Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Český vynález: Internet se bude šířit pomocí WC Události

Český vynález: Internet se bude šířit pomocí WC

autor: Petr Kirs
Se zajímavým vynálezem přišel český rodák Michal Najman – internetové připojení chce šířit prostřednictvím WC. Jakkoliv bizarně může tento nápad znít, v praxi dává skutečně smysl. Pomůže především v místech, kde je nyní velmi slabé připojení.

Svůj nápad prezentoval Najman na konferenci internetových poskytovatelů KKTS, která se konala v Plzni. Hned na úvod se sluší zmínit, že český rodák rozhodně není v oblasti internetového připojení žádným nováčkem. Budování sítí ho živí už 15 let, je totiž jedním z lokálních poskytovatelů připojení ze severní Moravy, jak upozornil server CNews

Právě jeho práce jej přivedla na unikátní nápad, jak netradičně šířit internet do lokalit, kde je zatím velmi slabé připojení. Svůj vynález nazval trefně WC Net, neboť se záchody skutečně úzce souvisí. Podle Najmana je totiž hlavní problém v tom, že WiFi se pro šíření internetu hodí jen v některých lokalitách. A pokud obec neinvestuje do rozvoje, zpravidla jsou obyvatelé odkázáni pouze na mobilní připojení či telefonní linky, které však v odlehlejších lokalitách nabízí tristní rychlosti připojení.

Představení robota pro vedení internetu prostřednictvím kanalizace

 

Obcím se ale příliš do přípojek investovat nechce – a to platí pochopitelně také o lokálních poskytovatelích. Hlavní překážkou jsou totiž vysoké náklady na výkopové práce a správné umístění optických kabelů. Přitom právě to je pro přivedení vysokorychlostního internetu do odlehlých lokalit klíčové.

Právě proto vymyslel Najman speciálního robota, který dovede protáhnout optický kabel skrz kanalizaci. Hlavní výhoda je nasnadě – kanalizační sítě jsou hojně zavedené dnes již prakticky na celém území republik. Při rozšiřování internetu přes kanalizační síť tak již nebude potřeba rozkopat půlku vesnice.

Prostřednictvím odpadní sítě by byl kabel doveden bez nadsázky až do vaší toalety, odkud by pak mohl být internet rozveden do zbytku domu. I když se to nemusí na první pohled zdát, převést nápad ve skutečnost nebylo vůbec jednoduché. Kabel totiž musí být odolný proti splachování, chemikáliím a fekáliím, ale zároveň také robot musí projít velmi úzkými trubkami – zvládá to mimochodem od průměru 15 cm a výše.

WC Net není žádným projektem budoucnosti. Najman chce tímto způsobem připojit k vysokorychlostnímu internetu obec Ludgeřovice. Sluší se také podotknout, že v zahraničí podobné nápady praktikují již pár let, na šíření kabelů prostřednictvím kanalizace se specializuje například společnost Cablerunner Technology. Nový způsob pokládky kabelu, který využívá robota, je však unikátní – právě proto si jej český tvůrce patentoval.

Názory ostatních Geeků (14)

m.tauchman M.T

Hmmm

m.tauchman 8. 10. 2019 13:56

Tak v tomto případě dostává prohlášení, že připojení k netu je v haj*lu, úplně nový rozměr...Jsem docela zvědav, protože trubky mají takovou blbou vlastnost, že se občas ucpou či zanesou, jak bude probíhat čištění, když tam bude navíc tenhle kabel. O to víc, že ten kabel bude právě překážkou, která tomu ucpání bude pomáhat.

avatar
pckarlos 8. 10. 2019 14:20

@m.tauchman: Však on ten internetový kabel bude zároveň sloužit i jako kabel na případné prošťouchnutí :D
To si asi dám patentovat já :D :D

avatar
svity01 9. 10. 2019 11:30

@m.tauchman: Po přečtení první věty mám záchvat smíchu 🤣🤣🤣 👍👍👍

bc.rada BC.

Zdroj?

bc.rada 8. 10. 2019 14:43

Možná by bylo férové zmínit zdroj článku, že?

Saša Ševčík - CZC SAŠ
Saša Ševčík - CZC 8. 10. 2019 17:32

@bc.rada: Dobrý den, zdroj jsem i s odkazem doplnil. Fajn den

avatar

Super napad

ajsmen 8. 10. 2019 18:04

Paráda, super nápad. Doufám, že to vyjde a rozšíří se to! Nicméně odpadní trubky jsou z jistého důvodu co nejhladší, tak si nějak nedokážu představit, že se na kabel nebudou chytat nečistoty a po pár letech se ucpou... Na druhou stranu, jednou za čas tam poslat robota a celé to vyčistit, no proč ne....

olimatej OLI

Výměna trubek

olimatej 8. 10. 2019 21:36

A co se bude dělat pokud trubka praskne a bude se muset vyměnit? To proste odpojí vesnici od internetu?

avatar

Měl kde čerpat...

krocn95 8. 10. 2019 22:12

No co mám známé revizáky a trasovače, tak ti mají podobné hračičky. Roboty co se brodí kanalizací, které má na lanku aby je mohli vytáhnout. No a jediné co ho napadlo, že místo obyčejného lanka na něj pověsí optické vlákno. Určitě to chtělo malou úpravu, ale nic co by tu už předtím nebylo.

YAMAnth YAM

Klapky

YAMAnth 9. 10. 2019 1:47

Hmm, zajímavé, hlavně to s tou výměnou trubky... ale co taková zpětná klapka kterou už má dnes kdejaká novostavba -to ten kabel buď klapka časem kuchne nebo klapka nebude dělat co má..., a co třeba nějaký septik který odděluje dům od veřejné kanalizace.. jako řešení bude asi na všechno, ale je tam stále mnoho ale...

tryhuba.vaclav TRY

Optický kabel v kanalizaci?

tryhuba.vaclav 9. 10. 2019 13:25

je mi 61 let,jsem instalatér.Jediné co k tomuto můžu říct je,že je to totální pitomost.Už se těším na tu chvíli,až z kanalizace při čištění spirálou začnu tahat nějaký kabely.

Lister88 LIS
Lister88 9. 10. 2019 16:02

@tryhuba.vaclav: nebudte blazen :D ... proc by to melo byt ve vode? :D

avatar

Jojo...

murawski 9. 10. 2019 22:52

Jo,nebude to ve vode.Bude to v ***** ....

šváb42 ŠVÁ

Tak tohle bude fungovat jen do prvního příchodu instalatéra

šváb42 10. 10. 2019 10:58

Až se Vám ucpe WC, tak instalatér používá dlouhou kovovou pružinu na vyčištění. Ta se do toho optického kabelu zamotá a nebo ho přesekne.Při jakékoliv úpravě odpadu bude optické vlákno přeseknuto. Řemeslník jakákoliv cizorodý předmět odstraní ustřihne poškodí.Děkuji nechci.

pavelherrmann PAV

Vynalez?

pavelherrmann 11. 10. 2019 0:03

Zni to jako kopie apriloveho vtipku z davne minulostihttps://archive.google.com/tisp/index.html

Máš něco na srdci?

nahoru