbliších dnech koupim Canon 75.

Storage class

ludia co to mate pliz napiset mi ci je to storage class, lebo to nejak neviem najst na nete, pripadne A75 ci neviete, lebo asi ten kupim nakoniec ak teda je storage class

@capo: Trochu slovensky umím, ale jeden z nás je analfabet.

...

jj, chlapi používám A60-ku powershota a jsem s ním taky nadmíru spokojen, dobíjecí baterky si nemůžu vynachválit, jednoduše je vybiju a vkládám další. Kromě toho se dají použít i jinde. Ale ty fotky jsou fakt supr, i když je to jen 2mpix, tak furt jse to rozlišení 1600*1200. Nechápu například některé šílence kteří chcou mít furt jen 4mpix a víc do rodiny. Jednak to zabírá hafu místa a jednak se jim to stejně nevleze ani na 19-ku. Optimum je fakt ta A70-ka

Mechanická odolnost

S A-70 jsem spokojen (mam jí cca půl roku), trošku mi však vadí mechanická odolnost, která není valná. Je mi jasný, že to není na házení po zemi, ale objektiv by se nemusel viklat ve svém uložení, páčka zoomu někdy zadrhává a tlačítko spouště se již někoílika mým známým ulomilo. Jinak super věc!

@Mic: viklání objektivu je "problém" -spíš typickej neduh digi -však si zkus olmypusy... třeba Ultrazoovou řadu- tam má člověk pocit,že tam ten objektiv jen tak volně leží... však taky občas upadne...
A70 byl dost reklamovanej foťák - co se týče těchto tebou ppisovaných závad-zoom,spoušť -ale fotky SUPER -v A75 se zase poučili a tyto problémy určitě zmizí (a možná budou jiný nový) -nic není dokonalý

A70 vs. A75

Poradíte mi někdo jakej je rozdíl mezi těmito dvěma modely? Co má ta A75 navíc a jeslti do obou jdou paměti s kapacitou 256MB? Jestli se dá u tý A75 taky nahrávat video se zvukem a co nejvíc informací o rozdílech. Kdyby toho bylo opravdu moc tak mi to prosím pošlete na muj E-MAIL: ja-tom.p@seznam.cz Díky moc.

@Flash: 256MB jdou bez problému do obou :o)
co má A75 navíc ?
1) větší a lepší LCD panel -1,8" oproti 1,5" -je to fakt dost rozdíl
2) scénické režimy-interiér,pláž,...
3) lehce design + tlačítka -třeba přepínání prohlížení/focení a pohyb v menu
4) určitě novější(lepší) algorytmus pro zpracování obrazu => hezčí fotky
5) osobně mi přijde,že rychlej ostří-ale stejně je nejlepší vypnout ten super inteligent autofokus a nechat středovej
6) režim pohlednice -tedy poměr stran 3:2 + v tomto režimu může být přímo na fotce zobrazeno čas a datum vyfocení(dole v rohu,jako u analogů s datovou stěnou)
7) má větší výdrž (baterií)-to jsem nezkoušel :o)
8)vidoe je stejný jako u A70(640*480-max30s.,320*240max3min.-15fps,..)
9) histogram- pidi,ale je tam

Mám A - 75

Tak jo. Koupil jsem tento DF za nějakých 9300,- s DPH ...
Ke spokojenosti mám však pár otázek.
1. Jak nastavím ostření na nekonečno? Např. bych fotil krajinu (zaostřeno na krajinu), ale v záběru (20m přede mnou) by byl strom ..
2. Jaký je rozdíl mezi těmi třemi typy ostření typu Spot - bod bodového AE, Evaluative - poměrové meření a Center Weighted Avg. - celoplošné měření se zdůrazněným středem...
V manuálu sice je popis, ale přijde mi to tak nějak na stejno.
3. Rád bych vyfotil projíždějící auto s tak pomalou závěrkou, aby by bylo hodně rozmáznuté, ale hodně. Krajinu kolem ostře. Problém je, že po určité hranici rychlosti závěrky se dostává do snímku tolik světla, že fotka je pak VELMI světlá. Lze tomuto jevu nějak zabránit? Clona
Mám přitom na minimum expozici.
4. Expozice je jen na jen jemné dolaďování snímku, že? Protože ať už dám minimum či maximum, má to na výsledná snímek jen malý vliv.
5. Ideální histogram vypadá jak? Vrchol periody má být uprostřed, ale jak vysoko?? Mám snímky, kdy perioda je uprostřed a je tak vysoká, že se nevleze do okénka.
Jinak - kdo chce, udělal jsem ve wordu krátký manuálek na dvě A4 na tento DF. Ke stažení je zde:
http://p-ce.webzdarma.cz/Strucny_manualek_%20A75.doc

@Petr: 1) dáš režim krajina :o)) nebo v manuálních režimech dáš ruční ostření na nekonečno - viz návod
2)rozdíl poznáš už pohledem na display -spot(bodové) určuje parametry (clonu,závěrku,vzdálenost zaostření...)jen z toho,co je ve středu obrazu(ten malej obdélníček,co se zobrazí uprostřed displeje)-zkus si najet jen tím středem na něco tmavšího a pak světlejšího-třeba přejít z černejch repráků na vedlejší zeď(monitor)- dost rozdíl,ne ? -jde o absolutní zdůraznění motivu ve středu- detaily... - mezi těma dalšíma (Evaluetive a Center weight už moc rozdíl není-jen Center... klade trochu důraz na střed(běžný nastavení-většina lidí fotí objekt uprostřed,ale chce mít dobrý i okolí),evaluetive- poměrný měření z celýho záběru- takovej kompromis=> západ slunce-dole černý les,nahoře jakž takž slunce -když dáš bodový,tak buď zamíříš na les=>dobrej les,přepálený slunce(spíš komplet bílá obloha),když zamíříš na slunce,bude "perfektní" sluce,ale z lesa nebude ani kulový(černej flek-a to i s kusem oblohy)
3) clonu nahoru-8(bohužel nejde víc) (vyšší clonový číslo=víc zacloněnej=zastíněnej=>tmavší obraz) -má to i další vlivy- vyšší hloubka ostrosti... a samozřejmě potřebuješ stativ -ale u rychle projíždějícího auta stačí klidně 1/30s na totální rozmazání => problém bude spíš zmáčknout včas spoušť (nejdřív si nastav manuálně to zaostření na vzdálenost,kudy pojede to auto a namáčkni spoušť.. a pak doufej
a mimochedem,režim pomalá závěrka A75ka má -tak experimentuj
4)+-2 jsou maximální hodnoty,který mají vliv už hodně velkej! -teď sivážně nejsu jistej,ale v automatice se myslím neprojevuje - doporučuji fotit nejčastěji na režim P -je to taky automat,ale povolí ti nastavit cokoliv
5) ideální je co nejvyváženější- pokud se ti střed nevleze do okénka,nejspíš má minimum světklých i tmavých částí=> bude takovej "mdlej" -málo kontrastní- to je spíš o výběru kompozice snímku -jaký si to uděláš...

A co A80

A co A80...?? Je to asi stejny, akorat ma 4 megapixely a stoji wo asi wo 2 nebo 3 litry wic... Je OK?

@fiend: podle me zbytecny, jednak na 10x15 foky ti staci bohate A60-ka (můj případ), jednak zaplatíš o 2k víc a jednak ti fotka zabere mnohem více místa. Pro obyčejné uživatele staci bohate A70-ka.

@fiend: A80 samozřejmě není nástupce A70 -to je A75
A80 je v podstatě zmeněný model G2 -i proto taky neumí ještě video v 640*480(na rozdíl od A70/75),ale má o něco víc nastavení(např. propracované manuální ostřená,kdy se střed obrazu zvětší,takže jde opravdu slušně zaostřit,histogram(má až A75),..atd..),výklopný otočný displej, větší čip -ROZMĚRY ! -i rozlišením ,ale hlavní jsou ty rozměry,a rpto je výsledný obraz znatelně lepší,než A70 -větší rozměry čipu znamenají větší "fotocitlivé body" =>méně šumu,stačí méně světla,...
prostě je to trošku jiná kategorie,ale zase je větší a spousta lidí ty možnosti ani nevyužije ani nepozná
ber A75 :o)

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru