Coffee Lake Refresh míří do prodeje. Nové čipy potěší hráče i náročné uživatele
19. 10. 2018
Čekání je u konce, do prodeje se oficiálně dostaly nové čipy Intel Core z edice Coffee Lake Refresh, které byly odhaleny zkraje října. Novinky cílí především na náročné uživatele a hráče.
Čipy z edice Coffee Lake Refresh přichází na pulty obchodů hned tři. Cenově vůbec nejdostupnější bude Core i5-9600K, který případní zájemci mohou pořídit za 8990 Kč. Tento čip nabídne šest jader s pracovní frekvencí 3,7 GHz. V případě potřeby se však dovedou přetaktovat díky turbo režimu až na 4,6 GHz. Procesor má 95 W TDP a 9 MB cache paměť.
Intel Core i5-9600K
Intel Core i9-9900K
Vyšší výkon pak nabídne Core i7-9700K, neboť disponuje hned osmi jádry. Pracovní frekvence se ze základních 3,6 GHz může přetaktovat až na 4,9 GHz. Pro úplnost dodejme, že cache paměť nabízí kapacitu 12 MB a TDP činí 95 W. Cena tohoto čipu je 12 990 Kč.
Vrchol nabídky pak tvoří Core i9-9900K, který má osm jader a díky technologii Hyper-Threading také 16 pracovních vláken. Základní pracovní tempo je nastaveno na 3,6 GHz, tento čip se nicméně dovede přetaktovat až na 5 GHz. Procesor má 95 W TDP a 16 MB cache paměť, cena byla stanovena na 16 999 Kč.
Všechny tři nové procesory nabízejí zároveň integrovanou grafiku Intel UHD 630 s frekvencí až 1,2 GHz. Především čipy řady Core i7 a Core i5 by mohly najít uplatnění v herních sestavách, Core i9 pak osloví velmi náročné uživatele. Parametry novinek naleznete v tabulce níže:
@-Libor-:
Osm fyzickych jader bude vzdy o neco lepsi nez dvanact vlaken na sesti jadrech. Uvidime, jestli se to povede rozumne uchladit pri all-core 5 GHz...
@-Libor-:
Taky mi přijde divný, že se procesor dá delidnout bez větších problémů (v komentářích der8auer píše, že zkoušel delidnout pět procesorů a bez problémů, ostatní kolegové delidli asi 30 a ani jeden nepraskl). Přijde mi, že ty vrstvy pájky nejsou dobře spojené, protože pájka u Bulldozeru a snad i u Ryzenu s sebou klidně vezme kus křemíku (i když to bylo s tou starou žiletkovou metodou).
@Khalai:
Já měl slabou Z370 ta by to nedala. Je to moje první ASRock a zatím max.spokojenost. Nad tou i7 kou přemýšlím od té doby co se ukázaly ty nastřelený ceny 4k jen za HT fakt nedám. S vodou by těch 5GHz mohlo klapnout. Otázka kolik to bude topit ...
@john_doe:
No vidíš na tu krabičku jsem zapoměl tu si můžou strčit do křemíkoví ...... :D Chtělo by to nějaký video kde rozlousky Sandy Bridge ... Aby bylo vidět jak to pájely dřív.
@Lubos.D:
Do naleštěného křemíkového zadku?Nebo třeba testy teplot Sandy Bridge a Coffee Lake Refresh při stejné voltáži. Taky možná by šlo obětovat jeden 2600K, jestli se taky roztříští při "studeném" delidu. Jestli to přežije, tak by se dalo otestovat, kolik stupňů (ne)srazí Conductonaut.
@john_doe:
Přesně. Ještě mě napadá když teď nestíhaj vyrábět že by to pájel kurýr za pár centů po cestě k renenzentům za běhu :D ale to si snad nemůžou dovolit né? Ikdyž člověk nikdy neví :))))))) Si teď dělám prdelky ale na konci budu stejně brečet,až mi ta prasárna přistane v PC :(((((
@Lubos.D:
Ja mam Z370 Extreme4 a dorazi mi Z370 Taichi jako darek na recenzi. Obe by mely 9700K zvladnout dobre. Uvidime, jak se bude 9700K hrat pod velkou vodou. 360 SE a a 280 SE radiatory uz toho uchladi celkem dost...
@Khalai:
Dištak to jistí Dr.delid + Conductonaut a pár hodin práce se smirkem pod vodou :-DDDDDD A to jsem chtěl 280/45 rad poslat do světa - po tomhle ho nechám kde je (pro jistotu).
@Lubos.D:
Co jsem koukal napr. na TomsHW, tak delid potreba nebude. Meli pod 60C v Prime95 pri tovarnim nastaveni. O cca 20C mene nez 8700K. Me bude stacit 50-60C pri bezne praci a to bych mel dat uplne v pohode. Uvidim pristi tyden, ve stredu si ho privezu domu ;-)
@Khalai:
Nojo ale s 20.st vodou. Nahoď pak nějaký info jak to vypadá v reálu. Je mi jasný že na ty teploty ve stress testu se nedostanu. Snad to nějakej rok vydrží než se ta žvejka rozpadne na prach :D
@-Libor-:
Asi jo, je to v tom videu od der8auera - s delidem (Conductonaut) a obroušením čipu se dá srazit skoro 14°C. Delid samotný strhne 8°C. https://youtu.be/r5Doo-zgyQs?t=697
@john_doe:
Takze lepsi zvejka s pridavkem kovu? Treba je to mekka pajka ze slitiny, co je jakztakz tvarna i pri bezne teplote. Buhvico to nakonec pod tim IHS vlastne je...
@john_doe:
Ten ryzen má to pájení ukázkový.I tej době to bylo u Sandy kvalitní. V Intelu vymysleli novou slitinu sovětský pasty s příměsí tek kovu aby to netrvalo dlouho když teď nestíhaj a moc si z toho hlavu nedělaly. Připlácly a hrr do světa a šup do pěkný krabičky :D
@john_doe:
IMHO je to přesně to, jak Intel popsal postup výroby procesorů a důvod proč tam dávají pastu. Nemuseli k tomu tehdy říkat nic, ale stalo se. Jde především o životnost procesorů a o flexibilitu materiálu. Čip této velikosti přímo připájený na měděný rozvaděč o naprosto odlišných vlastnostech při zahřívání a ochlazení, je dost náchylný k prasknutí a to mimo jiné říkal i d3r8auer. Tyhle dvě věci se prostě neslučují se spolehlivým procesem zahřívání a ochlazení natolik, aby Intel dosáhl životnosti procesoru 10 let, což je jejich cílem. AMD tuto problematiku podle mě vůbec neřeší a je otázkou, jak dlouho to ty křemíky vydrží. Intel si to s touto generací procesorů chtěl trochu marketingově vyžehlit a všechny navnadil na pájený procesor, ale výsledné pájení v této extra vysoké vrstvě india (hlavně díky silikonové vrstvě), je úplně stejně na škodu jako pasta a lidem prostě nezbývá nic jiného, než ty procesory opět vykuchat... Nejde to ale nazvat mizerným pájením. Samotné pájení je provedeno tak, aby měl Intel jistotu, že jim ty čipy nezačnou praskat. Bohužel to k lepším provozním vlastnostem nevedlo, což určitě věděli, ale na PR oddělení to takto vypadalo lépe. Samozřejmě roli hraje i dost vysoký čip, který je takový podle mě z jediného důvodu - odolnost vůči prasknutí pod pájkou. Intel prostě hraje na životnost a asi se s tím všichni musí smířit :) Třeba to do další generace vyřeší jinak :D V tomto stavu je to asi trochu přehnaný mít pojistku ve výšce pájky a ještě ve výšce čipu, ale Intel o tom určitě ví svoje.
@IvanPrinc:
Steve z GN to testoval. Nova pajka je nekde na urovni Hydronauta od Thermal Grizzly. Tedy neni to nejlepsi, ale je to na mile od puvodniho TIM, co tam byl drive. Se spotrebou 200W+ po OC na takhle malem cipu by to ani jinak neslo. Spousta vysokych teplot byla v recenzich take obcas zpusobena beta BIOSy, ktere praly do CPU silenych 1.470 V...Dneska me cinknul mail, ze mi 9700K dorazil k vyzvednuti, takze to snad take brzo otestuju ;-)
@project1981:
Torture loop teploty v Prime95 me nezajimaji, zajima me realne pouziti a tam to bude pod 60C. Navic se bavime o 9700K a ten bude mit lepsi teploty nez 9900K s HT.
@Khalai:
Ano budou v to já věřím...Pokud nebudeš tahat procesor na maximum,budeš mít normální teploty a dlouhou životnost,procesor je dost silný,určitě k tomu budeš mít dost silnou kartu,jinak nevím proč jsi jeho koupil,jen tak podpořit Intel?xD:-)
@project1981:
Protoze potrebuju vysoky ST vykon a zaroven i jadra na praci. Adobe Photoshop a Lightroom neumi moc skalovat nad 8 jader, ale tezi z vysoke frekvence. 9700K je tedy idealni CPU pro moje potreby. Kartu mam GTX 1070, ale posledni pulrok jsem odehral cca 20-30 hodin. Neni cas ani energie.
@Khalai:
Ano rozumím tomu,ted budeš rychlejší než já xD:-)(r7-1700x) tak o 10-20 procent ale já (5200kč) ty (12000-13000kč),ano za výkon člověk musí platit,kartu mame stejnou,za tu jsem platil 12500 kč,ted stoji 9500kč nějak tak,cena šla dolu...co se tyká hraní jsem na tom trošku líp denně tak 2-3 hodinky podle nálady,když mě to nejde přestává mě to bavit...xD:-)
@IvanPrinc:
Tak jsem to pochopil dobře že je tam vrastva jako prase. Tak pasta na h*ovno a teď tomu zprasily i pájku. Jedině opět rozlousknout, IHS do kytek. Hodit na to frame - o pár přechodů míň, blok rovnou na chip a vysmáto (trošku extrém ale) Mohli tam nacpat opět pastu jako u HEDT a do poznámek dopsat *-dodělej si sám. Však tohle než dorazí na pulty za nějakou normální cenu tak tu bude další generace :D Co ty budeš upgradovat? Už máš nějaký zpoždění... nebo stačí stále IVY Bridge ? :))))))))))))))))))
@Lubos.D:
Pajku po delidu musis dokonale obrousit do hladka, jinak tam budes mit nerovny prechod. Takze good luck, ale ja svuj 9700K necham jak je. Sice to neni dokonala pajka jako napr. u 5820K, ale porad je to na kilometry od puvodni pasty.
@Khalai:
Tak pak napiš jak fakčí , co jsem koukal na " nezávislý test " Obra :D tak teploty nebyly špatný . Taky nic louskat nebudu :D Já mám zatím doručení na 31.10 :/
@Lubos.D:
Pokuď vim tak se to dělá strojově, a na mizerném pájení se neušetří ani cent.john_doe Obroušení srazilo teploty o 5.5 C.Trochu to připomíná staré Intel CPU. Žhavé. Pak Intel vyvinul C2D. Kdyby Intel dal nižší Turbo pro 2 a víc jader tak to udržel pod 150W. No moje artritida potřebuje CPU na vyhřání bytu, teď ještě chybí osoba co mi ho permanentně strčí na recenzi.
@czechcomputers 32324:
Tak je mi jasný že strojově. Najdi si jak vypadá pájení u sandy a ryzenu a porovnej to s tímhle. Je to prostě měký cosi :) Pokud to pár let vydrží a bude to mít lepší teploty než pasta tak je mi to buřt, ale šlo to udělat líp. :) Pokud to dá skutečně 5GHz all core na vodě při rozumej teplotě budu spokojenej.
Tak už mám 9700K doma a první dojmy jsou celkem pozitivní. Není problém CPU provozovat na 5 GHz (5.1 GHz s AVX -1 respektive) při rozumné voltáži a teplotách okolo 70-75C v Aida64 Stress Testu. Problémem u mě byla paradoxně voltáž na defaultní takty, kdy do toho deska nepochopitelně prala 1.410 V a tím pádem byly teploty i na default frekvence okolo 70C. Nicméně po ruční úpravě na 1.250 V (respektive na 1.275 V, na 1.250 V to občas hodilo BSOD v aplikacích, ale Aida64 testy i benchmarky prošly v pohodě) nebyl problém CPU uchladit CLC okruhem při teplotách okolo 70C. Podobné teploty jsem měl i u svého 5820K s kvalitní pájkou, když jsem ho vyhnal na 4.4 GHz @ 1.280 V, takže nic neočekávaného.Power draw bylo v defaultu 140 W (díky nesmyslné voltáži), v OC bylo 125-135 W @ 5 GHz, takže by to mělo jít celkem rozumně uchladit i slušným vzduchovým chladičem typu Noctua D15 nebo Ninja 5.
@skonecny:
ASRock Z370 Extreme4. Ještě bych měl dostat do ruky ASRock Z370 Taichi, ale bohužel se mi zatím nedaří se dostat ke Z390 desce (ideálně Taichi), abych porovnal, jestli je tam lepší regulace napětí v defaultu oproti Z370. Každopádně obě jsou to desky s kvalitní VRM, na nějakém levném low-endu bych se to bál provozovat z důvodu přehřívání VRM...