Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Google Stadia je v Česku. Vše, co potřebujete vědět

Google Stadia je v Česku. Vše, co potřebujete vědět

Události

Čekání je u konce, Google Stadia je oficiálně v Česku. Do našich luhů a hájů tak zamířila po GeForce Now a xCloudu další herní streamovací platforma. Přinášíme přehled všeho, co potřebujete o novince vědět.

Již minulý rok byla Stadia zpřístupněna ve vybraných státech, Češi si ale museli na herní platformu od amerického internetového gigantu počkat o 12 měsíců déle. Google se ale evidentně rozhodl, že nadělí předčasný dárek všem tuzemským hráčům, a tak si může od tohoto týdne aktivovat svůj herní účet na Stadii už kdokoliv z Česka.

Představení služby Google Stadia

 

Dva účty, jeden zdarma

Registrovat se je možné na stránkách stadia.google.com. Hned na úvod se sluší zmínit, že základní tarif je k dispozici zadarmo, stačí v podstatě jen účet na Googlu. Případní zájemci ale musí počítat s omezeními, obraz například běží maximálně v rozlišení 1080p a se 60 snímky za sekundu.

Pro jedince, kteří si chtějí vychutnat všechny detaily naplno, je k dispozici placený tarif. Ten totiž zvládá HDR, rozlišení 4K a 60 fps. Tvůrci se přitom netají tím, že do budoucna chystají 8K i 120 fps. První měsíc je u placené verze Stadia Pro k dispozici zadarmo na vyzkoušení, následně se platí 259 Kč měsíčně.

Velkou výhodou Stadie Pro je i podpora 5.1kanálového zvuku místo sterea či předběžný přístup k novým hrám a slevy na herní nákupy. Platící hráče si zkrátka Google bude hýčkat daleko více. Zakoupené hry lze samozřejmě sdílet v rámci rodiny, podobně jako to funguje u dalších služeb od Googlu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

První měsíc je na vyzkoušení zadarmo

 

Na čem hrát?

V rámci nové herní platformy poběží i velmi náročné hry, a to na prakticky jakémkoliv hardwaru – u televizoru bude dokonce stačit klidně jen malý media player Google Chromecast Ultra. Je však nutné zdůraznit, že hraní na Chromecastu Ultra je podmíněno speciálním Stadia Controllerem, který se v Česku zatím neprodává.  

Vhodnější tak v našich podmínkách bude chytrý telefon s operačním systémem Android. Kompletní přehled podporovaných modelů je k dispozici zde. Na iOS bude v dohledné době možné využívat Stadii prostřednictvím webového prohlížeče. Na televizorech funguje pouze prémiová verze Stadia Pro. 

Podobně jako u konkurenčních streamovacích herních služeb je klíčová rychlost internetového připojení. Jako minimální se považuje rychlost stahování 10 Mbps a odesílání 1 Mbps, v případě hraní v rozlišení Full HD je však vhodnější rychlost downloadu 20 Mbps, Google nicméně doporučuje rychlost 35 Mbps.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto vypadá prsotředí Stadie

 

Stovka her, chybět nebude ani Cyberpunk 2077

Navzdory tomu, že v zahraničí funguje Stadia již rok, jde stále o novou platformu. Přesto je nabídka her poměrně rozmanitá, aktuálně jich je k dispozici zhruba stovka a další neustále přibývají. Počítá se například i s novým Cyberpunkem 2077, na který tvůrci již lákají na svých stránkách.

Z nabízených titulů vyzdvihněme alespoň Borderlands 3, Doom Eternal, Star Wars: Jedi Fall Order, Red Dead Redemption 2 či NBA 2K20. Kompletní seznam všech her, který je neustále aktualizovaný, naleznete zde. Stačí pouze v horní části obrazovky překliknout na nabídku hry.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka nabízených her

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (12)

Připomínka k textu

Free stadia jede na 1080p 60 fps ne 30fps.https://support.google.com/stadia/answer/9338946?hl=en#general:~:text=.%20Non%2Dsubscribers%20can%20stream%20games%20up%20to%201080p%20and%2060%20FPS.

Ověřený GEEK - level 3

@vašina8: Ono je to vcelku jednou, o 60fps jde mluvit s tou kompresí a lagem opravdu jen stěží.

@vašina8: Dobrý den, díky za upozornění, v textu jsme to upravili. Hezký den

Klavesnice

lze hrat i na klavesnici a mysi(na pc, TV nemam vyzkousenou. A defakto za 25Kc si muzete koupit Borderlands 3 Ultimate ;-)

@KCHARL: Zůstane v knihovně i po zrušení PRO?

@šlajs1: Ano.

Hry

Abych mohl hrát hry přes ten stream tak musím vlastnit je na nějaké platformě Steam atd?

Ověřený GEEK - level 3

@rewkon: Ne.
Jde čistě o tarif, žádnou z daných her nevlastníte.

Stadia na CZC

Pěkný článek, ale marně jsem hledal v článku i e-shopu, odkaz na Chromecast Ultra a Stadia Controller ke koupi na czc.cz. Produkty jsou vhodné (controller) nebo nutné (chromecast) pro streamování hry na TV. Plánujete produkty kolem Stadia i nabízet nebo jen o nich psát?
Děkuji, PG

@indy@civ.zcu.cz: Je možné hrát i na klávesnici s myší, nebo připojit ovladač herní konzole Playstation nebo Xbox. Možná by se brzy mohla objevit i podpora pro nový Chromecast with Google tv.

Net

Akorat abyste si zahráli je mít kvalitní připojení aspon upc rychlost u ostatních providerů jeto katastrofa

Coop

ajwy#4157 Hledam lidi na coop koupim i hry jinak mám farcry 5 borderl 3 doom eternal se4 nick: ajwy#4157

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru