Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Ideazon Reaper EDGE – herní hlodavec pod lupou

Ideazon Reaper EDGE – herní hlodavec pod lupou

Recenze

Pro každého hráče je kvalitní vybavení jednou z nejdůležitějších věcí a o myších to platí dvojnásob. V tomto článku se podíváme na zajímavý kousek, který má na svědomí společnost Ideazon a nese označení Reaper EDGE.

V dnešní době, kdy na trhu s herními myšmi vládnou společnosti jako Logitech, Razer nebo Genius, je pro méně známé firmy velice obtížné se prosadit a zaujmout uživatele. Začátkem letošního roku se na pultech našich obchodů objevila myška od firmy Ideazon s označením Reaper EDGE. Tato společnost není na trhu s herním vybavením žádným nováčkem, nicméně její jméno nemá takovou zvučnost jako výše zmiňované legendy. A s čím vytáhla do boje s konkurencí?

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovaný produkt - ilustrační foto výrobce

Balení a jeho obsah

Myšák k Vám dorazí ve velice pěkně zpracované krabici, která je vyvedena ve stylu knihy. Na všech bocích krabice naleznete číslovku 3200, což je uváděné maximální rozlišení senzoru. Na zadní straně je specifikace myši vyvedená ve třech různých jazycích a popis toho, co vše může tento hlodavec nabídnout. Když otevřete první stranu, která je zajištěna suchým zipem, spatříte myšku v celé své kráse schovanou za průhledným plastem. Toto balení je velice praktické z toho důvodu, že si v obchodě můžete myšáka prohlédnout, ale zároveň ho velice dobře ochrání při přepravě, což se o některých celoplastových baleních říct nedá. Když se konečně nabažíte pohledu na tohoto krasavce, asi ho budete chtít vysvobodit ze zajetí plastu, což provedete otevřením jednoho z boků krabice. Z ní vysunete plastový výlisek, který ukrývá samotnou myšku, pokyny k používání, stručný manuál (češtinu budete hledat marně) a reklamní leták od Ideazonu. Některé možná trochu zamrzí absence redukce USB/PS2, která je dodávána u některých hlodavců jiných výrobců. Pro většinu uživatelů to ovšem nebude problém a je to spíše kosmetická vada.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Otevřená kniha s myšákem

Technické parametry

Rozhraní

USB 2.0

Snímač

Laserový

Rozlišení

800/1200/1600/2000/3200 DPI

Rychlost

45 IPS

Akcelerace

20 G

Odezva

1 ms

Počet tlačítek

5

Frekvence

125/500/1000 Hz

Rozměry

12.5 x 6.9 x 3.8 cm

Podporované OS

Windows 2000/XP/Vista

Cena*

1845,- Kč včetně DPH a poplatků

* uvedená cena je pouze orientační a platí k datu vystavení článku

Co se týče použitelného rozlišení na běžném monitoru, je to velice individuální. Já jsem používal 1200DPI, což mně osobně přijde jako nejpříjemnější. Pro použití ve hrách je rozlišení samozřejmě větší, ovšem hraní s rozlišením senzoru 3200DPI je opravdu extrém a využije ho asi jen nepatrný zlomek hráčů s nadstandardní velikostí monitoru.

Věcí, která bude zajímat většinu hráčů je odezva. Ta závisí na používané frekvenci USB portu a při použití výchozí snímací frekvence 125ms by Vám byl i ten nejkvalitnější snímač k ničemu. Možné hodnoty, které jdou nastavit jsou 125Hz, které se rovnají odezvě 8ms, 500Hz, které znamenají odezvu 2ms a při nastavení frekvence 1000Hz je dosahována odezva 1ms. USB porty není nutné žádným způsobem „taktovat“, neboť myš umí i beze změny USB ovladače pracovat se snímacími frekvencemi 500Hz a 1000Hz. Myšku jsem testoval dvěma nezávislými programy Mouse Rate Checker a Direct Input Mouse Rate. Výsledky jsou velice dobré a prohlédnout si je můžete níže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výsledky testování programem Direct Input Mouse Rate

Jelikož výsledky v programu Mouse rate checker byly téměř totožné s těmi z Direct Input Mouse Ratu přiložím jen snímek z měření při 500Hz.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dosažené hodnoty při nastavení frekvence 500Hz

Ergonomie a zpracování

Z několika produktů různých firem je patrné, že po dlouhém období, kdy herní myši měli specifické oblé tvary, přichází doba inovace a hlodavci dostávají hranatější tvary. Toto odtržení od zaběhlých kolejí začal Logitech se svou G9 v létě minulého roku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Levobok Reaperu

Na první pohled je vidět, že je Reaper určen pro hráče s rukou větších rozměrů. Moje ruka není zrovna nejmenší a myška mi sedla do ruky tak akorát. K části, na které si hoví Vaše prsty, nemám téměř žádné výhrady – snad jen to, že tlačítka postrádají jakékoliv vyhloubení, které by umožnilo pohodlnější práci; takto jsou prsty položeny na kulaté ploše, což přesnosti jistě nepřidá.

V úvodu kapitoly jsem zmínil hranatější tvary. Ze snímků to možná není zcela zřejmé, ale levá hrana horní části, na které je položena dlaň, je celkem dost ostrá. To způsobuje nepříjemné tlačení a například při práci v grafickém programu to je vcelku omezující. Věcí, která si jistě zaslouží pochvalu je gumový grip pod palcem, který je velice příjemný a zamezí náhodnému sklouznutí palce. V pravém boku myšáka je vyhloubení pro prsteník a malík. Chybí tedy jakýkoliv pokus o rozdělení prostoru pro každý prst zvlášť, o což se pokoušela například společnost Genius u některých svých modelů. Spodní strana, vyvedená z plastu černé barvy nese výrobní štítek, při jehož čtení mě zarazilo několik skutečností. První z nich je to, že nikde není uvedena informace o takzvané „laser třídě“. Myši spadají do 1. třídy – označení povinné není, ale u většiny výrobců je běžné.

Druhou věcí je označení CE, což tady ale neznamená Conformité Europeénne, které by zaručovalo příslušnou certifikaci pro Evropský trh, ale China Export (co to znamená, asi není potřeba vysvětlovat ) – označení vypadá velice podobně, ale mezi těmito dvěma písmeny je v té „čínské verzi“ menší mezera, což je právě tento případ.

Nyní se od obchodních triků přesuneme zpět k funkčnosti myši, konkrétně ke klouzavosti. Při těchto testech byla použita herní podložka SteelSeries QcK+, bílý list papíru a lesklý povrch časopisu. Z obrázku níže je patrné, že Reaper nepatří k myším s těmi největšími teflony. Ve srovnání například s G9 jsou tyto „jezdítka“ velmi malá – jak budou vypadat za půl roku každodenního používání, nejsem schopen odhadnout. Samotná klouzavost na všech površích je velice dobrá a právě díky menším teflonům je v některých srovnáních o dost lepší než u dražších kolegů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Podvozek a laserový snímač

Nyní se pojďme přesunout k ovládacím prvkům – tlačítkům myši. Tohle je další věc, která mě vcelku překvapila, nutno podotknout, že nepříjemně. K levému „myšítku“ nemám žádné výhrady – stisk je jistý, dostatečně vysoký a pevný. Ovšem u pravého tlačítka mi přijde, že výrobce použil jiný senzor. Pro jeho stisk není třeba vynaložit takovou sílu jako v případě levého – to může způsobit nechtěný klik. Hlučnost stisku je zřetelná, ale v žádném případě rušivá.

Rolovací tlačítko si zaslouží velké plus. A to nejen za jeho rolovací schopnosti, ale také při jeho využití jako třetí tlačítko. Na obrázku níže je dobře patrný protiskluzový vzorek, který je na gumovém kolečku velmi vhodným doplňkem a zabrání proklouznutí zpoceného prstu. Při jeho použití jako další tlačítko jistě oceníte tuhost. Ta je dostatečná na to, aby nebylo stisknuto při zarolování, ale také naopak, aby se při kliku samovolně neprotočilo, což jistě mnoho uživatelů zná.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přední část myši s dobře patrným vzorkem na rolovacím kolečku

Posledním tlačítkem na horní straně myšky je ovládání DPI, neboli nastavení rozlišení laserového senzoru. Jak už jsem uvedl na začátku, možná rozlišení jsou 800,1200,1600,2000 a 3200DPI. Značnou nevýhodou je to, že tlačítko na změnu ovládání je pouze jedno a při změně musíte „projet“ všechna rozlišení, než se dostanete k tomu požadovanému. Bohužel ani vyloučení určitých DPI z cyklu v dodávaném ovládacím programu není možné. Momentálně nastavené DPI je signalizováno přímo vedle tohoto tlačítka pomocí postupně se rozsvěcujících diod, o čemž naleznete více informací níže.

Posledními tlačítky jsou ty na levém boku určené pro ovládání palcem. Tlačítko číslo 4, neboli to horní je umístěno velice vhodně a dostupné je snadno. Na jeho používání jsem si během chvíle zvykl. Tuhost je přiměřená, a tak Vám nic nebrání v jeho oblíbení a nastavení si často používaného makra právě na tohoto pomocníka. Jeho sourozenec, tlačítko číslo 5, je na tom o poznání hůře. To je zbytečně „zapuštěné“ do boku myši a tak není dostupné zrovna nejlépe. Další překážkou v jeho častém používání je okraj gumového gripu, který zavazí v precizním stisknutí. Navíc je jeho osa, na které je připevněno umístěna u horního okraje a tak je potřeba stisknout spodní okraj, což je velice nepraktické. Zkrátka, pokud to nebudete nutně potřebovat, asi po něm nesáhnete a jeho používání omezíte na minimum.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čtvrté a páté tlačítko na levém boku myši

Nakonec se zmíním o ocásku myšáka – ten je vcelku tuhý a neforemný. Dlouhý je dostatečně (200cm), ale za tuto cenu by si hlodavec zasloužil kvalitnější ohon.

Zpracování tohoto produktu je na velice vysoké úrovni a není mu co vytknout. Snad jen maličkost, že myš drží po hromadě klipy a nenajdete na ní žádný šroubek. To mně bohužel zabránilo v tom, abych Vám představil myšáka i ze vnitř, neboť jsem se obával poškození testovaného kusu. Po dílenské stránce je tedy produkt téměř dokonalý a nikde jsem nenašel jakoukoliv vadu zpracování.

Design

Co se barevného zpracování týče, bude první věcí, kterou hlodavec upoutá Vaši pozornost, použitá karbonová textura, z které je vyhotovena horní část. Na pohled působí velice elegantně a jistě potěší oko nejednoho hráče. Co ale u této části považuji za velké mínus je použití lesklého materiálu. Nevýhodou tohoto ne zcela šťastného řešení je jednak ulpívání otisků prstů, i když na použité textuře nejsou tolik výrazné, ale především budou mít s povrchem problémy ti, kterým se potí ruce. Při herním testu se několikrát stalo, že mi prostředník „poodjel“ po pravém tlačítku, což tváří v tvář nepříteli rozhodně žádného hráče nepotěší.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní část myšáka a dobře patrný lesklý povrch

Boky a spodní část jsou vyhotoveny z jednoho kusu plastu černé matné barvy, který je na omak příjemný a nedochází ke klouzání i se zpocenýma rukama.

Nyní k signalizaci právě používaného rozlišení. K tomuto účelu slouží postupně se rozsvěcující 4 diody červené barvy na horní části myši. Ti nejpozornější z Vás si všimli toho, že stupňů možného rozlišení je pět a diody jsou pouze čtyři. Způsobeno je to tím, že při nastavení nejnižšího rozlišení, tedy 800DPI nesvítí žádná dioda. Při největším rozlišení (3200DPI) rozsvěcování diod automaticky cykluje, což je sice efektivní, ale jelikož budete mít tento „informační panel“ po většinu času schován v dlani asi si jej moc neužijete. Pod tlačítkem na přepínání DPI naleznete další svítící prvek, a sice logo výrobce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Středový panel se signalizací DPI a logem Ideazonu

Instalace a ovládací software

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Instalační CD

Po připojení myši k počítači je detekována jako myš standartu HID a okamžitě funguje včetně přepínání rozlišení. Instalace z CD probíhá bezproblémově a každého jistě potěší absence nutnosti restartu PC.

Program, přes který budete vašeho nového hlodavce řídit, se jmenuje Reaper Edge Settings a zabydlí se Vám v tray liště.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ovládací panel myši

Ke kvalitnímu hlodavci patří kvalitní software a o ovládacím programu Reaperu lze prohlásit, že jím je. Nedosahuje takových kvalit jako například nový Setpoint od Logitechu, ale vše potřebné v něm najdete. To vše je „zabaleno“ do atraktivního kabátu.

První věcí, kterou Vám program umožní nastavit je samozřejmě konfigurace jednotlivých tlačítek a kolečka, u něhož jde přiřadit různé akce ke stisku a rolování nahoru a dolu. Seznam toho, co vše dovoluje program nastavit, naleznete na obrázku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Funkce, které jsou možné přiřadit k jednotlivým tlačítkům

Jak vidíte, v seznamu je i položka Keystroke/Macros, což znamená, že program umožňuje vytváření maker, či klávesových zkratek a jejich přiřazení k jednotlivým tlačítkům myši.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ovládání maker a klávesových zkratek

Na obrázku výše vidíte ovládací nabídku pro makra. Vpravo je seznam předdefinovaných funkcí, které jdou přiřadit k jednotlivým tlačítkům. A protože screenshot je víc, jak tisíc slov, seznam funkcí je opět na obázku níže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vlevo seznam běžných funkcí, vpravo funkce multimediálních přehrávačů

Další, velice užitečnou funkcí je podpora profilů, které si může každý uživatel upravit. Maximální počet profilů je 5 a pro každý profil jde nastavit rozdílná citlivost myši, snímací frekvence, rychlost rolovacího kolečka, rozlišení senzoru a rychlost dvoj-kliku. Samozřejmostí u takovéto myši je možnost nastavení os X a Y.

Klady, zápory

Ideazon Reaper EDGE

+

-

Odezva

Lesklý povrch

Grip pod palcem

Pouze pro praváky

Tvorba profilů

Menší teflony

Kvalitní rolovací kolečko

Špatně dostupné tlačítko

Celkové zpracování

Tuhý kabel

Cena

Závěrečné hodnocení

Ideazon Reaper EDGE mě během testování několikrát překvapil. K těm milým překvapením patří výborný senzor a snímací frekvence stejně jako rozlišení 3200DPI. Po vzhledové stránce je myš velmi povedená s moderním designem. Ergonomie je samozřejmě pravoruká, což vylučuje možnost použití leváky. Hlodavec padne lépe do větší ruky. Velmi kladné hodnocení si zaslouží dodávaný software, který je velice jednoduchý a jeho ovládání je intuitivní bez složitých nabídek. K těm nemilým překvapením patří nevhodný lesklý povrch hlavní části myši, což ale může u některých nahradit zmiňovaný výborný vzhled. Dalším negativem je nepříliš dobrá ergonomie. To vše za cenu, která je jen o pár set korun nižší, než ta nynějších královů herních myší.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (38)

Ideazon Reaper EDGE aneb slušný základ hráče....

osobně se m ilíbí víc než razor coperhead.Carbonová imitace je moc hezká.Zarazila mne ale docela cena 1845 je slušná sumička za kterou si pořídíte přeci jenom nějakou tu ramku nebo dosti podpoří tato suma při vybýrání VGA.Pro běžné uživatele kteří lítají po webech asi nemá tahle myška cenu.A jenom takovej dodatek ony prý malé teflonky ... když je dobrá podložka ,tak nejsou potřeba nějaké velké :-)

@piro:cz: Ta krabice je opet okopirovana od Razeru (otazka casu ,kdy to okopiruji dalsi vyrobci).
Jeste bych doplnil ,ze hodne uznavanou firmou je Microsoft ,ktery v clanku neni.Jinak se mi zda 1845,- na tuto mys docela dost ,pokud chce firma uspet s timto produktem ,tak by cena mela byt nizsi!

@R4YNE8: souhlasím cena je docela přemrštěná

@R4YNE8: no vono tu krabici mam zato vynalez uz davno logitech, akorat pres ni nedaval to viko :)

@beznick: Presne tak :o)

@beznick: No prave ,to viko se suchym zipem je specificke pro obaly Razeru.Logitech je ma bez vika.
Ostatni vyrobci bud kopiruji od Razeru nebo od Logitechu!

@R4YNE8: Já bych se taky přimluvil za Microsoft. Podle mého názoru dělá nejlepší myši i v nišší kategorii. Naopak levné Logitechi jsou špatný. Alespoň taková je moje zkušenost.

@piro:cz: :) Jeste bych dodal, ze je jen pro pravaky! Lesklej povrch a jak pisete je dost draha!

Good

velice dobrá myska,ale ja mam Logitech LX7 a s tou sem nadmiru spokonej

@Fioz: Jo je pěkná akorát je docela dráha a má lesklej povrch což se mě moc nelíbí ale ostatní výbava je slušná. Ale já bych si jí nekoupil.

@sasmen: Zdravim,
JJ maté pravdu, velice peknš zpracovaná myška ale ten lesklý povrch si myslím není moc dobrá volba, z vlastní zkušenosti to vím. Za prvé nepříjemě se potí ruka , a tím pádem i sklouzavá. Ale design a rozlišení... no není co vytknout:)

@Milcek: Vypadá to na jednu z dobrej myší "!!!

@Fioz: jj souhlasim...prostě dokonalej vzhled....

@ROUSKOU_cz: pěký desing..., ale stačí my obyčejna...:-)

KRysa

vypadá opravdu slušně, ale já jsem věrný A4TECHu.

@Lehy: hmm, a ja Geniusu :D

@Lehy: ja taky pro A4Tech mam od ni X7micku a je fajn.. navic me nevyhovujou mysky podobneho strihu kde si uplne polozis na ni ruku to ja nedelam.... nak sem si na t nikdy nezvyk a pri hrani me to ani prinejmensim nevadi.. :)

@vvvosa: jj a4tech x7 moje řeč :-) už ji mám přes rok u compíka a nemůžu si stěžovat .

@vvvosa: Hmmmmmm a já jsem věrný svojí holce:D

Good

jojo ale vzhled někdy klame

...

JJ, logitech to ma uz dlouuuho...Jinak mam od Logitechu uz jedu asi 2 a pul roku na MX1000 a celkem dost jsem hral a je da best(nemenil bych), sice mi ze zacatku prisla tezka ale zvykl jsem si za 2dny:D Mno ten Reaper ma peknej design, ale podle me je ten leskly povrh nepraktickej...

Bezdrat

goood misicka ale este by to chtelo v bezdratu ale ono to je jedno jen pro pohodli

@howno_2006-broulik: to je nesmysl, imho herní myši nemůžou být bezdrátový kvůli odezvě...

@Tomasczek: Asi tak na herní styl je drát nezbytný.bezdrát je víc pro nepařnemy jak pro pařmeny:-Dale každý má svůj styl

@michal tomastik: muj styl je bezdrat u notebooku a u desktopu podle chuti momentalne mam mysku od seznam.cz ktera paradne sviti a plave v ni ten jejich pes ale kdyz bych hral sahl bych po necem jinym ;D

@Tomasczek: tak tak, výrobci pozlacují konektory kvůli vodivosti-> nižší odezvě. Bylo by to nešťastné řešení pro pařany

@Tomasczek: Přesně tak kabely forever...si představ myšku bez ocásku - to už není myška že? Ale tahle má fak t pěknej vzhled.

@Tomasczek: ono záleží na tom, co se hraje :) ale tyhle myši jsou spíše pro FPS a tam má opravdu jakýkoli bezdrát ještě trochu prodlevy oproti pevnému připojení kabelem. nicméně projeví se to hlavně pokud hrajete multiplayer, pro jednoho stačí bezdrát i pro FPS

@Anonymní uživatel: Mno, až tu bude někdo pořádnej sakra progamer tak ani neceknu, ale človíček co si hraje někde CoD na public serverech a říká že má klan, kterej mu vydrží pár dnů tže pak se rozpadne ani ten rozdíl mezi rátem a bezdrátem nepozná....

Ujdeto

celkem ujde ta myska

Rozlišení

Přijde mi že rozlišení je zbytečně velký. Na svý kryse mam poloviční a úplně to stačí.

@Siffredy: musim rict ze mam mys z rozlisenim 1600 a ma ji na nejvissi rychlosti a po case se mi to zda uz pomale

osobně se moc nelíbí

@Waros: rekl bych to sami

@Waros: Souhlasím.

@Waros: Taky mě na první pohled nezaujala....

Spokojenost

Na CSS se mi velice osvedcuje, doda takovy falesny pocit jistoty, dve tlacitka navic jsou akorat, na nabijeni a odhozeni vybity zbrane. :) A za tech $50, co me stala...

Miš

na prvni pohled mne zaujala,uplne luxusni .

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru