Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
iRobot Roomba 581 - malý velký úklidový pracant

iRobot Roomba 581 - malý velký úklidový pracant

Recenze

Luxování bytových prostor je náročné na čas. Toho většina z nás má v životě pomálu. Zlehčeme si práci a nechme za nás vyluxovat iRobot Roomba, když právě nejsme doma. Inteligentní robot nám pomůže a čas ušetří.

iRobot Roomba je inteligentní spolupracovník do bytu či domu, který vám výrazně ušetří čas, který byste jinak věnovali luxovaní koberců, lina či parket. Stačí jednoduše naprogramovat a o nic se nestarat. Přijdete po práci domu a je odpracováno. Tak by se dala shrnout funkce pomocného pracovního robota pro domácnost. Pro dnešní test jsme vybrali toho nejlépe vybaveného. iRobot Roomba 581 má největší příslušenství, oproti ostatním modelům se však základním fungováním liší jen málo.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Možná jsem vám prozradil na začátek hodně, je však potřeba mít jasno, o čem dnešní test bude. Pod pojmem robot si asi každý z nás představí kovovou postavu blíže či vzdáleně podobnou člověku. Taková robotická doba ale zatím ještě běžně nenastala, a proto se dnes budeme věnovat robotu jako běžnému zařízení, které však pracuje samostatně bez naší pomoci.

iRobot Roomba 581 - malý a účinný pracovník

Roomba 581 a robot kruhového tvaru a poměrně malou výškou. Budí tak dojem, že se jedná pouze o jakési moderní, avšak ne moc účinné řešení úklidu pro líné lidi. V obou případech je ale opak pravdou, o čemž se přesvědčíme a ukážeme si. Metrická velikost robota je v průměru 34 centimetrů při výšce 9,5 centimetrů. Hmotnost verze Roomba 581 je 5,56 kilogramu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Každý model je rozlišen podle barvy. iRobot Roomba 581 je celý černý. V podstatě celé tělo je z pevného plastu. Na vrchu zařízení vidíme ovládání. Nejvyšší modely jako dnes testovaný mají tlačítek a nastavení více, nižší modely méně. V příslušenství Roomba 581 navíc najdeme i dálkový ovladač, kterým můžeme robota jak zapnout, jak i směrovat dle našeho přání.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ovladač je skoro shodný se schématem ovládání na robotickém vysavači, má však navíc i směrová tlačítka. Pro chod ovladače jsou potřeba čtyři běžné AA baterie. O stavu jejich nabití informuje diodový indikátor na levé straně ovladače. Velikost dálkového ovládání je přibližně jako dlaň větší mužské ruky. Nyní se podívejme na video výrobce, které nám názorně ukáže, co Roomba umí.

Velmi zajímavé. Dozvěděli jsme se mimo jiné to, že se nemusíme bát pádu robota ze schodů nebo také to, že při nalezení více špíny místo vyčistí důkladněji. Zdá se, že to tak hloupí stroj není.

Obsah balení iRobot Roomba 581

Ač se všechny typy Roomba čističe liší barvou, to hlavní v čem se liší je příslušenství. U našeho testovaného modelu najdeme vše, co je možné.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Mimo přístroje samotného a ovladače, které jsme si už ukázali, najdeme dokovací stanici a k ní napájecí kabel. Nechybí ani náhradní gumový i štětinový kartáč stejně jako jejich čistič. Vidíme také náhradní tříhlavý kartáček, náhradní filtr a tři virtuální zdi v podobě majáčků. Celý soupis z balení vypadá takto:

  • iRobot Roomba 581
  • automatická nabíjecí základna
  • zdroj
  • 3x virtuální zdi s majákem
  • dálkové ovládání
  • sada pro čištění kartáčů
  • náhradní gumový kartáč
  • náhradní štětinový kartáč
  • náhradní boční kartáč
  • 1x náhradní filtr

Je dobře, že jsou dodávány všechny potřebné náhradní díly najednou. Nestane se nám tak, že jeden časem přestane fungovat a my bychom museli čekat na objednání náhradního.

iRobot Roomba 581 - podrobnější představení

Dnešní test je hlavně o ukázce funkčnosti a popsání schopností robota. Před praktickým popisem jeho práce se ale nejdříve podíváme, s čím máme technicky tu čest.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Základem pro správnou funkci je samostatná baterie, která je zabudována uvnitř těla. Její výdrž je schopna pokrýt úklid až čtyř místností. Tuto hodnotu posoudit dost dobře nejde, neb máme každý jinou velikost pokoje a jinou plochu pro úklid, avšak doba, kterou robot vydrží pracovat je poměrně dlouhá a určitě bude stačit minimálně na dva velké pokoje. Výrobce udává výdrž minimálně hodinu a půl.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabíjení probíhá přes nabíjecí základnu, do které se robot zařadí sám. Nasměrování probíhá vždy přesně pomocí vysílačů, které se k sobě nakonec nejvíce přiblíží, což vidíme na obrázku. Doba do plného nabití je přibližně tři hodiny.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dálkový ovladač jsme si již ukázali. Ovládání na přístroji je podobné. Můžeme zde robota zapnout a vypnout, tlačítkem Dock ho poslat na nabíjení. Tlačítko Clean je pro tradiční čištění, Spot pro důkladný úklid. Nastavit si přes horní a spodní tlačítka můžeme čas, kdy bude přes den Roomba uklízet, dokonce na každý den jinak. Vše se nám zobrazí na červeném digitálním displeji.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Všechen nashromážděný materiál z úklidu jde do záchytného sběrného místa. To je rozděleno na část pro větší částice a pro menší, prachové. Vzduch prochází přes filtr. Systém sběru nečistot jsme viděli v ukázkovém videu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ve spodní části jsou dvě kolečka, která robota pohání. Celá zelená konstrukce s kartáči se dá vyndat pro vyčištění či výměnu kartáče. Sběrný koš se nasune přímo k hrdlu kartáčů. V přední části nechybí ani menší bílé kolečko, které je volně pohyblivé podle potřeby posunu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Malý tříhlavý štětec v přední části má za úkol vyhánět nečistoty z krajů místnosti, kam nasávání zespodu nedosáhne. V tomto směru se jedná o jedinou nevýhodu zařízení při úklidu. Štětec sice kraje vyčistí od základní špíny, avšak docílit kvality úklidu spodních kartáčů nemůže. Nakonec představení se podívejme na komentované video, které vám představí robota i jeho praktické umění:

Praktické poznatky z testování

Asi základní informací pro použití je, na jakém principu robot pracuje. Před zapnutím se ujistíme, že je všechno jak má a nic nechybí. Zapojíme také dokovací stanici, kam se může jet robot v případě potřeby či pro vyzkoušení dobít.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Robota vždy umístěte při začátku úklidu do prostřed místnosti. K tomu vám pomůže i šikovné madlo, které jsme vám ukázali ve videu. Umístění na střed není podmínkou, avšak robotovi pro začátek pomůže. Jeho úklid totiž začíná právě spirálovitým pohybem od místa startu. Načíná tak opravdu vždy, což jsme vyzkoušela. Rotační směr mu vydrží až do chvíle, kdy nabourá. V té chvíli se snaží najít hranu, podél které by se mohl dále ubírat. Pokud ji nenajde, začne křižovat sem tam po místnosti, dokud celou plochu nevyluxuje. Ač jsme si z relativně chaotického pohybu mysleli, že některé místo prostě musí zůstat nevyluxované, opravdu se tak nestalo. Za 10 minut pohybu totiž robot stihne projet opravdu všechno.

Důležité jsou při pohybu senzory. Ty má jak na kontakt s předměty, tak proti spadnutí ze schodů. Před nabouráním do čehokoli robot zpomalí a jen ťukne. Plastové čelo žádné stopy nezanechává, což je důležité. Spodní senzory zajišťují, že Roomba nikam nespadne. To ostatně vidíme v krkolomném testu na stole ve videu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pro plnohodnotný úklid místnosti, když zrovna nejsme doma, slouží takzvané virtuální zdi. Jsou to majáky, které jsou poháněny dvěma A bateriemi. Postavíme je do dveří a robot díky nim nevyjede z místnosti dříve, než ji celou uklidí. Jejich vysílač je stejný jako u dokovací stanice a na těle Roomby.

Mezi všemi snímači, které Roomba má, najdeme i ten, který detekuje špinavější místa. Pokud se špína někde nakumulovala, Roomba místo pečlivě několikrát prodeje. Zkusili jsme to na vysypaných ovesných vločkách a detekce proběhla úspěšně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sběrná místa pro špínu jsou poměrně motivační a zjistí nám, zda robot opravdu něco vysaje. Jejich čištění je pouze o vysunutí sběrné části a vysypání smetí do koše. Prachový filtr se vyklepe jednoduchým vysunutím. Při našem testu jsme zjistili, že hlavní složkou nečistot jsou vlasy a prach, což odpovídá. I přes poměrně častý úklid pokoje běžným luxem toho Roomba 581 vysála nečekaně dost, byl jsem mile překvapen.

Čištění zvládá robot opravdu na všech površích. Ač je čištění pouze vzduchové, je dobré i hladké lochy nejdříve nechat vyluxovat a poté až vytřít.

Celkové hodnocení a závěr

V dnešním testu jsme si prakticky ukázali velmi zajímavý technologický produkt pro uklízení, přesněji luxování. iRobot Roomba je sympatickým a poměrně inteligentním pomocníkem do domácnosti, který vám rozhodně ulehčí práci a ušetří čas. Mohu se přiznat, že jsem byl ke stroji před testováním poměrně skeptický, avšak výkony zařízení mě přesvědčili, že kvalita uklízení zde opravdu je.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Uklízecí robot Roomba 581 je nejvyšším modelem řady a má také nejvíce příslušenství, které můžeme pochválit. Obsahuje vše, co potřebujeme i s náhradními díly. Velmi dobré jsou majáky, tedy virtuální zdi, díky kterým robot nemůže za ohraničené místo, dokud prostor pokoje neuklidí. Potěšující je i dálkové ovládání, se kterým si s automatickým luxem můžeme i pěkně pohrát. iRobot Roomba je aktuálně velmi zajímavým zbožím, které využije opravdu každá domácnost. Po našem redakčním testu rozhodně robočistič doporučujeme, ušetří vám čas a práci.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (6)

Zkoušel jsem ho

Zkoušel jsem ho doma asi 14 dní. Byl fakt výbornej. Ale určitě nevezme všechnu špínu do hloubky a je nutné alespoň jednou týdně luxovat normálním luxem.

@Tadynovy: Jo ještě jsem zapoměl napsat, že mám doma koberec s vyšším chupem a kočku. proto mu to dělalo problém. Na parketách to bylo 100%.

@Tadynovy: Určitě? Vysypej úmyslně do rohu místnosti například rýži a ukaž, jak tento robot umí vysávat. Tato věc stojí 9 tisíc, neříkám že to není dobrý pomocník na základní vyluxování, ale také to za ty peníze není nic převratného.

@Uranos144: Na rýži bych se vykašlal i s normálním vysavačem, ta se shrne na lopatku a vyhodí. Ale s moukou či cukrem by si už bez problémů mohl poradit. Navíc vymýšlet takové schválnosti jen abych dokázal, že něco nefunguje, to chce opravdu vysoké IQ.

Také jsem ho zkoušela

Přes víkend jsem měla půjčeny typ 555. Vysavač musíte nechat pracovat samostatně, bez Vaší přítomnosti, protože Vás bude rozčilovat, že nevysává právě tam, kam byste Vy se svým normálním vysavačem právě teď najeli. Ovšem výsledek je skvělý a to máme doma trvale línajícího labradora. Určitě nevysaje na 100%, ale to ani já s rotačním kartáčem na normálním vysavači. Je ideální k naprogramování denního úklidu, který zvládne v době, kdy jsem s labradorem na procházce. Jednou týdně pak je třeba stejně vzít do ruky normální vysavač, já totiž prach na nábytku neutírám, ale vysávám, stejně jako prach na zásuvkách, vypínačích, chlupy na boku gauče a pod. Ale o podlahový úklid už se postará rombík. Dostanu ho pod stromeček :-D

Mám doma

Tuhle mršku si koupil tchán asi před 14 dněma. Já jsem tomu nejdriv moc nedůvěřoval a jeho cena mi přišla jako vyhozeny prachy, ale byl jsem prijemne prekvapen. Škoda jen že se dá nastavit na každej den že luxuje max jednou. Má dvě hodně chlupatý kočky který se po pokoji celej den honi, tahaj pisek ze zachoda, rozhazujou hračky a trousí granule. Je pravda ze pokoj neni sice nijak extra velkej ale obsahuje jeden velkej stul, postel, 2 zidle, nejaky kočičí prolejzacky a nejaky hracky ale do hodiny je krásne vyluxovanej(v prostred pokoje je koberec vsude kolem jinak parkety) Pokud nema nekdo hluboko do kapsy tak muzu jen doporučit :) Kočky si na nej po tejdnu zvykly a ted se na nam i vozi :D

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru