Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
CES 2016: Startupy a nápady, které mají změnit svět

CES 2016: Startupy a nápady, které mají změnit svět

Události

První novinářský den veletrhu CES je za námi. Tradičně se točil okolo těch nejzajímavějších nápadů a ambiciózních startupů z celého světa.

Velcí výrobci dostanou prostor na největším počítačovém veletrhu světa CES až v nadcházejících hodinách. Akce zvaná CES Unveiled, kterou jsou pravidelně odstartovány novinářské dny na každém ročníku tohoto veletrhu, je určena především malým a začínajícím firmám, jejichž nápady stojí za pozornost.

Dohromady se během úterý představila asi stovka projektů. Vytipovává je přímo organizace CTA, která veletrh CES pořádá. Důvod je prostý, velmi zajímavé nápady by jinak mezi desítkami tisíc projektů na veletrhu CES zapadly a prakticky nikdo bych si jejich potencionálu nevšiml. Ty nejzajímavější projekty z Las Vegas vám nyní představíme i my.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

CES Unveiled pravidelně ukazuje ty nejlepší nápady z veletrhu CES.

 

Pyžamo pro uši

Společnost SleepPhones je návštěvníkům veletrhu CES dobře známá. Několik let za sebou totiž v Las Vegas vyhrála ocenění za ty nejlepší inovace. Přitom se tento výrobce zaměřuje v podstatě jen na jediný produkt, který neustále vylepšuje – speciální čelenku se zabudovanými sluchátky.

K čemu je to dobré? Když chcete při spaní poslouchat nějakou hudbu, používání klasických sluchátek je velmi nepohodlné. Znáte to, lehnete si na bok a i pecky nepříjemně tlačí do uší. A právě proto v USA vymysleli speciální čelenku se sluchátky, která je určena na usínání.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

SleepPhones

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

SleepPhones

 

Je vyrobena z jemného materiálu a na dotek připomíná hebkého plyšáka. Používat čelenku je tak nejen velmi pohodlné, ale i příjemné. Překvapivě dobrá je i zvuková reprodukce, nečekejte sice věrné dunění basů vaší oblíbené rockové skupiny, ale kdo by chtěl poslouchat rock při usínání? Zvuková reprodukce je naladěna tak akorát, aby posluchače ukolébala ke spánku.

Na letošním ročníku se společnost SleepPhones vytáhla s celou novou řadou čelenek. Vedle základního modelu je tak k dostání například verze Simple (na obrázku), která dokáže posluchači sama vybrat nejvhodnější skladby, aby se mu co možná nejpohodlněji usínalo. K dostání jsou ale také modely, které dokážou přijímat bezdrátově zvukový signál, například z televizoru, nebo je možné je napojit na chytrý telefon.

Ceny se v závislosti na konkrétním modelu pohybují od 40 do 150 dolarů, tedy od tisícovky do necelých 4000 Kč. Soudě podle zájmu přímo na stánku společnosti SleepPhones ale bude o nová sluchátka ukrytá v pratelné čelence velký zájem.

 

Kamery pro 360° videa

Jak jsme avizovali už v jednom z předchozích článků, velkým tématem na letošním ročníku veletrhu CES má být virtuální realita. Ještě před startem veletrhu se ale na nejrůznějších tuzemských i zahraničních diskuzních fórech šířily obavy, že tato technologie je předem určena k zániku, podobně jako tomu bylo u 3D obrazovek v televizorech.

Na trojrozměrný obraz dnes láká každá druhá televize, ale producenti filmů se do tohoto novějšího standardu nijak zvlášť nehrnou. Pro 3D televizory zkrátka chybí dostatek kvalitního obsahu, a tak tuto technologii používá v reálu málokdo. Je sice pravdou, že spousta výrobců se snaží tuto technologii oživit tím, že nabízí automatickou konverzi z 2D do 3D, ale výsledek není tak dobrý, jako když je film skutečně natočen ve 3D.

Jak se zdá, podobnému scénáři se snaží výrobci u systémů virtuální reality předcházet. Na veletrhu tak byla k vidění celá řada speciálních kamer, které dokážou 360° videa pro nový standard náhlavních systémů pořizovat. Překvapivě by to mohlo fungovat, protože celou řadu multimediálního obsahu si budou lidé vytvářet sami.

Představte si, že jedete na dovolenou a místo fotoaparátu si na prohlídku centra vezmete speciální 360° kameru. Záznam si pak doma budete moci prohlížet přímo v helmě pro virtuální realitu. Bude to tedy podobné, jako byste byli znovu na daném místě.

Většina prezentovaných kamer je již připravená do prodeje a měla by se v něm objevit v horizontu několika týdnů. Samotní tvůrci ale zatím nechtěli prozrazovat příliš podrobností o jejich parametrech nebo cenách. Nám se ale podařilo na místě zjistit, že cenovky budou startovat už na částce 200 USD (okolo 5000 Kč), což víceméně odpovídá ceně akčních videokamer a trochu lepších kompaktů. Startovní pozice se tak zdá být přinejmenším slibná.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kamera 360cam natočí díky svému unikátnímu tvaru 360° video…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…pak jej je možné promítat na prakticky jakémkoliv systému virtuální reality – například na tom od Samsungu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kamera Vuze získala ocenění od organizátorů veletrhu CES. Jde údajně o jeden z nejlepších systémů pro virtuální realitu. Na každé straně má dvě kamery.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

IC Realtech ukázala kameru Allie, stačí se s ní postavit do prostoru a ona automaticky vytvoří 360° video

 

Za záchranu života a planety

Pozornost si na veletrhu vysloužila také společnost In&Motion. Ta zde totiž prezentovala futuristicky vyhlížející vestu, která má lidem zachraňovat životy na sjezdovkách. Funguje totiž v podstatě jako airbag v autě, akorát je určen pro lyžaře.

Při pádu se nafoukne během 100 milisekund, zpevní trup lyžaře a zmírní tak jeho pád. Tím by se mělo podle výrobce prakticky eliminovat riziko fatálního poškození páteře. Zajímavé přitom je, že vestu lze použít i opakovaně, o čemž si majitelé podobných systémů v automobilech mohou nechat jenom zdát.

Jediné na co musí uživatel myslet, je doplňování zásobníku stlačeného plynu, který se nachází v kapse. Jeden zásobník stačí však pouze pro jedno nafouknutí a pořízení nového rozhodně není levná záležitost – stojí 100 eur (2700 korun). Za speciální vestu od společnosti In&Motion pak případní zájemci zaplatí 1200 eur, tedy cca 32 000 Kč. Kdy přesně se novinka dostane do prodeje, zatím výrobce neprozradil.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Airbag pro lyžaře od společnosti In&Motion

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Airbag pro lyžaře od společnosti In&Motion

 

Místo života chce zachraňovat naši planetu společnost Hydrao. Její chytrá sprcha je totiž „eco-friendly“. Dokáže šetřit vodní zdroj, což jistě ocení i naše peněženka. Novinka je ale velmi zajímavá i po technické stránce. Nabízí totiž různé režimy sprchování a dokáže se sama učit.

V praxi tak dokáže rozeznat jednotlivé členy domácnosti a nastavit jim typ sprchování i teplotu, jakou mají nejraději. Obsahuje totiž celou řadu senzorů, které komunikují s dalšími systémy chytré domácnosti. Jak taková domácnost 21. století vypadá v praxi, jsme si ukázali už na konci minulého roku v naší IT bastlírně.

Samozřejmě nechybí ani možnost kontrolovat všechny údaje na svém smartphonu. A to včetně spotřeby vody i pravidelné hygieny jednotlivých členů domácnosti. Pokud tedy například vaše ratolest bude tvrdit, že se vysprchovala a nebude to pravda, jednoduše si to můžete ověřit.

Chytrá sprcha Hydrao se teprve chystá na pulty obchodů. Cenu výrobce neprozradil.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chytrá sprcha Hydrao 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chytrá sprcha Hydrao 

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru