Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Google spustí herní službu Stadia v listopadu. Češi ale mají zatím smůlu

Google spustí herní službu Stadia v listopadu. Češi ale mají zatím smůlu

Události

Společnost Google tento týden představila blíže plány o chystané službě Stadia, se kterou bude cílit na herní nadšence. Podnik prozradil i to, ve kterých státech bude novinka dostupná. Právě to ale tuzemským uživatelům příliš radost neudělá.

Pozitivní zprávou jistě je, že Stadia bude spuštěna velmi brzy, start je naplánován již na letošní listopad. Přestože v přehledu zemí, kde bude v první vlně tato herní služba nabízena, je poměrně široký, česká republika mezi podporovanými zeměmi není. Je tedy téměř jisté, že se letos platformy Stadia nedočkáme – možná nadcházející rok, ale to Google zatím nepotvrdil.

Zástupci amerického internetového gigantu nicméně prozradili i další detaily. Například to, že Stadia bude k dispozici v placené i bezplatné verzi. Ta zdarma se jmenuje Basic, s jejím spuštěním se však počítá až v průběhu příštího roku. Letos bude dostupná pouze placená verze Pro.

Představení Google Stadia

 

Jak rychlý bude muset být internet?

Stadia je v podstatě nová streamovací služba. Podle plánů Googlu bude přenášet hry v reálném čase na platformu YouTube. V podstatě tak Google odbourává vysoké nároky her na hardware. Všechny výpočty u jednotlivých titulů totiž budou probíhat přímo na serverech amerického gigantu, a uživateli bude pouze prostřednictvím celosvětové počítačové sítě přenášen obraz.

Díky tomu poběží i velmi náročné hry na prakticky jakémkoliv hardwaru. V podstatě tak bude moct hrát kdokoliv, kdo bude disponovat dostatečně rychlým připojením k internetu. A je jedno, zda zvolí tablet, počítač, mobil nebo cokoliv jiného s obrazovkou. Jako minimální se považuje rychlost stahování 10 Mbps a odesílání 1 Mbps, v případě hraní v rozlišení Full HD je však vhodnější rychlost downloadu 20 Mbps, Google nicméně doporučuje rychlost 35 Mbps.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stadia poběží na hromadě zařízení

 

Hromada her

V praxi by to mělo fungovat tak, že uživatel se například bude koukat na nějaký trailer ke hře na YouTubu a Google mu pak rovnou nabídne možnost si zahrát. Nebudou potřeba žádné instalace, žádné stahování, a jak zástupci amerického internetového gigantu několikrát zdůraznili – „žádné boxy“. Naráželi přitom na klasické konzole, jako jsou například Xbox One či PlayStation 4.

Kompletní seznam her zatím chybí, už nyní se nicméně počítá s tituly Assassin's Creed: Odyssey,Baldur's Gate 3, Borderlands 3, The Crew 2, Darksiders Genesis, Destiny 2, The Division 2, DOOM Eternal, Dragon Ball Xenoverse 2, The Elder Scrolls Online, Farming Simulator 19, Final Fantasy 15, Football Manager 2020, Get Packed, Ghost Recon Breakpoint, Grid, Gylt,Just Dance 2020, Metro Exodus, Mortal Kombat 11, NBA 2K, Power Rangers: Battle for the Grid, Rage 2, Samurai Showdown, Thumper, Tomb Raider Trilogy, Trials Rising či Wolfenstein: Youngblood. U verze Pro se počítá s cenou 9,99 dolaru měsíčně, tedy zhruba 225 Kč.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (6)

Cena

Cena luxusní, když si vezmu, že 2h hraní denně sežere cca 100Kč v elektřině a PC na hraní vyjde na 20 000+ každé 3 roky.Celkem náklady na domácí hraní 700+Kč měsíčně. Stadia s nějakým obyč ntb, co má doma každý vyjde tak na 300-400.

Ověřený GEEK - level 3

@Sidi_: No, ještě že je to tak jednoduché téma, které nemá žádné nevýhody 🤣

@BERNADIC: Neříkám, že to je bezchybné. Ale minimálně cena byla nastavena velmi příjemná (bojím se, že ji časem navýší). Jelikož mám 6 měsíců starý ThinkPad T, tak se mi nechce investovat do jiného notebooku/PC jen abych si jednou za týden zahrál a pro mě je toto ideální. Pokud nezvýší cenu, tak to objednám hned jakmile to bude v ČR. Ale třeba mě to zklame a zase to zruším.

Ověřený GEEK - level 3

@Sidi_: Vzhledem k tomu, jaké mám zkušenosti se streamováním, latencí, kvalitou obrazu apod. + minulost prakticky všech identických služeb do teď, které v krátké době všechny krachly ... je to pěkná technologie, ale dokud bude latence 40+ms a komprese jak video na Youtube, nemá to IMHO význam.

@BERNADIC: Dřív byl problém s konektivitou, kdy byly agregace naprosto šílené (páteřní trasy na desítky km rádiem, minimální rychlosti, ...). Po odtrhnutí CETINu a masivních investicích šla spousta páteřních přípojek na mnohonásobek během posledních cca 6 let a je to znát hlavně na rychlostech ve špičce a stabilitě odezvy (vím o 3 firmách, z toho 2 poskytovatelé, kteří šli v průměru na 20 násobek původní rychlosti). A hlavně každý poskytovatel může mít optickou páteř i v zapadlých městečkách u hranic za celkem rozumné peníze.Věřím, že teď už není problém poslat avizovaný FHD stream s 35Mbit datovým tokem s rozumnou latencí. Já si běžně pouštím FHD 20-30Mbit stream IPTV a latence do Prahy mi i při zátěži nejde přes 15ms. Do německých datových center 40-50ms.Ale nevěřím, že by se na tom daly hrát střílečky na nějaké vyšší úrovni.

Ověřený GEEK - level 3

@Sidi_: 40ms jsem myslel bez připočítání latence sítě - encoding, decoding samozřejmě něco sežere.
To že máte v na něměcké FPS servery ping 15ms znamená, že latence streamování z daného serveru by byla reálně min. 40-60 ms.
Na LAN jde latence tuším vždy min 37ms (zakrouhleno na 40).Proto říkám, přehnaný optimismus není na místě ;) a to vůbec neberu v potaz věci jako stabilita připojení a další aspekty, beru čistě jen nejoptimálnější stav.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru