Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hodinky Garmin fenix5X pod drobnohledem: ideální parťák na cesty Recenze
Garmin fenix5X Sapphire Gray Optic, černý pásek
Garmin fenix5X Sapphire Gray Optic, černý pásek
16 521 Kč 19 990 Kč 9 909 Kč 11 990 Kč
Garmin fenix5X Plus Sapphire Black Optic, černý pásek
Garmin fenix5X Plus Sapphire Black Optic, černý pásek
Produkt není určen k prodeji.
Garmin fenix5X Sapphire Gray Optic, kovový pásek
Garmin fenix5X Sapphire Gray Optic, kovový pásek
20 240 Kč 24 490 Kč 16 521 Kč 19 990 Kč

Hodinky Garmin fenix5X pod drobnohledem: ideální parťák na cesty

Na stylový vzhled a hromadu funkcí se snaží nalákat chytré hodinky Garmin fenix5, které se nabízí v různých velikostech i provedeních. My jsme se podívali na zoubek levnějšímu provedení řady fenix5X. Co od něj můžete čekat?

Garmin není na trhu s chytrými hodinkami žádným nováčkem, právě naopak. Tento podnik se zabývá jejich výrobou dlouhá léta a popravdě už při prvním pohledu na model fenix5X to jde vidět, testovaný kousek se totiž velmi přibližuje klasickým hodinkám, navíc ale přidává hromadu užitečných funkcí.

Představení hodinek Garmin fenix5X

 

Hlavní přednosti hodinek Garmin fenix5X

mapové funkce a předehraná TOPO mapa Evropy

integrovaný optický snímač srdečního tepu

barevný, skvěle čitelný a zároveň úsporný Chroma displej s vysokým rozlišením

safírové sklíčko odolné proti poškrábání

nové QuickFit™ řemínky pro rychlou a snadnou výměnu bez použití jakýchkoliv nástrojů

příjem signálu satelitních systémů GPS a GLONASS

vysoce citlivá EXO anténa zasazená v kovové lunetě hodinek

možnost připojení externích senzorů přes ANT+ nebo Bluetooth

Wi-Fi synchronizace

3-osý kompas, gyroskop, barometrický výškoměr a akcelerometr

vodotěsné provedení do 10 ATM

SMART notifikace z mobilního telefonu

možnost personalizace vzhledů

monitorování denní aktivity a spánku

STRAVA segmenty

Group Track pro sledování pozice členů ve skupině

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení hodinek

 

Na první pohled...

Hodinky fenix5 se vyrábějí ve třech velikostech. Největší fenix5X jsou dělány v osvědčeném designu a velikosti, na který jste zvyklí již z předchozí třetí generace těchto hodinek, s průměrem 51mm. Klasické fenix5 nabízejí podobný vzhled, avšak kompaktnější rozměry s průměrem 47mm. A nejmenší fenix5S přináší nový elegantní design a svými rozměry jsou ideální i pro menší dámské zápěstí, májí průměr 42mm.

Na kvalitu zpracování byl u hodinek společnosti Garmin kladen velký důraz. Však také všechny modely z rodiny fenix5 jsou vodotěsné do 10 ATM a kromě deště a sprchování jim nevadí ani plavání či šnorchlování do cca 1 metru pod hladinou.

Vzhled hodinek si můžete upravit k obrazu svému nejen díky různobarevným výměnným řemínkům, ale i to co vidíte na displeji je plně v režimu vaší fantazie a kreativity. Množství vzhledů a doplňků je k dispozici ke stažení z Garmin Connect IQ, nebo si vytvořte své vlastní, jednoduše třeba přidáním obrázku či fotky v aplikaci Garmin Face-It.

Samozřejmostí je možnost výměny řemínků. Díky technologii QuickFit je to otázka okamžiku, a to bez nutnosti použití jakéhokoliv nástroje, jednoduše stisknete pojistku a řemínek odepnete a stejným způsobem jej nacvaknete zpět. Provedení pojistky navíc vylučuje nechtěné či samovolné odepnutí řemínku, nemusíte se tak obávat ztráty hodinek.

Řemínky pro fénixy se prodávají ve třech rozměrech: pro fenix5s jsou řemínky o šířce 20mm, pro fenix5 22mm a pro fenix5X se dodávají řemínky s šířkou 26mm. Na výběr je z mnoha barev a materiálů, od sportovnějších silikonových, přes kožené či semišové až po kovové (z nerez oceli). Máte tak možnost pro každou příležitost či společenskou událost zvolit nejvhodnější typ řemínku.

Za pozornost stojí také spodní strana hodinek. Na ní je umístěn integrovaný optický snímač srdečního tepu, který měří váš tep přímo ze zápěstí a monitoruje jej 24 hodin denně, aniž by nějak omezoval vaše pohodlí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hodinky fenix5 se dělají v různých velikostech a provedeních

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na boky testovaného modelu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana hodinek

 

Chroma displej, možnosti připojení a Garmin Connect

Testovaný kousek se chlubí novým barevným Chroma displejem, který je optimalizovaný pro sportovní a outdoorové aktivity. Díky tomu nabízí perfektní čitelnost i na přímém slunečním světle a vysoké rozlišení 240x240 pixelů. Takové rozlišení je mimochodem k dispozici u fenix5 a fenix5X, u menších fenix5S je to pouze 218x218 pixelů. K dispozici je i odstupňovaná intenzita podsvícení.

Hodinky lze propojit s mobilními zařízeními prostřednictvím bezdrátového přenosu dat Bluetooth a s PC pomocí dodávaného datového USB kabelu. Vyšší modely (Sapphire) podporují navíc bezdrátové připojení WiFi.

Při spárování hodinek s mobilním telefonem se zapnutým Bluetooth a nainstalovanou aplikací Garmin Connect Mobile (k dispozici zdarma) můžete nejen přenášet záznamy vašich aktivit ihned živě z hodinek do svého tréninkového deníku, ale také si můžete do svých hodinek nechat posílat upozornění (notifikace) na příchozí volání, SMS, e-maily či zprávy z různých online "messengerů". Neunikne vám tak žádná důležitá zpráva, máte-li např. telefon v tichém režimu během schůze, máte-li plné ruce práce s řízením auta nebo během vašeho sportovního výkonu.

Součástí produktu je bezplatný přístup do tréninkového kalendáře Garmin Connect. I když se o deníku Garmin Connect často nepíše, je jednou z hlavních předností chytrých hodinek tohoto výronbce. Po létech vývoje a zlepšování poskytuje neuvěřitelně širokou škálu možností, vyhodnocení a náhledů na záznamy z chytrých hodinek, cyklopočítačů a dalších produktů Garmin.

Deník má ovládání plně v českém jazyce a je k dispozici jako webová stránka pro PC nebo Mac nebo jako mobilní aplikace pro iOS nebo Android (k dispozici je stále i verze pro Windows, její další vývoj ale bude omezený).

Garmin Connect je nástroj, který pomáhá plánovat, ukládat, vyhodnocovat a sdílet záznamy pořízené s produkty značky Garmin. Ve většině případů se jedná o záznamy ze sportovních GPS hodinek, ale není to nutné omezení. Garmin Connect stejně dobře slouží i pro záznamy z fitness náramků, cyklopočítačů, outdoorových GPS navigací, a dokonce i akčních GPS kamer.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Garmin Connect

 

Co vlastně umí?

Pro sportovce a vyznavače zdravého životního stylu jsou k dispozici profily pro mnoho sportovních aktivit, jako např. běh, cyklistika, plavání, lyžování, golf, chůze a turistika, veslování a další. Komu by nastavené profily nestačily, má možnost si přidat své vlastní nebo si uložené upravit podle svých potřeb. Je tak na vás, jaké a kolik údajů a hodnot chcete při které aktivitě zobrazit, na kolika datových obrazovkách, na co a při jakých hodnotách vás mají hodinky upozornit atd.

Fenix5X přinášejí podporu routovatelných topo map s waypointy a body zájmu, navigací s upozorněním na nadcházející odbočky, okružní trasy atd. Hodinky se dodávají s předehranou TOPO mapou Evropy.

Nově přidané funkce Training Effect 2.0, Training Status a Training Load umožňují atletům trénovat více efektivně a být lépe informováni o svém skutečném pokroku. Rozšířený mód UltraTrac nabízí lepší přesnost záznamu trasy při zároveň delší výdrži baterie. Ta je u fenix5 až 60 hodin na jedno nabití, u fenix5X až 35 hodin a u fenix5S až 35 hodin.

Funkce Group Track umožňuje sledovat pozici členů vámi definované skupiny. Každý ze skupiny má tak přehled, kde se nachází ostatní členové a máte tak jistotu, že se nikdo neztratí během vašich společných dobrodružných výprav, či jak si kdo vede během sportovních tréninků nebo závodů.

Stejně jako předchozí modely hodinek, nabízí fenix5 možnost připojení celé řady externích čidel (jako např. teplotní čidlo, snímače rychlosti a kadence, hrudní pásy se snímači tepu a měřením běžecké dynamiky atd.), a to buď prostřednictvím bezdrátové technologie ANT+ nebo nově také přes Bluetooth.

Garmin neustále prohlubuje spolupráci s vývojáři předních společností, aby tak díky propojení s jejich aplikacemi nabídl další přidanou hodnotu svých produktů. U fenix5 je nově přidaná podpora např. pro STRAVA segmenty, aplikaci UBER nebo AccuWeather.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Funkce testovaných hodinek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Funkce testovaných hodinek

 

Resumé

Jsou odolné, mají líbivý vzhled, perfektní displej, příjemnou ergonomii a jejich ovládání je velmi intuitivní. Chyby se u chytrých hodinek Garmin fenix5X hledají jen velice těžko. Výrobce totiž tento model vyladil bez nadsázky k dokonalosti. Všechny klady testovaných hodinek se pochopitelně podepsaly také na prodejní ceně, za kvalitu se ale zkrátka platí… 

To chci

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Garmin fenix5X

Názory ostatních Geeků (4)

svatoplukcech@hotmail.com SVA

"máte-li plné ruce práce s řízením auta"

svatoplukcech@hotmail.com 4. 1. 2019 21:35

"Neunikne vám tak žádná důležitá zpráva, máte-li např. telefon v tichém režimu během schůze, máte-li plné ruce práce s řízením auta nebo během vašeho sportovního výkonu." Opravdu myslíte, že je vhodné uživatele navádět, aby se věnovali při řízení vozidla hodinkám ???

dvořák378 DVO
dvořák378 5. 7. 2020 7:29

@svatoplukcech@hotmail.com: to je opsaná PR progapanda.....u takových reklamních blábolů marketingová oddělení nepřemýšlí jen dělaj hype jako,že jak je vše skvělý,ružový :)

renek11 REN

10atm = 100m

renek11 19. 4. 2019 22:04

Opravte si ten blud, že jsou hodinky vodotěsné pouze do 1m. je to 100m což je 10atm

odis ODI
odis 18. 6. 2020 10:06

@renek11: No, extrém je článek, ale extrém je i co jste napsal vy, jinak, řečeno, když jste schopen napsat co jste napsal, nemáte autorovi co vyčítat...
Co říkají hodin áři z praxe k těm vašim "teoritickým číslům":"Obecně se říká, že hodinky označené jako odolné do 30 metrů / 3atm se hodí tak maximálně k mytí auta, ale na koupání byste je brát neměli. Koupat byste se mohli teprve s hodinkami určenými do 100 metrů / 10 atmosfér. Pro potápění s přístroji jsou vhodné teprve hodinky snášející 200 metrů hloubky tedy 20 atm a profesionální potápěčské hodinky se označují jako 1000 metrů / 100 atm."Reálně je tedy tvrzení autora článku blíže prvdě než ta vaše teoretická hovadina ;)

Máš něco na srdci?

nahoru