Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Her bude dost. Všechny nové tituly pro PlayStation 4 poběží i na pětce

Her bude dost. Všechny nové tituly pro PlayStation 4 poběží i na pětce

Události
PlayStation 5_1205230759
PlayStation 5
11 975 Kč 14 490 Kč
PlayStation 5 + FIFA 23_1629600922
PlayStation 5 + FIFA 23
14 455 Kč 17 490 Kč
PlayStation 5 + God of War Ragnarök_874488082
PlayStation 5 + God of War Ragnarök
14 455 Kč 17 490 Kč
autor: Karel Dvořák

Příchod nového PlayStationu 5 se nezadržitelně blíží, v obchodech ale stále ještě hraje prim předchozí čtvrtá generace. Sony však nyní podle serveru Eurogamer přišlo s plánem, jak zajistit dostatek her pro obě televizní konzole.

Japonský herní gigant totiž vsadil na mezigenerační kompatibilitu, kterou budou muset zajistit přímo samotní herní tvůrci. V praxi by to mělo vypadat tak, že jakýkoliv titul pro PS4 plánovaný po 13. červenci bude muset běžet bez problémů také na PS5.

Je nicméně nutné zdůraznit, že toto zlomové datum se váže ke schvalování her přímo ze strany Sony, nikoliv k samotnému vydání her po tomto datu. Pokud se tedy nějaký konkrétní titul dočká schválení ještě před 13. červencem, ale vyjde až později, nebude nucen tvůrce zpětnou kompatibilitu zachovat.  

To jinými slovy znamená, že všechny hry vydané během léta, podzimu a dále nebudou následně muset vycházet ve verzi také pro pětku. I tak by mělo být v době uvedení PS5 na trh k dispozici více než dost her. Vedení japonského herního gigantu se totiž nechalo již dříve slyšet, že na pětce poběží stovka nejhranějších her pro PlayStation 4.

Kompatibilní tituly budou muset obsahovat stejné funkce na PS4 i PS5, a navíc k nim budou muset tvůrci zajistit i odpovídající podporu, hráči by tedy neměli být ochuzeni ani o budoucí záplaty. Pro samotné tvůrce to samozřejmě bude více práce, na druhou stranu si zajistí, že o jejich tituly bude zájem na obou generacích konzolí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ovladač pro PlayStation 5

 

Co bude umět PS5?

Tajemstvím už nejsou ani hardwarové specifikace PlayStationu 5. Pracovní tempo u pětky bude udávat upravený procesor AMD s architekturou Zen 2, který nabídne 8 jader a 16 pracovních vláken. U něj bude frekvence proměnlivá, přičemž maximální hodnota bude 3,5 GHz.

V případě grafického jádra označuje výrobce architekturu jako Custom RDNA 2. Důležité je nicméně to, že bude k dispozici 36 CU jednotek, které poběží až při frekvence 2,23 GHz. Výrobce přitom počítá s tím, že tyto součástky by měly dát dohromady výkon přesahující 10,2 TFLOPS. Počítá se s 16 GB paměti typu GDDR6 (256-bit) s propustností 448 GB/s.

Výkon by měl tedy být dostatečný i na to, aby všechny hry běžely v rozlišení 4K, a to při 60 fps. Chybět by neměla ani hardwarová akcelerace ray tracingu. Připomeňme, že ray tracing je zatím v plenkách a nabízí jej pouze vybrané grafické karty. Ty pak zvládají realističtější vykreslování grafiky ve hrách, karty dovolují vypočítat přesné stíny odrazy a lomy světla podle konkrétních materiálů a samotné scény.

PlayStation 5 nabídne rychlou SSD jednotku s kapacitou 825 GB. Díky tomu by konzole měly být výrazně rychlejší, ale zároveň i tišší. Rychlejší bude načítání her, ale pochopitelně také odezva celého operačního systému. Pokud by někomu kapacita úložiště nedostačovala, může připojit další SSD prostřednictvím NVMe slotu. Chybět nebude ani podpora pro USB HDD. Případní zájemci mohou počítat také s 4K UHD Blu-ray mechanikou.

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru