Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
CES 2020: Navigace s umělou inteligencí. Intel odhalil i novou grafiku Události

CES 2020: Navigace s umělou inteligencí. Intel odhalil i novou grafiku

autor: Stanislav Holý
Celou řadu zajímavých novinek jsme mohli vidět v Las Vegas také na akci společnosti Intel. Zástupci tohoto podniku poodhalili pokličku budoucnosti, ale také nové procesory Tiger Lake či první vlastní novodobou grafickou kartu.

Tiskovka Intelu začala analýzou a předpovědí budoucnosti. Zástupci tohoto čipového gigantu totiž upozornili, jak se neustále zvyšuje množství přenášených a ukládaných dat. V roce 2025 tak bude objem dat představovat pro běžného smrtelníka jen těžko uvěřitelných 175 zettabajtů.

Pro lepší představu – v současnosti kupujeme ty největší disky o velikosti několika terabajtů. Teprve další jednotkou jsou petabajty, následně exabajty a teprve až na nimi pak zetabajty. Tedy jinými slovy jeden zetabajt představuje miliardu terabajtů.

Následovala smršť novinek. Odhalena byla například navigace založená na umělé inteligenci, která dovede prostřednictvím satelitních snímků zohlednit například reálnou situaci během katastrof. Využívat ji tedy budou moci nejrůznější záchranné složky. Oznámena byla také spolupráce s Netflixem, díky které bychom se již brzy měli dočkat kodeku AV1 pro streamování obsahu. K vidění bylo i několik notebooků, kterým se však budeme ještě věnovat v samostatných článcích.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Oznámeno bylo partnerství s Netflixem

 

Procesory Tiger Lake

Nás budou nyní nejvíce zajímat novinky přímo z produkce Intelu, v první řadě procesory Tiger Lake s jádry Willow Cove. Ty budou kromě vysokého výkonu lákat také na integrovanou grafiku Xe, rozhraní Thunderbolt 4 a WiFi 6. GPU by ve srovnání s 11. generací v čipech Ice Lake mělo nabídnout až dvojnásobný výkon, což půjde v praxi opravdu znát.  

Grafika Xe se může chlubit také celou řadou pokročilých technologií, využívá například instrukce DLBoost pro technologie zpracování obrazu pomocí umělé inteligence. Toho budou moci využít nejrůznější grafické programy, které budou schopné s hardwarovou podporou identifikovat objekty na fotografiích a přesně je označit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na akci byla k vidění celá řada zajímavých strojů

 

První novodobá grafika

Zlatým hřebem celé slavnostní akce bylo odhalení grafiky DG1 z generace Xe. V podstatě půjde o první novodobé samostatné GPU od Intelu pro běžné počítače. Tato karta cílí na sestavy, u kterých je kladen velký důraz na „optimalizaci spotřeby elektrické energie“. Nečekejte tedy, že by tato novinka svedla klání s těmi nejvýkonnějšími kartami na trhu.

Výrobce nicméně slibuje, že DG1 nebude určená pouze na práci, ale také na hraní her. Karta by měla mít 768 shaderů, což naznačuje, že bude konkurovat především low-endovým modelům řady GeForce a Radeon. Na reálné testy si však budeme muset ještě počkat.

Sluší se připomenout, že to není poprvé, co se Intel snaží uspět s vlastními grafickými kartami. Poprvé to podnik zkoušel už v roce 1998, kdy uvedl grafický čip i740. Tehdy ještě pro rozhraní AGP. Tento model se ale větší popularity nedočkal, a tak nástupce nikdy nepřišel.

Nový vstup Intelu do světa grafik bude tedy více než zajímavý.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Grafika od Intelu s čipem i740

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru