Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Exkluzivity se pro Steam Deck nechystají

Exkluzivity se pro Steam Deck nechystají

Události
autor: Stanislav Holý

Výrobci konzolí zpravidla lákají fanoušky na exkluzivní tituly, které jsou k dispozici pouze pro jejich zařízení. V případě chystaného Steam Decku ale Valve žádné podobné překážky hráčům klást nehodlá.

„Nevidíme v tom žádný smysl,“ vyslali zástupci Valve do světa jasnou odpověď na otázku, zda chystají exkluzivity pro Steam Deck. Vzhledem k tomu, že nová konzole má být v podstatě PC zabalené v kompaktním balení, není to zase tolik překvapivé.

Představení Steam Decku

Pro hráče je to každopádně pozitivní zpráva, neboť nebudou muset svádět složité rozhodování jako u některých konkurenčních výrobců konzolí. U nich totiž často musí vymýšlet, které zařízení si koupí, protože některé tituly si zkrátka zahrají jen na určitých konzolích.

Zástupci společnosti Valve se nechali již dříve slyšet, že letošní Vánoce Steam Deck nestihne. Ačkoli jsme dělali vše pro to, aby se nás nedotkly problémy světového logistického řetězce (už předem jsme započítali do procesu možná zpoždění a spolupracovali s několika prodejci komponentů), stejně jsme se jim nevyhnuli. Nedostatek materiálu a jeho zpožděné dodávky vyústily v to, že nám komponenty do výrobních středisek nepřicházely včas,“ vysvětluje Valve v oficiálním prohlášení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Steam Deck

Kříženec PC a konzole

Podle serveru IGN, který již měl možnost novinku od Valve otestovat, jde o křížence mezi PC a konzolí. Přístroj sází na podobný koncept jako Nintendo Switch, ovladače po stranách však nejsou odnímatelné. Uprostřed nalezneme sedmipalcový displej s poměrem stran 16:10, který nabízí rozlišení 1280 x 800 obrazových bodů. Obrazovka je mimochodem dotyková.

Srdcem Steam Decku je procesor AMD Zen 2, která v praxi pracuje při frekvencích mezi 2,4 a 3,5 GHz. Grafické jádro se pak dovede přetaktovat z původních 1,0 GHz až na 1,6 GHz, dále je k dispozici 16 GB operační paměti typu LPDDR5. Tvůrci nicméně zdůraznili, že finální hardwarová specifikace se může ještě změnit.

První pohled na Steam Deck od redaktorů IGN (anglicky)

Jak je z řádků výše patrné, novinka od společnosti Valve se bude nabízet ve třech různých provedeních, které se od sebe budou lišit v podstatě jen kapacitou úložného prostoru – na výběr bude mezi 64, 256 a 512GB modelem. Ve všech případech se nicméně počítá s podporou paměťových karet microSD. Bezdrátová konektivita čítá WiFi a Bluetooth 5.0.

V rámci volitelné výbavy bude možné zakoupit i speciální dok, ke kterému půjde připojit klávesnice, myš a klasický monitor. V takovém případě se Steam Deck promění v podstatě v herní PC. Kolik bude dokovací kolébka stát, je však zatím ve hvězdách. Počkat si budeme muset také na informace o tom, kdy přesně a za jakou cenu se bude Steam Deck nabízet v tuzemsku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Steam Deck

Technické parametry modelu Steam Deck

  • Displej: dotykový 7"; podporuje 60 FPS; 1280x800 pix; 16:10
  • Procesor: AMD Zen 2; 2,4 – 3,5GHz
  • Grafika: AMD 8 RDNA 2 CU; 1,0 – 1,6GHz
  • RAM: 16 GB LPDDR5
  • Paměť: 64 / 256 / 512 GB; možnost rozšíření pomocí microSD
  • Připojení: WiFi a Bluetooth 5.0
  • Operační systém: SteamOS 3.0

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru