Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Celý herní svět jako na dlani. Recenzujeme knihu Zaklínač a jeho svět

Celý herní svět jako na dlani. Recenzujeme knihu Zaklínač a jeho svět

Recenze
Kniha Zaklínač a jeho svět_369608364
Kniha Zaklínač a jeho svět
499 Kč 549 Kč
372 Kč 409 Kč
Zaklínač 3: Divoký hon - Edice Hra Roku (Xbox ONE)_1796152819
Zaklínač 3: Divoký hon - Edice Hra Roku (Xbox ONE)
703 Kč 851 Kč
412 Kč 499 Kč
Plakát The Witcher - Geralt Sketch_1179698125
Plakát The Witcher - Geralt Sketch
Produkt není určen k prodeji.
Kšiltovka The Witcher - Eredin_1175759409
Kšiltovka The Witcher - Eredin
Produkt není určen k prodeji.
Klíčenka The Witcher - Steel n' Silver_487487178
Klíčenka The Witcher - Steel n' Silver
Produkt není určen k prodeji.

Herní studio CD Projekt Red by nám mělo za pár týdnů naservírovat skvěle vypadající sci-fi RPG Cyberpunk 2077 a po zkušenostech s jejich předchozími hrami nečekáme nic menšího než pecku.

Trilogie Zaklínač patří v RPG žánru k tomu nejlepšímu a trojka, i když vyšla před více než pěti lety, se hraje a vypadá pořád skvěle, takže se nakonec podívá i na nové generace konzolí Playstation a Xbox. My se teď však mrkneme na knížku, ze které musí nadšením stoupnout tlak každému, kdo do světa herního Zaklínače alespoň nakoukl. A kdo ne, ten se do něj nejspíš bude po prolistování chtít hned podívat.

Trailer ke hře Zaklínač 3

 

Zaklínač a jeho svět v kostce

  • Vše o zaklínačském světě – historie, politika, monstra…
  • Krásné ilustrace. A je jich hodně
  • Převyprávění děje všech tří her
  • Po přečtení si budete chtít Zaklínače znovu zahrát

 

To chci

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Nádhera ve všech směrech

Zaklínač a jeho svět je zatraceně obsáhlý herní průvodce, který se však nevěnuje jen hrám jako takovým. Většinu z téměř dvou set stránek totiž zabírá popis světa, jeho historie, ras, válek nebo náboženství a vězte, že jde o opravdu hodně zajímavé čtení. CD Projekt Red má svoje hry poladěné do posledního detailu, takže asi není žádné překvapení, že podobně přistoupili i ke knížce. Jenže se naštěstí nezabývají jen tím, na co můžou narazit samotní hráči.

Zaklínač a jeho svět se zabývají i věcmi a tématy, která byly ve hře jen lehce nakousnuté a naznačené, ale víc prostoru jim dal Andrzej Sapkowski ve svých knížkách. Každopádně vedle informacích o známých hrdinech a záporácích, městech, jejichž ulicemi jste se mohli procházet a potvorách, jimž jste mohli sekat hlavy, se tu dočtete i spoustu dalších věcí.

Třeba i o dalekých zemích, do nichž se Geralt ani nikdo z jeho přátel nikdy nepodívali. Ve hře je možná občas někdo zmínil v dialogu nebo jste o nich mohli najít informace v knihách, ovšem mít takhle na papíře detailně popsanou historii států a ras, vysvětlený princip fungování magie a zaklínačských škol, to je prostě paráda. A navíc to skvěle vypadá.

I kdybyste tuhle knížku položili před někoho, kdo v životě o Zaklínači neslyšel, můžete se vsadit, že za chvilku bude fascinovaně otáčet stránky a vyloženě hltat překrásné obrázky. Všechna ta detailně nakreslená monstra, tajemné kobky, lesní palouky i životem bující města by se vyjímala v rámech a pověšená na stěně. Tohle je prostě knížka, kterou je radost mít v ruce, ať už máte Zaklínače prolezlého skrz na skrz, nebo o něm slyšíte poprvé.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Příprava pro hráče

Tahle nádherná knížka ovšem není jen průvodcem po světě Geralta z Rivie. Její celkem velkou část totiž zabírá i popis jeho knižních a herních dobrodružství, a to včetně třetího dílu. Před ním je sice stránka s velkým nadpisem varujícím před spoilery, ale prostě bacha. Pokud se na Zaklínače teprve chystáte, knížka vám může pár zvratů vykecat. Na druhou stranu určitě není od věci připomenout si první a druhý díl, přeci jen jednička vyšla už v roce 2007 a kdo preferuje hraní na konzolích od Sony, ten si první a druhý díl Zaklínače možná vůbec neužil, protože na Playstation nikdy nevyšly.

Pokud se tedy na trojku teprve chystáte, určitě vám převyprávění prvních dvou her pomůže zorientovat se. A jestliže už Divoký hon a všechny jeho DLC máte za sebou, tak si Zaklínače a jeho svět užijete možná ještě víc. A všechny ty dech beroucí ilustrace, nečekané zajímavosti i detailně promyšlená politika a historie vás nejspíš donutí přemýšlet o tom, jestli není na čase strávit s Geraltem z Rivie pár herních hodin. Ať už by to mělo být poprvé, nebo podesáté. Zaklínač a jeho svět dělají herní sérii dokonalou reklamu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

To chci

Hodnocení: 90 %

Autoři: Marcin Batylda & Travis Currit

Vydává: Nakladatelství Crew, Fantom Print

Počet stran: 184

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (4)

Znalci knih

Ahoj, chci se zeptat - dá tahle kniha něco i čtenáři Sapkowského knih? Hry zná jen z doslechu, ale má přečtenou celou ságu a viděl i seriál na Netflixu... ale tenhle herní svět ho zatím moc nezaujal. Může to být i pro něj v něčem zajímavé? Díky za info :)

@meky_v: Po internetu se povalují recenze, stačí si je přečíst a víš, co od knihy čekat. Jestli se ti bude líbit? Máš v rodině/mezi přáteli nějakého fanouška Zaklínače? Kup knihu, a když se ti nebude líbit, dej mu ji jako dárek ;-)

@meky_v: Kniha je velmi dobře udělaná, výborně doplní Sapkowského sérii (opravdu hodně informací, které v knižní sérii nejsou vůbec či jen okrajově - charakteristika zemí, příšer, postav, příběh Geralta apod.) a je plná krásných ilustrací. Viděl jsem seriál, hrál Zaklínače 3 (pořád vlastně hraji:-), četl všechny díly a koupě téhle knihy určitě nelituji.

@meky_v: Pokud člověka zajímá jen kánon (to, co napsal Sapkowski), tak mu knížka nic nového nepřinese, těch jeho 8 knih neobsahuje takové množství informací, aby si to nejdůležitější člověk zhruba pamatoval a detaily se do této knihy stejně nevešly. Velkou měrou se pak do toho všeho plete to, co vymyslel CDPR, takže je z toho guláš. Kniha je vhodná spíše pro fanoušky herní série a pro ty, co se rádi dívají na hezké ilustrace.

Máš něco na srdci?

nahoru