Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Genius SW-HF2.1 1250: jakým zvukem se pochlubí novinka? Recenze
Genius SW-HF2.1 1250
Genius SW-HF2.1 1250
Produkt není určen k prodeji.

Genius SW-HF2.1 1250: jakým zvukem se pochlubí novinka?

Před nedávnou dobou byl náš trh obohacen o novinku ze stáje společnosti Genius, přesněji o reproduktorovou soustavu Genius SW-HF2.1 1250. A neboť jsme vám chtěli přinést co nejdříve výpověď o celkové kvalitě této novinky, rozhodli jsme se jí podrobit důkladným testům. Pokud se tedy zajímáte reproduktorové soustavy v konfiguraci 2.1, nezapomeňte si přečíst dnešní recenzi.

Přestože většina z nás, používá u počítačových sestav pouze integrované zvukové karty, není žádným překvapením, že si je snažíme vybavit co možná nejkvalitnější reproduktorovou soustavou, která nám nabídne co možná nejlepší poměr cena / výkon. Podle dlouhodobých zkušeností patří k nejžádanějšímu segmentu tohoto odvětví trhu reproduktorové soustavy v konfiguraci 5.1 (v cenovém rozpětí 1500,- až 3000,- Kč včetně DPH). Stejnému úspěchu se však těší také sestavy s konfigurací 2.1 (v cenovém rozpětí 1000,- až 1500,- Kč včetně DPH). Toho si jsou dozajista vědomi také samotní výrobci, a tak se snaží zaplnit tuto cenovou hranici produktů co nejlákavější nabídkou. Za lákavou nabídku můžeme dozajista považovat také novinku z režie společnosti Genius, konkrétně reproduktorovou sestavu s názvem Genius SW-HF2.1 1250. Abychom se dozvěděli, co od této soustavy očekávat, rozhodli jsme se jí již tradičně porobit redakčním testům – samozřejmě nebudou chybět naše praktické zkušenosti a detailní popis jednotlivých vlastností a částí reproduktorové soustavy.

Obsah balení

Výrobky taiwanské společnosti Genius můžete v obchodech s výpočetní technikou poznat již z dálky, a to bez nutnosti čtení popisků, jež jsou umístěny na obalu. Balení této firmy se totiž neliší zbarvením prakticky nikdy, a to ať se jedná o jakoukoliv komponentu z nejrůznějších cenových kategorií (klávesnice, skenery, myši, reproduktorové soustavy, a podobně). Je příjemné, když si nějaká společnost najde svůj vlastní styl, kterého se drží. Tedy přesně tak, jako tomu udělala společnost Genius. Abych byl však přesnější, výrobky společnosti Genius naleznete zabalené v kartónové krabici, jež se nese v odstínech bílé a červené barvy. Na samotném obalu si můžete prohlídnout fotografie reproduktorové sestavy. O poznání zajímavější jsou však výpisky technických parametrů, které můžete na krabici také nalézt.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení produktu – krabice je opatřena praktickým poutkem pro snadný transport.

V balení tedy naleznete:

* subwoofer

* 2 stereo satelity

* přechodku z konektoru stereo jack 3,5 mm na dva mono cinch konektory

Propojovací kabel reproduktorové soustavy a zvukového zařízení

* manuál a propagační materiály výrobce

Vzhled a kvalita zpracování

Na první pohled celá sestava zaujme nejednoho uživatele svým dřevěným vzhledem, který je ještě zvýrazněn dvoubarevným provedením. Abych však nepředbíhal – sestava je vyrobena ze dřeva, tedy až na několik málo plastových kousků (týká se hlavně ovládacích prvků). K použitému materiálu, stejně jako k celkové kvalitě zpracování lze mít jen těžko výhrady. Jednotlivé části na sebe doléhají tak přesně, že je velice obtížné zaznamenat vůbec přítomnost jakéhokoliv spoje. Precizní dílenské zpracování je ještě podtrženo již zmíněným výrazným dvoubarevným schématem, které můžete zaznamenat jak na obou satelitech, tak na samotném subwooferu. Každá reprobedna je ve své podstatě celá zbarvena do černa, pouze pravá a levá bočnice se nese v odstínech javorového dřeva. Velice elegantně na těchto postranicích působí tmavěji zvýrazněná léta, přesně jako si toho můžete všimnout na masivním dřevě. Rozměry subwooferu dosahují hodnot 155 mm šířka x 262 mm výška x 240 mm hloubka, zatímco oba satelity se pochlubí velikostí 95 mm šířka x 152 mm výška x 110 mm hloubka.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovaná reproduktorová sestava v celé své kráse.

Každý ze satelitů je svým tvarem tedy na výšku postavený kvádr. Čelní straně dozajista dominuje látková ozvučnice, pod níž se skrývá vždy jeden magneticky stíněný driver o velikosti 3“. Tato poměrně nenápadná krytka je k tělu reproduktoru připevněna pomocí čtveřice plastových výstupků, které se uchycují do gumových otvorů v těle satelitů. Na samotné krytce stojí dozajista za povšimnutí také plastické logo společnosti Genius stříbrné barvy. Eleganci oběma satelitům však dodávají především již zmíněné bočnice javorového desénu. Spodní strana reproduktorků je opatřena vždy čtyřmi protiskluzovými podložkami, jejichž výrobním materiálem nebylo ani tentokráte nic jiného než běžná guma. Speciální vzduchový průduch je umístěn v horní části zadní strany. Ten dosahuje průměru 25 mm. Tento otvor není nijak zajištěn, a tak skrze něj dosáhnete prstem na měnič satelitu. Pod vzduchovým průduchem nalezneme přibližně 110 cm dlouhý, napevno připevněný kabel, jež nám dovolí propojit každý ze satelitů se subwooferem. Toho je dosaženo pomocí koncovky cinch.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jeden ze satelitů reproduktorové soustavy.

O poznání zajímavější je však samotný subwoofer, neboť na jeho těle nalezneme většinu ovládacích prvků celé reproduktorové soustavy. Design největšího prvku sestavy se drží v elegantním duchu satelitů, a tak je celý subwoofer vyhotoven v odstínech černé barvy, tedy opět až na zmíněné javorové bočnice. Stříbrné logo společnosti Genius rozděluje horizontálně čelní panel na dvě hlavní části. Té spodní dominuje umělohmotný vzduchový průduch, za nímž se skrývá driver o velikosti 4“. Horní straně čelního panelu pak vévodí panel s ovládacími prvky celé reproduktorové soustavy. Podklad jednotlivých tlačítek je vyveden v černé lesklé hmotě. Popravdě jsem byl velice překvapen, že tento velice lesklý panel není prakticky vůbec náchylný na omaky prstů, což jistě potěší nejednoho uživatele. Nalezneme zde tlačítko POWER (pro zapnutí / vypnutí reproduktorové soustavy), BASS (úprava intenzity basových křivek), TREBLE (ovládání středových reprodukovaných frekvencí) a VOLUME (pro nastavení celkové hlasitosti systému). Nutno podotknout, že je na tomto panelu umístěna také indikační dioda, která nás informuje o pohotovostním stavu reproduktorové sestavy. Tato indikační dioda, společně s ovládáním celkové hlasitosti, svítí modrou barvou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čelní pohled na subwoofer reproduktorové soustavy.

Subwoofer se pochlubí mimo jiné také integrovaným napájecím zdrojem. Díky tomu na panelu s konektorovou výbavou v zadní části nalezneme napevno připevnění kabel síťového napájení. Tomu v těchto prostorách sekundují dva cinch konektory pro připojení obou satelitů, další dva konektory typu cinch pro propojení celé sestavy se zvukovým zařízením a jeden nenápadný konektor standardu jack 3,5 mm samice. Ten slouží jako druhý vstup zvukového signálu. Najednou tak můžete mít připojeny až dvě různá zařízení. Tyto konektory však nedovedou pracovat synchronně – jako zvukový vstup má přednost vždy signál směřovaný do zdířky stereo jack 3,5 mm. Pokud tedy pustíte audio signál do obou vstupů najednou, reprodukován bude pouze signál ze zdířky jack 3,5 mm. Aby nebyly vibrace subwooferu přenášeny na podkladovou plochu, je opatřen čtveřicí gumových nožiček o výšce 15 mm.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní panel s konektorovou výbavou.

Technické parametry

Název testovaného produktu

Genius SW-HF2.1 1250

Konfigurace reproduktorové soustavy

2.1

Celkový RMS

40 W (Subwoofer: 15 W + 2x satelity: 12,5 W)

Velikost driverů

4“ subwoofer, 3“ satelity

Výrobní materiál soustavy

dřevo

Sluchátkový výstup / mikrofonní vstup

Ne / ne

Samostatné ovládání frekvenčních pásem

Ano – Basy a středy

Magnetické stínění

Ano – satelity

Rozměry subewooferu

155 mm šířka x 262 mm výška x 240 mm hloubka

Rozměry satelitu

95 mm šířka x 152 mm výška x 110 mm hloubka

Podporovaná zařízení

PC sestavy, DVD přehrávače, MP3 přehrávače, TV, apod.

Orientační cena*

1 100,- Kč včetně DPH a všech dalších poplatků

* uvedená cena má pouze informační charakter a platí k datu vydání této recenze.

Testovací sestava

Reproduktorová soustava Genius SW-HF2.1 1250 byla testována pro objektivnost celkem na dvou zvukových kartách společností Creative Labs a M-Audio. Přesněji se jednalo o modely X-Fi mX Xtreme Audio od společnosti Creative Labs a Revolution 5.1 společnosti M-Audio.

Zvuková karta X-Fi mX Xtreme Audio je určena pro PCI slot základní desky, je založena na DSP procesoru, který má být údajně 24x rychlejší než procesor staršího modelu SB Audigy (alespoň podle prohlášení výrobce). Tato zvuková karta podporuje prostorový zvuk na až 7.1 kanálový výstup, avšak problém jí samozřejmě nebudou dělat ani reproduktorové sestavy konfiguraci 2.1, které se vyskytnou v testech. Odstup signálu od šumu je úctyhodných 108 dB, navíc se karta může pochlubit 24-bitovými vstupními i výstupními převodníky se samplovací frekvencí 96 kHz, které zjišťují výtečný zvuk. Zajímavou je i technologie X-Fi Crystalizer, která údajně nadstandardně zvyšuje kvality zvuku. Tato vlastnost je však softwarovou záležitostí, a abych zachoval objektivnost testu, nebo chcete-li, softwarově neovlivňoval výsledky testu a vyhověl tak i hudebním nadšencům, tuto funkci jsem samozřejmě nepoužíval.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zvuková karta X-Fi mX Xtreme Audio – ilustrační foto.

Druhou kartu snad ani nemusím představovat. Na poli běžného použití je doslova legendou. Pro nejednoho uživatele, ba dokonce audiofila, je tato karta jasnou volbou, a to hlavně pro její poměr cena/výkon a kvalitní zvuk. Samozřejmě se jedná o výrobek Revolution 5.1 společnosti M-Audio. Bez problémů si tato karta poradí s reproduktorovou konfigurací v až 5.1 kanálech, a tak je k testu opět více než dostačující. Karta využívá čipu Envy společnosti VIA, který podporuje HD zvuk 24-bit/192kHz pro reprodukci a 96kHz pro záznam z analogového zdroje. Odstup signálu od šumu je chvály hodných 109 dB. Karta podporuje SRS TruSurround XT a SRS Circle Surround II technologii, kromě toho je plně kompatibilní s EAX, Sensaura, DirectSound a A3D. M-Audio Revolution 5.1 je opět určena pro PCI slot. Tato karta však nepotřebuje dlouhé představení, za její kvality ručí řada spokojených zákazníků, kteří své volby i po delší době používání nelitují.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zvuková karta M-Audio Revolution 5.1 – ilustrační foto.

Pokud by vás však více zajímali kvality a parametry těchto zvukových karet, můžete si přečíst samostatnou recenzi, která o jejich kladech a záporech pojednává (recenzi naleznete zde). Pro úplnost dodávám ještě tabulku s kompletními parametry počítačové sestavy, na které testy probíhaly. Nutno podotknout, že na výsledky testů však komponenty této sestavy (vyjma zvukových karet) nemají naprosto žádný vliv.

Procesor

Intel Pentium 4 506; 2,6 GHz @ 3,4 GHz

Základní deska

ASUSTeK P5P800S (LGA775, Intel 848P, AGP, SATA)

Operační paměť

1024 MB DDR 400 MHz A-data CL3

Pevný disk

Maxtor DiamondMax 10 6V250F0 - 250GB SATA II

DVD+/-RW mechanika

LITE-ON DVDRW SHW-16H5S (lightscribe)

DVD-ROM mechanika

Teac DV-516G

Grafická karta

HIS ATI RADEON 9250 SE (AGP 8x, DicectX 9)

Zvuková karta

Creative Creative Labs X-Fi mX Xtreme Audio

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Satelit reproduktoru s odklopenou krytkou – přímý pohled na driver.

Praktické zkušenosti

Popravdě při prvním otevření krabice reproduktorové sestavy jsem byl mile překvapen, až doslova nadchnut jejím vzhledem. Z toho jsem okouzlen doteď. Bohužel kvalita reprodukce neodpovídala ani zdaleka mým představám. První co uslyší i naprostý nevzdělanec jsou totiž absolutně nevyvážené jednotlivá frekvenční pásma. Což o to, basové křivky a jiskrné středy dosahují celkem příjemné vyrovnanosti, avšak ani při jejich ztišení, neslyšíte prakticky žádné výšky. Ty totiž v reprodukovaném spektru naprosto chybí. Zatímco u hudby je tento defekt neomluvitelným přečinem, příznivci domácích kin to jistě ocení. Absence výšek totiž příjemně vyzdvihuje ostrost středových frekvencí, což dozajista oceníte při sledování filmů, nebo poslechu mluveného slova. Výraznější středy totiž příjemně zostřují nejasnosti frekvencí běžné mluvy – díky tomu je lidská řeč o poznání srozumitelnější. Středy jsou u soustavy navíc podpořeny velice hutnými basy, které opět příjemně podtrhují prostředí filmů. Vytknout toho nelze moc ani maximální hlasitosti, ta je naprosto dostačující za většiny běžných okolností. Ani při maximální hlasitosti nezačíná jakákoliv součást resonovat a soustava není příliš přehlušena. Pochvalu si zaslouží především magnetické odstínění satelitů, které se nenechalo rušit jakýmkoliv zdrojem rušivého signálu (například mobilním telefonem, apod.). Škoda, že se podobného stíněný nedočkal také subwoofer. Ten tedy proti rušení o poznání náchylnější. Pokud jsem sestavu nepoužíval a ona byla přesto zapnutá, vycházelo z ní velice slabé, ale nepříjemné bzučení. Protože jsem na podobné zvukové ruchy velice náchylný, snažil jsem se celý problém nějak vyřešit. Nepomohlo ani nejrůznější přeinstalování ovladačů zvukové katry, ani výměna volně dostupných kabelových rozvodů sestavy. Po chvilkách beznaděje jsem se však rozhodnul domluvit s kolegou a vyzkoušeli jsme jinou reproduktorovou soustavu, respektive stejný model, ale jiný kus. Ten nejevil žádné známky podobného nepříjemného bzučení, a tak se nejspíše jednalo pouze o chybu konkrétního testovaného modelu. Při zvukové reprodukci však bzučení vždy zmizelo (zkoušeno i s nižší úrovní hlasitosti).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testování reproduktorové soustavy probíhalo za dohledu hlavního korektora.

A co konkurence?

Neboť jsme vám před necelými dvěma měsíci přinesli velký srovnávací test reproduktorových soustav v konfiguraci 2.1 (recenzi naleznete zde), máme představení konkurence schopných výrobků o to jednodušší. Posuzování zvukových komponent není nikdy lehkým úkolem. Zatímco u grafických karet, procesorů, či pevných disků, rozhodují o kvalitě produktu především přesné číselné hodnoty, v případě reproduktorových soustav se jedná spíše o subjektivní hodnocení. Pokud však máte vedle sebe několik různých reproduktorových soustav, dokážete si jistě o kvalitách výrobků udělat obrázek také vy sami. Pokud bych se měl vrátit k již zmiňované recenzi reproduktorových sestav, jistě by se dnes testovaná soustava Genius SW-HF2.1 1250 neumístila na předních příčkách, neboť nedosahuje takových kvalit jako Logitech X-230 2.1, nebo konec konců favorit z vlastní stáje společnosti Genius, reproduktorová sestava Genius SW-V2.1 1500. Spíše by se umístila s ostatními soustavami na druhé nebo třetí příčce. Testování dnešní i minulých reproduktorových sestav probíhalo za stejných podmínek, a tak pokud chcete jednotlivé výrobky porovnávat, stačí si přečíst starší článek. Odkaz na něj naleznete výše v tomto odstavci.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na ovládací panel na čelní straně subwooferu.

Klady a zápory

+ příznivá cena

+ lákavý design

+ dobré dílenské zpracování

+ vhodná sestava pro sledování filmů (díky výrazným středům)

+ dva zvukové vstupy

- zcela zastřené výškové frekvence

- absence mikrofonního vstupu a sluchátkového výstupu

Závěrečné hodnocení

Největší výtku si v závěrečném hodnocení zaslouží právě absence výšek, kvůli níž nemohu reproduktorovou sestavu doporučit pro nevyvážené zvukové spektrum pro poslech hudby. Na druhou stranu díky tomu, jsou o poznání ostřejší a výraznější středové frekvence (oblast hlasu), čímž je sledování filmů s touto sestavou poměrně příjemné. Pokud pominu již několikrát zmíněnou absenci výškových frekvencí, jedná se o poměrně vyváženou reproduktorovou sestavu, která může být vhodným doplňkem integrované zvukové karty běžné počítačové sestavy, nebo notebooku. Pro kvalitnější zvukovou reprodukci, obzvláště v otázce hudby, bych se poohlédnul spíše po některém z vítězů staršího srovnávacího testu reproduktorových soustav. Novinka Genius SW-HF2.1 1250 si však své místo na trhu zajistí především díky velice příznivé ceně, která jen mírně přesahuje částku tisíce korun.

Názory ostatních Geeků (14)

avatar

Achju :(

luqas 29. 8. 2007 0:33

uz zas nevidim zadne obrazky :( jen obrazek zvukovky

avatar
Ľubomír Štávorský - CZC 29. 8. 2007 1:11

@luqas: Dobrý večer/ránoObrázky by teď měly být viditelné.

avatar
luqas 29. 8. 2007 1:27

@Ľubomír Štávorský - CZC: *obrázky..měly :)
A opravdu ty obrázky nevidím ani teď, stavá se mi to často když je recenze nová, že tam ty obrázky nejsou, refreshnul jsem to, a dokonce jsem projednou pustil i IE, a opravdu tam nejsou, ani v kódu.. Psal jsem to i minule, a někdo říkal, že je taky nevidí(podle mě je teda nemůže vidět nikdo=)). Po nějaké době, třeba druhý den večer nebo později už mi to pak vždy jde, ale když to vyjde a já se na to podívám tak tam ty obrázky tak z 50% nejsou :)
Ale tak já bych to i překousl, jen by mě rýpavě zajímalo, proč tam ty obrázky po vydání článku nejsou..? :-)

crasher.km CRA
crasher.km 29. 8. 2007 11:48

@luqas: já vidím vždycky všechny úplně normálně :))

avatar
dj.kure 30. 8. 2007 22:36

@crasher.km: +1

l.u.d.a. L.U

Heh

l.u.d.a. 29. 8. 2007 21:03

já taky, to mas spatny pripojeni :D nebo o je pocem. no vaážně, ma nektery pocitace je tokovej obrazek moc tezky sousto:D.
zatim kuci.a jak rika kamos. genius? nikdy

crasher.km CRA
crasher.km 30. 8. 2007 0:21

@l.u.d.a.: vobrátek ještě de,ale co taková animačka ? mno to je hotovej tvrdej restard :)
Jedině Jamo nebo magnat :)) sice kolem 20 i s receiverem minimálně,ale vyplatí se to :)

Spydey SPY
Spydey 11. 1. 2008 11:42

@l.u.d.a.: Jo, genius nikdy a pak nikdy více :D

Andrej Knotek AND

Jak????

Andrej Knotek 30. 8. 2007 13:33

Ako sa vlastne zapájajú tia reproduktory???? ked na zvukovke mam iba jeden vstup na 3,5 mm jack a na tyhc reprakoch je tiež iba vstup jakym kablom je ten kabel v balení????

Miloslav Fišer MIL
Miloslav Fišer 1. 9. 2007 15:06

@Andrej Knotek: Dobrý den. Reproduktorovou soustavu v konfiguraci 2.1 připojíte k počítačové sestavě pomocí klasického konektoru jack 3,5 mm (pouze pomocí jednoho takového stereo konektoru). U testovaných reproduktorů Genius je veškerá konektorová výbava součástí základního balení.

avatar

Mam je

kourilmartin 25. 9. 2007 19:51

Mam je, hrajou dobře.

balrog123 BAL
balrog123 19. 4. 2008 20:17

@kourilmartin: A neco podrobnejsiho? Klady a zapory treba.

M.G.79 M.G

Jak objednat

M.G.79 19. 4. 2008 20:21

potřeboval bych poradit jak mám postupovat při objednání zboží..

volnypave VOL

Falko

volnypave 17. 10. 2010 17:20

vypadi dobre aji to osvetleni je tam dobre akorat nsviti to moc v noci?

Máš něco na srdci?

nahoru