Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Hopsa hejsa! Recenzujeme Crash Bandicoot 4: It's About Time

Hopsa hejsa! Recenzujeme Crash Bandicoot 4: It's About Time

Recenze
Crash Bandicoot 4: It's About Time (PS4)_709426701
Crash Bandicoot 4: It's About Time (PS4)
Produkt není určen k prodeji.
Crash Bandicoot 4: It's About Time (Xbox)_1279889924
Crash Bandicoot 4: It's About Time (Xbox)
1 377 Kč 1 666 Kč
autor: Adam Plechatý

A že bylo na čase! Na nového Crashe nás herní průmysl nechal čekat setsakra dlouho a tak je slovní hříčka v podtitulu názvu o to vtipnější. Legendární plošinovka s rozčepejřeným (bandi)kojotem v hlavní roli nepřináší revoluci a je to tak dobře.

Vskutku, pokud patříte mezi pamětníky, kterým ještě někde ve skříni odpočívá stařičký PlayStation (ten první!), těžko budete skrývat dojetí. Ano, grafika od té doby udělala rázný hop a skok kupředu. Na PlayStation 4 se navíc vše hýbe svižně ve 4K a 60 FPS. Zkrátka a dobře všechno vypadá a zní skvěle, a to až do posledního chlupu na Crashově kožíšku.

To vše je hezké a tak nějak s tím člověk počítá, ale že se po trochu školometském remaku původní trilogie (N. Sane Trilogy) dočkáme takové lahody - to jsme i vzhledem k tomu, že na čtyřce pracoval docela neznámý ansámbl, opravdu nečekali.

Crash Bandicoot 4: It's About Time v kostce

  • 3D hopsačka pro opravdu šikovné a trpělivé hráče
  • Kolem 40 úrovní v hlavní kampani s pěticí hratelných postav
  • Dalších 60 úrovní v rámci vedlejších a bonusových úrovní
  • Dohráno můžete mít za 10 hodin, nebo také mnohonásobně více

Jde tu o čas!

Slovní spojení It's About Time z podtitulu není jen sebekritickým rýpnutím, že jsme na novou hopsačku s kojotem museli tak dlouho čekat. Ono tu totiž fakt jde o čas. Za prvé proto, že se vrací staré známé výzvy, kdo se tím či oním levelem proskáká, prosviští a proseká nejrychleji. No a za druhé také z toho důvodu, že se hlavní hrdinové vydávají nejen prostorem ale i časem.

Nečekejte časové paradoxy á la Návrat do budoucnosti (i když...), jenom výpravnou záležitost, která vás protáhne snad všemi možnými tématy prostředí, od mad maxovské stylizace, přes pirátské až po prehistorické světy. Všechny vypadají nádherně, kýčovitě, jak už je v sérii zvykem a je skvělé, že se tvůrcům podařilo posunout hru na technologickou špičku a přitom zachovat ducha celé značky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Časový parametr hraje svou roli i ve struktuře úrovní, do kterých tvůrci namixovali takzvané flashbackové levely, tedy inspirované původní hrou a nabízející opravdu hardcore výzvy v příjemně retro (až noirové) stylizaci. K nim se navíc musíte dostat bez jediného zhebnutí, čili pokud patříte mezi vznětlivější typy, raději se jim vyhněte. Můžete! Jsou nepovinné.

V případě, že budete tyto bonusové jednohubky ignorovat, na konec se proskáčet zhruba kolem deseti hodin (v závislosti na vaší šikovnosti, samozřejmě). Nějaká čtyřicítka úrovní se nicméně dá natáhnout dalšími šesti desítkami, což samozřejmě znatelně zahýbá i s časem dohrání. Zkrátka pokud chcete vidět vše, pár tuctů hodin tu naskáčete.

Jde tu o nervy!

Dark Souls nejtěžší hra, říkáte? A Crash Bandicoot jste hráli? Cha cha! Abychom parafrázovali filmového klasika, tahle hra není pro nemehla, zbrklouny a už vůbec ne neurotiky. Pamětníci se u nového Crashe budou rozčilovat (a bavit) přinejmenším stejně jako kdysi, mlaďoši budou (možná) vrtět hlavou, jak je možné, že se podobné hry pořád ještě dělají.

Naší jedinou výtkou by snad byla sem tam trochu nevyvážená křivka obtížnosti, kdy se i v počátečních úrovních objeví obzvlášť kruté pasáže, zatímco v těch pokročilých si budete klepat na čelo, co tím chtěli tvůrci říci. Ony kruté pasáže občas dokáží opravdu pozlobit tak, že si chtě nechtě raději dáte pauzu, přestože byste strašně chtěli vidět, co bude dál. A to je  trochu škoda. Nastavení obtížnosti je zkrátka vrcholným uměním, které tvůrci z Toys for Bob úplně ještě neovládli.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tak či onak si budete trhat vlasy, lámat prsty, vysedíte na gauči díru, nohama pod sebou vyšoupete podlahu. A pokud vás kombinace adrenalinu, rytmického vyťukávání přesných sekvencí na ovladači a dokonalého timingu berou, budete v sedmém nebi. Pokud ne, pak máte naštěstí nově možnost dát si (trochu) voraz díky novému módu, který vás nechá v případě smrti pokračovat od checkpointu, tedy bez nutnosti vracet se na začátek úrovně, jak bývalo zvykem.

Riskovat se přitom stále vyplatí. Sbíráním ovoce v retro módu získáváte životy, zatímco v módu pro zelenáče si zase odemykáte nové oblečky pro své hrdiny. Řekli jsme hrdiny? Crashe i Coco nejspíš znáte. Šarmantní dvojici chlupatých sourozenců v nové hře doplňují i další charaktery, každý s vlastní vychytávkou, která je od ostatních odlišuje. Ne že by se hratelnost nějak drasticky měnila, přesto je přítomnost dalších postav vítaným osvěžením, zvláště kvůli perfektnímu dabingu a pixarovským animacím.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jde tu hlavně o zábavu

Nového Crashe můžeme vřele doporučit. Všem, kterým žánr těch opravdu klasických plošinovek buď chybí, nebo mají pocit, že jim tahle část herní historie utekla a chtějí si doplnit vzdělání. Je to (víceméně) mistrná záležitost, návrat ke kořenům značky, s níž debutovalo onehdá úplně neznámé studio Naughty Dog - a kde teď jsou! Vrací se pochopitelně i masky, které našim hrdinům propůjčují speciální schopnosti - zhmotnit si plošinku z jiného časoprostoru, zpomalit čas, převrátit gravitaci nebo se rychle roztočit. Jde o skvělé osvěžení rytmického skákání, likvidování nepřátel a sbírání ovoce.

K celému zážitku patří i fakt, že ovládání nepatří mezi takzvaně pixel-perfect záležitosti, takže občas nevychytáte vzdálenost k plošince a jindy zase šoupnete postavou o fous víc než byste čekali. Orientace v 3D prostoru také občas hapruje, zvlášť v bonusových úrovních, které si vás navíc dovolí zmást zrcadlově převráceným rozmístěním a ještě k tomu vás pověsí na strop. Ale takový už Crash Bandicoot je a vždycky byl. Trochu rozkvrdlaný, hodně těžký, ale zatraceně zábavný.

Hodnocení: 90 %

Výrobce: Toys for Bob

Platformy: PS4, XONE

Věk: 7+

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru