Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
D-Link DNS-320: dokonalý domácí NAS server? Recenze

D-Link DNS-320: dokonalý domácí NAS server?

autor: CZC.CZ
V dnešní recenzi se podíváme na zoubek novému NAS serveru od společnosti D-Link, který je nejlevnějším modelem s podporou dvou pevných disků na trhu.

V České republice je již téměř standardem, že domácnosti mají více jak jeden počítač, a to ať už se bavíme o stolních PC sestavách nebo noteboocích. S rostoucím počtem počítačů ale nastává jeden základní problém – kam ukládat data?

Velice povedeným řešením je takzvaný NAS server, který funguje vlastně jako takový malý počítač se sdílenými pevnými disky. Na ty může mít jednoduše přístup kdokoliv z domácnosti nebo malé firmy. Sdílení fotografií, videí nebo textů je tak velice jednoduché.

Šikovnější NAS servery dokonce umí zálohovat data z počítačů nebo v celé síti zpřístupnit všem uživatelům USB tiskárnu. To je i případ modelu D-Link ShareCenter Pulse DNS-320, který budeme dnes testovat.

Dodávané balení

NAS server D-Link ShareCenter Pulse DNS-320 k nám do redakce dorazil zabalený v kartónové krabici v odstínech černé a oranžové barvy. Obal je přibližně dvakrát větší než samotné zařízení, protože uvnitř je vše chráněno mohutnými pěnovými pořadači, aby se při transportu nic nepoškodilo.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení produktu

V balení naleznete kromě NAS serveru také manuál k použití, instalační CD s dodávaným softwarem, síťový kabel a napájecí zdroj.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obsah balení

První pohled

D-Link DNS-320 je NAS server, který je určen pro dva 3,5palcové pevné disky s rozhraním SATA II, přičemž maximální velikost disků může být celkem až 4 TB (2x 2 TB). Disky lze zapojit do RAID 0, 1, JBoD.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.NAS server D-Link DNS-320

Na boxu se nachází USB port standardu 2.0 pro připojení dalších externích zařízení, jako jsou například externí pevné disky neb tiskárny. Díky integrovanému gigabitovému ethernetovému rozhraní (RJ45) může k disku přistupovat kterýkoli uživatel v rámci sítě.

Novinka nabízí široké spektrum multimediálních funkcí - aplikace pro sdílení fotografií, videí a blogů, mail server, aplikace DLNA/UPnP media server, FTP server, iTunes server, Backup management. Další možnost pro využití je jako klasický souborový server nebo úložiště dat. Snadný a bezpečný přístup k datům zajistí podpora DDNS.

Vzhled a kvalita zpracování

NAS servery většinou bývají nudné šedé krabice, které se každý snaží schovat, aby nebyly na očích. U modelu D-Link DNS-320 to ale neplatí – naopak, design se velice povedl. Lesklé černé plastové šasi zařízení má ale jednu nevýhodu, otisky jsou na přístroji velice vidět. Samozřejmě to není nijak závažný problém. Přeci jenom, jak často saháte na NAS server?

Co se kvality zpracování týče, není opět přístroji co vytknout. Plastové části jsou dostatečně pevné a ani při větším přítlaku se nijak výrazně neprohýbají. Navíc na sebe velice přesně doléhají a nikde nejsou patrné jakékoliv nerovnosti.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.Čelní pohled na zařízení, design se opravdu povedl.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na přední straně stojí za povšimnutí krytka, pod kterou se ukrývá USB konektor a tlačítko pro rychlé zálohování sytému. Vpravo nad tímto panelem je poté umístěno pohotovostní tlačítko. Na čelní straně jsou umístěny také diody, které informují o stavu NAS serveru.

.Omlouváme se, popis obrázku chybí.Na boku přístroje si můžete všimnout loga společnosti D-Link i designového stříbrného proužku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Z pravé i levé strany vypadá NAS server úplně stejně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.Pohled na zadní stranu přístroje.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Při detailním pohledu na zadní panel si můžeme všimnout slotu pro napájecí konektor, resetovacího tlačítka, síťového konektoru a otvoru pro bezpečnostní zámek Kensington.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V horní části je pak umístěno posuvné tlačítko pro otevření NAS serveru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na uchycující mechanizmus.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Odkrytý hodní kryt, pod kterým jsou v NASu umístěné pevné disky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na elektroniku a interní SATA konektory zařízení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pevné disky se do NASu jednoduše zasunují, žádné pojistky ve formě páček, ani jiná podobná uchycení tady nečekejte. Nic podobného koneckonců ani u domácího NAS serveru není potřeba.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na spodní straně NAS serveru jsou umístněny čtyři mohutné gumové nožičky, které tlumí vibrace pevných disků. Jak účinné toto řešení je si povíme níže v části o provozním hluku.

Instalace NAS serveru

Instalace NAS serveru DNS-320 je velice jednoduchá, rozhodně tedy nemusíte být žádný IT guru, abyste to zvládli. Společnost D-link totiž k němu dodává velice šikovný software, který vás provede nejen instalací pevných disků do zařízení, ale i detailním nastavením připojení v PC.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Úvodní menu s kompletním výpisem dodávaného softwaru (ve spodní liště).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka programu, který vás provede nastavením NASu.

Velice zajímavá je také utilita Easy Search pro snadné připojení NAS serveru k počítači. V podstatě jí jen spustíte z CD a ona automaticky nalezne všechny připojená síťová úložiště. Pak jen stačí vybrat, kterou jednotku chcete namapovat a jaké písmenko jí v systému připojíte.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Utilita Easy Search

U žádného NAS serveru by neměla chybět možnost zálohování stolních počítačů a notebooků. Pro tyto účely společnost D-Link dodává společně se zařízením plnou licenci programu FarStone TotalRecovery Pro. Jeho obsluha je velice jednoduchá a intuitivní.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Úvodní okno instalace programu pro zálohování dat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obsluha aplikace FarStone TotalRecovery Pro je velice jednoduchá a intuitivní.

Praktické zkušenosti

Jednou z nejdůležitějších informací u NAS serveru je pochopitelně jeho rychlost. Tu jsme otestovali se dvěma pevnými disky WD Caviar Blue KS, z nichž každý má kapacitu 500 GB. Pro úplnost dodejme, že disky mají 16MB cache paměť a pracují rychlostí 7200 otáček za minutu. Jejich průměrná přístupová doba je 8,9 ms.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovací pevné disky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pevný disk v NAS serveru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zařízení je dostatečně velké pro umístění i tří pevných disků. Připojit je však možné pouze dva.

Rychlost přenosu dat jsme u NAS serveru D-Link ShareCenter Pulse DNS-320 vyzkoušeli hned v několika různých režimech, konkrétně ve standardním zapojení disků i polích Raid 0 a 1. Zařízení jsme připojili přímo do gigabitového síťového konektoru naší testovací sestavy. Během testů jsme přenášeli 2GB soubor typu rar.

Standardní zapojení disků:

Průměrná rychlost uploadu: 217 Mbps

Průměrná rychlost downloadu: 271 Mbps

Zapojení disků v RAID0:

Průměrná rychlost uploadu: 213 Mbps

Průměrná rychlost downloadu: 287 Mbps

Zapojení disků v RAID1:

Průměrná rychlost uploadu: 205 Mbps

Průměrná rychlost downloadu: 266 Mbps

Nejednoho uživatele bude také jistě zajímat, jak je na tom NAS server s provozním hlukem. Ten je velice nízký, a to i přesto, že použitý aktivní ventilátor je velice malý (40 mm). V praxi je tento chladící prvek dokonce tišší než pevné disky uvnitř boxu. Přitom WD Caviar Blue KS patří k nejtišším modelům na našem trhu. Samotné disky jsou díky masivní konstrukci NAS serveru při práci slyšet jen ve vzdálenosti cca metru od stanice, ventilátor není slyšet prakticky vůbec. Celkově můžeme říci, že je NAS server daleko tišší než většina PC sestav.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.Detailní pohled na aktivní chlazení NAS serveru.

Klady a zápory

+ poměr cena / výkon

+ tichý chod

+ atraktivní vzhled

+ jednoduchá obsluha

- lesklé plasty se jednoduše upatlají

Závěrečné hodnocení

NAS server D-Link ShareCenter Pulse DNS-320 je velice povedené zařízení, a to ať už se bavíme o funkcích či vzhledu. Za velice atraktivní cenu nabízí dostatek funkcí, které zvládnou bez problémů obsluhovat i méně zkušení uživatelé. Jedinou výtku si zaslouží lesklé plasty, které fungují téměř jako magnety na otisky prstů. Na druhou stranu s matnými plasty by přístroj přišel o svůj atraktivní vzhled.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

NAS server D-Link ShareCenter Pulse DNS-320

NAS server D-Link ShareCenter Pulse DNS-320 naleznete v našem obchodě zde.

Názory ostatních Geeků (19)

avatar

Ventilátor

JezdecForever 22. 2. 2011 18:51

ona je taky otázka, jak dlouho ten ventilátor zůstane takhle tichý. Spousta z nás asi zná případ, kdy ty "standardní" nebo říkejme běžné ventilátory prostě začnou po roce, po dvou hlučet.

zivan ZIV
zivan 23. 2. 2011 11:42

@JezdecForever: Ventilator vymenis za novy a mas klid. Prijde mi to lepsi nez spatne chlazeny NAS, kde se prehriva jeho elektronika i disky. Ale jeste lepsi by byla moznost menit otacky ventilatoru alespon ve dvou krocich - rychle, pomalu.

ronysek1 RON

Samsung F4 alignment

ronysek1 23. 2. 2011 14:24

Ahoj,koupil jsem si tento NAS spolu s HDD Samsung Spinpoint F4 2TB. Bude treba provest uprava partition alignment protoze se jedna o disk s 4KB sektory?

marekfiser MAR

Sleep?

marekfiser 23. 2. 2011 17:06

jak prosím funguje "uspávání" a "probouzení" a jak to probíhá, dělá-li to vůbec něco takového?

s.c.o.t.t S.C

Hlasitost

s.c.o.t.t 28. 2. 2011 1:06

Mám zkušenost se starším bratrem DNS -323,kde po dvou letech chlazení řvalo poměrně dost. Ale jak se tu již psalo, výměna ventilátoru není problém.

pavle_ip PAV

Tak nevím..

pavle_ip 2. 3. 2011 18:08

co si mám myslet o tom měření rychlosti. Co je to "standardní zapojení disků" - JBOD? Jak to, že RAID 0 není rychlejší, to by asi nesvědčilo o dobrém návrhu síťové části ani sběrnice... Já vím, že na doma je to postačující, ale ty výsledky měření "standardního zapojení disků" RAID0 a RAID1 mne překvapily. (každému, kdo má rád svá data samozřejmě doporučím RAID1).

ALESCHLUBNY ALE
ALESCHLUBNY 27. 3. 2011 21:51

@pavle_ip: To jsou žalostné výsledky v porovnání se schopnostmi disků. 280 Mbit/s je přibližně 35 MB/s, i samotný SATA disk je rychlejší i ve své nejpomalejší části (střed ploten). S třemi disky v RAID 0 se na desktopu dostanu spolehlivě na 200-300 MB/s. To už je samozřejmě nad možnosti gigabitového ethernetu, ale představoval bych si alespoň 60-80 MB - to znamená průměrnou rychlost samotného SATA disku.
Teoretická šířka pásma giga ethernetu je zhruba 125 MB/s, samozřejmě je to bez režie atd, takže reálná rychlost je nižší, ale 35 MB/s se miz zdá málo.K tomu RAID 1 - já bych každému, kdo má rád svá data, doporučil především zálohovat. RAID 1 není náhradou zálohování. Provozoval jsem zatracovaný a údajně hazardní RAID 0 více jak 6 let, nikdy jsem s ním neměl problémy, ale zato jsem měl plnou kapacitu a perfektní výkon.

pavle_ip PAV
pavle_ip 7. 4. 2011 11:51

@ALESCHLUBNY: Samozřejmě souhlasím - zálohovat. A právě pro to zálohování bych použil nějaké NASovské políčko (s RAID1), používat NASjako pracovní storage ani nemám potřebu.

Nofire NOF

Zkušenosti z provozu

Nofire 2. 3. 2011 21:00

Tento NAS jsem si koupil asi před dvěma týdny a zatím jsem s tím velice spokojen. Mám v tom použity 2 disky WD 1T v RAID 1. Nejvíce oceňuji nebo spíš využívám vestavěný FTP server, kdy si mohu prakticky odkudkoliv stáhnout cokoliv co mám na NAS. Jeho provoz v režimu stand-by je naprosto tichý a jeho spotřeba v tomto režimu je minimální.

Icyclaw ICY
Icyclaw 4. 3. 2011 17:45

@Nofire: Jako cenove velice dostupny pro kazdeho je to pekna hracka. Na to jaky ot ma design je uplne jedno, vetsina lidi to stejne schova vzhledem k tomu ze to neni multimedialni stanice.
Pokud chce nekdo kvalitnejsi produkty s vetsi podporou, stabilnima aktualizacema, spotrebou/dbm hlukem uz pres 5 let pouzivam Synology. Jako eqivalent k tomuhle je tu sice trosku drazsi model, ale rozsireni, rychlost a funcknost multimedialniho serveru z toho dela uplne jiny zarizeni a ne jen pro storage. Zacinal jsem na Synology DS 406, DS207, DS207+ a nyni jsme na 509+ + 509DS, jedna se sice uz o hodne drahy reseni s 10x2TB diskama do Raidu 5, ale pro normalni uzivatelsky reseni muzu doporucit Synology DS211xx radu popripade lonskou, kde jsou zmeny uplne zanedbatelny DS210xx

B.Brablc B.B
B.Brablc 2. 5. 2011 21:41

@Icyclaw: Zdravim,
vzhledem k tomu, ze vybiram svuj prvni NAS server domu, tak jsem skoncil v rozhodovani mezi QNAP a Synology - co jsem nenasel ani u teto recenze je predevsim spoluprace s TV a celkova hlucnost a samozrejme jednoduchost pouziti i pro mene zdatne cleny rodiny.
Diky za nazor, pokud se to nehodi sem, tak klidne odpoved na bbrablc@hotmail.com

o.ven O.V
o.ven 3. 5. 2011 9:13

@B.Brablc: Mám doma Synology DS211j a chválím si ho. Provoz neslyšitelný i v obýváku, za 4 měsíce už 2 nové aktualizace OS, velmi slušné možnosti nastavení, Download Station umožňuje stahování torrentů, nebo přímo souborů, spotřeba minimální. Nemůžu porovnat s jinou značkou, protože nemám zkušenosti, ale volby Synology nebyla chybou.

avatar
KARTOM 3. 5. 2011 11:37

@o.ven: Ja jsem si vcera z obchodu prinesl tohle:
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=84415
A do toho dva kusy techto disku:
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=81614
Tak uvidime jake to bude... ;) Uz se tesim az budu mit cas si to zprovoznit a zacit na to sypat data! Jinak vsem preji stastnou ruku pri vyberu ale souhlasim s jednim z vyse uvedenych prispevku ze kdo to s NASy mysli jakz takz vazne at uvazuje o renomovanejsich vyrobcich jako je prave Synology nebo QNAP!
Mym rodicum jsem poridil toto:
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=87296
a vykonnostne je to bida... :( Staci to tak nejak na prisun dat pro HD prehravac WD TV Live ale to je tak vse - i zalohovani pevneho disku z NB 250 GB byla "akce" na vice jak pul dne.

kazbek KAZ
kazbek 27. 11. 2011 3:16

@Nofire: muzu pozadat o "lopata" navod jak postupovat pri vytvoreni ftp serveru....pouzivam dynam. pridelovani ip adres a moc nevim kudy do toho. diky

hroše HRO

Co v recenzi chybí

hroše 3. 4. 2011 10:48

tato zařízení se prodávají a jsou designovaná jako úložiště multimediálního obsahu. Proč recenzenti nevyzkouší, jak funguje připojení na televizi s podporou DLNA, na PS3/XBOX, na iPad přes bonjour server atd. To jsou informace, které mají přímý dopad na prodejnost a stejně se všichni omezí na design:) Pokud někdo znáte odkaz na takovou recenzi tohoto zařízení, budu velmi vděčen.

PetrRi PET

Ventilátor

PetrRi 7. 5. 2011 23:06

Zajímalo by mě, jestli je normální, že ventilátor jede skoro nepřetržitě. Přitom se mi nezdá, že by se to nějak přehnaně hřálo. Vadí mi hlavně to, že ventilátor jede i když je přístroj v přepnut do režimu spánku. V power managementu mam nastaveno režim "auto". Je to normální, nebo je to důvod k reklamaci?. Dík za info. Díky tomu se nedá o nějakém tichém režimu vůbec mluvit. Petr

Vladimír Cingel VLA
Vladimír Cingel 19. 6. 2011 20:22

@PetrRi: Mám tiež auto... ventilátor si raz za čas odfukne, ale poväčšine keď na NAS niesom prihlásený a nepracujem tak 95% času je vypnutý...

Al Capone AL

Tiskarna HP

Al Capone 28. 7. 2011 11:08

Ahoj,
chtel bych si tento vyrobek koupit a krome dat.uloziste vyuzivat i jako print server. Na strankach vyrobce jsem si nasel seznam kompaktibilnich zarizeni (ftp://ftp.dlink.cz/dns/dns-320/documentation/DNS-320_doc_en_Harddrive-compatibility-list_20110331.pdf). Bohuzel moje tiskarna HP LaserJet M1132 tam neni. Proto se chci zeptat, zda s tim nebude problem a tisk bude fungovat.
dekuji

Pavlik.Polivka PAV

Streamování medií

Pavlik.Polivka 7. 9. 2011 19:45

Zajímám se o tenhle media server. A zajímalo by mě jak to je s tím streamováním medií, můžu sreamovat video obsah do Xboxu nebo PS3 i s titulkami? Tzn že by je server vkodoval dovnitř (Xbox ani PS3 nepodporují titulky).

Máš něco na srdci?

nahoru