Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Chytré zásuvky a spínače – ovládejte spotřebiče klidně z druhého konce planety

Chytré zásuvky a spínače – ovládejte spotřebiče klidně z druhého konce planety

Návody

Zapomenutá žehlička v zásuvce je noční můrou snad všech hospodyněk. Naštěstí v dnešní době se dají zásuvky ovládat klidně i z druhého konce planety. A není to vůbec složité, obsluhovat chytré adaptéry zvládne totiž každý

Chytré telefony postupně nahradily klasické navigace a vytlačují z trhu i fotoaparáty. V našich životech zkrátka hrají stále větší roli. S jejich pomocí navíc můžeme v dnešní době ovládat celou řadu přístrojů v domácnosti – dokonce i zásuvky nebo osvětlení, jak jsme si ukázali v jednom z dřívějších článků. Na konci článku se budeme věnovat také chytrým spínačům, které ocení především náročnější uživatelé.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Instalaci chytrých zásuvek zvládne každý

 

Vajíčko připnuté do zásuvky

Pojďme se seznámit s chytrými zásuvkami trochu blíže. Na první pohled připomínají tato sofistikovaná zařízení měřák spotřeby, nebo podobné zařízení. Jde zkrátka o prvek, který se zasune do zásuvky, a do něj je následně možné připojit jakékoliv další elektronické zařízení – právě to pak budeme moci ovládat na dálku.

Podobné modely zpravidla nemají žádné displeje ani jiné sofistikované prvky. Jednoduše proto, že nejsou potřeba. Vše se řídí až s pomocí chytrého telefonu nebo řídicí jednotky. Jediné, co na těle některých sofistikovanějších modelů najdete jsou tlačítka pro spárování a zapnutí/vypnutí přístroje.

Chytrá zásuvka v akci

Některé modely jsou daleko kompaktnější

 

Z mobilu i tabletu

Pokud chcete zásuvku ovládat prostřednictvím chytrého telefonu nebo tabletu, zpravidla se neobejdete bez obslužného softwaru – pochopitelně jej dodává samotný výrobce. V něm se je nutné velmi často zaregistrovat, aby bylo možné zařízení skutečně ovládat odkudkoliv prostřednictvím internetu.

Jak je z řádků výše nejspíše již patrné, k chytrému telefonu je možné touto cestou připojit i další zařízení – v podstatě neomezený počet na dálku ovládaných zásuvek, ale například také chytré LED žárovky či kamery.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto vypadá program na obsluhu chytrých žárovek a zásuvek

 

Hlídá spotřebu, odstrašuje zloděje

Při výběru chytré zásuvky je vhodné myslet na to, co všechno vlastně umí. Základní modely totiž dovolují pouze vypnout či zapnout připojené zařízení na dálku, ty sofistikovanější ale toho dovedou daleko více.

K dispozici je například rozvrh spínání tak, aby se všechna zařízení v určitou dobu vypnula, nebo naopak zapnula. Stejným způsobem je možné klidně i odstrašit zloděje. Stačí k chytré zásuvce připojit světla, která se mohou zapínat podle předem nastaveného rozvrhu, takže si zloději budou myslet, že jste doma, i když ve skutečnosti budete někde na cestách.

Chytrá zásuvka dovede pochopitelně spotřebiče i vypínat. Pomocí funkce odpočítávání je možné automaticky vypnout například žehličku či kulmu. Jednoduše si předem nastavíte časový limit.

Se zařízením můžete také efektivně šetřit energií a penězi. Zásuvky je totiž možné používat například pro ovládání vašeho topení a ventilátorů, zařízení pak sleduje spotřebu energie v aktuálním čase a vytváří týdenní a měsíční shrnutí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prostřednictvím chytrých zásuvek je možné sledovat i spotřebu

 

Spínače pro náročné

Jak je z řádků výše patrné, přednosti chytrých zásuvek jsou nepopiratelné, ale napevno zabudované spotřebiče – jako jsou lustry, klimatizace, ventilátory apod. – s nimi ovládat nelze. K tomu slouží spínací moduly. Ty se totiž montují napevno do zásuvky nebo například vypínače.

Modul zvládá ovládat jeden nezávislý okruh. S touto výbavou pak perfektně zvládá ovládat lokální spínače, sledovat jejich stav či odeslat informaci o stisku tlačítek do centrální jednotky či libovolného zařízení. Zapojený spínač se tak změní v přijímač i vysílač zároveň. Vypínat/zapínat zařízení na dálku je přitom možné klidně i automaticky – spínač může například automaticky zapnout osvětlení, když přijdete domů.

Nutné je před montáží koukat především na to, na jak velkou zátěž je daný modul konstruovaný a zda je tedy jeho instalace do našeho bytu skutečně možná. Většina spínačů nicméně zvládá proud 8 A, má 1 výstupní relé a 2 vstupní kontakty. To by mělo stačit pro drtivou většinu zařízení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto vypadá spínač při instalaci

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Po instalaci ale nejde vůbec nic vidět

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru