Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
GEEK tip: GIGABYTE Radeon RX 5700 XT – hraní klidně i ve 4K

GEEK tip: GIGABYTE Radeon RX 5700 XT – hraní klidně i ve 4K

Recenze
GIGABYTE Radeon RX 5700 XT GAMING OC 8G, 8GB GDDR6_1703118249
GIGABYTE Radeon RX 5700 XT GAMING OC 8G, 8GB GDDR6
Produkt není určen k prodeji.

Na trhu se stále častěji objevují herní monitory se 2K či 4K rozlišením. Čím ale taková zobrazovadla krmit? Zajímavou volbou může být tichá grafika GIGABYTE Radeon RX 5700 XT GAMING OC 8G, přestože nejde o žádnou žhavou novinku.

Na trhu je tolik grafických karet, že vyznat se v jednotlivých modelových řadách není nic jednoduchého. Vybrat si vhodnou grafiku tak nemusí být vůbec jednoduché. Obzvláště to platí v případech, kdy si chcete užívat herní radovánky ve 4K rozlišení a přitom se nechcete nechat omezovat vysokým hlukem. Zajímavým řešením může být karta GIGABYTE Radeon RX 5700 XT GAMING OC 8G.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

GIGABYTE Radeon RX 5700 XT GAMING OC 8G

 

Střední třída vs, vrcholné modely

Proč je orientace na trhu tak složitá? Karty s jádry AMD Radeon RX 5700 jsou totiž označovány často jako „extrémně výkonné“. Pod tímto pojmem si ale málokdo představí nějaké reálné hodnoty výkonu. Obzvláště když „extrémně výkonné“ grafiky s konkurenčními čipy od společnosti NVIDIA stojí klidně i třikrát tolik.

Model GIGABYTE Radeon RX 5700 XT GAMING OC 8G patří tedy spíše do vyšší střední třídy. Tedy mezi grafické karty, které skutečně nabízejí velmi solidní výkon, ale stále si ještě zachovávají příznivou cenovku. Celou řadu titulů je tak možné hrát v rozlišení 4K, v rámci standardu 2K (1440p) je pak možné počítat s vysokými FPS i při maximálních obrazových detailech.

Tuto karta, která nese hrdě logo GIGABYTE, si výrobce zcela přetvořil k obrazu svému. Rozdíly jsou markantní především ve chvíli, kdy kartu budeme srovnávat s referenčními modely. Proti nim se totiž hlavní hrdina dnešní recenze změnil doslova k nepoznání. Je to zásluha především unikátního chladicího systému WindForce 3X, kterému se ještě detailně budeme věnovat v řádcích níže.

Výrobce při návrhu designu grafiky vsadil na černou barvu, pouze některé prvky jsou zvýrazněny titanově šedou barvou. Černá je totiž i vrchní strana karty, neboť ji prakticky celou pokrývá kovový plát. Na něm nechybí bílé logo výrobce.

Karta rozhodně není žádný drobeček, což se ale dá i s ohledem na nabízený výkon tak trochu očekávat. Ve skříni tak karta zabere dva sloty a nutné je počítat i s délkou 280 mm. Po stránce zpracování ani volby materiálů tak nelze mít k hlavnímu hrdinovi dnešní recenze vůbec žádné výtky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Karta není žádný drobeček

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chlubí se třemi ventilátory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V sestavě samozřejmě zabere dva sloty

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kovový plát na vrchní straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na rozhraní PCIe 4.0

 

Výkon ve hrách

Jak již samotný název napovídá, GIGABYTE Radeon RX 5700 XT GAMING OC 8G je již z výroby přetaktovaná. V tomto konkrétním případě tedy jádro karty běží na základní frekvenci 1650 MHz. V režimu boost pak nabídne pracovní tempo až 1905 MHz. Do vínku dostala grafika 8 GB GDDR6 paměti s rychlostí 14 Gb/s.

Radeon RX 5700 série grafických karet je poháněna novou RDNA architekturou, která je srdcem 7nm výrobního procesu společnosti AMD. RDNA přináší až 40 zcela přepracovaných výpočetních jednotek, poskytujících solidní výkon a nové instrukce, lépe uzpůsobené pro vizuální efekty. Víceúrovňová mezipaměť pak umožňuje snížení odezvy.

Pro úplnost dodejme, že tento model má 256-bit sběrnici a pro připojení využívá rozhraní PCIe 4.0. Pro připojení zařízení nabízí 1x HDMI 2.0b a 3x DisplayPort 1.4. Podporuje technologie a software OpenGL 4.5, DirectX 12, AMD FreeSync 2. Hráči si tak mohou užít s odpovídajícím monitorem barevný HDR obsah plynule a bez trhání obrazu. Karta je připravena pro tuto technologii, která nabízí nízkou kompenzaci snímkové frekvence, nízkou odezvu, plug and play a HDR.

V praxi jsme krátce GIGABYTE Radeon RX 5700 XT GAMING OC 8G vyzkoušeli v sestavě s čipem Intel Core i7 desáté generace. Ve hře Battlefield V jsme dosáhli 65 fps (4K) a 111 fps (2K). Metro Exodus pak běželo na 37 fps (4K) a 59 fps (2K), a konečně náš oblíbený titul Kingdom Come: Deliverance na 35 fps (4K) a 65 fps (2K).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Karta v testovací sestavě

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na tři ventilátory

 

Tiché chlazení

Třešničkou na dortu je tiché chlazení WindForce 3X. To využívá tři samostatné ventilátory o velikosti 80 mm. Každý z nich má přitom unikátní design lopatek – alternující směrem otáčení. Vyzdvihnout si zaslouží také pět kompozitních heatpipes s přímým dotekem s čipem, které spolu přinášejí efektivní způsob odvádění tepla pro vyšší výkon při nižších teplotách.

Všechny tři ventilátory se přitom zapínají pouze v případě, kdy je potřeba účinnější chlazení. Například při kancelářské práci si vystačí testovaný model pouze s pasivním chladičem. Lopatky ventilátorů se roztočí zpravidla až při delší době hraní, pokud teplota grafiky stoupne nad určitou teplotu.

V klidovém stavu má karta méně než 40 °C a vystačí si tedy jen s pasivním chlazením. Při zátěži teplota stoupne nad hranici 70 °C, ani pak ale karta není nijak dramaticky hlučná, i když samozřejmě oproti pasivnímu režimu o lopatkách ventilátorů již víte.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na jeden z ventilátorů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Napájecí konektory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konektorová výbava

 

Resumé

Radeon RX 5700 XT GAMING OC 8G od společnosti GIGABYTE jasně ukazuje, že na rozlišení 2K a 4K stačí i karty, které nemusí stát 20 tisíc a více korun. Obstojně se dá hrát i na modelech střední třídy. Pro tento konkrétní model hovoří i tiché chlazení a mírně vyšší výkon díky přetaktovanému jádru.

To chci

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru