Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Geek zprovoznil Windows 11 na šest let starém smartphonu Události
Microsoft Windows 10 Home CZ 32bit DVD OEM 500 Kč sleva na příští nákup nad 4 999 Kč (1× na objednávku)
Microsoft Windows 10 Home CZ 32bit DVD OEM
2 479 Kč 2 999 Kč
Microsoft Windows 10 Pro CZ 64bit DVD OEM 500 Kč sleva na příští nákup nad 4 999 Kč (1× na objednávku)
Microsoft Windows 10 Pro CZ 64bit DVD OEM
2 967 Kč 3 590 Kč

Geek zprovoznil Windows 11 na šest let starém smartphonu

autor: Stanislav Holý

V souvislosti s Windows 11 se často mluví o nárůstu hardwarových nároků, kvůli čemuž si bude muset řada lidí pořídit nové počítače. Geek Gustave Monce však nyní ukázal, že jedenáctky mohou běhat klidně i na šest let starém smartphonu.

Monce rozjel Windows 11 v ARM verzi na stařičkém smartphonu Lumia 950 XL. Zběhlejší čtenáři si patrně vzpomenou, že šlo o mobil přímo z pera Microsoftu, který pracoval pod mobilní verzí operačního systému Windows 10.

 

I když ve své době patřil tento přístroj k technologické špičce, dokázal dokonce fungovat i v režimu stolního počítače, v současnosti jeho parametry působí spíše úsměvně. Jeho srdcem byl procesor Snapdragon 810, který měl k dispozici 3 GB operační paměti. Telefon měl 5,7“ displej s rozlišením 2560 x 1440 pixelů.

I když geekovi nemůžeme upřít, že Windows 11 na stařičké Lumii 950 XL skutečně běží, o jakékoliv smysluplné práci se mluvit nedá. Prakticky jakékoliv úkony totiž na zařízení vykazují relativně značné prodlevy při práci.

 

Jaké jsou hardwarové nároky Windows 11?

V souvislosti s tímto experimentem se sluší připomenout, jaké jsou vlastně hardwarové nároky Windows 11. Přestože Monce rozjel Windows 11 na telefonu s operační pamětí o velikosti 4 GB, samotný Microsoft uvádí v minimálních požadavcích alespoň 4 GB. Přesné hardwarové nároky naleznete níže:  

  • Procesor: 1gigahertzový (Ghz) nebo rychlejší procesor se 2 nebo více jádry kompatibilní se 64bitovou architekturou nebo zařízení System on a Chip (SoC)
  • Paměť: 4 GB RAM
  • Úložiště: 64 GB nebo větší úložné zařízení
  • Grafická karta: Kompatibilní grafické karty DirectX 12 / WDDM 2.x
  • Obrazovka: > 9" s rozlišením HD (720p)
  • Internetové připojení: Účet Microsoft a připojení k internetu jsou vyžadovány pro nastavení pro Windows 11 Home

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Jak zkontrolovat kompatibilitu?

Stejně jako při premiéře desítek ale platí, že některé funkce vyžadují konkrétní hardware. To jinými slovy znamená, že na některých sestavách nemusí být všechny nové funkce dostupné, jak koneckonců přímo americký softwarový gigant uvádí v podrobných požadavcích na systém na svých stránkách.

Než se pročítat sáhodlouhými anglickými texty, je daleko snadnější stáhnout užitečný nástroj PC Health Check. Prostřednictvím něj totiž snadno zjistíte, zda váš aktuální počítač splňuje požadavky pro provoz Windows 11. Pokud ano, můžete získat bezplatný upgrade při jeho nasazení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru