Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Extrémně tenký a chladný. Kutil předělal PlayStation 5 k nepoznání

Extrémně tenký a chladný. Kutil předělal PlayStation 5 k nepoznání

Události
PlayStation 5 Digital Edition_882927588
PlayStation 5 Digital Edition
8 669 Kč 10 490 Kč
PlayStation 5_968501121
PlayStation 5
8 669 Kč 10 490 Kč
Sony PS5 Bezdrátový ovladač DualSense_887693840
Sony PS5 Bezdrátový ovladač DualSense
1 321 Kč 1 599 Kč
PlayStation 5 + FIFA 23_1629600922
PlayStation 5 + FIFA 23
Produkt není určen k prodeji.
PlayStation 5 Digital Edition + FIFA 23_1391459850
PlayStation 5 Digital Edition + FIFA 23
Produkt není určen k prodeji.

Nebývalou pozornost za velmi povedenou předělávku PlayStationu 5 si vysloužil kutil Matt z youtubového kanálu DIY Perks. Vytvořil totiž extrémně tenkou verzi pětky z mědi, která je chlazená vodou.

Pokud sledujete náš magazín pravidelně, patrně vám nebude youtubový kanál DIY Perks neznámý. Matt se totiž již v loňském roce pochlubil předělanou konzolí PlayStation 5, kterou vtěsnal do oblečku z karbonových desek a masivního dřeva.

A výsledek je opravdu dechberoucí. Při prvním pohledu na kompaktní konzoli by totiž málokoho napadlo, že jde vlastně o PlayStation 5. Matt se přitom netají tím, že patří mezi jedince, kterým vzhled nejnovější konzole od Sony tak úplně nesedl.

PlayStation 5 v podání Matta – edice 2021

Není to dáno samotným designem, ale spíše tím, že youtuber má v obýváku již kompletní sestavu nábytku z masivu s jasně vymezenými poličkami. Do nich se přitom PS5 nevejde jinak než v položeném stavu na bok. Matt nejprve koketoval pouze s úpravou bočnic, plasty nahradil mosaznými pláty, ale pořád to nebylo ono.

Nakonec se tedy odhodlal k radikálnější proměně. Dokonce se nebojíme říci, že nezůstal kámen na kameni. Z původní konzole zůstala v podstatě jen základní deska a systém chlazení. Pro tyto díly vyrobil relativně kompaktní šasi, které má čelní stranu a bočnice z masivního dřeva, vrchní a spodní část pak tvoří karbonové pláty.

Autor tvrdí, že díky masivním průduchům v horní části není chlazení vůbec žádný problém. Provozní teploty jsou identické s originálem, a to samé platí také o hlučnosti. Vylepšená konzole však působí daleko elegantněji, jak můžete posoudit i na videu výše.

Edice pro rok 2022

Pro letošní rok se Matt rozhodl posunout celý projekt na novou úroveň – hned od začátku si dal za cíl, aby vytvořil konzoli, která nebude mít tloušťku vyšší než dva centimetry. Při pohledu na původní PlayStation 5 se ani nechce věřit, že by to bylo možné, populární youtuber to ale opravdu dokázal. Co na tom, že to stálo hodně času a během svého kutění skončila jedna konzole v křemíkovém nebi.

Důležitý je výsledek! Základem předělané konzole je měděný vodní blok, který se místo aktivního chlazení stará o chlazení procesoru, paměti a dalších součástek. Rozhodně doporučujeme video níže, kde jde vidět, jak Matt k pájení jednotlivých měděných vrstev využívá troubu na pečení. Ještě než se rozhodnete běžet do kuchyně a předělávat svůj PlayStation 5, vytvořit takto unikátní konzoli trvalo youtuberovi několik měsíců.

Celkový dojem z výsledného díla nekazí ani fakt, že podstatná část konzole – například napájecí zdroj či radiátor chlazení – si hoví pod stolem. Mattovi se totiž touto povedenou designovou předělávkou podařilo razantně srazit teploty celé konzole. Zatímco originální PlayStation 5 měl teploty 75 °C (SOC) a 94 °C (RAM), PS5 Slim – jak trefně Matt svoje dílo nazývá – se chlubí pouze 46 °C / 65 °C (SOC) a 52 °C (RAM).  

PlayStation 5 Slim v podání Matta – edice 2022

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

Překlep

Pekrs #facepalm

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru