Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Čekání bylo marné, nejkrásnější smartphone od Xiaomi nikdy nevznikne

Čekání bylo marné, nejkrásnější smartphone od Xiaomi nikdy nevznikne

Události
Xiaomi Mi MIX Alpha, 12GB/512GB_938913149
Xiaomi Mi MIX Alpha, 12GB/512GB
Produkt není určen k prodeji.
autor: Petr Kirs

Velké zklamání čeká na fanoušky společnosti Xiaomi, kteří netrpělivě čekali, kdy se na pultech obchodů objeví futuristický model Mi Mix Alpha. Šéf podniku Lej Ťün totiž po roce mlčení prozradil, že s masovou výrobou se vůbec nepočítá.

„Mi Mix Alpha byl pouhým experimentem. Xiaomi jej neplánuje poslat na trh. Vyrobit takový telefon by bylo příliš nákladné a obtížné, proto jej ponecháme pouze ve fázi designového konceptu,“ prohlásil Lej Ťün k příležitosti desátého výročí značky na čínské sociální síti Weibo.

Představení Mi Mix Alpha

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Mi Mix Alpha

 

A je to rozhodně škoda, neboť Mi Mix Alpha byl při své loňské premiéře označován za nejkrásnější smartphone od Xiaomi, především díky unikátní technologii „Surround display“, tedy prostorovému displeji. V praxi to znamená, že se obrazovka přelévá z čelní strany přes obě bočnice až na zadní stranu přístroje.

Dotykovou plochu v zadní části přerušuje pouze tenký keramický proužek, který ukrývá objektivy hlavního fotoaparátu. V praxi tak obrazovka zabírá úctyhodných 180 % plochy telefonu. O tom si může nechat jakýkoliv konkurent jenom zdát. Jak je z řádků výše již nejspíše patrné, smartphone nemá žádná tlačítka na svých bočnicích, ta jsou nahrazena virtuálními tlačítky přímo v dotykové ploše. Takto zaoblená obrazovka má pochopitelně své logické opodstatnění – na bočnicích se například zobrazují všechny důležité notifikace, takže je má uživatel na očích i ve chvíli, kdy telefon leží na nočním stolku vedle postele.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Mi Mix Alpha

 

Zadní stranu zase můžete využít i k focení selfies. V praxi se tak nemusíte rozhodovat, zda použít horší přední, nebo kvalitnější zadní fotoaparát, vždy fotíte s tím nejlepším, co je k dispozici. V případě modelu Mi Mix Alpha to měl být 108MPx snímač, na jehož vývoji se podílel Samsung. Ten je napojen na trojitou optiku s různými úhly záběru. 

Zbylá konstrukce telefonu je titanová a ukrývá se v ní velmi výkonný hardware – v podstatě v polovině roku 2019 šlo o ty nejrychlejší součástky, které se v mobilním světě nabízely. Konkrétně futuristickou novinku poháněl Snapdragon 855+, který měl k dispozici 12 GB operační paměti a interní 512GB úložiště. Akumulátor nabízel kapacitu 4050 mAh.

Unikátní konstrukce byla ale evidentně hlavním důvodem, proč se Xiaomi nakonec rozhodlo celý koncept odpískat. Už při premiéře se totiž nabízely otázky, nakolik bude nová konstrukce s prostorovým displejem odolná proti pádům. A pochopitelně také například proti škrábancům, když budete smartphone nosit jen tak v kapse.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Mi Mix Alpha

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Mi Mix Alpha

Názory ostatních Geeků (8)

avatar Ověřený GEEK - level 3

180 %

Berhof Ověřený GEEK 14. 8. 2020 10:03

Doporučil bych se trochu zamyslet nad významem spojení "obrazovka zabírá úctyhodných 180 % plochy telefonu", do plochy tělesa se počítají i jiné stěny, než ta čelní...Spíše by to mělo být cca 90 % plochy telefonu...

Crowley CRO
Crowley 14. 8. 2020 13:27

@Berhof: Ono se to asi odvíjí od reklamních sdělení, že displej zabírá úctyhodných 95 % plochy telefonu - a on to byl jen displej s tenkým rámečkem a výřezem pro selfiecam. Přecejen, úctyhodných 40 % zase takovou úctu nevyvolá...
A tak se stalo standardem vzít aktivní plochu displeje a vydělit jí součinem šířky a výšky telefonu a chvástat se tím, jaké to máme krásné procento z plochy telefonu.A pro reklamní účely je 180% to nejoptimálnější číslo, které má svou chuť i aroma!

avatar Ověřený GEEK - level 3
Berhof Ověřený GEEK 14. 8. 2020 20:19

@Crowley: Asi je displej i ve čtvrtém rozměru :)

Crowley CRO
Crowley 18. 8. 2020 15:45

@Berhof: Proč být tak přízemní?Při řešení mechanických soustav je dvakrát tolik dimenzí, kolik je stupňů volnosti plus čas. Pro takovýto mobil, volně vržený prostorem, tak potřebujeme 13 dimenzí...Tam se toho vejde!

romykosko ROM
romykosko 18. 8. 2020 17:53

@Berhof: Však 100% přední zobrazovací plochy pokračuje na 80% na zadní strany bez ukončení takže svým způsobem je 180% přesnější 😁 každopádně pro marketing je to zajímavější číslo které spíš zaujme čtenáře než 90% které by si jen rolnul na další zajímavější články 🤣

NeXiik NEX

Recenze

NeXiik 15. 8. 2020 23:27

Jediná "skutečná" recenze na YT https://www.youtube.com/watch?v=hsOv_VU3wKA
Ve skutečnosti vypadá ještě lépe než na obrázcích.

m.tauchman M.T

Hmmm

m.tauchman 17. 8. 2020 7:12

Nedivím se jim, jako koncept krásné, nicméně v realitě dost mimo. Za prvé, jak bylo zmíněno, životnost přístroje, kde je vždy displej ta nejchoulostivější část, a tady ho tvoří prakticky celé tělo, by byla velkým problémem. A druhým problémem - cena. Co vzpomínám na odhady, vycházelo by to v přepočtu na 70-80 tisíc Kč. A to je fakt částka, kterou dá za telefon málokdo - pro mobilní fandy už je to daleko za hranou ospravedlnitelného výdaje a lidi v pracovních pozicích, kde by se jim zdálo jak nic dát skoro 100 za telefon, tak ty mají zase jiné starosti, než si hrát s mobilem. A připravit linku na výrobu takové speciality nebude zadarmo. Tohle je spíš věc prestiže, ale je otázka, jestli se tam má Xiaomi cpát, protože ti se etablovali spíš jako výrobci levnějších a přitom solidních produktů.

avatar

🤔🤔🤔

háky 19. 8. 2020 13:02

Tak to se dalo čekat 🤣 ten phone možná bude tak za 10let

Máš něco na srdci?

nahoru