Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Dooma zvládnou hrát už i krysy

Dooma zvládnou hrát už i krysy

Události
Doom - Cover (XL)_1407776066
Doom - Cover (XL)
Produkt není určen k prodeji.
Figurka Doom - Doom Slayer (Nendoroid)_1399082356
Figurka Doom - Doom Slayer (Nendoroid)
Produkt není určen k prodeji.

John Romero, John Carmack a Tom Hall. To nejsou pouze jména tvůrců původního Dooma, ale také tří laboratorních krys, které byly vycvičeny k tomu, aby tento slavný titul samy hrály.

Za neobvyklým experimentem stojí neuroinženýr Viktor Tóth, který chtěl patrně dokázat, že hraní her není výsadou jen lidí. „Rozhodl jsem se vycvičit hlodavce, aby hráli Doom II. Můj experiment zahrnoval výuku krys, aby se naučily zabíjet démony, ale také aby se naučily ve hře samostatně pohybovat,“ prohlásil Tóth.

Jak dovedou hrát krysy Dooma?

 

K tomuto účelu krysám sestavil i podomácku speciální VR set. Ten zahrnuje zakřivený monitor, na kterém běží samotná hra, ale také velký trackball, na kterém hlodavci běhali – tím vlastně celou hru ovládali. Na místě držela krysy robotická paže, aby myš mohla po trackballu skutečně volně kráčet. Zabíjet nepřátele pak bylo možné „pouhou myšlenkou“, monitorovány totiž byly jejich nervové impulzy. Hlodavci byli během výcviku stimulováni vodou s cukrem, kterou dostávali za úspěšné zvládnutí úkolu.

Je nutné zdůraznit, že Tóth použil vlastní sestavení hry. Zpočátku se tak krysy museli vypořádat pouze s rovnými koridory s jednoduchými zatáčkami, teprve později následovali komplikovanější cesty se slepými uličkami a náhodnými zatáčkami. Nakonec jim ale byla naservírována hra v úplně stejném designu, na který jsou zvyklí běžní hráči, a to včetně virtuálních nepřátel.

Server NME vtipně poznamenal, že by Tóth nyní mohl vycvičit armádu zabijáckých krys, které se budou snažit ovládnout celý svět. Takové ambice ale neuroinženýr nemá, jeho výzkum má posloužit k vývoji robotických protéz pro lidi, které by mohly být ovládány pouhou myšlenkou.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru