Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Cyberpunk 2077 – půl roku poté [GEEK hraje]

Cyberpunk 2077 – půl roku poté [GEEK hraje]

Recenze
Cyberpunk 2077 (PC)_37985882
Cyberpunk 2077 (PC)
735 Kč 889 Kč
Cyberpunk 2077 (Xbox ONE)_1847351671
Cyberpunk 2077 (Xbox ONE)
Produkt není určen k prodeji.
Cyberpunk 2077 (PS4)_1053665538
Cyberpunk 2077 (PS4)
553 Kč 669 Kč

GreenT se v poslední době kromě hardwaru zaměřil i na testování povedených herních titulů, kterým vám chce přiblížit pohled na hru očima počítačového nadšence a případně tím pomoci s rozhodnutím ke koupi. Na paškál si tentokrát vzal velmi diskutovaný titul Cyberpunk 2077.

Od Cyberpunk plno lidí očekávalo herní revoluci a studio CD Projekt si udělalo velké jméno díky Zaklínači. Hra ovšem nevyšla v dobrém stavu a doprovázelo ji plno technických problémů, což byla na takový titul celkem velká ostuda. Přesto se hra prodává ve velkém a naštěstí vývojáři zasedli k práci a vydávají neustále opravné balíčky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Po velké záplatě verze 1.2 už mi nedočkavost nedovolila dále váhat a rozhodl jsem se do světa Cyberpunk 2077 vstoupit. Přece jen mě vždy přitahovaly hry s atmosférou filmu Blade Runner. A ze starších herních titulů pro pamětníky vzpomenu na staré dobré Syndicate.

Jako nadšence do nových technologií mě pak hodně lákal vizuál s Ray tracing efekty, které umí hry opravdu velmi dobře okořenit, což už se ukázalo například ve skvělé Control. A nakonec jsem i fanda sérií typu GTA V, Watch dogs a podobných. Takže už nic nebránilo investici do této hry a jejímu prozkoumání.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Cyberpunk 2077 v kostce

  • Příběhové RPG z první osoby od tvůrců série The Witcher
  • Kyberpunková tematika nabízí drsný a dospělý svět k prozkoumání
  • Otevřený svět s hlavní dějovou linií a vedlejšími questy
  • Keanu Reeves jako vedlejší postava je skvělý
  • Spousta chyb i designových rozhodnutí celý zážitek sráží na kolena

 

Cyberpunk 2077

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Kapitola 1. – vizuál a náročnost

Cyberpunk je velmi náročná hra, otevřený svět a simulace života kolem vás si vybere svoji daň na HW. Osobně jsem od Vánoc přešel na QHD monitor a chtěl jsem zároveň pořídit silnou grafiku k vychutnání hry v tomto vyšším rozlišení. RTX 3080 se nepodařilo kvůli špatné době sehnat, ale dopadlo to alespoň s RTX 3070. S takovou grafikou jsem se již odvážil k zakoupení. A jak si napíšeme později, pro QHD rozlišení je to optimální minimum pro vychutnání Ray tracing efektů.

Nastavení hry jsem nastudoval dle zahraničního článku v toms’Hardware magazínu. Je dobré vědět, jaké položky mají nejvyšší dopad na výkon, a s čím si tedy pohrát k vychytání plynulosti. Doporučené nastavení bylo detailně rozebráno pro RTX 3080. Mohl jsem aplikovat i na svou kartu, jen jsem u ray tracing efektů snížil DLSS o jeden stupeň na „vyvážené“. Tím dosáhnete v QHD rozlišení na fps v rozsahu cca 50–80. G-Sync se postará o vylepšení plynulosti i na této spodní hranici a hra pak působí až na pár extra náročných lokací plynule.  Zároveň mám většinu detailů nastaveno na „vyšší“, takže si můžu vychutnat povedený vizuál.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

A ten vám se zapnutím ray tracing efektů vyrazí na první dojem dech. Kde jinde by měly být více využity různé odlesky, odrazy a nasvícení než ve hře ze světa Cyberpunk. Ze začátku ani nebudete chtít hrát a jen vychutnáváte grafiku a různé lokace. Opravdu jsem se zprvu nedokázal soustředit na příběh a zastavoval jsem na místech, která byla vhodná k focení, abych vám mohl danou atmosféru a vzhled lokací co nejvíce přiblížit. Pokud tyto speciální efekty vypnete, spadne hra spíše do průměru. Pořád nevypadá špatně, to v žádném případě, ale uberete tomu tu pomyslnou třešničku na dortu. Prostě pokud jednou ochutnáte novou technologii, už nebudete chtít hrát jinak. Ray tracing přidává hodně a tím opravdu dělá z Cyberpunk jedinečný zážitek.

Ale máme tu i stinné stránky a už je jasné, že vývojáři prostě nedokázali hru vyladit k dokonalosti. Stejně jako máme úžasné lokace, kdy vám spadne čelist, tak taky narazíte na ty průměrné, které, dá se říct, ani neodpovídají dnešním možnostem. Narazíte na laciné textury na některých budovách, ztrátu detailů, a pokud začnete tyto podrobnosti více zkoumat, může přijít i zklamání. Ve více věcech je dotažené lépe např. GTA V nebo Watch Dogs 2. Tam byly detaily odladěny v kompletu lépe a celé město a okolí na vás působilo uceleným dojmem.

Zde je to prostě jinak. Prim hrají překrásné bary a nasvícené město, ovšem je také vidět, že problém s optimalizací byl velkým oříškem, tudíž se někde muselo ubrat. Už takto jsou nároky na HW krvavé a asi by to nedopadlo dobře, pokud by vývojáři vše odladili k dokonalosti. Proto je třeba smířit se s tím, že hrajete grafický klenot s určitými kompromisy. Na žádné větší technické chyby jsem během hraní v této verzi již nenarazil, ale těch menších ještě pořád určitý počet byl. Nějaká ta odskočená textura či zvláštní zachování jízdního modelu. Ale od bídného uvedení odvedli vývojáři velký kus práce a hra teď již jednoznačně stojí za koupi.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Kapitola 2. – herní principy a příběh

Pokud se má jednat o AAA titul se vším, pak nesmí zaostávat ani příběh a herní mechanismy. Příběhová linka má spád a vtáhne vás do děje. Dostanete se do kontaktu s různými osobnostmi, ke kterým se dá vybudovat i větší vztah. Můžete se striktně držet hlavního příběhu, ale to by zase byla škoda.

Vedlejší úkoly jsou totiž velmi nápadité a více tím celý svět Cyberpunk prozkoumáte. Také si tím zvyšujete zkušenosti, což se dá promítat do vylepšení různých vlastností a dovedností. Příjemným zpestřením je pak hackování podobné tomu ve Watch dogs, které nabídne více promyšlený postup ve hře. Stejně tak analýza videosekvencí, je zajímavým zpestřením a začleněním určitého detektivního postupu. Zkrátka nudit se nebudete a ze začátku dá trochu času se v herních principech zorientovat.

Co mě trochu zklamalo, je jízdní model. Můžete řídit plno různých modelů aut a motorek, čímž se přesouváte z místa na místo, ale zde prostě GTA V ještě žádná hra nedotáhla. Není to ani žádná tragédie, ale chování motorky například při velkém dobrždění je zvláštní a moc neodpovídá realitě. Styl, jak se dostat rychle a efektivně na určité místo, si samozřejmě osvojíte, ale k dokonalosti to má daleko. Zvyknout se ovšem dá.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

 

Co se týče různých aktivit a vedlejších úkolů, tak těch je na mapě plno a vyřádit se můžete dle chuti. Na začátku se dá velmi dobře odladit postava, kdy si můžete vzhled a vlastnosti dost podrobně přizpůsobit a vybrat si cestu, kterou se dáte a která vám o něco odliší průchod hrou. Nabízí se korporát, dítě ulice nebo nomád. Já zvolil průchod za korporát. Přestřelky jsou velmi povedené a baví. Zajímavé jsou mise, kdy musíte dbát důrazu na kradmý postup a pomáhat si zde hackováním.

Vypnete kameru, odvedete pozornost strážců a pak pěkně zezadu omráčit a ukrýt tělo v nějaké skříni, aby na něj následně stráže nepřišly. To odlišuje tuto hru jen od klasických stříleček – a to je dobře. Zbraní je plno a je také možno nechat si chirurgicky implementovat různá vylepšení, která vám postup usnadní. Pak už je na vás, zda budete volit krvavou cestu, kdy budete likvidovat vše, co přijde do cesty, nebo zvolíte spíše mírný postup a vychutnáte si více stealth akci. Splněním misí, zejména těch vedlejších, si vyděláváte herní měnu, kterou využijete k investicím do vybavení. Proto je dobré plnit i vedlejší úkoly, získávat zkušenosti a tím si usnadnit další postup hlavní linkou.

Rozmanitost misí je také velká. Můžete se stát zápasníkem a vybojovat si v turnaji respekt ostatních, lze závodit nebo soutěžit ve střelbě. Dále pomáháte plnit osobní přání důležitějších postav ve hře a tím se o nich více dozvíte a dostanete se hlouběji pod kůži světu Cyberpunk a celému příběhu. Mise jsou nápadité a někdy opravdu velmi zábavné se správným mixem humoru. Velkou pochvalu dostává také hudba, kdy si můžete při jízdě ladit různé rádiové stanice. Výběr rádií je bohatý se zastoupením plna hudebních žánrů. Od techna přes tvrdou hudbu až po naprosto ujeté songy, kdy jen kroutíte hlavou a bavíte se. Zde se DJ musel hodně vyřádit a hudba v Cyberpunk je slušná směska žánrů a skladeb, které vám zpříjemní průchod hrou a zabaví vás při delších přesunech.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Kapitola 3. – koupit, či nekoupit, hodnocení

Pokud stále váháte s koupí Cyberpunk 2077, napíšu důvody, proč do hry jasně jít a co by naopak mohl být pro někoho problém. Pokud máte rádi hry typu GTA a otevřený svět, přidejte si zásadní bod. Pokud disponujete silným PC k zahrání Cyberpunk se zapnutými ray tracing efekty, je to další jasná výhoda, aby vás hra oslnila. Pomoci vám můžou obrázky ze hry, které jsem ke článku přiložil. Další plus bych viděl v chytlavém příběhu, možnosti zvolit různé herní mechanismy, členitý vývoj postavy a dovedností, skvělý soundtrack. Jasná záležitost je to pak pro milovníky sci-fi a atmosféry světa Cyberpunk. Taková hra zde delší dobu nebyla.

Také se dá ovšem na hru podívat z druhého úhlu, a to již může někoho odradit. Ať už HW náročnost tohoto titulu, kdy při snížení detailů je grafika spíše průměrná. Nedoladěný jízdní model, který působí dost arkádově. Stále více menších chyb, které už ovšem nemají zásadní dopad na hratelnost nebo vizuál.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Cyberpunk je ve finále trochu kontroverzní. Taková špička, jaká se od CD Projekt očekávala, to bohužel není. Nadprůměrná hra to ale zase rozhodně je.  Pak už záleží na vypsaných plusech a minusech a na tom, jak si je spojíte. Osobně si průchod hrou stále užívám, odpustil jsem mírné nedostatky a grafika s ray tracing efekty mě naprosto dostala.

Atmosféra vás vtáhne do děje, postavy ve hře jsou zajímavé a mají své místo v příběhu. Herní mechanismy mi přišly nápadité a dostatečně zajímavé. Takže já se rozhodně nenudím a můžu svět Cyberpunk jasně doporučit. V současné podobě je již hra velmi dobře odladěná a po tristním uvedení je ten správný čas ke koupi PC verze. Navíc se ještě chystají další DLC do hry, takže je to na delší herní zážitek a investovaných peněz bychom neměli litovat. Opět popřeji paření zdar a jdu pokračovat. Mám za sebou nějakých 30 hodin ve hře a tato skvělá jízda ještě zdaleka nekončí.

Cyberpunk 2077

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru