Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Dysfunkční superhrdinové. Recenzujeme komiks Umbrella Academy 1: Apokalyptická suita

Dysfunkční superhrdinové. Recenzujeme komiks Umbrella Academy 1: Apokalyptická suita

Produktové tipy
Komiks Umbrella Academy: Apokalyptická suita, 1.díl_1071735314
Komiks Umbrella Academy: Apokalyptická suita, 1.díl
463 Kč 509 Kč
399 Kč 439 Kč
Komiks Umbrella Academy: Dallas, 2.díl_223460765
Komiks Umbrella Academy: Dallas, 2.díl
463 Kč 509 Kč
399 Kč 439 Kč
Komiks Umbrella Academy: Hotel Zapomnění, 3.díl_948117277
Komiks Umbrella Academy: Hotel Zapomnění, 3.díl
490 Kč 539 Kč
417 Kč 459 Kč

Jsou hrozby, na jaké samotní superhrdinové nestačí, a tak čas od času i ti nejsilnější z nich musí poprosit o pomoc. Co když si ale moc nerozumí?

Zachraňovat planetu v týmu bývá přeci jen jednodušší, než když je na to člověk (nebo chcete-li mimozemšťan, cyborg, polobůh a tak) sám. U Marvelu spolu ti nejslavnější a nejmocnější spolupracují a říkají si Avengers, DC má zase Ligu spravedlnosti. A i když si takoví Captain America s Iron Manem občas moc nerozumí a i Superman s Batmanem mají někdy rozdílné názory na to, jak řešit problém ohrožující celý vesmír, obvykle se nějak domluví a všechno dobře dopadne. V Umbrella Academy taky chtěli zachraňovat svět. A úplně se jim to nepovedlo. Budou teď rádi, když zachrání sami sebe.

Umbrella Academy 1: Apokalyptická suita v kostce

  • Tým, který na to jde jinak než Avengers
  • Nečekané zvraty, neobvyklí hrdinové
  • Hodně divoká a osobitá kresba
  • Svěží vítr do světa superhrdinských příběhů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V polovině dvacátého století došlo k události, jakou nedokázal nikdo vysvětlit. Třiačtyřicet žen bylo najednou těhotných. Jen tak z ničeho nic. A děti, které se narodily, měly být výjimečné. Excentrický miliardář Reginald Hargreeves se sedmi prcků ujal a když se ho ptali proč to udělal, odvětil, že tahle děcka za pár let zachrání svět. Svoje svěřence začal cvičit a když jim bylo deset, pomohl jeho tým zachránit Paříž před kráčející Eiffelovkou a stali se z nich hrdinové. Jenomže uběhlo dvacet let a situace je zcela odlišná. Jeden z hrdinů beze stopy zmizel, u další se žádné schopnosti nikdy neprojevily a nikdo z týmu s ostatními nemluví. Teď však Reginald Hargreeves zemřel, a tak se členové jeho Umbrella Academy po letech setkávají. Ve vzduchu visí staré křivdy, ošklivá tajemství, láska, ale i něco mnohem horšího. Apokalypsa. K té by totiž mělo dojít tři dny po Hargreevesově smrti...

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Když píše muzikant

Autorem Umbrella Academy je Gabriel Way, jehož jméno znají nejenom komiksoví fandové. Jde totiž o spoluzakladatele a zpěváka kapely My Chemical Romance. Nabízela by se tak myšlenka, že trošku znuděný muzikant se rozhodl, že si napíše komiks, ale v podobných případech obvykle výsledek nebývá bůhvíjak dobrý a zajímavý. Jenomže se ukázalo, že Way psát umí. A že má hodně originální nápady. Umbrella Academy je dost odvážná variace na superhrdinské příběhy, protože její hrdinové možná super jsou co se týče schopností (máme tu siláka, experta na nože, cestovatele časem i jednoho, co umí komunikovat s mrtvými), ovšem hrdinové to nejsou ani trochu. Umbrella Academy je vlastně disfunkční rodina, která se rozpadla. Jeden druhému nevěří, nemají se nijak zvlášť v lásce a všichni jsou víceméně na dně, protože mají pocit, že zklamali sebe i svoje okolí. A jak má tahle parta zachraňovat svět, když společně nedovedou ani sedět v jedné místnosti? 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ne moc super superhrdinové

Way napsal hodně originální komiks, který přistupuje k superhrdinskému žánru velmi nečekaným a originálním způsobem. Černobílost tu neexistuje a je vlastně docela těžké najít si mezi hrdiny někoho, komu by člověk držel palce. Všichni mají totiž krom těch hrdinských i spoustu dost ošklivých vlastností. Po příběhové stránce jde o poměrně temný komiks, proto může trošku překvapit, jak k němu přistoupil kreslíř Gabriel Bá. Ten nešetří barvami, užívá si malování bizarností (chodící Eiffelovka je jen jednou z mála) a jeho styl občas připomíná Mika Mignolu na tripu. Ale tahle kombinace barevnosti obrázků, uvěřitelných postav a lehké deprese nakonec dohromady funguje výtečně.

Umbrella Academy přináší do komiksového žánru originalitu a nebojí se ohýbat superhrdinská pravidla. Ne každému může sednout směr, jímž se Bá a Way vydali. Pokud už vás však nebaví omleté příběhy o zachraňování světa, vesmíru, budoucnosti a vůbec všeho a chtěli byste trošku uvěřitelnější superhrdiny, kteří se nebojí ukázat světu svoje špatné vlastnosti, rozhodně tuhle sérii zkuste. A když už budete u toho zkoušení, tak zkuste i seriál na Netflixu. Taky se povedl. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hodnocení: 85 %

Scénář: Gabriel Way

Kresba: Gabriel Bá

Vydává: Nakladatelství Crew

Počet stran: 184

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru