Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
IT bastlírna: Stavíme barebone krok za krokem

IT bastlírna: Stavíme barebone krok za krokem

Návody

V dnešním dílu IT bastlírny se seznámíme s barebone systémy, osvětlíme jejich výhody i nevýhody a ukážeme si, jak jeden takový nainstalovat. Konkrétně půjde o model Intel NUC DE3815.

Barebone systémy se svého času těšili velké popularitě. Šlo v podstatě o stolní počítače, které se dodávaly za citelně výhodnější ceny, protože neobsahovaly žádný pevný disk, operační paměť a případně ani optickou mechaniku. Tím nabízeli uživateli kromě příznivější ceny také daleko vyšší variabilitu. Sám si totiž mohl zvolit, jakým konkrétním komponentám dá přednost. Nepotřeboval přitom ale hlubší znalosti jednotlivých komponent, protože hnací sílu celé sestavy – základní desku, procesor a zdroj – měl již osazenu přímo ve skříni.

Jak ale ceny komponent klesaly, výrobci nabízeli stále rozmanitější konfigurace a význam barebone systémů neustále klesal. Až z trhu téměř vymizely. V dnešní době se ale jejich popularita opět vrací, především díky tzv. Mini PC. Ty jsou velmi často používány jako HTPC (Home Theater Personal Computer), tedy multimediální stroj určený většinou k televizoru. A přesně do této role chceme pasovat také Intel NUC DE3815, ale pěkně popořadě…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Intel NUC DE3815

První seznámení

Intel NUC DE3815 se na první pohled nijak neliší od drtivé většiny počítačových sestav. Jak se ale na barebone systém sluší a patří, je vybaven pouze základními komponentami, zbytek musíte nainstalovat sami. Základem počítače je jednojádrový procesor Intel Atom E3815 pracující na frekvenci 1,46 GHz, který je doplněn o integrovanou grafiku Intel HD. Nejde tedy o žádného „trhače asfaltu“, ale pro potřeby multimediálního centra je výkon dostačující. Náročnější uživatelé navíc mohou sáhnout po výkonnějších barebone systémech od Intelu.

K domácí síti se lze připojit přes gigabitový konektor RJ45. Připraven je i slot Half-length PCIe mini-card pro případnou WiFi kartu (není součástí balení). Pro připojení periférií lze využít dva porty USB verze 2.0 a jeden port USB 3.0. Počítač dále disponuje jedním portem SATA (3 Gb/s) pro 2.5" HDD nebo SSD. Samozřejmostí je i integrovaná zvuková karta.

Již v úvodu jsme předeslali, že se sestava pyšní kompaktními rozměry. A skutečně proporce 190 x 116 x 40 mm spíše připomínají větší knížku než plnohodnotnou počítačovou sestavu. Jak to již u miniaturních počítačů bývá, kompaktním rozměrům musela ustoupit optická mechanika.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Intel NUC v celé své kráse

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na pohotovostní tlačítko na přední straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prakticky kompletní konektorová výbava se ukrývá na zadním panelu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana barebone systému

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na jednu z gumových nožiček, které zajišťují stabilitu na stole

 

Technické parametry sestavy

Testovaný model: Intel NUC DE3815

Procesor: Intel Atom E3815 (1,46 GHz)

Paměť: DDR3 (neobsahuje)

Optická mechanika: bez mechaniky

Typ pevného disku: bez disku

Grafická karta: Intel HD Graphics

Typ síťové karty: GLAN

Rozhraní/porty: D-Sub, HDMI, USB 3.0 (1x), USB 2.0 (2x)

Operační systém: bez OS

Rozměry: 190 x 116 x 40 mm

 

Co budeme potřebovat?

Ještě než se vrhneme na instalaci celého barebone systému, musíme si připravit všechny důležité komponenty a ostatní náčiní. Toho nebude příliš moc, při instalaci si totiž vystačíme s obyčejným křížovým šroubovákem, žádné další nářadí nebude potřeba.

Z komponent pak bude nutné dokoupit především disk. Jak bylo uvedeno již výše, podporovány jsou všechny jednotky s rozhraním SATA o velikosti 2,5 palce. Využít tak můžete rychlou SSD jednotku i klasický pevný disk. Sestava se také neobejde bez operační paměti. K dispozici je jeden volný slot pro paměti typu DDR3L SO-DIMM s frekvencí 1333 či 1600 MHz.

Pokud se nechcete k internetu připojovat prostřednictvím síťového kabelu, můžete připojit také síťovou kartu. Elegantnější je samozřejmě zakoupení interní karty s rozhraním PCIe, jejichž ceny startují už pod hranicí čtyř stovek. Případně pokud chcete šetřit, může přijít vhod i levnější USB adaptér s poloviční cenovkou. V takovém případě je však nutné počítat s tím, že budete mít neustále zablokovaný jeden USB port.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sestavu je možné vybavit klasickým 2,5palcovým pevným diskem i rychlou SSD jednotkou

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

My jsme sestavu vybavili 4GB operační pamětí od společnosti Patriot

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jediným nářadím, které budeme potřebovat, je křížový šroubovák

 

Instaluji, instaluješ, instalujeme

Pokud máme již všechny komponenty připraveny, je čas se vrhnout na jejich instalaci. Zběhlejším uživatelům asi není nutné připomínat, že by měla probíhat v čistém prostředí, ideálně na uklizeném stole, kde nehrozí zničení komponent vlivem statické elektřiny, apod. Do útrob sestavy se dostaneme po odšroubování pouhých dvou šroubků na zadní straně s konektorovou výbavou, jak je vidět na obrázcích níže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jeden ze šroubků, který nás pustí do útrob sestavy

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Druhý šroubek se ukrývá také na zadní straně

 

Po odšroubování je možné odklopit celou spodní stranu s gumovými nožičkami. Pozor, přestože jsou šroubky pryč, drží tato strana velmi pevně. Abychom při sundávání ochranného krytu nic nepoškodili, můžeme si pomoci nožem. Opatrně jeho špičku zasuneme do otvorů pro výdechy chlazení – ale opravdu maximálně centimetr špičky, abychom nepoškodili komponenty uvnitř! Lehkou pákou pak pomocí ploché strany nože kryt vycvakneme. Nemusíme se ani obávat, že bychom kryt poškodili, jeho spodní strana je totiž v oblasti výdechů chlazení vyztužena kovovým plátem.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

S otevřením sestavy nám může pomocí nůž, chce to ale cit, abychom nic nepoškodili

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

I po odšroubování šroubků totiž kryt velmi pevně drží, a to především díky kovovým západkám, které jsou vidět na fotografii

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pokud budeme postupovat opatrně, kryt nožem nepoškodíme, je totiž vystužen kovovým plátem

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Po odkrytí se již dostaneme do útrob celé sestavy

 

Nyní se již můžeme vrhnout na instalaci jednotlivých komponent. Začneme vložením operační paměti. Ta se musí do slotu zasunout pod úhlem zhruba 45°, jak je vidět na obrázku níže. Když se kontaktní plochy již zcela skryjí ve slotu, můžeme paměť položit směrem k základní desce. Důležité je přitom dbát na to, aby po stranách zaklaply plastové zobáčky, které přidržují paměť ve správné poloze u desky. Po jejich povolení paměť opět vyskočí nahoru a je možné ji vyndat.

Zcela stejným způsobem se instaluje také interní WiFi karta. Pouze ji místo plastových zobáčků přichytíme napevno dodávaným šroubkem. Nejprve je ale nutné připojit anténní konektory, které jsou v sestavě již předpřipraveny. Ty jsou barevně odlišeny (šedivý a černý kabel), což výrazně usnadňuje jejich zapojení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Operační paměť se vkládá pod úhlem 45°

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Důležité je dbát na správné uchycení paměti pomocí plastových zobáčků po stranách

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na připojenou WiFi kartu

 

Poslední komponentou, kterou budeme instalovat, je pevný disk (případně můžete zvolit také SSD jednotku). Ten se vkládá do speciálního kovového rámečku, který je součástí balení. K němu se přichycuje po stranách pomocí čtyř šroubků, vždy v rohu disku.

Když je disk v rámečku, můžeme k němu připojit napájecí a SATA kabel, respektive redukci tohoto standardu dodávanou výrobcem. Tu je následně nutné přišroubovat pomocí dvou šroubků k rámečku. Minimalizuje se tak šance, že se nevědomky odpojí. Kabely pak na spodní straně vložíme do připraveného úchytu – díky tomu budou vyvedeny přesně tam, kam mají.

Takto připravený disk již můžeme vložit do sestavy a napájecí kabel i rozhraní SATA připojit k příslušným konektorům na základní desce – k dispozici je vždy pouze jeden od daného standardu, takže při instalaci prakticky není možné udělat chybu. Posledním krokem je přišroubování rámečku s diskem k úchytům skříně, přesněji jde o dva šrouby mezi samotným diskem a základní deskou s ostatními komponentami, jak je vidět na obrázcích níže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Disk je nutné nejprve vložit do dodávaného rámečku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Poté je nutné k disku připojit napájecí a SATA kabel dodávaný výrobcem

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Redukce se upevňuje přímo k rámečku pomocí dvou šroubků

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kabely se vkládají do připraveného úchytu na spodní straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Díky úchytu budou kabely vyvedeny přesně tam, kam mají

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Disk je nutné ještě upevnit pomocí dvou šroubků, které se nacházejí mezi rámečkem a základní deskou

 

Závěr? Pokračování příště…

Ve chvíli, kdy máme všechny komponenty nainstalovány, můžeme přiklopit spodní stranu sestavy a přichytit jí opět pomocí dvou šroubků na zadní straně. Nyní již nic nebrání instalaci operačního systému a připojení barebone systému Intel NUC DE3815 k televizoru, nebo klidně i ke klasickému monitoru. Na to se ale podíváme v pokračování v příštím týdnu, kdy se zároveň budeme věnovat tomu, jak je možné tuto sestavu využít jako malé a elegantní HTPC.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Intel NUC DE3815

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (3)

Intel ne

Dát intel do HTPC je pořádná hloupost a masochismus.
Násobně nižší pro grafické operace a úpravu obrazu, tam je AMD o 10 let napřed, v akceleraci a úpravě obrazu.
A výkon CPU se už 5 let řešit nemusí.

@vladi60: Mám ten pocit, že Intel je zde zvolen hlavně kvůli spotřebě a TDP. Co by jste tedy doporučil namísto toho? Ne tedy k tomuto modelu, Atom je na tom s výkonem procesoru trochu bledě, ale řekněme místo Celeron N2930? Uvažuji o HTPC s tímto modelem procesoru, ale pokud existuje jiná varianta od AMD, za podobnou cenu s podobným výkonem, rád se poučím.

Ověřený GEEK - level 3

@vladi60: Toto opravdu není PC moc vhodné pro HTPC využití, výkonově je to hodně na hraně + cena toho NUC jej zcela vyřazuje pro reálné nasazení (Aktivně chlazené NUC, za stejnou cenu, mají podstatně vyšší výkon + o pár set korun výše jsou už pasivně chlazené čtyřjádrové varianty s vyššími takty).Pro zajímavost nejvýkonnější integrovaná jádra má Intel (Iris Pro), jejich dostupnost je ale bídná (notebooky nebo některé nettopy) - to by měl řešit až teď vycházející Broadwell a později Skylake.@hanik.petik
Od AMD existuje varianta, bohužel je ale osazena značně slabším CPU a pouze mírně výkonnějším GPU (AMD A6-1450).
http://www.notebookcheck.net/AMD-A-Series-A6-1450-Notebook-Processor.92120.0.html
Slabší i jak můj letitý AMD netbook s A2-1800 :(Edit: Ze svých zkušeností s N3510 mi přijde N2930 pro full HD pasivní HTPC jako dobrá volba.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru