Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlasoví asistenti – chytrá domácnost vás poslechne na slovo Návody

Hlasoví asistenti – chytrá domácnost vás poslechne na slovo

autor: Saša Ševčík
O celou chytrou domácnost se může starat umělá inteligence, respektive hlasoví asistenti. Ty jsou často nedílnou součástí chytrých telefonů, ukrývat se ale mohou klidně i v reproduktoru.

Amazon, Google či Apple – to jsou nejznámější výrobci a propagátoři hlasových asistentů. Postupně však s vlastním řešením přichází i další výrobci, nejnovější přírůstek je například od jihokorejského Samsungu. Hodnotit přednosti a zápory každého ze systémů by bylo nad možnosti tohoto článku. V podstatě tak výběr usnadní preference samotných zákazníků.

Majitelé chytrých telefonů iPhone a tabletů iPad patrně nesáhnou po ničem jiném než po řešení od Applu. Uživatelé Androidu se pak nejspíše spolehnou na hlasové asistenty od Googlu. Řešení od Amazonu se hodí logicky pro jedince, kteří jsou zvyklí tento internetový portál a jeho nabídky používat. Je nicméně nutné zdůraznit, že většina systémů je multiplatformních. Nic tedy nebrání tomu, aby řešení od Googlu využívali majitelé iPhonů. Naopak řešení od Applu ale s Androidem oficiálně kompatibilní není.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlasoví asistenti jsou velice praktičtí pomocníci

 

Ukrývají se v reproduktorech

Hlasoví asistenti od Googlu i Applu jsou nedílnou součástí chytrých telefonů a tabletů. Ale v pohodlí domova patrně nikdo z nás nechce smartphony nosit neustále při sobě. Na to myslí i samotní výrobci, kteří nejčastěji integrují chytré asistenty do speciálních reproduktorů. Díky tomu takové zařízení poslouží také pro přehrávání hudby, podobně jako nejrůznější Bluetooth reproduktory.

Chytré reproduktory jsou nicméně díky hlasovým asistentům zcela soběstační, jde tedy o zařízení, které není nutné ovládat chytrým telefonem. Prakticky vše je možné ovládat hlasovými povely. Pochopitelně ale pouze přístroje, které jsou připojené do chytré domácnosti. Bez nadsázky se můžete s moderním hlasovým asistentem, jako kdyby šlo o dalšího člena domácnosti.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlasoví asistenti mohou mít různé tvary…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…a pochopitelně také velikosti

 

Co všechno umí?

Požádejte hlasového asistenta o mix songů! Vyberte si žánr nebo interpreta a je to. Zařízení má přístup k vaší hudební databázi, odkud vytáhne vámi požadovanou muziku. Mimo muziku vám umí přečíst ale i zprávy, poskytne vám informace o počasí a dopravě, převede jednotky nebo spočítá, co potřebujete. Zaručeně oceníte i možnost ovládání chytré domácnosti, hlasovým povelem je tak možné rozsvítit světlo, pustit ventilátor nebo klidně zapnout troubu.

Všichni hlasoví asistenti mají mikrofony pro snímání okolního zvuku, aby porozuměli svému majiteli. Nejen že pokročilé modely rozumí vašemu povelu, ale také dokáží analyzovat, zda jste postavený někde u zdi nebo uprostřed místnosti. Pak tomu také přizpůsobí zvukové podání a rovnoměrně ozvučí místnost. Reproduktor se postupně učí, co máte rádi.

Hlasových asistentů je možné zapojit v domácnosti klidně i více. Tak abyste mohli vše ovládat nejen z obývacího pokoje, ale také ložnice či koupelny. Fantazii se meze nekladou. Zabezpečení se uživatelé rozhodně obávat nemusí, k dispozici je u většiny modelů několik bezpečnostních vrstev – anonymní identifikační číslo a šifrování, které chrání vaše soukromí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Model od Applu láká na prémiové audio

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samsung zase na vytříbený vzhled

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

nahoru