Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Dobývání Marsu startuje. Spojené arabské emiráty vysílají družici

Dobývání Marsu startuje. Spojené arabské emiráty vysílají družici

Události

Světové mocnosti se netají svými vesmírnými ambicemi, které i díky SpaceX Elona Muska nabývají v poslední době na intenzitě. Známý vynálezce a majitel automobilky Tesla není nicméně jediný, kdo chce navštívit Mars – namířeno tam mají také Spojené arabské emiráty (SAE).  

Hned na úvod se sluší zmínit, že ambice SAE nejsou vůbec přehnané. Vesmírný program v emirátech totiž rozhodně není v plenkách, právě naopak. Zástupci této země se nechali již dříve slyšet, že mají namířeno na Mars. Bude to jistě strastiplná cesta, nicméně již zítra – tedy v úterý 14. července – vyšle SAE k rudé planetě svou vlastní sondu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sonda Amal

 

Jmenuje se Amal, což mimochodem v překladu znamená Naděje. Start je naplánován z kosmodromu na ostrově Tanegašima, na tento den se přitom SAE připravovaly posledních šest let. Sondu má do vesmíru vynést raketa H-2A F42, která byla vyrobena v Japonsku v závodech Mitsubishi. Málokoho překvapí, že stejnou raketu již v minulosti využívala japonská kosmická agentura JAXA.

Je tedy více než pravděpodobné, že úterní mise bude úspěšná, alespoň tedy co se startu týče. Na výsledky vesmírného bádání si totiž budeme muset ještě nějakou dobu počkat. K Marsu by totiž družice Amal měla dorazit až v únoru příštího roku. U rudé planety následně stráví jeden tamní rok, což odpovídá 687 dnům na Zemi.

Technické GEEKy bude jistě také zajímat, že se Zemí bude sonda od SAE komunikovat pomocí 1,5metru dlouhé směrové antény, která bude data posílat rychlostí až 1,6 Mb/s. Rozměry sondy jsou přitom 2,9 x 2,37 metru, a to při hmotnosti 1,5 tuny. Hlavní část konstrukce je přitom z hliníku. V této váze jsou započítány také tři solární panely s výkonem 600 W.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Okolo Marsu bude sonda Amal kroužit 687 pozemských dní

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru