Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Gigabyte MA790X-DS4 – základ levně a výkonně? 1/2

Gigabyte MA790X-DS4 – základ levně a výkonně? 1/2

Recenze
Gigabyte GA-MA790X-DS4 - AMD 790X_1708589680
Gigabyte GA-MA790X-DS4 - AMD 790X
Produkt není určen k prodeji.

Ač se stále a pravdivě říká, že dražší základní desky jsou o mnoho kvalitnější než ty levné, největší prodej zaznamenávají modely do, nebo lehce nad 2 000,-Kč. Speciálně dnes testovaná Gigabyte s chipsetem AMD 790X je možná nejprodávanější základní deskou bez integrovaného grafického jádra pro platformu AMD. Stojí za vysokou prodejností pouze cena bez zvážení výkonu a kvality?

Na položenou otázku si i bez testování můžeme částečně odpovědět. Ano, základní desky nejnižšího segmentu jsou kupovány hlavně kvůli své ceně. Samozřejmě nemůže říkat, že takto uvažuje každý uživatel, ale většina ano. Dost možná dělají chybu, třeba se za malý příplatek 500,-Kč dá sehnat mnohem kvalitnější a lepší základní deska. Podobně bychom mohli teoretizovat dlouho, ale hlavní je, že se dnes podíváme, zda jsou předešlé věty pravdou či nikoli.

AMD 790X – odlehčený chipset AMD 790FX?

Je nadpis reálný? Pokud bychom brali situaci obecně pro běžné uživatele, tak vůbec ne. Rozdíl mezi 790X a 790FX je pouze v počtu linek pro PCI-Express sloty, kdy highendový 790FX může pojmout až čtyři grafické karty do CrossfireX.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

790FX má k dispozici 32 linek pro grafické karty (2x16 nebo 4x8) a 790X jen 16 linek (1x16 nebo 2x8). Obě podporují zapojení CrossFireX a řekněme si narovinu, více jak dvě karty ATI při tak nízkém vylepšení výkonu asi nikdo nepotřebuje.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Reklamní (zjednodušený) diagram pro AMD 790FX

Blokový digram chipsetu AMD 790FX jsem na oficiálních stránkách nenašel, a proto si vystačíme se zjednodušeným modelem od AMD 790FX. Jak jsme si řekli, funkčně se liší pouze „umazáním“ jedné větve (z obrázku), 16 linek PCI-E. Rozhraní PCI-Express je druhé generace s větším příkonem a propustností. Chipset umí pracovat se všemi procesory pro platformy AM2 a AM2+. Aktuálně jsou od této verze chipsetu v e-shopu známy dvě základní desky. Tu od MSI jsme již tetovali, Gigabyte tu máme dnes. Obě mají stále jižní můstek zvaný SB600, což je už trochu stařeček. Aktuálně probíhá obměna u chipsetu 790FX, kde se přechází právě z SB600 na nejnovější SB750. Doufejme, že se podobné situace dočkáme i u 790X.

Gigabyte MA790X-DS4 – první pohled

Jak vypadá deska ihned po rozbalení na první pohled?

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zběžný pohled na testovanou základní desku

Hlavním poznatkem je, že se vzhled nevymyká zažitému stylu společnosti Gigabyte. Modré PCB a různě barevné konektory. První pohled je velmi dobrý, vše se zdá kvalitně rozmístěno a esteticky působí hezkým dojmem. Dobře to vypadá s chlazením, je použito malé. Pokud by postačovalo, byli bychom velmi spokojeni.

Balení

Stejně jako vzhled základních desek se nemění také provedení krabic, obalů Gigabyte.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přední strana krabice

Stejný typ krabice je používán u všech základních desek Gigabyte, s mírnými obměnami. Bílá v pozadí je slušivá a celkově působí dobře. Vidíme podporu již zmiňovaných procesorů pro sockety AM2 a AM2+, PCI-E 2.0 nebo operačních pamětí DDR2 až do 1066MHz. Standardně je deska osazena vylepšenými mosfety, kondenzátory a cívkami – souhrnně technologie Ultra Durable 2.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana krabice

Vzadu máme podrobně rozepsáno vylepšení v podobě Ultra Durable 2, popsáno základní osazení desky a slovně vyzdvižený integrovaný čip pro audio – Realtek ALC889A.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Krabice se základní deskou

Na pohled vše vypadá krásně a lákavě, nesmíme ale dělat soudy jen podle pohledu. Podívejme se, co se nachází uvnitř boxu.

Příslušenství

Za danou cenu nemůžeme očekávat mnoho. Pár kabelů, zadní kryt, instalační CD a manuál? No, o moc jsme se nespletli…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Příslušenství uvnitř krabice

Předešlý tipovací výčet byl vlastně reálným popsáním příslušenství. Navíc už je jen samolepka Gigabyte. Souhrnně nalezneme toto:

• 4x SATA kabel

• 1x floopy a 1x IDE kabel (kšanda)

• Záslepka zadního panelu (I/O shield)

• Instalační DVD

• Quick Guide (rychlý průvodce) pro správné zapojení

• Manuál (1x česky, barevný anglicky)

Na instalačním DVD nalezneme mimo všech ovladačů i velmi dobré utility přímo z dílny Gigabyte - @BIOS pro update BIOSu stažením z webu nebo aplikací ze souboru nebo utilitu EasyTune pro přetaktování systému přímo z Windows. Aktuální verze ovladačů, BIOSu a utilit naleznete na stránkách výrobce zde.

Gigabyte MA790X-DS4

O kvalitě na oko už jsme se přesvědčili, teď nás zajímá osazení a rozložení komponent a konektorů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Celkový pohled na MA790X-DS4

Celkové rozmístění konektorů je dobré až na 8pin vedlejší napájení desky. Místo nahoře na kraji je umístěno uprostřed, což není moc vhodné. Napájecí kabel pak musíme od zdroje tahat přes půl desky.

Platforma

Socket AM2+

FireWire konektor

1x zadní panel, 1x header

Systémová sběrnice

HyperTransport 3.0

Zvuková karta

Integrovaná Realtek ALC889A

Chipset

AMD 790X/SB600

Síťová karta

1x Gigabit LAN

Podporované paměti

DDR2 až do 1066MHz (16GB)

PATA konektor

1x (až dvě zařízení)

Paměťový slot

4x DIMM

SATA konektor

4x 3Gb/s

PCI-E x16 slot

2x (2x8 nebo 1x16 linek)

Napájení desky

24pin hlavní + 8pin 12V

PCI-E slot ostatní

3x PCI-E x1

Napájení ventilátorů

2x 4pin, 3x 3pin

PCI slot

2x (verze 2.2)

Speciální funkce

CrossFire, PCI-E 2.0

USB konektor

6x zadní panel, 4x header

Rozměry desky

ATX, 304x245mm

Layout

I přes nízkou cenu nemá základní deska málo konektorů a tak se podíváme, jak jsou poskládány.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Levý dolní roh desky

Tradičně začneme v levém dolním rohu. Piny pro zapojení předního panelu jsou barevně odděleny, tři pro Power LED jsou nad řadou. U napájecí baterie CMOS máme header pro vymazání nastavení (Clear CMOS) BIOSu. Bohužel je dvou-pinový a není na něm jumper a to znamená, že k resetu potřebujeme, nejlépe běžným šroubovákem, spojit piny do obvodu. Nalevo nalezneme napájecí 4-pin pro systémový ventilátor a header paralelního portu, běžně používaného konektoru například u starších tiskáren.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

SATA konektory, USB headery a pasiv jižního můstku

Všechny čtyři SATA 3Gb/s konektory jsou položeny kolmo, bez otočení na bok. Jsou žluté a místo mají u kraje desky. Vedle nich jsou dva USB headery s celkem čtyřmi USB. Nízký měděný pasiv na jižním můstku SB600 je nad nimi. Celkově si o chlazení a jeho dvou pasivech povíme dále.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sloty pro přídavné karty

V oblasti slotů pro přídavné karty vidíme dva bílé PCI, oranžový a modrý PCI-E x16 a tři černé PCI-E x1. Do dvou grafických slotů verze 2.0 můžeme osadit karty společnosti ATI, čímž nám vznikne zapojení CrossFire. Ač se jedná o levnou desku, i tato možnost tu překvapivě je. Pokud máme zapojenu jednu grafickou kartu v modrém slotu, data se přenáší po šestnácti linkách. Pokud máme zapojeny karty ATI dvě, rozdělí se linky na 2x8.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sloty pro přídavné karty shora

Zcela na kraji (na obrázku nahoře) se nachází Floopy konektor pro připojení disketové mechaniky. Vedle je vyvedeno molex napájení, které se hodí, abychom nemuseli tahat kabely od zdroje přes celou skříň. Vedle molex napájení je šedivý FireWire IEEE1394 header. Černě ohraničený 4pin header je pro připojení audio kabelu z diskové mechaniky, červeně ohraničený header je pro digitální S/PDIF audio.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

DIMM sloty, IDE konektor a 24pin hlavní napájení

Na pravé straně desky vidíme tradiční pozici čtyř slotů pro operační paměti, barevně rozdělených podle možnosti zapojení do Dual Channel módu. Pod nimi se na kraji nalézá zelený IDE a bílý 24pin hlavní napájecí konektor.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Oblast patice procesoru

DIMM sloty jsou (jako obvykle u platformy AMD) velmi blízko oranžové patici procesoru, což může zapříčinit kolizi vyšších operačních pamětí s větším chladičem CPU. Ač je viditelně blízko i měděný pasiv můstku severního, při zapojení chladiče CPU není díky jeho malé výšce problém.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obvodová napájecí část

V oblasti napájecí části vidíme pět zapouzdřených fázových cívek (černé krychličky s nápisem), bílo-červené kondenzátory a malé černé mosfety. Ty mají bez zatížení teplotu okolo 52°C, což je přijatelné. Pokud bychom je chtěli chladit, máme k tomu připraveny dvě díry v desce, sloužící k uchycení dokoupeného pasivu. V rohu je jeden 4pin pro napájení ventilátoru CPU a jeden 3pin.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chlazení základní desky

Jak je v obrázku vidět, dva žluto-hnědé pasivy jsou poměrně blízko u sebe i u ostatních konektorů. Vedlejší napájecí 8pin konektor je bohužel uprostřed základní desky (levý horní okraj obrázku). Přístupnost příslušeného kabelu od zdroje je tak složitější. Hned vedle něj je poslední PCI-E x1, který jsme ještě neviděli.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní panel

Na zadním panelu vidíme poměrně dost portů. Šest USB, jeden FireWire, jeden miniUSB a jeden LAN port. Audio je vyvedeno přes šest jack konektorů. Použitý zvukový čip je Realtek ALC889A. V levé části je starší seriový port, koaxiální a optický audio výstup a PS/2 pro myš a klávesnici.

BIOS

Testování proběhlo s BIOS verze F4 ze dne 4.3.2008, který je podle webu druhým nejnovějším po F5C. Je zajímavé, že k desce nevyšel v poslední době nový BIOS (alespoň oficiálně ne), když se na trhu objevily nové modely procesorů AMD.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Základní menu BIOS

Modul BIOS je u desky Gigabyte Award se základním menu. Rozšířené menu aktivujeme klávesami CTRL+F1. V prostředí se pohybujeme šipkami či pomocí numpadu. Hlavní jsou pro nás záložky Advanced BIOS Features a MB Intelligent Tweaker.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Standard CMOS Features

Ve Standard CMOS Features si můžeme zkontrolovat zapojení komponent nebo si nastavit datum a čas. IDE Channel 0 odpovídá IDE konektoru, IDE Channel 2 a 3 jsou SATA porty. Je škoda, že BIOS neumí nazývat konektory SATA, je pak složitější vědět, kde máme co zapojeno. Navíc pokud zapojíme komponentu do konektoru s označením SATA 1, v BIOS se nám objeví pod IDE Channel 3 Master.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Advanced BIOS Features

Zajímavější kapitolou je Advanced BIOS Features. Zde si zvolíme možnosti bootování, zapneme či vypneme virtualizaci nebo AMD Cool&Quiet.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

PC Health Status

V záložce PC Health Status vidíme aktuální hodnoty pro napětí na větvích, teploty v systému nebo otáčky zapojených ventilátorů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

MB Intelligent Tweaker

Nejdůležitější záložkou je M.I.T.. Zde nastavujeme frekvence či napětí v systému. Pokud máme procesor s otevřeným násobičem (Black Edition), můžeme jej měnit hned v první položce. Výsledek frekvence procesoru dostaneme znásobením s nastavenou frekvencí FSB (CPU Host Clock Control). V základu (Auto) je hodnota 200MHz. Můžeme změnit i frekvenci v přístupu k PCI-E slotu. Záložka DRAM Configuration obsahuje možnosti časování operačních pamětí. Pokud máme moduly s podporou technologie EPP, můžeme ji aktivovat a nechat všechno nastavení na SPD (čip v modulech s uloženým přednastavením). Pokud naše operační paměti potřebují k lepšímu časování větší napětí, můžeme přidat až čtyři desetiny voltu v dolní části. Na jaké maximální hodnoty můžeme vše nastavit?

Gigabyte MA790X-DS4

FSB

200 – 500MHz (po 1MHz)

PCI-E

100 – 200MHz (po 1MHz)

HT

200, 400, 600, 800, 1000MHz

děličky pamětí

400, 533, 667, 800 a 1066MHz

napájení CPU

0.800 – 1.900V (po 0.0250V)

napájení pamětí

1.80 – 2.175V (po 0.025V)

Nastavení hodnot je dostačující, jen u operačních pamětí by mohlo být maximální napětí vyšší. Podívejme se ještě na možnosti nastavení pamětí a volně přejděme k testům.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

DRAM Configuration

V časování RAM můžeme nastavit hodně. Pokud naše moduly nepodporují EPP a my chceme, aby běželi na nižším časování, musíme ho navolit ručně. Základní hodnoty jsou první čtyři. Další nastavujeme jen, pokud počítačům hodně rozumíme. Na výkon vliv nemají.

BIOS u Gigabyte 790X-DS4 má vše potřebné nastavení, je poměrně přehledný, ale nic speciálního, něco navíc, jsme nenašli. Hodnotím ho jako průměrný.

Pokračování příště...

Druhý díl recenze naleznete zde.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (3)

Překlep

Blokový digram chipsetu AMD 790FX jsem na oficiálních stránkách nenašel, a proto si vystačíme se zjednodušeným modelem od AMD 790FX.

@Koumák: Dobrý den,děkuji za upozornění, hned dva najednou :) Nechám opravit.

@Tomáš Hort: Překlep se stane každému,z toho si nic nedělejte ;-)

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru