Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Energetické štítky: Co se mění a jak se v nich vyznat?

Energetické štítky: Co se mění a jak se v nich vyznat?

Návody

Od března 2021 vejdou v platnost nové energetické štítky na území Evropské unie. Jde o reakci na neustálý technologický výkon, nicméně změn je na nových štítkách daleko více. Poradíme, jak se v nich vyznat a na co si dát při výběru elektroniky pozor.

Již od konce roku 2020 mohou lidé při nákupu nové elektroniky najít v krabicích staré i nové energetické štítky. Od 1. března 2021 však výrobci budou balit k novým elektrospotřebičům výhradně nové energetické štítky. Změny se pochopitelně od tohoto data dotknout také kamenných a internetových obchodů, které v prvních březnových dnech vymění štítky na prodejnách za nové. Čas na to mají do 18. března 2021.

 

Nové štítky se týkají těchto domácích spotřebičů:

  • myčky nádobí
  • pračky a pračky se sušičkou
  • chladničky, včetně chladniček pro skladování vína
  • svítidla
  • elektronické displeje, včetně displejů televizorů a monitorů a digitálních informačních displejů
  • novou skupinu výrobků označovaných štítky pro chladicí spotřebiče s přímou prodejní funkcí (též označované jako „komerční chladničky“) používané v prodejnách a prodejních automatech

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Energetické štítky se týkají celé řady produktů

 

Zapomeňte na znaménko +

Podle EU mohly starší štítky uživatele mást. Energetická náročnost se totiž za více než dvě dekády tak moc zlepšila, že jsme se běžně setkávali s elektronikou, která se chlubila úspornou třídou A+, A++ či dokonce A+++. Dříve hojně používané třídy A až G prakticky vymizely. Přitom v roce 1995, kdy byly energetické štítky zavedeny, se většina nabízených modelů nacházela v nejnižších třídách E, F a G.

Změna energetických štítků je tedy na místě. V současnosti si totiž uživatelé mohou myslet, že si při nákupu spotřebiče třídy A+ pořizují jeden z nejúčinnějších na trhu, avšak ve skutečnosti si někdy kupují průměrný nebo jeden z nejméně účinných výrobků. Právě proto se nyní pravidla mění a komise v podstatě ruší znaménko +, místo něj se vrací k osvědčenému označování tříd A až G.

V praxi by to mělo pomoci především samotným zákazníkům, kteří se daleko lépe zorientují ve spotřebě elektrické energie, spotřebě vody, případně v hlučnosti jednotlivých spotřebičů. S ohledem na nově nastavená pravidla nebude výjimkou, pokud například dnové televizory, pračky či lednice dříve označované znaménkem + spadnou klidně i o několik energetických tříd níže. Neznamená to, že by byly horší než předchůdci, skutečně to souvisí pouze s nově nastavenými pravidly Evropské unie.

Podstatou nových štítků tedy je:

  • návrat k dobře známé a osvědčené stupnici pro označování energetické účinnosti s třídami „A až G“, včetně postupu změny stupnice u stávajících štítků
  • zavedení digitální databáze nových energeticky účinných výrobků, aby všechny nové výrobky uváděné na trh EU byly registrovány v internetové databázi, což umožní větší transparentnost a snadnější dozor orgánů členských států nad trhem.
  • zlepšit porozumění a konzistentnost, což spotřebitelům usnadní správnou identifikaci výrobků s nejvyšší účinností

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Znaménko + údajně spotřebitele mátlo

 

Jak nové štítky vypadají?

Každý energetický štítek nově obsahuje navíc QR kód, po jehož načtení běžným chytrým telefonem budou spotřebitelé moci získat další oficiální nekomerční informace. Tyto údaje vkládají výrobci do databáze EU nazvané EPREL. Soukromý sektor a různé nevládní organizace rovněž přicházejí s aplikacemi, které budou napomáhat při rozhodování o koupi (např. tím, že pomohou při výpočtu nákladů na návratnost a porovnávání různých výrobků).

Podle EU totiž bylo odhadnuto, že 10 až 25 % výrobků na trhu nesplňuje v plné míře požadavky na označování energetické účinnosti a že kvůli nedodržování předpisů dochází ke ztrátě asi 10 % potenciálních úspor energie. To je přinejmenším zčásti způsobeno tím, že orgány, jež v členských státech odpovídají za dozor nad trhem, prosazují z důvodu zdlouhavých kontrol příslušné předpisy jen obtížně.

Nová databáze EPREL tedy byla vytvořena i kvůli tomu, aby byla činnost v oblasti kontroly dodržování předpisů účinnější a účelnější. Díky této databázi budou mít přístup pochopitelně k energetickému štítku a k hlavním informacím o výrobku nejen spotřebitelé, ale také obchodníci, aby se usnadnila digitalizace energetického štítku.

Energetické štítky budou v závislosti na výrobku uvádět nejen spotřebu elektřiny, ale i jiné energetické a neenergetické informace, s intuitivními piktogramy, pro porovnání výrobků a informovanější výběr zboží: informace o spotřebě vody na každý mycí nebo prací cyklus, o skladovací kapacitě, o vydávaném hluku atd.

Přehled jednotlivých šítků pro různé kategorie elektroniky i s detailním popisem naleznete níže:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Televizory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Myčky nádobí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pračky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pračky se sušičkou

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chladničky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Svítidla

 

Obrovský přínos pro životní prostředí

Interní odhady komise oceňují celkovou roční úsporu energie v důsledku těchto nových štítků do roku 2030 na 38 TWh, což odpovídá roční spotřebě elektrické energie v Maďarsku. Balíček předpisů o energetických štítcích je důležitým příspěvkem k cílům EU v oblasti energetiky a klimatu. Význam štítků si uvědomují mimochodem i další státy. Bezmála šest desítek zemí mimo EU tak již v minulých letech zavedlo označování zařízení spotřebovávajících energie energetickými štítky, které se velmi podobají těm evropským.

Energetický štítek EU se stal mezinárodním symbolem energetické účinnosti, jehož dopad výrazně přesahuje hranice EU a odvětví spotřebičů, v němž byl zaveden jako první. Motiv štítku používaný v samotné EU, se sloupcem barevných šipek od třídy A (zelená) po třídu G (červená), se v zemích mimo EU používá k označování účinnosti budov, pneumatik a osobních automobilů a také ostatních druhů zařízení určených pro spotřebitele nebo komerční sektor.

Prvky stejného motivu se nacházejí na energetických štítcích zaváděných po celém světě, ať už se jedná o přesné nebo téměř přesné kopie (většina zemí ve Střední a Jižní Americe, v Africe, mnoho zemí Blízkého východu, Rusko a další státy bývalého Sovětského svazu), nebo o mírně pozměněné verze (Čína, Hongkong, Írán, Tunisko) nebo verze, které kopírují pouze barevné kódování (Korea, Čínská Tchaj-wan).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V těchto zemích používají podobné energetické štítky jako v EU

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

Kravina

Meli to zmenit jinak,protoze 99% populace bude porad vsem znamejm tvrdit jak ma nejlepsi spotrebic,protoze nese A+++ a furt to pro okoli bude zajimavejsi,nez kdyz si koupim ted B i kdyz ve skutecnosti to budu mit uspornejsi.... Tohle lidi nepochopi,lidi fakt ne....

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru