Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Čistý vzduch je základ zdraví Návody

Čistý vzduch je základ zdraví

autor: Karel Dvořák
Vzduch ve městech bohužel nepatří k těm nejčistším, problém navíc může pro spoustu lidí představovat kromě prachu také pyl a další látky, které dovedou alergiky a astmatiky pěkně potrápit. Vyřešit tento problém dovedou čističky vzduchu.

Věděli jste, že vzduch uvnitř vašeho domu či bytu může být až pětinásobně více znečištěný než ten venkovní? No dobrá, možná ten váš jen dvojnásobně, protože pravidelně uklízíte, větráte, čistíte koberce, perete povlečení, vytíráte… Zkrátka o svou domácnost se vzorně staráte, věříme vám, ale i tak je podle americké agentury pro ochranu prostředí vzduch čistější venku nežli uvnitř.

Připočtěte k tomu neviditelné, minimální, ale zato dlouhodobé úniky chemikálií a syntetických mikročástič z vašeho nábytku, podlahy, výmalby či koberců a máte zaděláno na problémy s dýcháním, astma, alergie a další negativní projevy špatného vzduchu. Vyřešit všechny tyto problémy dovedou čističky vzduchu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čistička vzduchu

 

Základní modely toho umí dost

I ty základní čističky vzduchu, které nabízíme v našem obchodě, nabízí poměrně vysokou účinnost. Dovedou zachytit až 99,7 % pevných částic ve vzduchu a dokonce až 100 % pylu, prachu a dalších velkých částic. Právě účinnost by měla být jedním z klíčových faktorů, podle kterého se lidé budou řídit při výběru čističky vzduchu. Vhodné je koukat také po modelech, které si dovedou poradit i s dalšími škodlivými látkami. Některé totiž dovedou ze vzduchu odfiltrovat až 91 % formaldehydu.

Dalším důležitým parametrem je aplikační oblast. Některé modely si totiž dovedou poradit i s prostorem o velikosti 60 m2, zatímco jiné stačí sotva na poloviční rozlohu. Vhodné je také sledovat, jak rychle daný prostor čistička vyčistí, zda za pár desítek minut nebo až za několik hodin. Samozřejmostí bývají různé výkonnostní režimy, díky čemuž je možné čističky používat klidně i ve chvíli, kdy zrovna spíte ve stejné místnosti nebo koukáte na televizi.

Důležitá je i přítomnost výměnných filtrů, v jedné čističce mohou být klidně i tři: antibakteriální (H11) filtr se postará o pyly a obecné alergeny, které kolují v běžné domácnosti především na jaře a v létě, anti-formaldehydový filtr se zase popasuje s různými zápachy a pachy, ať už z kuchyně nebo třeba z nové výmalby. Ten nejsvrchnější filtr spolehlivě a v celé šíři 360° zachytí ty největší částice, tedy chlupy od domácích mazlíčků nebo vaše vlasy.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tiché modely je možné používat klidně i v ložnici

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Důležité jsou kvalitní filtry

 

Pokročilé funkce pro náročné

Pro náročnější uživatele jsou určeny pokročilejší modely, které kombinují ty nejlepší vlastnosti základních čističek vzduchu a k tomu navíc přidávají užitečné funkce. Vybaveny jsou zpravidla řadou užitečných senzorů. Jedním z nich je laserový senzor, který slouží pro detekci částic ve vzduchu, do velikosti 0,3 μm. Světelný senzor pak detekuje okolní světlo a jeho změny. Díky tomu nastavuje jas displeje a zajišťuje ideální osvětlení i pro noční dobu. Máte-li čističku v ložnici, nedojde tak k rušení spánku.

U inteligentních čističek je samozřejmostí možnost připojení k chytrým telefonům. Díky tomu je pak tyto šikovné pomocníky možné ovládat i na dálku, a to klidně i z druhého konce planety. Spusťte čištění například po cestě z práce a vraťte se do domácnosti s čerstvým a zdravým vzduchem. Konektivita s aplikací je zajištěna pomocí bezdrátové sítě WiFi, která zároveň udržuje software čističky neustále aktuální.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samozřejmostí je pokročilých modelů možnost ovládání přes mobil

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jedna z inteligentních čističek vzduchu

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

nahoru