Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Fenomén zvaný nositelná elektronika. Chytré hodinky a fitness náramky v hlavní roli

Fenomén zvaný nositelná elektronika. Chytré hodinky a fitness náramky v hlavní roli

Návody

Nositelná elektronika je bezesporu fenoménem dnešní doby. A není se čemu divit, tato miniaturní elektronická zařízení toho umí opravdu hodně. Dnes se zaměříme na dvě nejpopulárnější kategorie – chytré hodinky a fitness náramky.

Ty nejlevnější modely fitness náramků se dají pořídit už za méně než tisíc korun. A co takové zařízení umí? Počítá kroky, spálené kalorie, ušlou vzdálenost a v doplňkových funkcích zpravidla nechybí ani stopky nebo ukazatel času. I ty nejlevnější modely totiž mají jednoduché displeje schopné zobrazovat základní, typicky číselné informace.

Tím přednosti fitness náramků ani zdaleka nekončí. Dokážou se totiž bezdrátově spojit s chytrým telefonem nebo tabletem. V nich pak vytvářejí pomocí sofistikovaných aplikací detailní analýzy a úspěchy, kterých uživatel za celou dobu používání dosáhl.

Do těchto programů lze přidávat také informace o jídelníčku a pitném režimu, díky čemuž je pak možné naplánovat přesnou strategii hubnutí nebo naopak nabírání hmotnosti. V praxi to funguje obdobně jako osobní trenér. Když svého cíle dosáhnete a dostanete pochvalu, máte tendenci ve svém snažení pokračovat. Naopak když ze „správné“ cesty sejdete, chytrý telefon nebo tablet vás za to pokárá, což většinu jedinců nejspíše vyburcuje k větší dávce snažení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Fitness náramky se vyrábí klidně i přímo pro děti

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Většina modelů nicméně cílí na sportovně založené jedince

 

Vodotěsná konstrukce a pokročilé možnosti

Prim hrají modely, které nabízí vodotěsnou konstrukci, což znamená, že je bez problémů můžete nosit na plavání i do sprchy. Díky tomu, že máte náramek neustále při sobě, jsou měřená data podrobnější a skutečně reflektují hodnoty celého dne. Sundávat je tak musíte už jen kvůli nabíjení.

Dražší modely jsou navíc ještě sofistikovanější. Dokážou kromě kroků, spálených kalorií a ušlé vzdálenosti měřit například také srdeční tep. Tím částečně kontrolují i zdravotní stav majitele. Vhod může přijít také další vychytávka, kterou disponují některé náramky, a to hlídání fáze spánku. Díky tomu vás náramek dokáže probudit v tu správnou dobu, abyste se během dne necítili zbytečně rozladění a unavení.

Jednoduchý displej u fitness náramků nabízí okamžitý přehled o naměřených hodnotách a v nejednom případě také časové informace. Na túře tak nemusíte vždy vytahovat chytrý telefon nebo tablet, abyste věděli, kolik kroků jste zrovna ušli. Právě do těchto přístrojů totiž odesílají náramky naměřené hodnoty. Stejně tak je ale můžete nechat synchronizovat pomocí dodávaných adaptérů s klasickými počítači a notebooky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Většinu náramků je nutné sundávat akorát kvůli nabíjení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prim hraje nositelná elektronika, které nevadí voda

 

Chytré hodinky pro náročné

Samostatnou kapitolu tvoří tzv. chytré hodinky. Ty se na první pohled příliš neliší od fitness náramků s displeji, rozdíly jsou ale obrovské. Chytré hodinky jsou totiž zpravidla plnohodnotným doplňkem chytrého telefonu nebo tabletu. To znamená, že dokážou do určité míry zastat jeho funkce.

Některé modely tak dovedou skutečně telefonovat, podobně jako byste hovor uskutečnili prostřednictvím bezdrátové hands-free sady. To může být pro celou řadu lidí daleko pohodlnější než neustále vytahovat mobil z kapsy. Samozřejmostí jsou stopky, budík a další funkce tradičních digitálních hodinek.

Mezi další vychytávky chytrých hodinek patří možnost ovládání připojených přístrojů na dálku. Při sledování filmu na tabletu jej tak nemusíte vzít ani do ruky a můžete pouze prostřednictvím hodinek na zápěstí přehrávání pozastavit nebo upravit hlasitost. Stejně jednoduše na dálku také pustíte svou oblíbenou píseň na chytrém telefonu.

Tím se dostáváme k další přednosti chytrých hodinek. Jejich displeje většinou neslouží pouze k zobrazování informací, jako tomu bylo v případě fitness náramků, ale umožňují hodinky ovládat. Displej je tedy dotykový.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Některé chytré hodinky se hodí na sport…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…jiné zase do společnosti

 

Vlastní operační systém

Pokročilejší modely dokonce obsahují vlastní operační systém, který dovoluje instalovat aplikace a tím dále rozšiřovat funkce chytrých hodinek. Pak je na nich možné hrát jednoduché hry ale například i číst knížky. K tomu slouží speciální programy pro rychločtení, které si ve srovnání s chytrými telefony a počítačovými tablety dovedou poradit i s malými displeji.

Chytré hodinky samozřejmě nemají problém se suplováním funkcí fitness náramků. Počítají kroky, spálené kalorie i ušlou vzdálenost, pokročilejší modely dokážou také měřit srdeční tep. Stejně tak se počítá s jejich využitím v náročnějších podmínkách, většině modelů proto nevadí zvýšená vlhkost, teplotní výkyvy ani střet s vodou.

Citelně širší nabídka funkcí a dotykový displej si samozřejmě vezmou i svou daň. Výdrž chytrých hodinek se tak pohybuje v závislosti na jejich použití mezi jedním až třemi dny. Výrobci jsou si toho vědomi, a tak se snaží neustále zdokonalovat šetřící funkce. Pomocí polohového senzoru tak například některé hodinky poznají, zda se na ně uživatel dívá či nikoliv. A pokud se zrovna nedívá, displej jednoduše vypnou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vlastní operační systém dovoluje instalovat nejrůznější aplikace

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nechybí ani modely určené pro něžnější pohlaví

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru