Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Chytré osvětlení domácnosti – jak na něj?

Chytré osvětlení domácnosti – jak na něj?

Produktové tipy
Nanoleaf Shapes Triangles Starter Kit 9 Pack_1277207977
Nanoleaf Shapes Triangles Starter Kit 9 Pack
4 627 Kč 5 599 Kč
Philips Hue LED White and Color Ambiance žárovka BT E14 6W 470lm 2000-6500K B39_1995714479
Philips Hue LED White and Color Ambiance žárovka BT E14 6W 470lm 2000-6500K B39
Produkt není určen k prodeji.
Philips Hue LightStrips Plus v4_1991029039
Philips Hue LightStrips Plus v4
2 049 Kč 2 479 Kč
Philips Hue White and Color Ambiance Daylo antracit_2124775135
Philips Hue White and Color Ambiance Daylo antracit
Produkt není určen k prodeji.
WOOX Smart Filament Bulb E27 R9078_1184540733
WOOX Smart Filament Bulb E27 R9078
272 Kč 329 Kč

Od žárovek přes panely, chytré osvětlení patří mezi nejoblíbenější vstupní zařízení do světa chytré domácnosti. Na trhu je však stále více možností a člověk, který se problematice nevěnuje už nějakou dobu, může být přemírou systémů a kombinací zahlcen. Stačí ale jen překonat úvodní obavy, protože vše je mnohem jednodušší, než se na první pohled může zdát. Podívejme se tedy ve stručnosti, jak vybrat chytré osvětlení do domácnosti a v čem spočívají jeho výhody.

K čemu je chytré osvětlení dobré?

Hlavní otázkou, kterou si každý před nákupem smart osvětlení musí položit, je: „V čem je vlastně chytré LED osvětlení v domácnosti lepší, než to běžné?“ I když jsou tu s námi LED žárovky s inteligentními funkcemi již pár let, praktickou zkušenost má jen zlomek uživatelů. Dvěma hlavními argumenty jsou tedy pohodlí a snížení nákladů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Začněme pohodlím, jež ale nezaměňujme s leností. Když totiž sedíte na gauči, sledujete televizi a chcete si na dálku zhasnout, tak je sice chytré osvětlení šikovné, ale asi kvůli tomu nebudete kompletně měnit všechna světla v domácnosti. Pohodlí spočívá v systému, jenž myslí za vás. Nemusíte přemýšlet o tom, zda jste před odjezdem na dovolenou zapomněli zhasnout v koupelně. Nemusíte si v noci při návštěvě toalety vypálit rohovku při každém rozsvícení. Nemusíte kontrolovat děti, zda před spaním zhasnuli v pokoji. Chytré LED osvětlení domácnosti udělá vše pěkně za vás, případně vše vyřešíte vzdáleně přes telefon.

S předchozím bodem přímo souvisí i snížení nákladů. Už se vám nebude dít, že žárovka na terase zůstane svítit celou noc. Chytré osvětlení domu se díky jednoduchému nastavení samo vypne. Stejně tak už nemusíte malému dítěti, které se bojí samo ve tmě, svítit celou noc. Nastavíte pozvolné stmívání žárovek v průběhu noci. Inteligentní systém osvětlení se postará o to, aby vše fungovalo a svítilo se tam, kde je to potřeba, a tolik, kolik je nutno.

Volba platformy

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

I když je většina systémů vzájemně kompatibilní, a velkou část systémů už dokážete propojit, je lepší přípravu chytrého osvětlení v domácnosti promyslet dopředu. Jestliže máte v plánu dát chytré žárovky pouze do jedné místnosti, protože se vám zrovna tam hodí, nemusíte řešit nic moc. Jakmile si však budete chtít vytvořit kompletní řešení LED osvětlení do domácnosti, nastavovat profily podle denní doby, mít možnost vše pohodlně ovládat stiskem několika tlačítek na telefonu, volba platformy je důležitá.

Osvětlení domácnosti lze ovládat pomocí řady systémů, mezi ty nejčastější však patří Google Home, Apple HomeKit či Amazon Alexa. Třetí jmenovaná platforma není pro české uživatele tak lákavá, ale Google Home a Apple HomeKit už patří k základu. V tomto případě je nejjednodušší rozhodovat na základě vámi používanějšího ekosystému – má celá rodina telefony s Androidem? Sáhněte po Google Home a ovládejte vše s Asistentem Google. Leží vám na konferenčním stolku iPad, v tašce máte Mac a každý má v kapse iPhone? V tu chvíli je jasnou volbou Apple HomeKit a Siri.

Philips Hue jako nekorunovaný král

Prakticky samostatnou kategorii pak tvoří chytré osvětlení pod souhrnnou značkou Philips Hue. Jde o prémiový ekosystém, v němž si dokážete vybrat z celé palety produktů pod jednou střechou. Máte tu chytré startovní sady, kde najdete vše potřebné do začátku, jako je několik žárovek, bridge (centrální bod pro všechna svítidla) a třeba dálkové ovládání. V nabídce je ale kompletní nabídka produktů od chytrých LED pásků, přes stropní svítidla a lustry, až po například venkovní osvětlení v podobě sloupků. Díky šíři nabízených produktů si v rámci Philips Hue dokážete poskládat vybavení pro chytré osvětlení pro celou domácnost v nejvyšší kvalitě, jak už to ale bývá, za prémiový produkt si zaplatíte o pár korun více.

Jaké smart osvětlení vybrat?

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jakmile si zvolíte platformu a způsob využití chytrého osvětlení domácnosti, už je vše ve vašich rukou. Stačí si zvolit formu ze zástupů inteligentního osvětlení, na výběr máte jak klasické žárovky, tak barevné varianty, LED panely, chytré lampy, LED pásky, noční osvětlení a mnoho dalšího. Existují varianty chytrého venkovního osvětlení domu, pokud hledáte řešení pro terasu či zahradu. Své řešení mají i osvětlení do vlhčího prostředí, jako je kuchyně či koupelna, případně tlumené smart žárovky pro osvětlení schodiště. Variant je obrovská spousta, a pro člověka je nutné vědět, že ten či onen kousek osvětlení do domácnosti funguje s vybranou platformou a slouží ke správnému účelu.

 

nahoru