Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Jak na správné měření krevního tlaku

Jak na správné měření krevního tlaku

Produktové tipy

Jedním z nejčastějších problémů, jenž se v moderních společnostech objevuje, je vysoký krevní tlak, známý i jako hypertenze. Důvodů k vysokému tlaku může být celá řada, od nadváhy, přes nedostatek pohybu a špatný životní styl, až po genetické predispozice. Ať už je váš tlak vyšší z jakéhokoliv důvodu, případně jen chcete preventivně sledovat své hodnoty, musíte vědět, jak správně tlak změřit.

Co je to vysoký krevní tlak?

Nejdřív si ale lépe vysvětleme, co to ta hypertenze vlastně je. Jak už „vysoký krevní tlak“ napovídá, jde o hodnotu, která vychází z množství odporu, na nějž při pumpování naráží vaše srdce. Pokud je váš tlak vysoký, srdce musí pracovat na vyšší obrátky a časem může dojít k jeho poškození. Hlavní z příčin problému je zúžení průchodu tepen – ty se mohou obalovat nahromaděným cholesterolem, průtok pro krev se snižuje a s tím úměrně roste tlak.

Hypertenze je často nazývána jako „tichý zabiják“, vysoký krevní tlak totiž nebolí. Bolí až situace, které se odehrají kvůli neléčenému krevnímu tlaku. Kvůli tomu je potřeba problém odhalit včas, jde totiž o chorobu, která je snadno řešitelná a následkům se dá bez problémů předejít. Tím, že se však hypertenze neváže na žádnou bolest, mnohdy dlouho uniká pozornosti. Řešení tak může být několik – jedním z nich jsou pravidelné návštěvy svého lékaře, zejména na velkých preventivních prohlídkách. Ty se však mnohdy dělají jednou za dva a více roky. Doplňkem každé domácnosti by tak měl být měřič tlaku, tak jako doma máme třeba teploměr.

Měření krevního tlaku doma

Aby domácí měření mělo nějaký smysl, musí být pochopitelně prováděno správně. Měření krevního tlaku není nic složitého, je však potřeba dbát na několik základních pravidel. A je jedno, jestli k měření používáte chytré hodinky, chytré přístroje na měření tlaku nebo obyčejný tlakoměr. Správné měření krevního tlaku doma je navíc velice důležité, protože nejlépe ukazuje vaše standardní hodnoty při normálním fungování. U spousty lidé funguje tzv. syndrom bílého pláště, který zapříčiní vyšší tlak při měření v ordinaci.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jakmile se tedy chystáte na měření krevního tlaku doma, myslete na to už předem. Před měřením nekuřte, nepijte nápoje s kofeinem a 30 minut předem necvičte. Jakmile jste v klidu, usaďte se a manžetou obkružte celou ruku (u měření chytrými hodinkami postupujte dle návodu výrobce). Manžeta přitom musí mít správnou velikost – pokud byste ji měli menší, uměle by se zvyšovaly naměřené hodnoty. Před měřením tlaku krve si odskočte na malou, protože plný měchýř odkáže krátkodobě také tlak zvýšit.

Ať už je vaše hodnota jakákoliv, rozhodně se změřte několikrát. Krevní tlak se neustále trochu mění, a zejména u prvních měření budete trochu nervózní z výsledků, což automaticky hodnoty zvýší. Pokud chcete hodnoty měření krevního tlaku relevantně porovnávat, je potřeba: měřit vždy ve stejný čas, ideálně dvakrát dopoledne a dvakrát večer; měřit tlak vždy na stejné ruce.

Co můj výsledek znamená? Tabulka hodnot

Jakmile máte měření tlaku krve za sebou, je potřeba výsledky nějak interpretovat. K základní orientaci poslouží tabulka hodnot, kde najdete základní rozmezí. Jakmile by hodnoty měření krevního tlaku vyskočily nad některou z hodnot, je dobré navštívit lékaře, nechat se odborně změřit a promluvit si o případných dalších krocích. Ničeho se však nemusíte bát – vyšetření ani následná léčba nebolí a jen si včasným odhalením problému prodloužíte nejen život jako takový, ale hlavně kvalitní život.

Zdravý tlak – pokud máte hodnoty pod 120/80, jste úplně v pořádku.

Zvýšený tlak – jakmile se první hodnota dostane do rozmezí 120-139, přičemž je druhá hodnota pod 89, jde o mírně zvýšený tlak a doktoři jej většinou neřeší, jen sledují kvůli případným dalším změnám.

První stupeň hypertenze – když se první hodnota dostane do rozmezí 140-159 a druhá mezi 90-99, jde o první stupeň vysokého krevního tlaku.

Druhý stupeň hypertenze – u hodnot 160-179 a 100-109 už jde o vyšší stupeň vysokého krevního tlaku.

Třetí stupeň hypertenze – jakmile se první hodnota dostane přes 180 a druhá přes 110, jde o kritickou úroveň krevního tlaku a je potřeba okamžitá lékařská pomoc.

Názory ostatních Geeků (1)

Pokud máte hodnoty pod 120/80, jste úplně v pořádku.

Pokud máte kolem 80/50, jste úplně v nepořádku a pokud máte 0/0 jste mrtvý.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru