Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Chytré láhve na vodu: jak pomáhají s pitným režimem?

Chytré láhve na vodu: jak pomáhají s pitným režimem?

Produktové tipy
HidrateSpark Steel chytrá lahev s brčkem, 620 ml, Stainless_1108525752
HidrateSpark Steel chytrá lahev s brčkem, 620 ml, Stainless
1 569 Kč 1 899 Kč
CUBE1 chytrá lahev H2 450 ml, černá_621888927
CUBE1 chytrá lahev H2 450 ml, černá
Produkt není určen k prodeji.
Equa Smart chytrá nerezová lahev, černá_141036004
Equa Smart chytrá nerezová lahev, černá
1 645 Kč 1 990 Kč
HidrateSpark Steel - Smart Bottle with Straw, 620 ml, Pink_1153021754
HidrateSpark Steel - Smart Bottle with Straw, 620 ml, Pink
Produkt není určen k prodeji.
HidrateSpark TAP - Chytrá láhev s kontrolou pitného režimu, 710 ml, černá_438722777
HidrateSpark TAP - Chytrá láhev s kontrolou pitného režimu, 710 ml, černá
Produkt není určen k prodeji.

Doporučení dostatečného pitného režimu jsou všeobecně známa, ne vždy jsou ale vyslyšena. Chytré láhve párovatelné se smartphony nabízí účinný způsob, jak si s dostatečným pitným režimem poradit.

 

 • Již mírná dehydratace je spojená s únavou a poklesem psychické či fyzické výkonnosti.

 • Chytré láhve na vodu jsou párovatelné se smartphony a prokazatelně podporují dodržování pitného režimu. 

Doporučení dostatečného pitného režimu jsou všeobecně známa, ne vždy jsou ale vyslyšena. Chytré láhve párovatelné se smartphony nabízí účinný způsob, jak si s dostatečným pitným režimem poradit. 

Pitný režim má vliv na produktivitu i fyzický výkon

Lidské tělo je přibližně ze 60 % tvořeno vodou. Voda nám pomáhá udržovat stálou tělesnou teplotu, přinášet buňkám živiny nebo naopak vylučovat škodlivé metabolity. 

Drtivá většina procesů v lidském těle se odehrává ve vodném prostředí. Není proto divu, že nízký příjem vody je spojený s celou řadou problémů, které lze pozorovat ihned:

 • snížená koncentrace a produktivita

 • zhoršená paměť

 • únava a letargie

 • pokles fyzické výkonnosti

Vodu přirozeně ztrácíme pocením, dýcháním a vylučováním. Tyto procesy není možné zastavit, a tak jediným možným řešením je tekutiny pravidelně doplňovat. 

Kolik tekutin bychom denně měli vypít?

Doporučení stanovené pro podnebí střední Evropy počítá u dospělého člověka s optimálním příjmem v rozmezí 2600-2700 ml tekutin denně. Část tekutin organismus získává z vody přítomné v potravě a z metabolické vody, na pitný režim poté zbývá v průměru necelých 1500 ml tekutin denně

Uvedené množství tekutin platí pro osoby se sedavým zaměstnáním pracující v klimatizované budově. 

Doporučený příjem tekutin se zvyšuje v letních měsících či v důsledku náročné fyzické aktivity. Například průměrný sportovec ztratí za 1 hodinu výkonu v rozmezí 500 ml - 2 000 ml tekutin v závislosti na typu fyzické aktivity. Tyto tekutiny je potřeba doplnit nad rámec základního pitného režimu. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Které nápoje přispívají do pitného režimu?

Do pitného režimu se počítají všechny nápoje včetně minerálních vod, džusů, kávy nebo čaje. Některé nápoje jsou vhodnější než jiné: 

 • Kohoutková voda: v našich podmínkách by měla tvořit základ pitného režimu.

 • Minerální vody: mohou kohoutkovou vodu doplňovat, vhodné jsou minerální vody s nízkým obsahem sodíku a s vysokým obsahem hořčíku.

 • Káva: ačkoliv káva může u některých osob vyvolat mírné diuretické účinky, do pitného režimu se počítá také. S ohledem na obsažený kofein není vhodná ve večerních hodinách. 

 • Zelený a černý čaj: jedná se o nápoj bohatý na antioxidanty, které jsou pro lidské tělo prospěšné. S ohledem na obsažený kofein není vhodný ve večerních hodinách.  

 • Ovocný čaj: lze užívat bez omezení, může nahrazovat funkci kohoutkové vody.

U kofeinových nápojů (zelený a černý čaj, káva, yerba maté nebo energy drinky) je vhodné kontrolovat celkový denní příjem kofeinu. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) doporučuje u dospělých lidí nepřekračovat příjem 400 mg kofeinu denně

Chytré láhve na vodu a dodržování pitného režimu

Chytré láhve jsou láhve na vodu párovatelné se smartphony. Elektronické víko má vlastní dobíjecí baterii a disponuje senzorem s ověřenou přesností, který sleduje množství vypitých tekutin. 

Hlavním cílem chytrých láhví je stanovit, měřit a připomínat dostatečný pitný režim. Ve studii z července roku 2022 bylo ukázáno, že díky chytrým láhvím lidé účastníci studie vypili téměř 2x vyšší množství tekutin v porovnání s těmi, kteří byli pouze slovně poučeni o zásadách pitného režimu. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

5 způsobů, jak chytré láhve pomáhají s pitným režimem

1 Sledování vypitých tekutin

Chytré láhve disponují citlivým senzorem, který přesně měří množství vypitých nápojů. Díky tomu máte svůj pitný režim pevně pod kontrolou a snadno zjistíte, jestli jste v minulých hodinách či dnech pili dostatečně. 

Historie pitného režimu se ukládá v mobilní aplikaci, takže můžete zpětně vyhodnotit, jaký vliv má hydratace na vaše tělo. Bolí vás často hlava? Cítíte se odpoledne unavení? Z dat uložených v historii aplikace můžete zjistit, jestli některé zdravotní problémy nemají souvislost s nedostatečným pitným režimem. 

2 Hydratační rovnice a výpočet aktuální potřeby tekutin

Pokročilé modely chytrých láhví HidrateSpark Steel nebo Equa Smart umí z hydratační rovnice spočítat aktuální potřeby tekutin právě pro vás. Používají k tomu zadané tělesné parametry, ale také aktivitu či nadmořskou výšku zaznamenanou vaším smartphonem či chytrými hodinkami.

Jelikož v závislosti na fyzické aktivitě se potřeba tekutin může zvyšovat až několikanásobně, díky chytré láhvi se můžete spolehnout, že své tělo udržíte dostatečně hydratované i při fyzicky vyčerpávajících aktivitách. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

3 Motivace k pitnému režimu díky barevným notifikacím

Chytré láhve jsou vybavené barevnými svítícími diodami, které motivují k pravidelnému pitnému režimu. Chytrá láhev HidrateSpark Steel svítí, pokud jste správně hydratovaní, a bliká, pokud je čas se napít. Model HidrateSpark V3 Spark se rozsvítí ve chvíli, kdy je čas se napít. 

Equa Smart je možné používat i bez mobilního telefonu. Po klepnutí na láhev se buď rozsvítí (dostatečná hydratace), nebo začne blikat (je čas se napít).

4 Udržení stálé teploty díky vakuové izolaci

Chytré láhve garantují udržení chladné teploty nápoje po dobu 24 hodin, horký nápoj drží svou teplotu až po dobu 12 hodin (HidrateSpark Steel pro chladné nápoje a Equa Smart pro chladné i horké nápoje). Model Equa Smart se tak dá využít jako termoska do chladného či horkého počasí. 

Modely CUBE1 a Puro SMART navíc disponují LCD displejem, který uvádí aktuální teplotu nápoje uvnitř. Díky barevným diodám barevně odlišuje chladnou (zelená), vlažnou (oranžová) a vysokou (červená) teplotu nápoje. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

5 Vestavěný GPS lokátor pro nalezení láhve kdekoliv

Stává se vám, že svou oblíbenou láhev na vodu pravidelně zapomínáte a ztrácíte? Potom oceníte vestavěný GPS lokátor, který vás za zapomenutou láhví ihned navede na mapě vašeho smartphonu. 

GPS lokací jsou vybaveny pokročilé chytré láhve HidrateSpark Steel, polohu své láhve si můžete okamžitě zobrazit v aplikaci HidrateSpark.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Co si z toho vzít?

Nedostatečná hydratace organismu je spojená se snížením pozornosti a poklesem fyzické výkonnosti. Chytré láhve dostatečný pitný režim připomínají a prokazatelně jej zvyšují. 

Díky přesnému senzoru v hrdlu láhve měří množství vypitých tekutin a v závislosti na tělesných parametrech a záznamech fyzické aktivity počítají aktuální potřebu tekutin.

Některé modely jsou také vybaveny GPS lokátorem nebo vestavěným teploměrem, který indikuje teplotu tekutin v láhvi.

Chytré láhve na e-shopu

Zdroje:

 • STOUT, Thomas E., James E. LINGEMAN, Amy E. KRAMBECK, et al. A Randomized Trial Evaluating the Use of a Smart Water Bottle to Increase Fluid Intake in Stone Formers. Journal of Renal Nutrition 2022, 32(4), 389-395
 • BOROFSKY, Michael S., Casey A. DAUW, Nadya YORK, Colin TERRY a James E. LINGEMAN. Accuracy of daily fluid intake measurements using a “smart” water bottle. Urolithiasis 2018, 46(4), 343-348 
 • Exercise and Fluid Replacement. Medicine & Science in Sports & Exercise 2007, 39(2), 377-390 
 • ZHANG, Yang, Aitor COCA, Douglas J. CASA, Jose ANTONIO, James M. GREEN, Phillip A. BISHOP. Caffeine and diuresis during rest and exercise: A meta-analysis. Journal of Science and Medicine in Sport 2015, 18(5), 569-574
 • Dietary Reference Intakes for Water, Potassium, Sodium, Chloride, and Sulfate Washington, D.C: National Academies Press, 2005
 • CHACKO, Sabu M, Priya T THAMBI, Ramadasan KUTTAN a Ikuo NISHIGAKI. Beneficial effects of green tea: A literature review. Chinese Medicine 2010, 5(1)

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (3)

Lenost

Za chvíli si člověk nedojde ani na záchod dokud mu nebude blikat barevná notifikace na mobilu, toto je už lidská lenost.

@Lukasv22: nemusíš to kupovat když se ti to nelíbí .. hňupe

@maliklukas99: Já tak miluju když narazím na někoho kdo má jiný názor než já a štve ho to tak, že se nedokáže normálně vyjádřit, je mi vás líto :D

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru