Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
CES 2020: Sony odhaluje nový PlayStation kousek po kousku Události
PlayStation 5  + 100Kč slevový kód na LEGO (kombinovatelný, max. 1ks/objednávku)
PlayStation 5
11 149 Kč 13 490 Kč
Konfigurovatelný PlayStation 4 Pro, Gamma chassis, černý
Konfigurovatelný PlayStation 4 Pro, Gamma chassis, černý
Produkt není určen k prodeji.
Konfigurovatelný PlayStation 4 Slim, černý
Konfigurovatelný PlayStation 4 Slim, černý
Produkt není určen k prodeji.

CES 2020: Sony odhaluje nový PlayStation kousek po kousku

autor: Karel Dvořák
V minulém roce zástupci společnosti Sony postupně odhalili již několik detailů o chystané televizní konzoli PlayStation 5. Všechny informace byly přehledně shrnuty na tiskovce v rámci veletrhu CES.

Microsoft už odhalil vzhled chystané konzole Xbox, která má být jedním z hlavních herních hitů před letošními Vánocemi. Sony zatím informace o designu drží pod pokličkou, nicméně alespoň odhalila logo novinky. Žádné dramatické změny ale nečekejte, s trochou nadsázky se dá říci, že se číslovka čtyři změnila na pětku, jak jde vidět v úvodu tohoto článku.

Daleko zajímavější však bylo, že zástupci japonského elektronického gigantu hezky pěkně na tiskovce shrnuli, co všechno o PlayStationu 5 zatím více. O pětce se rozpovídal prezident a provozní ředitel Sony Interactive Entertainment Jim Ryan.  Ten vyzdvihl například podporu hardwarového ray tracingu, díky kterému by konzole měla zobrazovat v podporovaných titulech daleko reálnější obrazy – především tedy stíny a odlesky.

Další vylepšení se týkají bezdrátového ovladače, pětka má disponovat dvěma klíčovými vychytávkami. Konkrétně se fanoušci televizní konzole od Sony mohou těšit na změněný systém vibrací – Ryan hovoří o haptické odezvě, díky které bychom měli cítit zásadní rozdíl mezi jednotlivými tituly. Ovladač se zkrátka bude chovat jinak při hokejovém klání i při automobilových závodech.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tato vylepšení má nabídnout PlayStation 5

 

Věrnější herní zážitek

„Nejjemnější nuance budou poznat už při běhu v trávě či brodění blátem,“ prohlásil Ryan s tím, že nový haptický systém by měl hráče vtáhnout do děje daleko více než současné hry. Důvod je prostý, při hraní se zapojí „do práce“ další lidský smysl – hmat.

Chystaný Dualshock pro PlayStation 5 má mít také přizpůsobitelná zadní tlačítka L2 a R2, což opět souvisí s uživatelským zážitkem. Programátoři totiž budou moci v jednotlivých titulech naprogramovat odlišnou sílu stisku. Například při automobilových honičkách tak budou moci vývojáři upravit sílu mačkání podle toho, v jakém autě zrovna jedete. Ve starším to dá více práce než v novějším, což by mělo navodit opět reálnější atmosféru.  

Konzole bude pracovat údajně až se 100GB optickými disky Ultra HD BluRay, vždy však bude povinná instalace na disk. Aby se na úložiště vešlo více titulů, půjde nainstalovat pouze část každého titulu. Zmiňovaný Dualshock má pak nabídnout baterii s vyšší kapacitou, která konečně bude kompatibilní s rozhraním USB-C, ale například také vylepšený reproduktor.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aktuálně nabízený PlayStation 4 Pro

Hraní ve 4K, videa v 8K

Ryan již dříve potvrdil pro server CNET, že pětka přijde na pulty obchodů s SSD jednotkou namísto pevného disku. Díky tomu by konzole měla být výrazně rychlejší, ale zároveň i tišší. Rychlejší bude načítání her, ale pochopitelně také odezva celého operačního systému.

Přesné parametry konzole sice drží Ryan stále ještě pod pokličkou, jisté je nicméně to, že stroj bude mít dostatek výkonu na plnohodnotné hraní v rozlišení 4K, a to až při obnovovací frekvenci 120 Hz. To samozřejmě bude muset podporovat i připojený televizor či monitor. Sluší se také podotknout, že konzole bude umět pracovat i s 8K obsahem. V něm ale nejspíš nepoběží hry, ale například videa patrně ano. Z řádků výše je tedy patrné, že PlayStation 5 by měl uspokojit i velmi náročné hráče.

Názory ostatních Geeků (15)

forejt19 FOR

RTX 3080

forejt19 7. 1. 2020 9:43

Jestli konzole nebude mít nejnovější grafické karty které mají vyjít v červnu tzn. řada 3000 od nvidie tak nevidím důvod proč to kupovat.

jirota0 JIR
jirota0 7. 1. 2020 10:23

@forejt19: Zkuste přečíst ten článek a srovnejte s PS4 Pro...

avatar
Addaamms 7. 1. 2020 12:01

@forejt19: jak píše jiný komentující...článek je pro konzolisty. O PC se tu nikdo nebaví. Mám obojí a je jasn že PC má nesrovnatelné věci...ale držme se tématu článku a to je ,,herní konzole´´

slif SLI
slif 7. 1. 2020 13:53

@forejt19: Nic takovyho mit konzole opravdu nebudou :D

pollytos POL
pollytos 8. 1. 2020 4:32

@forejt19: Tak o konzolich vis uplny prd ... Jednoduchy ...

havlíček154 HAV
havlíček154 8. 1. 2020 20:04

@forejt19: běž radši koupit do billy chleba s máslem, se salámem, protože pro takový lidi jako ty, je to opravdu zbytečný😀😀

& tech channel & T
& tech channel 8. 2. 2020 10:50

@forejt19: ale podle designéra konzole Marka Cernyho by měla mít ps5 AMD RADEON řady NAVI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

JakubVesely JAK

RTX

JakubVesely 7. 1. 2020 14:16

avatar
corpse_despy_ 7. 1. 2020 14:39

@JakubVesely: no joooo.. ale PS bude mít zase hry kde občas zmáčkneš X a ono se něco stane... sem tam budeš muset pro pokračování animamace zmáčknout trojúhelník... to pc nemá...!

třískala0 TŘÍ
třískala0 9. 1. 2020 0:29

@corpse_despy_: Myslíš věci jako "press F to pay respect"?Promiň, nic osobního, jen jsem si vzpomněl zrovna na tohle a přišlo mi to k tématu. Mimoto mám jak PS4ku, tak i herní počítač.
I7 9700k - DELID, RTX 2080 VENTUS OC, 16GB RAM DDR4 3000MHz,500GB SSD PCIe NVMe WD Black SN750 a 2TB HDD WD Red, MAG Z390 TOMAHAWK
I když na PC trávím většinu doby (práce, zábava, ...), tak PSko vždy bude mít u mě místo. A to ne kvůli exkluzivkám, ale kvůli tomu, že přiopilého normies kamaráda prostě k PC nepustíš, když tě živí...

dupaljiri DUP
dupaljiri 18. 1. 2020 14:27

@corpse_despy_: Hlavně PSko a Xko bude mít NHL

jarcep.pj@gmail.com JAR

Xbox series X

jarcep.pj@gmail.com 7. 1. 2020 15:25

No hlavně jsem někde četl, že Xboxy budou mít novou konzoli, která bude v grafice a čipu asi o 1/3 rychlejší a vyjde ještě dříve než PS5

AgGreSsivE AGG
AgGreSsivE 8. 1. 2020 4:20

@jarcep.pj@gmail.com: A já jsem zase někde četl že Xbox nebude nikdy lepší než PlayStation 😅😂😁🤣. Jediné v čem má zatím Microsoft navrch je Forza. Ale Gran Turismo je důvod proč jsem vždy koupil Playstation už od PS X až do PS Pro

colder COL
colder 8. 1. 2020 7:34

@AgGreSsivE: Omyl nový XBox X Series má teoretický větší výkon než PS5. Za druhé podle specifikací mají obě konzole stejný HW (AMD) a dá se tedy předpokládat, že i architekturu. Za třetí Sony a MS v jistých segmentech spolupracují. Jediný problémem nyní je, že PS má Linux a Xbox Windows s DirectX. Takže portování her mezi konzolemi bude snažší z hlediska HW, ale ne SW.

martinhorni MAR
martinhorni 8. 1. 2020 16:16

@colder: Nema linux;) ale freebsd base os

Máš něco na srdci?

nahoru