Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Fujitsu-Siemens LOOX N560

Fujitsu-Siemens LOOX N560

Recenze
Fujitsu Siemens Pocket LOOX N560 + držák do auta + nabíječ_1599731376
Fujitsu Siemens Pocket LOOX N560 + držák do auta + nabíječ
Produkt není určen k prodeji.
Fujitsu Siemens Pocket LOOX N560 GPS BT WLAN_1771825153
Fujitsu Siemens Pocket LOOX N560 GPS BT WLAN
Produkt není určen k prodeji.

Poslední dobou se začíná zdá, že klasické kapesní počítače mají odzvoněno a že je úplně nahradí mašinky s telefonní částí. Pravda je ovšem taková, že nejvýkonnější počítače do kapsy jsou právě ty standardní. A jedním ze nejlepších zástupců této kategorie je právě dnes recenzovaný FSC LOOX N560.

Kapesní počítač může být rozumným kompromisem mezi telefonem a notebookem. Jedno je příliš malé a nezvládá pohodlně věci, které po něm požadujete a proti tomu notebook je zase příliš velký a má moc krátkou výdrž. Kapesní počítač, nebo chcete-li PDA k tomu ještě přidá skvělé možnosti organizování času, surfování po internetu a bleskový přístup k emailu a nebo třeba GPS navigaci. Jedním z tradičních výrobců těchto chytrých krabiček je i společnost Fujitsu-Siemens Computers. Před nějakou dobou na trh uvedla novou modelovou řadu označenou jako série 500. Najdete v ní základní model N520, který nabízí „jen“ QVGA display (rozlišení 320x240), 312 MHz procesor, 128MB paměti ROM (pro ukládání dat) a GPS. Tento model je určen zejména pro začínající uživatele. Prostřední je model pod názvem C550, který již nabízí VGA (640x320) display, 520MHz procesor, ale pro změnu postrádá GPS navigaci. A pak je tu již nejvyšší model, který nabízí vše, co si současný uživatel může přát a to je model N560, který kombinuje VGA display, GPS navigaci a procesor s brutálním výkonem 624MHz.

Obsah balení

K testování jsem měl k dispozici model, ke kterému je dodáván i držák do auta a autonabíječka. Díky tomu krabice se zařízením trochu nabrala na objemu a je dost veliká. Uvnitř najdeme držák s nabíječkou a pak krabice se samotným LOOXíkem. Ta je vyvedena ve světle zelené barvě a kromě samotného PDA tam můžete nalézt následující:

  • baterie
  • náhradní stylus
  • synchronizační kabel
  • kolébka
  • nabíječka + koncovka pro zasunutí do PDA + redukce na EU a US zásuvky
  • kožené pouzdro
  • manuál
  • 2 CD (software a lokalizace)
  • autonabíječka, držák do auta, CD s navigací

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V podstatě jde o normální příslušenství, které najdete u každého kapesního počítače, výjimku snad tvoří jen koncovka pro americký typ zásuvky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kožené pouzdro je zcela obyčejné, je dostatečně tvrdé tak, aby se nepoškodil display. Bohužel neumožňuje nošení na opasku a ani nemá žádnou pozici pro paměťové karty. Pokud nosíte PDA u sebe stále asi bude stát za to poohlédnout se po něčem lepším.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Držák do auta se upevňuje pomocí přísavky, je tedy vhodné ho mít umístěný někde na předním skle, což zároveň umožní dobrý příjem signálu ze satelitů. Navíc má střední část ohebnou, takže si můžete PDA nasměrovat tak, aby jste na něj dobře viděli. Na autonabíječce není nic zvláštního, ale musím jí vytknout to, že nemá vlastní koncovku, a budete tedy muset vzít tu z nabíječky. To je dosti nepraktické a člověk si tím dost koleduje o její ztrátu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Design a konstrukce

LOOX má dosti funkcionalistický design. Nečekejte žádné výstřelky typu blikající diody, mechanické části nebo poutka na krk. Je to v první řadě pracovní nástroj, od kterého se čeká, že když ho položíte při poradě na stůl, že Vás bude také reprezentovat. Vyroben je z tvrdých plastů, které opravdu jako plasty vypadají (žádné imitace kovu), barva je šedá se stříbrnými okraji. Podobně jako spousta jiných PDA a mobilních telefonů při důkladném promačkání trochu „vrže“, což už se v této cenové kategorii dá pokládat za mínus. Přední straně zcela přirozeně dominuje veliký display. Vše je zcela souměrné a proto přímo pod ním najdeme ovládací D-Pad obklopený čtyřmi tlačítky určenými k rychlému spuštění kalendáře, adresáře, GPS navigace a návratu na hlavní obrazovku. Nad displayem je uprostřed tlačítko pro zapnutí/vypnutí a na obou rozích indikační diody. Zadní strana je nezajímavá, krom záslepky na připojení externí antény zde najdeme jen kryt baterie. Pravý bok je bez jakýchkoliv prvků, na levém najdeme černé oko infraportu, mikrofon a tlačítko pro diktafon. Na spodní straně je umístěn systémový konektor a štěrbina pro restart zařízení. Nakonec už nám zbývá jen strana vrchní, na které je klasický SD-IO slot pro paměťové karty a 3,5mm jack pro sluchátka. A abych nezapomenul – stylus je umístěn v pravém horním rohu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Model N560 má na zařízení své velikosti poměrně příjemnou váhu – 160 gramů (stejně jako mnohem menší MDA Vario). Díky své velikosti také skvěle padne do ruky, neméně také oceníte dlouhý stylus, který se hezky opře o ruku a velice pohodlně se s ním pracuje i delší dobu. Ovládací D-Pad je díky tomu, že je asi o milimetr vyšší než okolí též pohodlný, jediné hůře dostupné tlačítko je tlačítko diktafonu. Na spodní straně je systémový konektor, kterému bych ovšem vytknul že není standardu miniUSB. To je ale na druhou stranu vyváženo možností připojit přiložený kabel, který se zastrčí do konektoru a na druhém konci má standardní USB samičku. Funkce USB host je poměrně zajímavá, bohužel i když to není žádná žhavá novinka, tak se stále tváří jako úplně nedozrálá – zajedno nutnost externího kabelu, zadruhé často nutnost instalovat další ovladače (myš, klávesnice). Na druhou stranu zařízení s USB mass storage jako třeba flash disky běhají poměrně spolehlivě (překopírování 10MB souboru do hlavní paměti zabere něco kolem 20sec). Náročnější zařízení typu 2,5“ externí disk už ale LOOX bohužel energeticky nezvládl. Připojit ale nebyl problém velký externí 300GB disk s napájením. Z něho pak šlo bez větších potíží i pouštět filmy nebo poslouchat hudbu.

Technické specifikace

O tom, že FSC N560 je výkonné zařízení není pochyb. Jeho srdce tepe rychlostí 624MHz a jmenuje se Intel PXA270. V podstatě můžeme říci, že jde o nejvýkonnější mobilní procesor dneška a je to opravdu znát – vše funguje rychle, aplikace se spouštějí okamžitě, a nádherně běží i největší žrouti výkonu – přehrávání videa nebo navigační software. Je ovšem jasné, že si to vybírá i svou daň na výdrži baterie. Proto je v nastavení možnost změny taktu procesoru – možnosti jsou 4 -> Turbo (624MHz), standard (416MHz), power-saving (208MHz) a nebo nechat automatickou volbu taktu. Hlavní dominantou je přirozeně display – ten má úhlopříčku 3,6" a jak jsem již zmínil výše, podporuje VGA rozlišení. Jeho největší předností je skvělé podání barev a možnosti podsvícení – to je deseti stupňové, pokud nastavíte maximální, dostavuje se téměř „efekt vypálených očí“ (a rychle vybité baterie :o). Práce na VGA displayi je proti standardnímu QVGA jako nebe a dudy – a aby ne. Pracovní plocha se Vám zdvojnásobí (při realVGA), ikonky jsou jemnější, film hezčí. VGA nejvíce oceníte při navigaci, čtení (e-booky, dokumenty) a surfování po webu. K dispozici pak uživatel má 128MB ROM, ze které si ovšem zhruba 45MB ukousne samotný systém (ROM u WM5 slouží k ukládání dat a aplikací) a 64MB RAM – z ní si opět systém ubere něco kolem 30MB (RAM slouží pro běh aplikací). Rozhodně by takovémuto zařízení slušely hodnoty dvojnásobné, ale tím by i rapidně stoupla cena a já můžu za sebe říct, že větší nedostatek jsem nezaznamenal.

Výkon s sebou nese i jednu nepříjemnou vlastnost – a to je generování tepla. Příkladem budiž zapomenutí zapnutého LOOXe v kapse v turbo módu se zapnutou wi-fi, kdy se počítač stále snažil vyhledat a připojit k síti. Důsledkem byl až nebezpečně rozpálený zadní kryt. A když už jsem tu wi-fi nakousl tak ji i dokončím – s užíváním jsem neměl větší problémy. K domácímu zabezpečenému routeru jsem se bez větších problémů připojil, dokonce mu ani nevadili 4 zdi. Všechny moduly v PDA mohou být zpracovávány pomocí softwaru E2C, ovšem podle zkušeností (nejen mých) je lepší tento software nikdy nespouštět a raději všechny jeho zástupce vymazat. Jakmile se totiž jednou spustí, přepíše některá nastavení a začne způsobovat chyby, které mohou například u wi-fi vést až k nemožnosti připojení k jakékoliv síti. Řešením pak bývá až tvrdý restart zařízení. Rozhodně bych zde raději volil standardní programy od Microsoftu.Asi poslední věcí týkající se hardware, kterou jsem zatím neprobrali, je GPS a na tu se vrhneme v dalším odstavci.

O GPS již dnes byly napsány tuny textu, takže jen zmíním fungování navigace na N560. GPS modul je SIRF III, ten s sebou nese všechny klady a zápory, které integrovaný modul obnáší – za komfort zaplatíte vyšší spotřebou a horší citlivostí na signál. Největším problémem modulu je šílená doba startování, pokud stojíte na místě, může to být až 5 minut, při pohybu je to pak již lepší. Naštěstí existuje možnost nainstalovat program SirfTech nebo Winfast, provést několik nastavení a GPS poté startuje rychlostí blesku (do půl minuty). Navigaci jsem zkoušel se softwarem TOMTOM 6 a vše fungovalo bez nějakých větších problémů.

Software

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

PDA běží na dnes již normálním systému Windows Mobile od Microsoftu. Krom něho a v něm standardně obsažených aplikacích dostanete ještě tyto – lokalizaci Interwrite 9.1 Pro od společnosti Sunnysoft. Jde o produkt na špičkové úrovni, přeloženo je vše od menu, přes voleb například u GPS až po chybové hlášky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Největší užitnou hodnotu pak mají asi funkce pro vkládání textu – tedy Interwrite Recognizer pro rozpoznávání psaného písma, který je mnohem lepší než standardní Bloc Recognizer a dovoluje i psaní s diakritikou. A druhá pak je klasická klávesnice (v podáních qwerty i qwertz). Ta kromě psaní umožňuje i dělání screenshotů a rychlý přechod do kalkulačky. A v neposlední řadě jsou to české slovníky, které fungují na stejném principu jako T9 v mobilních telefonech. Bohužel se mi zdálo, že po instalaci produktu došlo k mírnému zpomalení systému.

Z dalšího software nám FSC připravil program E2C pro správu bezdrátových připojení, ale jak jsem již psal výše, raději se mu vyhněte. Další jsou tu jednodušší aplikace jako FSC MobileZip určený k otevírání ZIP archívů (Freeware Total Commander zastoupí lépe), FSC Voice Recorder jehož výhodou proti vestavěné aplikaci od MS je, že nahrávky ukládá do .wav souboru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pro otestování GPSky je prográmek GPS Locator, který ukazuje základní údaje jako rychlost pohybu, nadmořskou výšku, zeměpisnou šířku a délku a pak počet a polohu satelitů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

A konečně asi nejlepší aplikace dodávaná k N560 – jmenuje se FSC SpeedMenu. Použitelná se stává ve chvíli, kdy jí namapujete na nějaké tlačítko (já použil tlačítko diktafonu), po jejím spuštění se Vám objeví jednoduché menu, odkud můžete spouštět aplikace, upravovat podsvícení, taktovat procesor. Rozhodně nejde ve světě WM o nic převratného, jenže tuto aplikaci dostanete přímo ve svém kapesním počítači bez toho, aby jste ji museli stahovat a instalovat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Praktické zkušenosti

A co k praktickému používání – proti kapesním počítačům s telefonní částí je to zejména display, jakmile jednou VGA vyzkoušíte, bude návrat k menšímu rozlišení velice bolestivý. Na druhou stranu zase nutnost tahat jen jedno zařízení má také své. Malou nevýhodu spatřuji ovšem v tom, že mikrofon je umístěn na levé straně nahoře a reproduktor (pravděpodobně?) vzadu dole. Tím je značně ztíženo například používání aplikace typu Skype, kdy je volání nepohodlné a pomůže až připojení nějakého headsetu, nebo zakoupení handsfree sady. Za poslech hudby na tomto zařízení mluví vše – jak klasický 3,5mm jack, tak použitý standardní SD slot – 4GB SD kartu dnes seženete za cenu kolem 1000 korun a na ní už se vejde hudby více jak dost. PDA jsem vyzkoušel jak se sluchátky normálními, tak s bezdrátovým využívajícími bluetooth. Kvalitu přenosu hodnotím jako nadprůměrnou – asi nejlepší ze všech kapesních počítačů, co mi prošly rukami, a teď myslím, jak podání hudby, tak to, že se například při přenosu do bezdrátových sluchátek huba nijak nezasekává. Ruka v ruce s poslechem hudby ale jde i výdrž baterie. Ta nijak oslnivá bohužel není – při běžném užívání vydrží kolem dne a půl. S GPS je to tak kolem 5ti hodin, takže na jednodenní tůry, nebo lovem geocaching to stačí, v autě je pak nejlepší zapojit nabíječku. Podobně jako s hubou je na tom LOOX i s videem, není problém vzít celý film a bez komprimace speciálním softwarem ho přesunout na SD kartu. Zařízení si s ním poradí bez jakéhokoliv trhání.

Závěr

Fujitsu Siemens Pocket LOOX je ideální zařízení pro lidi, kteří hledají absolutní výkon za rozumnou cenu. Nabízí vše, co dnes může uživatel kapesního počítače od svého zařízení očekávat. Ať už je to GPS, VGA display nebo silný procesor. Uplatnění najde jak ve firemním prostředí, pro rychlý přístup k emailu a organizaci času, tak pro zábavu – hudba, filmy, hry a nebo pro navigaci.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (6)

Umístění reproduktoru

Jen pro doplnění ... reproduktor se nacházi pod (v) křížovém voliči.
A také VGA rozlišení není 640x320 ale 640x480!!S pozdravem šťastný majitel N560ky :-)

@lukassvihel: pak jsem o tom kdesi cetl, ale v recenzi jsem to pozapomenul uvest, s tim rozlisenim - stydim se, sotek se vloudil :o(

@lukassvihel: A kvalita?

Netradio?

zdravim a pozdravuji..zajmalo by me zda by na tomto slo poslouchat inteerneetove radio..pokud ano tak za jakych podminek? diky za odpoved

@paja13: Mozne to urcite je, budto pripojit telefon a budete poslouchat pres internet (staci i GPRS), nebo dokonce muzete sledovat i TV (zde uz to chce aspon EDGE), perfektni seznam linku je na teto adrese: http://www.gb-soft.cz/XDAII/links.htm
Druhou moznosti je nekde sehnat SDIO tuner - tedy neco jako ***** , ale to podle me nebude az tak snadne (resp. snadne v CR)

@hrtak: kdyz uz jsme u korekce chyb... ten zasuvkovy adapter je EU a UK ne US. viz napr. tady: http://www.laptoptravel.com/ProductList.aspx?id=4112 [docela pekny prehled btw].
jinak se pda od fsc neda nic, krom kapacity baterky a chudemu supportu [preci jen bych cekal nejaky ten update ROM], moc vytknout. sam vlastnim c550 a spokojenost. jedine co mi vadi je ten jejich software co tam dali a trosku bordel v ROM. maji tam dost ghost files a cekal bych ze to bude cistsi, ale to je jen muj osobni dojem.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru