Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
CES 2016: Nikon se vytáhl. A našlo se i nádobíčko pro selfie maniaky Události

CES 2016: Nikon se vytáhl. A našlo se i nádobíčko pro selfie maniaky

Srdce fotografa i kameramana muselo na letošním ročníku veletrhu CES zajásat. Odhaleno bylo hned několik zajímavých novinek a na své si přišli i fanoušci selfies.

Už v jednom z předchozích článků o veletrhu CES jsme si představili celou řadu kamer, které slouží k natáčení 360° videa – tedy videa pro virtuální realitu. Svou prvotinu v této kategorii ukázala v Las Vegas také společnost Nikon. Model KeyMission 360 je zároveň první akční kamerou tohoto výrobce.

Novinka dokáže jako jedna z mála kamer na trhu zaznamenávat 360° videa ve 4K, a to díky tomu, že má dva objektivy (jeden zepředu, druhý zezadu). Kamera je navíc odolná, takže se s ní nemusíte bát ani do vody – vodotěsnost je garantována až do hloubky 30 metrů. Díky speciálnímu gumovému pouzdru, jež je schopné tlumit nárazy, by navíc měla bez újmy přežít pády až z výšky dvou metrů.

Třešničkou na dortu jsou pak velmi kompaktní rozměry, KeyMission 360 se velikostí může směle měřit s GoPro HD HERO 4 Session. Ve volitelné výbavě nebude chybět například ani dálkové ovládání nebo nejrůznější držáky, které dovolí kameru přidělat na skateboard, stejně jako na čelní sklo automobilu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

KeyMission 360

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nová akční kamera má dva objektivy

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ve volitelné výbavě bude i dálkové ovládání 

 

Nová vlajková loď D5

S dostupností pro tuzemský trh však Nikon prozatím u akční kamerky nepočítá. To byl koneckonců i jeden z důvodů, proč jsme se zaměřili spíše na druhou žhavou novinku tohoto výrobce – digitální zrcadlovku D5. Ta představuje novou vlajkovou loď tohoto výrobce, a jak jsme si na veletrhu vyzkoušeli na vlastní kůži, konkurenci dovede pěkně potrápit…

Full-frame Nikon D5 nabízí CMOS snímač s 20,8 milionu pixelů a nový RGB snímač měření expozice 180K. O zpracování obrazu se pak stará procesor EXPEED 5, jehož rychlost je v reálu dechberoucí – prakticky žádné prodlevy nejsou s dostatečně rychlou kartou při focení sekvencí několika snímků (až 14 sn./s se zrcadlem fixovaným v horní pol) znát, a to ani při zpracování HDR fotografií.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nikon D5 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled do útrob nové vlajkové lodi Nikonu 

 

K dispozici je hned 153 ostřících bodů. Citlivost automatického zaostřování začíná hodnotou jasu –4 EV (ISO 100, 20 °C) pro lepší výkonnost za nízké hladiny osvětlení. Bezkonkurenční je rozsah citlivosti od ISO 100 až 102 400, který lze dále rozšířit až na hodnotu ISO 3 280 000. Samozřejmě nechybí ani možnost natáčet videa ve 4K.

Kromě modelu D5 bylo na veletrhu k vidění prakticky celé portfolio tohoto výrobce. Z novinek se sluší vyzdvihnout ještě očekávaný top DX model Nikon D500, který vychází z profesionálního modelu D5, dále pak dva nové DX objektivy – AF-P DX NIKKOR 18–55 mm f/3,5–5,6G VR a AF-P DX NIKKOR 18–55 mm f/3,5–5,6G. Jde totiž o první objektivy NIKKOR s novým krokovým motorem značky Nikon, který rychle zaostřuje a je ideální pro záznam videosekvencí. Zajímavostí byl jistě také rádiem řízený blesk SB-5000 se zabudovaným chladicím systémem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nikon D5 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nikon D5 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nikon D5 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nikon D500 (vlevo)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vyzkoušet si bylo možné prakticky všechny fotoaparáty od Nikonu, a to včetně všech nabízených objektivů

 

Akční kamery táhnou

Velmi bohatě vyhlížel na veletrhu CES také stánek společnosti GoPro. I když jsme se žádné zásadní novinky nedočkali, mezi návštěvníky budil velkou pozornost – vyzkoušet si tu totiž mohli prakticky všechny akční kamerky, které jsou aktuálně od tohoto výrobce k dostání.

GoPro se samozřejmě nezapomnělo pochlubit ani tím, že jako jeden z mála výrobců nabízí velmi bohaté portfolio doplňkového příslušenství. Kromě nejrůznějších držáků na prakticky všechny myslitelné povrchy se tak jednalo o pouzdra, stativy, tyčky pro selfies a dokonce i kufry na přenášení několika kamer i s kompletní výbavou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výstava společnosti GoPro

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Selfies? Žádný problém... 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na stánku nechyběla ani formule

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

GoPro Hero 4

 

Roztomilá kamera, která se dá ohýbat

Nejen na stánku společnosti GoPro bylo k vidění náčiní pro fanoušky autoportrétů. Velký rozruch budil především stánek s novou kamerou zvanou PIC, kterou je možné různě ohýbat. Má totiž dlouhou gumovou konstrukci, díky níž lze kamerku snadno omotat kolem ruky, nebo ji jednoduše natáhnout a vytvořit tak selfie tyčku.

Novinka dokáže díky Exmor R CMOS senzoru natáčet Full HD videa nebo samozřejmě pořizovat fotografie v rozlišení až 8 MPx. Vestavěný akumulátor stačí však pouze pro hodinový nepřetržitý záznam, což na cestách nemusí vždy stačit. Zabudovaná je 16GB paměť a nechybí ani bluetooth konektivita pro propojení s mobilem.

Pochvalu si novinka zaslouží jistě také za svébytný design – díky nástavcům připomínajícím rohy nebo třeba vlasy totiž vypadá tak trochu jako mimozemšťan. Konstrukce je navíc voděodolná (certifikace IPX7). Díky pogumované konstrukci chránící prakticky celé tělo kamery, by navíc měla bez újmy přežít i drobnější pády.

Kdy přesně se kamera PIC objeví na pultech obchodů, však zástupci společnosti Boud neprozradili. Tvrdí však, že zavedeným značkám bude konkurovat velmi příznivou cenou – že bychom se konečně dočkali použitelné akční kamerky za méně než tisícovku?  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kamera PIC 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabídka designů je opravdu bohatá 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stačí natáhnout a máte selfie tyč

 

Kam dál? 

CES 2016: Domácnosti budou chytřejší, stejně jako sportovci

CES 2016: Startupy a nápady, které mají změnit svět

CES 2016: 22 hodin v letadle a týden bez spánku. Největší počítačový veletrh startuje

CES 2016: Na co se můžeme těšit na největším počítačovém veletrhu?

CES 2016: Svátek všech počítačových nadšenců se blíží

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru