Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
DiMAGE X50: rychlý drobeček

DiMAGE X50: rychlý drobeček

Recenze
Minolta DiMAGE X50_1361089261
Minolta DiMAGE X50
Produkt není určen k prodeji.

Tentokrát si představíme další pokračování úspěšné řady X společnosti Konica Minolta, a to model DiMAGE X50. Tento pětimegapixelový model je především nečekaně rychlý až téměř expresní, ať už se toto tvrzení týká náběhu, ukládání snímků nebo ostření.

Model DiMAGE X50 je vybaven CCD snímačem, který obsahuje přibližně pět milionů efektivně využitelných obrazových buněk. V Menu si tedy můžete vybrat jedno z těchto čtyř rozlišení: 2560 x 1920, 2048 x 1536, 1600 x 1200 a 640 x 480 bodů (rozlišení 1280 x 960 je dostupné pouze při sekvenčním snímání). Do kompletní nabídky tedy chybí čtyřmegapixelové rozlišení. Citlivost snímače se pohybuje v typickém rozsahu pro malé kapesní modely: od 50 do 400 ISO (manuálně lze nastavit na hodnotách 50, 100, 200 a 400 ISO). Ovšem automaticky se nastaví citlivost pouze v rozmezí od 50 do 160 ISO. Snímky jsou již zpracovávány novou technologií CxProcess II a nakonec se ukládají na paměťové karty typu Secure Digital (v balení najdete pouze 16 MB kartu).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Optika je schovaná celá v tenkém tělíčku i při ostření: objektiv je složený z jedenácti elementů v devíti skupinách a nabízí k využití až 2,8-násobný optický zoom, konkrétně je rozsah ohniskových vzdáleností od 37 do 105 milimetrů při světelnosti od F2,8 do F5,0. Optika zaostřuje předměty již ze vzdálenosti deseti centimetrů od objektivu, v režimu Super Makro pak můžete snímat dostatečně ostře od šesti centimetrů. Začít fotografovat můžete za necelou půl sekundu, takže prakticky ihned, jak posunete jezdcem kryjícím v klidové poloze objektiv, můžete stisknout spoušť a rovnou exponovat. Také ukládání je svižné, i snímek v maximálním pětimegapixelovém rozlišení v kompresi Fine se ukládá přibližně tři sekundy. Také ostření, především při dobrých světelných podmínkách, je rychlé. V místnosti při umělém osvětlení už bylo o něco pomalejší. Bez namáčknutí je zpoždění spouště necelou půl sekundu, s namáčknutím je to pochopitelně ještě o něco rychlejší.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V testu nás zaujaly velmi rychlé sekvenční režimy: především je pozoruhodné snímání v režimu UHS, kdy lze snímat rychlostí 11 snímků za sekundu v rozlišení 1280 x 960 bodů. V reálu to vypadá spíše jako kulometná palba než mírumilovné fotografování. Pokud by vám megapixelové rozlišení připadalo málo, v jakémkoliv dostupném rozlišení můžete nasnímat sérii snímků rychlostí 1,9 snímků za sekundu. Novinka umí i Multi-frame, kdy se nasnímá devět snímků za sebou do jednoho snímku-mřížky. Zklamaly nás ovšem parametry videozáznamu, protože maximální rozlišení záznamu je jenom 320 x 240 bodů - ovšem nejvyšší rychlost záznamu je třicet snímků za sekundu. Malou náplastí je potom možnost nahrávání až do úplného zaplnění paměťového prostoru na použité kartě. Video můžete částečně zeditovat již přímo v modelu, lze také vystřihnout statický snímek ze záznamu. Rozsah závěrky je na malý kompakt slušný: od 1/1000 až do čtyř sekund. Model je automat, a tak ovlivníte expozici především její korekcí, v obvyklém rozsahu +- 2EV po třetinových krocích. Pochopitelně můžete vykalibrovat teplotu bílé, ovšem pouze pomocí čtyř přednastavených hodnot. Manuální nastavení bílé není k dispozici. Model je vybaven jenom pomalejším rozhraním USB 1.1.

I toto X-ko připomíná malou stříbrnou krabičku, tentokrát o rozměrech 83,5 x 62 x 23,5 milimetrů s hmotností pouhých 125 gramů (bez akumulátoru a karty). Přestože je novinka skutečný drobeček, při fotografování se dobře drží. Můžete si dokonce dokoupit vodotěsné pouzdro a vyrazit s padesátkou i pod vodu. Tento miniaturní fotoaparát se velice snadno ovládá, protože na jeho těle najdete pouze čtyři klasická tlačítka, pak už jenom spoušť, posuvník, zoomovací kolébku a pseudojoystickový kruhový ovladač. Zbývající funkce najdete v relativně krátkém Menu. Popis fungování modelu ale musíme začít na přední straně, kde odsunutím mírně vystouplé krytky, model zapnete. Po odsunutí se objeví nečekaně čtvercový průzor objektivu. Na horní straně je pochopitelně umístěna spoušť a také posuvník, kterým přepínáte mezi snímáním a natáčením videa nebo zvuku a také nečekaně i scénickými režimy (které jsou reprezentované symbolem Portrétu). Bohužel trochu neprakticky je schován mezi těmito režimy také Makro režim, který není vytažen na zadní ovládací kolečko. Na zadní straně ještě najdete tlačítka Menu, přehrávání snímků, zoomovací kolébku a ovládací kolečko. Jeho horní částí nastavujete jednotlivé režimy blesku nebo mažete snímky a dolním nastavujete samospoušť (sekvenční snímání) nebo rotujete s nafotografovanými snímky. Nesmíme zapomenou také na to, že levé a pravé tlačítko je programovatelné, takže si můžete vybrat, kam vytáhnete ovládání teploty bílé, citlivost nebo kompenzaci expozice z Menu. Na spodní straně je kromě závitu pro stativ také slot pro paměťovou kartu. Do levého boku je zabudovaný prostor pro nezvykle tvarovaný akumulátor. Na opačné straně je zdířka pro napájení a kovovým šoupátkem chráněný USB a AV výstup. Menu je řešeno přehledně, což je ovšem vzhledem k relativně malému počtu funkcí spíše povinností. Je složeno za tří krátkých kapitol a Set upu.

Model poskytoval dostatečně ostré a jasné fotografie. Navíc je novinka skutečným expresem, což se týká nejenom ukládání snímků, náběhu po zapnutí, ale při běžném osvětlení i ostření. Určitě také řadu uživatelů potěší velký dvoupalcový barevný LCD displej na zadní straně modelu. Aktuální cena modelu DiMAGE X50 je 11 135 Kč.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

Hezké

Vypadá hezky, takový drobeček, otázkou je, co vydrží.....

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru