Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Děti učí logicky myslet i programovat. Otestovali jsme vláček Intelino Smart Train

Děti učí logicky myslet i programovat. Otestovali jsme vláček Intelino Smart Train

Recenze
Intelino Smart Train – Chytrý nabíjecí elektrický vláček s dráhou_496203253
Intelino Smart Train – Chytrý nabíjecí elektrický vláček s dráhou
Produkt není určen k prodeji.
Intelino Sada kolejí pro Intelino Smart Train_1570402932
Intelino Sada kolejí pro Intelino Smart Train
Produkt není určen k prodeji.
Intelino Univerzální adaptér na dřevěné koleje_2124664694
Intelino Univerzální adaptér na dřevěné koleje
Produkt není určen k prodeji.

Smart Train od společnosti Intelino je přesně tou hračkou, která by se měla povinně fasovat hned poté, co děti dosáhnout tří let věku. Zábavnou formou je totiž povede k logickému myšlení a naučí je základy programování i robotiky.

Nenechte se zmást líbivými tvary a dětsky vyhlížející konstrukcí. Vláček Intelino Smart Train je velmi sofistikované zařízení, které je přeplněné senzory, snímači, a dokonce má i vlastní ARM procesor. Však také výrobce jasně uvádí, že tato hračka je určena pro „děti“ ve věku od 3 do 99 let. A jak si ukážeme v dnešním testu, není to vůbec nadsázka – chytrý vláček má rozhodně šanci oslovit i starší jedince, spoustu zábavy si během testování užil i můj 14letý syn. Ale pěkně popořadě…  

Představení vláčku Intelino Smart Train

Výhody vláčku Intelino Smart Train:

  • Vysoce kvalitní materiály a odolné zpracování
  • Snadné ovládání
  • Programování pomocí barvených lamel
  • Ovládání pomocí aplikace
  • Interaktivní hračka a vzdělávací pomůcka vhodná od 3 let věku
  • Kompatibilní s iOS a Android

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Intelino Smart Train

Co se ukrývá v balení

Modrá kartónová krabička toho ukrývá daleko více než jen lokomotivu s vagónem. Najdete v ní také 20 kusů různě tvarovaných kolejnic, abyste mohli rovnou postavit libovolnou trať, a také 40 barevných lamel, které slouží k ovládání vláčku na kolejích. K dispozici je kromě klasického návodu také karta s přehlednými kódy, sada samolepek pro odlišení vláčků a napájecí micro USB kabel.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V této krabice jsou vláčky dodávány

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V krabičce je lokomotiva i vagón jako v bavlnce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kompletní dodávané příslušenství

Učí programovat i přemýšlet

Intelino Smart Train si klade za cíl zkombinovat popularitu dětských mašinek s moderními technologiemi. Lokomotiva i se svým vagónkem jezdí po kolejích, přičemž se řídí vašimi pokyny, pomocí barevných kostiček ji totiž můžete doslova „naprogramovat“, aby přesně věděla, co má dělat a kam má jet.

Tímto způsobem je možné zrychlovat, zpomalovat, určovat správnou cestu na křižovatkách, nebo klidně i odpojit tažený vagón. Fantazii se zkrátka meze nekladou. Zároveň je možné ovládat vláček pomocí chytrého telefonu, který se k němu jednoduše připojí prostřednictvím bezdrátového standardu Bluetooth.

Právě správné řazení barevných kostek, které jsou nezbytné pro zadávání pokynů, se děti postupně učí algoritmickému myšlení, hledání optimálních řešení a rozvíjí jejich kreativitu. Sami totiž musí následně hledat „chyby v kódu“, pokud lokomotiva nedělá to, co chtějí. Obslužná aplikace je přitom navádí ke stavbě různých tratí i k tomu, co by na nich měla lokomotiva dělat – od jednoduchých pokynů se tak zábavnou formou přesunou až k těm složitějším, které dají zabrat i mysli starších jedinců.

Lokomotivu pohání vysokorychlostní DC motor, díky němu může jezdit dopředu i dozadu. Přídavný vagón tak můžete táhnout i tlačit. LED diody na střeše lokomotivy poskytují okamžitou zpětnou vazbu, přesně tak víte, zda byl příkaz splněn (rozjezd, zastavení, zrychlení apod.). Jak si ukážeme v řádcích níže, ovládání vláčku je velmi intuitivní.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Lokomotiva s vagónem

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nejvíce to oběma modelům sluší na kolejích

Lokomotiva a vagón

Jak je z řádků výše již patrné, tím nejdůležitějším prvkem celé sady je lokomotiva. V ní se totiž ukrývá veškerá elektronika i DC motor. Vagón je tedy vlastně jen pasivním prvkem, který je však také důležitý – je totiž kompatibilní s elektromagnetickou spojkou, kterou můžete ovládat na dálku. Pomocí jednoho z příkazů můžete totiž odpojit vagón od lokomotivy přesně ve chvíli, kdy sami budete chtít.

Právě skrze vagónky se dostáváme i k jedné z hlavních předností chytré mašinky. Je totiž kompatibilní i s celou řadou dřevěných kolejnic a vláčků, které má řada z nás doma. Pokud tedy máte sady od společností Ikea, Brio či například Woody, snadno je můžete předělat na chytré díky chytré lokomotivě.

Lokomotiva i vagón jsou vyrobeny z odolné skořepiny z ABS a polykarbonátu. A v praxi si toho nechají líbit opravdu hodně, výrobce zkrátka myslel na to, že sadu budou používat i velmi malé děti. Nám jednou nedopatřením sjela mašinka z jídelního stolu (výška cca 80 cm) na tvrdou podlahu s dlaždicemi. Nezanechalo to na ní ale ani škrábnutí. Slícování je bezchybné a nemusíte se obávat ani malých dílků, které by děti mohly spolknout.

Oba modely jsou vyvedeny v odstínech bílé a černé barvy. Pokud byste ale měli více sad, můžete snadno jednotlivé modely od sebe odlišit pomocí dodávaných barevných polepů.

IMG_0695.JPG
IMG_0702.JPG
IMG_0706.JPG

Koleje se skládají snadno a rychle

V základní sadě naleznete celkem 20 kusů různě tvarovaných kolejnic, konkrétně jsou zde čtyři křižovatky, čtyři rovné tratě a zbytek sady tvoří zaoblené kolejnice. Všechny dodávané kolejnice mají otvory přichycení barevných lamel, těch je v balení 40.

Kolejnice působí velmi odolným dojmem, rozhodně se nemusíte obávat, že by se celý mechanizmus po pár měsících hraní nějak ochodil a lokomotiva neměla po čem jezdit. Instalace je přitom tak snadná, že ji zvládnou i opravdu malé děti – stačí jednotlivé koleje nacvaknout na sebe.

Startovací sada je dostatečná pro stavbu všech základních tratí. Pokud budete chtít stavět sofistikovanější dráhy, vřele doporučujeme dokoupit rozšiřující sadu kolejí od Intelino. Ta obsahuje 4 dlouhé rovné kolejnice, 12 zatáček, 2 a 2 odbočky s opačným tvarováním (varianta 1x výřez + 2x výstupek a 2x výřez + 1x výstupek) a 40 barevných lamel.

Jak již bylo uvedeno výše, celou sadu můžete spojit také s různými dřevěnými kolejnicemi od jiných výrobců. Ty ale bývají zpravidla vyšší než plastové koleje, proto je nutné dokoupit speciální přechodové adaptéry, v startovací sadě totiž nejsou. Nevýhodou dřevěných kolejí ale je, že na ně snadno nepřicvaknete barevné lamely pro programování vláčku.  

V galerii níže naleznete i ukázku základních povelů, pomocí kterých se chytrá lokomotiva programuje.

IMG_0683.JPG
IMG_0779.JPG
IMG_0799.JPG

Obslužná aplikace je dětem šitá na míru

Pozornější čtenáři už patrně tuší, že k programování vláčku vlastně není ani nic potřeba. Vlastní chytrou trať postavíte jednoduše tak, že na koleje naskládáte barevné dlaždice přesně v tom pořadí, v jakém má lokomotiva dělat jednotlivé pokyny.

Daleko více možností ale nabízí obslužná aplikace, která je k dispozici pro zařízení s operačním systémem Android od verze 5.0 a iOS od verze 8.0. Jmenuje se Intelino Smart Train a stahovat ji můžete zdarma prostřednictvím oficiálních obchodů zmiňovaných platforem. Vláček se s telefonem či tabletem propojí prostřednictvím standardu Bluetooth, vzdálenost deseti metrů není vůbec žádný problém.

Se svým strojvůdcem komunikuje program plynně česky. Praktické je ale také to, že celý design aplikace byl navržen tak, aby ji mohly ovládat i opravdu malé děti. Textové popisky jsou tak vždy doprovozeny obrázky a jednotlivá tlačítka jsou tak velká, aby se dobře ovládala.

Aplikace dovoluje mimochodem snadno řídit vláček i na dřevěných kolejích, jednoduše se ujmete dálkového ovládání jako strojvůdce prostřednictvím dotykové obrazovky. Případně můžete také jednotlivé pokyny nadefinovat v aplikaci a nechat vláček jet samotný.

V aplikaci navíc najdete jednoduché hry pro smíšenou realitu, které však dovedou zabavit na dlouhé hodiny. Pokročilejší uživatelé se mohou vrhnout v intuitivním Snap Editoru na programování vlastních kódů. Ti menší zase ocení, že obyčejný osobní vlak mohou proměnit v policejní soupravu. Změní se tak zvuky, které lokomotiva vydává, upravit je ale možné také LED osvětlení vepředu a vzadu lokomotivy.

Screenshot_20210916-084907_intelino.jpg
Screenshot_20210916-084934_intelino.jpg
Screenshot_20210916-085006_intelino.jpg

Zkušenosti z praxe

Už v řádcích výše jsme zmínili, že lokomotiva je poměrně sofistikované zařízení, však také obsahuje snímač rychlosti (optický senzor sleduje rychlost vlaku a udržuje stálou rychlost), polohové čidlo (tříosý akcelerometr) poskytující přesné informace o pohybu vlaku a čelní i zadní snímač barev. Právě ten snímá barevné lamely, díky čemuž mašinka plní všechny příkazy. Šikovné je, že tento snímač dovede pracovat i za úplné tmy. Během testů četla lokomotiva naše příkazy vždy korektně a bez chyb.

Vysokorychlostní DC motor, který pohání vlak v obou směrech, dovede zrychlit lokomotivu až na 100 cm/sec, tedy více než 3 km/h. Nemusí se to na první pohled zdát, ale na plastových kolejích je to pak pořádný fičák. Obávat se nemusíte toho, že by lokomotiva někoho zranila. I při vysokých rychlostech jsme zkoušeli dávat na dráhu prsty a mašinka se o ně zastavila, aniž by to bolelo či nás nějak zranila. Teprve ve chvíli, kdy jsme dráhu uvolnili, pokračovala ve své cestě.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nemusíte se bát, že by lokomotiva někoho zranila

 

Ani při maximální rychlosti se nám nikdy nestalo, že by lokomotiva v zatáčce vykolejila. Jen když před sebou tlačila vagón, ten při maximální rychlosti párkrát vykolejil. To však mohlo být způsobeno tím, že podlaha nebyla zcela rovná.

Na jedno nabití vydrží lokomotiva fungovat zhruba dvě hodiny, což je solidní hodnota. Samozřejmě, když ji necháte tlačit dlouhé soupravy a budete neustále využívat maximální rychlost, výdrž o pár desítek minut klesne. O stavu baterie jste informováni pomocí LED diod.

Vyzdvihnout si zaslouží i reálně působící zvukový doprovod, kdy malý model vydává díky zabudovanému reproduktoru stejné zvuky jako velká lokomotiva. Praktické je také to, že se nemusíte starat ani o aktualizace firmwaru lokomotivy, vše probíhá automaticky bezdrátově prostřednictvím standardu OTA.  

IMG_0763.JPG
IMG_0766.JPG
IMG_0777.JPG

Klady a zápory

+ zabaví menší i starší děti

+ snadné párování s telefonem

+ možné používat hned po rozbalení

+ kompatibilita s dřevěnými vláčky

+ aplikace funguje bezchybně

 

- adaptér pro dřevěné vláčky není součástí startovací sady

- pro pokročilejší stavby je potřeba dokoupit koleje

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Intelino Smart Train

Závěrečné hodnocení

Intelino Smart Train vtáhne rychle děti do aktivní hry. Naučí je, že obrazovka chytrého telefonu či tabletu neslouží pouze ke hraní videoher a sledování videí, ale že mohou sami něco vytvářet. Nenásilnou a zábavnou formou je vede k algoritmickému myšlení, hledání optimálních řešení a rozvíjí jejich kreativitu. I kdyby se z nich jednou nestali programátoři, toto všechno jsou dovednosti, které jim budou platné v celém životě.

Intelino Smart Train  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru