Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Doom, jak ho neznáte. Konzole Playdate ukazuje první hry

Doom, jak ho neznáte. Konzole Playdate ukazuje první hry

Události
autor: Karel Dvořák

Známé americké vývojářské studio Panic se nechalo již loni slyšet, že chystá uvést na trh novou kapesní konzoli Playdate. Po více než roce jsme se nyní dočkali prvních herních ukázek – hrát půjde například i legendárního Dooma. Na malém displeji by ho ale poznal málokdo.

Po loňském oznámení nebylo o konzoli Playdate prakticky slyšet. Celkem po právu se tak množily spekulace o tom, jestli tvůrci herního hitu Firewatch nové zařízení už dávno nepohřbili. Nyní je jasné, že to nebyla pravda. Unikátní konzole skutečně vznikne a podle všeho bychom se premiéry mohli dočkat ještě před Vánocemi.

Za posledních 12 měsíců totiž byly práce na zařízení v plném proudu. V současnosti má tak Playdate již více než 250 herních vývojářů z různých koutů světa, kteří pro unikátní zařízení chystají své vlastní tituly. Na oficiálním Twitteru studia se tak můžete podívat na předělaný Doom. Ukázky zahrnují ale i jednoduší hříčky, například nesmrtelný Tetris či Solitaire. Další herní ukázky naleznete zde.

Ukázka Doomu na konzoli Playdate

 

Jdou proti všem

Jak je z ukázek nejspíše patrné, s konzolí Playdate jdou tvůrci tak trochu proti davu. V současnosti se totiž prakticky všechny velké podniky předhánějí, kdo nabídne výkonnější konzoli s brilantnějším displejem a dalšími superlativy. Studio Panic se ale vydalo úplně jinou cestou – vsadili na kreativitu a netradiční přístup ke hrám.

To je koneckonců patrné už na první pohled. Konzole Playdate je malé žluté zařízení s klikou na boku, které má monochromatický displej s rozlišením 400 x 240 pixelů. Samotní tvůrci tvrdí, že je to návrat ke kořenům, a svým způsobem mají pravdu. Místo oslnivé grafiky totiž musí jednotlivé tituly zaujmout skutečně nápaditým obsahem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Panic Playdate

 

Klika zastaví čas

Jedním z největších lákadel má být způsob ovládání. Kromě pár tlačítek a čtyřsměrného kurzoru má totiž novinka také magickou kliku na pravé straně. Ta slouží k ovládání některých prvků ve hře. Je s ní možné zastavovat či přetáčet čas ve hrách, případně ovládat hudbu a další kreativní činnosti v jednotlivých titulech.

Velmi zajímavé je také to, že každý týden bude vycházet pro Playdate jedna nová hra. Jak budou hry dodávány je nicméně zatím překvapení a uživatelé se o novém titulu dozví teprve až ve chvíli, kdy jej budou mít skutečně v samotné konzoli. Už při vydání přitom konzole bude obsahovat 12 předinstalovaných her.

Na další podrobnosti o zařízení si budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Počítá se nicméně s cenou okolo 150 USD (3500 Kč, respektive cca 4500 Kč s daní a náklady na dovoz). Otazník zatím visí nad tím, zda bude Playdate dostupný také v Česku.

Názory ostatních Geeků (5)

avatar

Cena

Connor_CZ 14. 8. 2020 16:32

Jako nevim ale to si radši trochu připlatím a koupím switch lite.

Taralis TAR

Vynikajici napad

Taralis 14. 8. 2020 18:21

Hm tak za tenhle unikátní přístroj bych jeho tvůrce s chutí poplácal svou klikou po ramenech ... a možná i někde jinde ...

m.tauchman M.T

Proč?

m.tauchman 17. 8. 2020 9:17

Tak jsem fakt hodně zvědavý, jestli tohle bude mít úspěch. Mne to totiž přijde jako totální nesmysl. A za tyhle prachy? Výsměch. Asi chtějí stát po boku na stupni neúspěchu jako Gizmondo a podobní...

ton2 TON

Nesmysl

ton2 17. 8. 2020 9:43

V době mobilů je toto tak hardcore retro, že je to neprodejné.

peprníček2 PEP

Klika?

peprníček2 18. 8. 2020 17:12

Tak jsem si krásně zavzpomínal na své druhé PC s černobílým monitorem. Třeba to půjde tou klikou dobíjet tak jako OLPC notebooky.

Máš něco na srdci?

nahoru