Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Honor ukázal nový televizor, první zařízení s Harmony OS

Honor ukázal nový televizor, první zařízení s Harmony OS

Události

Na světě je první zařízení, které je vybaveno novým operačním systémem Harmony OS, toto prvenství uzmul chytrý televizor Honor Vision. Ten je však prozatím určen výhradně pro čínský trh a v tuto chvíli není jasné, zda se bude nabízet i v Evropě.

Společnost Huawei minulý týden představila světu svou univerzální platformu Harmony OS, která je v podstatě konkurencí pro Android od Googlu, ale také pro operační systémy Microsoft Windows. Jen krátce poté si premiéru odbyl televizor Honor Vision – sluší se připomenout, že značka Honor patří do portfolia Huaweie.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Honor Vision

 

Dvě různá provedení

Novinka na poli chytrých televizorů bude dostupná ve dvou různých provedeních, v základní a profesionální verzi, která ponese v názvu navíc slůvko Pro. Základní model nabídne 55palcový displej s rozlišením 4K. Konkrétně půjde o LED obrazovku s poměrem stran 16:9 a jasem 400 nitů.

O svižné pracovní tempo se bude starat čtyřjádrový procesor Honghu 818 v kombinaci s 2 GB operační paměti. Co se konektivity týče, přístroj se chlubí bezdrátovým standardem WiFi s rychlostí až 1,7 Gbit/s a má k dispozici 3 HDMI porty, klasický USB 3.0 port a ethernet. Vyzdvihnout si zaslouží také technologie Honor Magic Link, která slouží k propojení chytrého televizoru s dalšími zařízeními v domácnosti – například mobil nebo tablet díky tomu mohou sloužit k ovládání TV.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Honor Vision

 

Profesionální model Honor Vision Pro zvládá to samé, co základní model. Liší se především kapacitou úložného prostoru. Místo 16GB paměti nabízí 32GB, což přijde vhod především při instalaci nejrůznějších aplikací. Kolik jich bude v první vlně k dispozici, však tvůrci neprozradili. Praktické je také to, že verze Pro má navíc zabudovanou výsuvnou kameru. Díky tomu je možné prostřednictvím TV uskutečňovat videohovory v rozlišení Full HD, a to až při 30 snímcích za sekundu.

Obě provedení by se měla začít prodávat ještě v průběhu letních prázdnin. Jak již bylo uvedeno výše, s dostupností se však zatím počítá pouze na čínském trhu. Základní model vyjde na 3 799 jüanů (cca 12 500 Kč bez daně), vylepšený model pak 4 799 jüanů (cca 15 500 Kč bez daně). Pokud se televizory Honor Vision dostanou do Evropy, budou pravděpodobně ještě o několik tisíc korun dražší, neboť pořizovací ceně si je kromě daně nutné připočítat také náklady na dovoz.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Honor Vision

 

Co nabídne Harmony OS?

Harmony OS má poměrně velké ambice. Nový systém má totiž fungovat kromě mobilů také na noteboocích, tabletech, televizorech či chytrých reproduktorech a dalších zařízeních z oblasti Internetu věcí (IoT), tedy ze segmentu chytré domácnosti. V další vlně se navíc počítá s přidáním podpory i pro desktopové počítače a systémy virtuální reality.

To v podstatě znamená, že Harmony OS nebude konkurovat pouze Androidu od Googlu, ale například také operačnímu systému Microsoft Windows. K masivnímu rozšíření systému má pomoci například to, že jej Huawei bude nabízet jako open source. S Harmony OS se tak v budoucnu setkáme patrně nejen na přístrojích od Huaweie a Honoru, ale také u přístrojů konkurenčních výrobců. Zda se tak opravdu stane, samozřejmě ukáže až čas.

Platforma Harmony OS nicméně vypadá velmi zajímavě. Kromě multiplatformního provozu láká například i na sdílené aplikace. Právě ty mají být jedním z největších lákadel nového systému. Vývojářům bude v podstatě stačit vytvořit program pouze pro jedno konkrétní zařízení, načež inteligentní algoritmus upraví počítačový kód automaticky tak, aby bylo aplikaci možné používat i na dalších přístrojích. Programátorům tak odpadnou starosti s testováním pro různá zařízení, což by mohlo novému operačnímu systému skutečně pomoci k masovému rozšíření.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Velkou výhodou má být snadné sdílení aplikací napříč různými zařízeními

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zařízení bude fungovat na celé řadě zařízení

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

Propojení tv a notebooku.

Lze tv s notebookem propojit tzv.kabelem usb - usb ?Hdmi na notebooku nemám.Nebo musím pouze propojit s klasickým modrým kabelem?Děkuji.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru