Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
F1 2019 - Z dvojky jedničkou Recenze
F1 2019 - Anniversary Edition (PC)
F1 2019 - Anniversary Edition (PC)
Produkt není určen k prodeji.
F1 2019 - Anniversary Edition (PS4)
F1 2019 - Anniversary Edition (PS4)
Produkt není určen k prodeji.
F1 2019 - Anniversary Edition (Xbox ONE)
F1 2019 - Anniversary Edition (Xbox ONE)
Produkt není určen k prodeji.

F1 2019 - Z dvojky jedničkou

autor: Adam Plechatý
Mistři závodních her pro mainstreamového hráče přichází s nejnovějším ročníkem královské disciplíny motorsportu a přestože změn je oproti minulému dílu spíše méně, přídavek v podobě disciplíny F2 je natolik zásadní, že byste F1 2019 měli dát šanci.

Když máte multimiliónovou licenci jednoho z nejdražších sportů na světě a víc než 10 dílů té samé hry na kontě, je čím dál těžší inovovat, aniž byste si nemuseli vymýšlet úplné skopičiny. Codemasters se proto letos vydali směrem rozšíření oblíbené kariéry do líhně královské F1. Tam, kde začínal samotný Lewis Hamilton a odkud se vypracovala nová jména jako George Russell či Lando Norris, se totiž v F1 2019 podíváme konečně i my.

F1 2019 v kostce

  • Opět nejlepší hra seriálu F1
  • Plnohodnotná sezóna F2
  • Oficiální vizuály přidávají k celkové atmosféře
  • Vylepšená metahra včetně transferů jezdců 

F1 2019

 

F2 jak odrazový můstek do F1

F2 je tu přítomna ve své plné šíři předchozí sezóny 2018, přičemž probíhající sezóny se dočkáme v podobě aktualizace zdarma někdy v průběhu roku. V rámci kariéry, která je tu opět opatřena jakýmsi malým příběhem, si nejprve vyberete svého avatara a následně tým, který vás má vynést až mezi hvězdy F1. Našinci budou mít radost, protože v F2 závodí také český tým Antonína Charouze, a tak můžete hrdě reprezentovat vlast, aniž by to působilo mimo mísu.

Specifikace F2 jako nutnost používat stejné šasi, motor i pneumatiky je dramatickou odchylkou od tradiční F1, kde kromě samotných jezdců závodí (a vyhrávají) především peníze, případně šikovnost týmových inženýrů a mechaniků. V F2 vynikne jezdecký um i charaktery jednotlivých závodníků a mimo to se můžete těšit na vychytávky jako přehozené startovní pořadí a speciální sprint a feature závody. Nečekejte plnohodnotnou kariéru jako v F1, ale mimo kampaň si můžete v F2 zajezdit celou sezónu v rámci šampionátového módu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Get in there, Lewis!

V rámci příběhové kampaně se mezi ef dvojkami nicméně ohřejete sotva půl hodinu, během níž si zajezdíte v několika časově ukrojených závodech. Každý je obalený v příběhové omáčce, která vás postupně seznámí s některými mechanikami hry. Jako třeba výběr týmů, dohadování kontraktů či rozhovory s novináři, byť ty nejsou nikterak nové a jediné, co od minula přibylo, jsou malé příběhové medailonky mezi dvěma soupeřícími fiktivními jezdci. Animace postav a jejich modely jsou ovšem pod standardem, na který jsme zvyklí z jiných titulů, a tak ona telenovela ze světa rychlých aut působí spíše komicky a jako zdržení od toho, proč tu vlastně jste.

Jakmile se dostanete do F1, příběhová kampaň vyšumí do ztracena a jakákoli rozhodnutí (co se týmu týče) prakticky ztrácí na významu. Pro někoho možná k nekonečnému štěstí. Tady vás už čeká 21 světových tratí, na kterých budete svádět boj o prvenství v rámci tří volných tréninků, jedné kvalifikace a nakonec samotného závodu. Zpracování tratí je - inu jak se to vezme. Codemasters nepoužívají technologii laserových skenů, takže opravdoví nadšenci čas od času narazí na nějakou drobnou nepřesnost, ale většina hráčů bude s kvalitou bezpochyby spokojena. Vždyť i profesionální jezdci jako Lando Norris na F1 2018 respektive 2019 trénovali a trénují.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Skvělá fyzika i AI

F1 2019 je na tom totiž, co se fyziky a ovládání týče, skutečně parádně. Ano, profesionální simulátory, které mají jednotlivé týmy F1 k dispozici, pravděpodobně nabízí větší autenticitu, ale žádný z nich nestojí 60 dolarů jako hra od Codemasters nebo vaše konzole. Větší pozor si tentokrát musíte dávat při přejíždění přes obrubníky, brzdy mají větší tendenci se kousnout a i drobné ťuknutí do bariér vás může slušně rozhodit.

Zdaleka největším trumfem F1 od Codemasters je už nějakou dobu umělá inteligence protivníků a letošní ročník je na tom možná ještě lépe. Zatímco jiné hry v žánru se spokojí s tupě naprogramovanými boty, kteří sice nedělají chyby, ale zároveň nedokáží prakticky závodit, AI v F1 2019 zatápí nejen vám, ale i sama sobě a dokonce mezi počítačovými jezdci navzájem. Boje svádí na špici pelotonu i na jeho chvostu, uprostřed je to pak nejhorší, kde se často mísí odletující kousky šasi, prach i špinavý vzduch, který vám zatopí v zatáčkách.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Ricciardo u Williamsu?!

Vře to i mimo trať, kde zuří válka mezi jednotlivými týmy o to, kdo bude mít lepší vůz na trati a kdo jej bude řídit. Poprvé v sérii se také dočkáme transferů známých jmen mezi týmy, což je v licencované hře opravdu výjimečná situace. V naší kampani se třeba Ricciardo odhodlal přesedlat k Williamsu! Za nasbírané body pak můžete (ba i musíte) vylepšovat části svého vozu tak, aby byl (na vyšší obtížnosti) schopný držet krok s matadory jako Ferarri či Mercedes. Děje se tak v jakémsi stromu schopností á la RPG hry, kdy inženýři na základě vašich rozhodnutí vylepšují aerodynamiku, šasi či motor celého stroje.

F1 2019 je skutečně komplexní (a kompletní) závodní balíček pro všechny, kteří mají rádi rychlá auta, nehledě na to, jak moc velcí fandové či znalci celé disciplíny jste. Díky naprosto flexibilní volbě obtížnosti, od nastavení pomocníků na trati až po určení pravidel či počtu kol v závodech, si na své přijdou jak víkendoví jezdci, tak ti, kteří F1 znají skrz naskrz. Kromě kampaně v nových vozech je ve hře dostupný i robustní retro režim, ve kterém si můžete zajezdit s řadou vozů počínaje těmi strašlivými potvorami ze 70. let. O kompletním multiplayeru, který má nyní daleko větší přesah do vod eSportu ani nemluvě.

 

F1 2019

Hodnocení: 90 %
Výrobce: Codemasters
Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One

Testováno na: PlayStation 4

Věk: 3+

F1 2019

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru