Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Intel Developer Forum: Budoucnost počítačů i mobilů je fascinující

Intel Developer Forum: Budoucnost počítačů i mobilů je fascinující

Události

Ani CES, ani jiný obří veletrh. Intel odhalil stejně jako každý rok vlastní novinky na konferenci Intel Developer Forum. A letos se bylo opravdu na co dívat - vzduchem létala BMX kola s čipem Curie a na pódiu pochovodovali obří robotičtí pavouci s procesorem Intel Core i7.

Letošní ročník Intel Developer Forum se prakticky celý točil okolo nových a rozvíjejících se technologií, ve kterých největší výrobce čipů na světě vidí budoucnost. A právě na ty se nyní společně podíváme detailněji.

Velká část tiskovky se točila okolo Internetu věcí. Právě pro systémy inteligentní domácnosti, ve které se spotřebiče budou schopny připojovat k internetu a komunikovat mezi sebou, vyvíjí Intel miniaturní čip zvaný Curie. Že jím nemusejí být vybaveny pouze pračky a ledničky, demonstrovali tvůrci přímo na pódiu – dva takové čipy totiž namontovali do BMX speciálu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čip Curie je velmi miniaturní

 

Curie dokáže na kole sledovat polohu kol i řídítek v reálném čase a získaná data odesílat bezdrátově na libovolný systém. Novinka by tak mohla najít uplatnění v nejrůznějších soutěžích, kde by porotci měli jasný a nezpochybnitelný přehled o náročnosti prováděných triků.

Curie ale samozřejmě nalezne uplatnění i v celé řadě dalších zařízení. Mělo by jít o univerzální čip, který se do zařízení pro Internet věcí bude montovat stejně jednoduše, jako do stávajících stolních sestav.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Létající BMX nad hlavou? I to je Intel Developer Forum…

 

Nový rozměr hraní

Velký prostor byl věnován také technologii Intel RealSense, kterou pravidelní čtenáři CZC.cz mohli okusit už letos v červnu při recenzi unikátního notebooku ASUS N551J. Základem technologie Intel RealSense je vůbec první integrovaný 3D a 2D kamerový modul, který zařízením umožňuje vidět prostorově. Výrobce dokonce ve svých upoutávkách tvrdí, že „kamera vidí podobně jako lidské oči“.

Kamera dokáže rozeznat různá gesta a všech deset prstů. Zároveň zvládne rozeznat rysy lidské tváře a na základě těchto dat rozumí pohybu i emocím. Dokáže rozlišit popředí od pozadí, umožňuje rozšířit realitu o virtuální interaktivní prvky, umí trojrozměrné skenování položek a další věci.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

RealSense bude sloužit nejen jako ovládání, ale také jako další prvek umocňující reálnější pocit ze hry

 

Intel nyní předestřel, že RealSense nalezne uplatnění nejen coby bezdotykové ovládání v jednoduchých hrách, ale také v sofistikovanějších titulech. Přímo na úvodní tiskovce ukázal automobilový simulátor, ve kterém speciální kamera snímá polohu hlavy hráče a podle toho upravuje výhled z vozu na obrazovce. Jak je vidno, RealSense tak bude sloužit nejen jako ovládání, ale také jako další prvek umocňující reálnější pocit ze hry.

 

Mobily si poradí se 3D

Ve spolupráci s Googlem pak Intel ukázal, jak pokračují práce na ambiciózním projektu Tango. Ten by měl umožnit tabletům a smartphonům snímat okolní prostor ve trojrozměrném režimu. K tomu mají tyto mobilní zařízení využít právě technologii RealSense. V obchodech bychom se prvních přístrojů s touto 3D kamerou měli údajně dočkat co nevidět.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prototyp mobilního zařízení s technologií RealSense

 

Na své si na Intel Developer Forum přišli i milovníci hardwaru. Tak trochu malou revoluci chce totiž Intel způsobit s novou technologií 3D Xpoint, která by měla odsunout postupně na druhou kolej SSD jednotky i klasické operační paměti. 3D Xpoint je totiž ve srovnání s nimi násobně rychlejší a s největší pravděpodobností také levnější. První moduly využívající novou technologii by se měly objevit už v příštím roce.

Samotný závěr konference pak musel udělat jistě radost milovníkům sci-fi. Na pódium totiž napochodovali obří robotičtí pavouci, které je možné ovládat na dálku. Ten ze všech největší, byl samozřejmě poháněn procesorem Intel Core i7. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obřího robotického pavouka pohání procesor Intel Core i7

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru