Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Děsivější než kdy dřív. Takhle se hraje původní Doom s ray tracingem

Děsivější než kdy dřív. Takhle se hraje původní Doom s ray tracingem

Události
Figurka Doom - Doom Slayer (Nendoroid)_1399082356
Figurka Doom - Doom Slayer (Nendoroid)
Produkt není určen k prodeji.
Hrnek Doom - Classic Logo, 330 ml_1604791584
Hrnek Doom - Classic Logo, 330 ml
288 Kč 349 Kč
Tričko Doom - 25th Anniversary (XL)_1397999262
Tričko Doom - 25th Anniversary (XL)
Produkt není určen k prodeji.
autor: Saša Ševčík

Spojit původního Dooma s nejmodernějšími technologiemi – takový si dal úkol jeden herní fanda, který vytvořil unikátní port. Titul z roku 1993 si tak můžete zahrát i s ray tracingem.

Ray tracing se ve filmovém průmyslu používá již nějakou dobu, proto počítačově generované světy a postavy v nich vypadají (skoro) jako živé. O co jde? Ray tracing vypočítává barvu pixelů sledováním dráhy paprsku světla od zdroje, v tomto případě kamery, a simuluje interakce tohoto paprsku s objekty ve virtuálním světě.

Klade si při tom otázku, jak by vypadal pixel na obrazovce, kdyby jej ovlivňovalo skutečné světlo – třeba slunce. Krása této technologie spočívá v tom, že zachovává původní podobu virtuální scény a vizuální efekty, jako jsou stíny, odrazy a nepřímé osvětlení, jsou přirozeným důsledkem algoritmu, nikoli zvláštními efekty.

Zkrátka pokud se mluví o fotorealismu, ray tracing je jeho příčinou. Je to svatý grál počítačové grafiky, který se v posledních letech zabydluje také ve světě počítačových her. Nadšenci jej přitom zkoušejí využít i u populárních titulů minulosti.

Nyní přišla řada na legendární Doom, ke kterému byl vydán port PrBoom Plus. Stáhnout jej je možné zdarma na Githubu. Tento port zachovává sice původní vzhled celého titulu, a to včetně chování monster, ale hra světel a stínů mu dává úplně jiný nádech. Troufáme si tvrdit, že takto vypadá původní Doom daleko děsivěji než kdy dřív.

Je nutné zdůraznit, že PrBoom Plus funguje zatím pouze na kartách s jádry NVIDIA. Vše ale běží podle ohlasů hráčů plynule. YouTube tak již nyní zaplavují videa, ve kterých si můžete připomenout příběh elitního mariňáka vyslaného na Mars doslova v úplně novém světle. A nebo si ho rovnou zahrajte…

 

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru