Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
IT bastlírna: Bezdrátový internet do celého domu. Snadno s pomocí mobilu

IT bastlírna: Bezdrátový internet do celého domu. Snadno s pomocí mobilu

Návody

Stále více zařízení se v našich domácnostech připojuje k internetu pomocí bezdrátového standardu WiFi. Pokud však signál není někde dostupný, problém je hned na světě. Tento problém se však dá poměrně snadno vyřešit, pomocí zařízení TP-Link Deco.

I když se to nemusí na první pohled zdát, v domácnostech se k počítačové síti připojují desítky různých zařízení. Kromě počítačů a notebooků jsou to například chytré telefony či tablety. Stejně tak ale mohou bezdrátovou konektivitu využívat nejrůznější senzory a čidla ze systémů pro chytrou domácnost, nebo například NAS servery pro snadné sdílení dat mezi jednotlivými zařízeními.

Jednoduchým propočtem dojdeme k tomu, že zatímco před lety spoléhalo na domácí počítačové sítě jen pár zařízení, aktuálně bychom je mohli počítat na desítky. Úměrně tomu tedy pochopitelně rostou i nároky na domácí routery a bezdrátové sítě obecně.

Pokrýt obyčejný dům nebo klidně i jen trochu větší panelákový byt dostatečně kvalitním WiFi signálem tak nemusí být vůbec jednoduché. Zpravidla totiž nalezneme místa, kde je zkrátka „internetová tma“.

Je pravdou, že pomoci s tím dovedou nejrůznější zařízení – například repeatery či WiFi extendery. Ale jejich instalace není vždy úplně nejjednodušší a s funkčností to v některých případech také pokulhává. Právě proto působí jak zjevení systém TP-Link Deco, u kterého všechno funguje velmi spolehlivě a konfigurace je více než snadná. Ale pěkně popořadě…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

TP-LINK Deco

 

První seznámení

Deco je v podstatě WiFi systém, který má v základu tři bezdrátové jednotky. S nimi dokáže vytvořit souvislé pokrytí prostor o ploše až 420 m2 bezdrátovou sítí o rychlosti 400 Mb/s v pásmu 2,4 GHz a 867 Mb/s v pásmu 5 GHz. Zajímavé je jistě i to, že k trojici základních jednotek je možné přidávat i další základny pro pokrytí většího prostoru nebo zkrátka místa, kde se bezdrátový signál šíří hůře.

Základní jednotky vypadají úplně stejně, jsou to malé kulaté základny s velmi zajímavým designem. Vrchní strana totiž vypadá, jako by se na ní právě nesla vodní vlna. Stejný atypický tvar mají všechny tři jednotky.

Na rozdíl od většiny síťových prvků se tak v případě systému Deco nemusíte obávat toho, že by na konferenčním stolku v obýváku nebo někde v knihovně dělala jednotka ostudu. Naopak, líbivým designem do moderních domácností krásně zapadne.

Hlavním výrobním materiálem byl v tomto případě plast bílé barvy. K použitému materiálu ani kvalitě zpracování nelze mít výhrad. Na zadní straně každé jednotky naleznete USB-C konektor, který slouží k napájení, ale zároveň také dva klasické síťové konektory. Celou síť je totiž s hlavním hrdinou dnešní IT bastlírny šířit nejen vzduchem, ale také po kabelu.

Pojďme se tedy podívat, jak celý systém vypadá.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Celý systém se skládá ze tří jednotek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na jednu jednotku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Design se rozhodně povedl, na samotné špici horní části je indikační dioda

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na zařízení z profilu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konektorová výbava čítá dva ethernetové porty a USB-C konektor pro napájení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana jednotky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na spodní straně se ukrývá tlačítko pro reset

 

Klíčové vlastnosti:

Čtyřjádrový procesor

Bezdrátové připojení: 400 Mb/s v pásmu 2,4 GHz + 867 Mb/s v pásmu 5 GHz

4 interní antény v každé jednotce Deco

2 gigabitové porty na každé jednotce Deco, 1 port USB typu C

Kompatibilní s protokolem IPv6 (Internet Protocol verze 6)

Bluetooth 4.2

Automatizované nastavení sítě a asistence s optimalizací rozmístění prvků

Bezplatná technická podpora po celou dobu životnosti produktu

Ovládání z mobilní aplikace

Komplexní zabezpečení s ochranou HomeCare od Trend Micro

 

První zapojení. S mobilem v ruce

Konfigurace řady síťových prvků není vůbec jednoduchá a v jednotlivých nabídkách se snadno ztratí i ostřílení uživatelé. Páni inženýři v TP-Linku se nicméně snažili o to, aby konfigurace a celé nastavení sítě bylo co možná nejjednodušší. A hned na úvod musíme zmínit, že se jim to rozhodně povedlo.

S konfigurací celé sítě totiž pomáhá mobilní aplikace TP-Link Deco, kterou je možné stáhnout zdarma na zařízení s operačními systémy Android a iOS. Ta provede uživatele krok po kroku celým procesem inicializace sítě. V praxi tak prakticky není možné nakonfigurovat celý systém špatně.

Systém Deco nemá v domácnostech ambice nahrazovat modemy, ty budou pro přístup na internetu nutné stále – obzvláště pokud máte připojení přes linku xDSL. V případě klasického připojení přes síťový kabel (rozhraní RJ-45) ale žádné další zařízení potřeba není, Deco může fungovat jako router nebo AP – oba módy jsou podporovány.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Deco se připojuje pomocí síťového kabelu…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 … k modemu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka správného rozmístění každé z jednotek v rodinném domku

 

Nejprve je tedy nutné vybrat jednu jednotku a kromě napájení ji klasickým síťovým kabelem připojit k modemu, případně přímo kabelem od poskytovatele internetu. Je skutečně jedno, jakou uživatel vybere. Všechny jsou totiž zcela totožné, jak jsme si uvedli výše. V praxi je to tedy úplně stejné, jako kdybyste připojovali k routeru další počítač nebo notebook.

Pak již celá konfigurace probíhá na displeji chytrého telefonu, jak je vidět na snímcích níže. Sluší se podotknout, že mobilní telefon komunikuje při konfiguraci s jednotlivými jednotkami pomocí bezdrátové technologie Bluetooth. Vždy je tedy nutné být s chytrým telefonem alespoň pár metrů poblíž, logicky ale pouze během konfigurace.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nejprve je nutné se zaregistrovat na stránkách výrobce, hned poté může konfigurace začít.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Program uživateli vypočítá, co všechno pro instalaci potřebuje. Následně jej vyzve, aby odpojil svůj modem od zásuvky. Není to sice nezbytné, ale minimalizují se tak možnosti neočekávaných chyb.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V dalším kroku již aplikace ukáže, jak konkrétně jednotku propojit s modemem. Pak je již možné zařízení spustit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Důležité je, aby indikační dioda na zařízení blikala modrou barvou, pouze tak ji dokáže chytrý telefon nalézt a následně nakonfigurovat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jednotka musí blikat modrou barvou, tak je signalizován aktivní Bluetooth adaptér.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pokud je vše v pořádku, mobil během chvilky jednotku najde. Pak už jen stačí nastavit, v jaké místnosti je umístěná.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Po testu internetového připojení je možné nakonfigurovat samotnou bezdrátovou síť.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tím je proces instalace hotov a Deco se zeptá uživatele, zda chce připojit další jednotku.

 

Jak je z řádků a fotografií výše patrné, tímto způsobem jsme rovnou nakonfigurovali celou bezdrátovou síť. Zatím se však o její šíření stará pouze jediný adaptér. A to rozhodně nestačí. Také proto se obslužný program hned po úspěšném zprovoznění sítě ptá, zda chce uživatel připojit další WiFi jednotku.

Zde je nutné zdůraznit, že systém Deco je vybavený funkcemi, které pomáhají vyhledat optimální umístění všech jednotek tak, aby síť poskytovala maximální výkon a stabilitu v celém prostoru. Zjistit nejvhodnější rozmístění umožňuje právě mobilní aplikace Deco, která slouží i k nastavení a ovládání všech ostatních funkcí a vlastností.

Technologie adaptivního směrování (ART) následně automaticky vybírá nejlepší připojení pro všechna zařízení na základě jejich polohy a pohybu vůči jednotkám Deco, přičemž volí i vhodné pásmo 2,4 GHz nebo 5 GHz podle typu zařízení a způsobu jeho užívání.

I když připojení další jednotky probíhá prakticky úplně stejně jako v případě té hlavní, pojďme si to pro jistotu krok za krokem projít. Stejným způsobem je pak nutné připojit i třetí bezdrátovou základnu. Tím je pak celá síť již funkční.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Uživatel může v instalaci pokračovat rovnou přidáním další jednotky. Aplikace opět zrekapituluje, co všechno je zapotřebí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obslužný program pomůže najít nejvhodnější místo k instalaci. Pak je možné jednotku zapojit k dodávanému elektrickému adaptéru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V dalším kroku se opět aktivuje rozhraní Bluetooth, aby bylo možné jednotku pomocí chytrého telefonu nakonfigurovat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Proces vyhledání a nastavení jednotky trvá pár desítek sekund.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Posledním krokem je nastavení umístění jednotky, pak se celá síť jen optimalizuje.

 

Nastavení, zabezpečení a další praktické funkce

Z řádků výše by se mohlo zdát, že Deco je pouze aplikací pro konfiguraci samotných jednotek. Ve skutečnosti jde ale o předělávku klasického webového rozhraní, které uživatelé znají z routerů a dalších síťových prvků. Proti webovému rozhraní je ale aplikace daleko přehlednější a intuitivnější na obsluhu.

Díky příjemné grafice se v ní okamžitě vyznají bez nadsázky i naprostí počítačoví analfabeti. S aplikací Deco je tak možné provádět poměrně složitá nastavení velmi jednoduše, na pár kliků. Prostřednictvím mobilní aplikace je možné například kontrolovat aktuální stav sítě, a to včetně všech připojených klientů.

Uživatel tak má okamžitě přehled o tom, zda se k jeho routeru nepřipojilo nějaké neznámé zařízení, které v síti nemá co dělat. O připojení jednotlivých zařízení je totiž uživatel informován prostřednictvím notifikací.

Stejně tak je možné provádět základní i pokročilá nastavení WiFi sítí. Zkrátka s aplikací Deco můžete skutečně provádět libovolná nastavení, a to vždy v příjemném grafickém prostředí. V případě potřeby je dokonce možné pomocí mobilu či tabletu zařízení na dálku klidně i restartovat. Aplikace dokonce upozorní, pokud jedna ze základních jednotek z nějakého důvodu nefunguje a uživatele navede, jak síť opravit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

TP-LINK Deco

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zelená ikona značí, že je vše v pořádku

 

Konfigurovat je možné také funkci Dynamic Quality of Service (QoS), tedy jakési řízení internetového provozu. Na výběr je z hraní s nízkou latencí, priority streamování multimédií či chatování apod. Vedle přednastavených profilů si uživatel může nakonfigurovat i vlastní pravidla.

Velký důraz byl v celém systému kladen také na zabezpečení. Vyzdvihnout si zaslouží především funkce HomeCare – komplexní zabezpečení zahrnující ochranu proti všem druhům vnějších hrozeb i nežádoucímu chování uživatelů. Celou síť tak hrání antivirový program od společnosti Trend Micro, a to i včetně připojených zařízení.

To se hodí především ve chvíli, kdy budete provozovat nějaký systém chytré domácnosti. Zařízení pro internet věcí totiž zpravidla žádný antivirový program mít nemohou, řešení na úrovni sítě ale ochrání i takové přístroje.

Zapomenout nesmíme ani na podrobnou rodičovskou kontrolu, která umožňuje filtrovat obsah podle věkových skupin a řídit, kdy a na jak dlouho se mohou jednotlivá zařízení připojovat k internetu. Správce má k dispozici i měsíční přehledy o využití, blokovaném obsahu a bezpečnostních hrozbách.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka mobilní aplikace Deco; Náhled na připojené klienty

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Správa konkrétní síťové jednotky; Její umístění je možné měnit

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pokročilé nastavení; Nastavení WiFi

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Antivirový program; Nastavení QoS

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sdílení přístupových údajů WiFi sítě s dalšími uživateli

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Systém zprávami informuje například o připojených zařízeních; Pomocí aplikace se hledají i nová zařízení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aplikace monitoruje výpadky základních jednotek, které šíří bezdrátový signál

 

Resumé

TP-LINK Deco představuje zajímavé řešení, jak snadno pokrýt bezdrátovým signálem opravdu velký prostor. Jde přitom o stabilní řešení – za 14 dní testování nám síť ani jednou nevypověděla službu. Navíc nedocházelo k žádné zvýšené latenci, degradaci rychlosti ani jiným neduhům. Vše zkrátka fungovalo přesně tak, jak má. A snadná obsluha pomocí mobilní aplikace byla jen třešničkou na dortu.

Síťový systém TP-LINK Deco můžete zakoupit v našem obchodě.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

TP-LINK Deco

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

2 dotazy v jednom :-)

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli nenastane problém když mezi dvěma jednotkami bude cca 30cm železobetonu (podlaha). Popřípadě jestli je možné obě jednotky připojit pomocí UTP na LAN, aby komunikace mezi nimi probíhala "po drátě" . Děkuji za odpověď.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru