Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
CES 2021: Samsung Exynos 2100 je odpovědí na špičkový Snapdragon 888

CES 2021: Samsung Exynos 2100 je odpovědí na špičkový Snapdragon 888

Události

Společnost Qualcomm se již na konci loňského roku pochlubila novým čipsetem Snapdragon 888, který je tím nejvýkonnějším v portfoliu tohoto výrobce. Nyní přichází s vlastní konkurencí také Samsung, novinka se jmenuje Exynos 2100.

Podle výrobce „jde o první špičkový mobilní procesor Samsungu s integrovanou podporou 5G připojení, který je postavený na nejmodernější procesorové technologii EUV s 5 nm“. „Chceme-li zákazníkům nabízet jedinečné mobilní zážitky, potřebujeme k tomu špičkové procesory – právě ony jsou srdcem všech dnešních chytrých zařízení,“ prohlásil Inyup Kang, prezident společnosti System LSI, která patří do skupiny Samsung Electronics.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Exynos 2100

 

„Jsme proto rádi, že dnes můžeme představit model Exynos 2100, nejvyspělejší mobilní procesor, jaký jsme kdy vyvinuli. Mezi jeho přednosti patří vysoký výpočetní výkon, vlastní špičkový 5G modem a úsporná procesní technologie 5 nm. Exynos 2100 právem vytváří nový standard pro mobilní přístroje příští generace.,“ doplnil Kang.

Výpočetní a grafický výkon nového procesoru vzrostl podle něj natolik, že to „patrně překoná i očekávání náročných uživatelů“. Hlavní předností novinky je především vyspělá procesní technologie EUV 5 nm. Díky ní je možné v praxi volit mezi dvěma výhodami – buď o 20 procent nižší spotřebou energie, nebo o 10 % vyšším celkovým výkonem zařízení v porovnání se starší technologií 7 nm. Kromě toho nový čip nabízí vylepšenou práci s cache pamětí. Osmijádrová jednotka CPU se chlubí vylepšenou tříclusterovou strukturou tvořenou jediným jádrem Arm Cortex-X1 s taktovací frekvencí 2,9 GHz, třemi špičkovými jádry Cortex-A78 a čtyřmi úspornými jádry Cortex-A55 má v porovnání s předchůdcem vyšší výkon o více než 30 procent.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Inyup Kang na tiskovce Samsungu

 

Co umí Snapdragon 888?

Není bez zajímavosti, že právě Samsung vyrábí pro Qualcomm i špičkový čipset Snapdragon 888. Novinka se třemi osmičkami v názvu má stejnou stavbu jako model 865. Celkem osm je tedy rozděleno na tři části v sestavě 1+3+4. Prim hraje nejvýkonnější jádro Cortex-X1, které je doplněno o trojici výkonných jader Cortex-A78. Zbylá čtyři jádra Cortex-A55 jsou pak úsporná. Výkonné čipy čerstvě odhalené novinky nabízejí přitom dvojnásobnou cache paměť, i díky tomu bychom si měli užívat až o 25 % vyššího výkonu.

V případě grafického jádra je dokonce nárůst výkonu ještě markantnější, výrobce slibuje až 35 %. To je zásluha nové grafické jednotky Adreno 660. Pro úplnost dodejme, že nový je i koprocesor pro umělou inteligenci Hexagon 780, u něhož můžeme opět čekat dramaticky vyšší nárůst výkonu ve srovnání s předchůdcem.

Více se o čipsetu Snapdragon 888 dozvíte v našem dřívějším článku.

Co nabídne Snapdragon 888 hráčům

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru