Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
IFA 2018: Surface Go a Hololens. Budoucnost v podání Microsoftu Události
Microsoft Surface Go 64GB 4GB  + DIGI TV s více než 100 programy na 1 měsíc zdarma
Microsoft Surface Go 64GB 4GB
9 908 Kč 11 989 Kč

IFA 2018: Surface Go a Hololens. Budoucnost v podání Microsoftu

Žádnou zásadní novinku, která by ještě nebyla představena, společnost Microsoft na veletrh IFA do německého Berlína sice nepřivezla, ale i tak bylo rozhodně na co koukat. Návštěvníci si mohli vyzkoušet všechny novinky amerického počítačového gigantu.

Patrně největší rozruch budil systém rozšířené reality Microsoft Hololens. Přední část tohoto modelu je průhledná jako opravdové brýle. Když je má uživatel na sobě, vidí skutečné objekty před sebou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Microsoft Hololens

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Microsoft Hololens

 

V rohu u každého oka se však ukrývá speciální kamera, která dokáže promítat obraz na hledí v reálném čase. V praxi to pak vypadá tak, jako by skutečně byl před vámi vytvořen virtuální předmět. Vše se ale odehrává pouze v náhlavní sadě.

HoloLens přitom nemá najít uplatnění pouze u her, ale také u celé řady aplikací. Už nyní je k dispozici například program Skype. U něj se volající zobrazí na virtuálním displeji před vámi, a je jedno, jestli zrovna cestujete hromadnou dopravou nebo sedíte doma na gauči. Nabídka aplikací by se měla postupem času rozrůstat.

Kdy a za jakou cenu se budou futuristické brýle od Microsoftu prodávat, však zatím bohužel není jasné. Na akci nicméně byly k vidění systémy i dalších výrobců, s jejichž vývojem Microsoft pomáhá. Na vlastních brýlích pro rozšířenou realitu pracuje například Toshiba.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chytré brýle od Toshiby

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chytré brýle od Toshiby

 

Počítače: od velkých po snadno přenosné

Velká pozornost byla věnována u Microsoftu také počítačům. Prim hrál především nový hybrid Surface Go, který bude lákat na příznivou cenovku. Novinka nabídne menší rozměry než předchůdce, což je dáno především použitou obrazovkou. Výrobce vsadil na 10palcový displej s poměrem stran 3:2, což je pro práci ideální. Zmenšilo se také rozlišení, a to konkrétně na 1800 x 1200 obrazových bodů. Na danou velikost dotykové plochy je nicméně rozlišení velké tak akorát. Tablet dovede pracovat se stylusem Surface Pen a dovede rozpoznat až 4096 úrovní přítlaku.

Surface Go v akci

 

Místo Atomu vsadil výrobce tentokrát na pokročilejší Pentium 4415Y z edice Kaby Lake-Y. To má dvě jádra pracující s technologií HyperThreading (4 pracovní vlákna), která udávají pracovní tempo při frekvenci 1,6 GHz. Na výběr budou různá provedení, která se budou lišit velikostí operační paměti a úložného prostoru. Základní provedení nabídne 4 GB operační paměti a 128GB úložný prostor, u vyšší verze budou tyto hodnoty dvojnásobné, tedy konkrétně 8 GB a 256 GB.

Volitelně půjde dokoupit speciální kryt, který po nacvaknutí slouží jako klávesnice. V takovém případě dokáže novinka nahradit při práci i notebook. V zadní části tabletu nalezneme již tradiční poznávací znak tabletů Surface – výklopný stojánek, který poslouží k polohování displeje. A to nejen v režimu notebooku s připojenou klávesnicí. Tablet také disponuje dvěma fotoaparáty s rozlišením 5 a 8 megapixelů.

Surface Studio v akci

 

Vyzkoušet si mohli návštěvníci také stroj zvaný Surface Studio. Ten na první pohled vypadá jako extrémně tenký 28palcový monitor v designovém hávu. Ve skutečnosti jde však o plnohodnotnou all-in-one sestavu. Tak tenkého profilu se výrobci podařilo dosáhnout díky tomu, že jednotlivé díly neuložil přímo do monitorové části, ale do jeho podstavce. Díky tomu tloušťka zařízení činí pouze 12,5 mm.

Sluší se podotknout, že 28palcová obrazovka ukrývající se v hliníkovém rámečku je celá dotyková a zvládne rozeznat všech deset prstů najednou. Nabízí rozlišení 4500 x 3000 obrazových bodů. Takto netradičního rozlišení bylo dosaženo poměrem stran 3:2. V reálu by podle zástupců amerického softwarového gigantu měla skutečná stránka o formátu A4 odpovídat velikosti v digitální podobě.

A konečně na akci nechyběl ani Surface Hub 2 – obří počítač, který se věší na stěnu, kde může sloužit k prezentacím apod. Využití tento největší počítač v nabídce Microsoftu nalezne především ve firmách.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Surface Hub 2

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru